Ručný naparovač odevov Philips, Tefal, ETA alebo Orava – recenzie, test, skúsenosti, cena

Ak chcete urobiť dobrý prvý dojem, či už pri pracovnom pohovore alebo na prvom rande, nenechajte si ho pokaziť takou maličkosťou, akou je pokrčené oblečenie. Nemusíte mať po ruke žehličku, tento problém za vás vyrieši naparovač.

Ako vybrať naparovač odevov?

Naparovače odevov sa používajú jednoducho, nepoškodia vaše oblečenie a vziať si ich môžete kamkoľvek so sebou. Prečo sa oplatí siahnuť po naparovači, ako postupovať pri jeho výbere aj to, ako ho používať a skladovať?

Najlepšie naparovače odevov

Prečo investovať do naparovača odevov

Naparovanie odevov sa stalo populárnou alternatívou klasického žehlenia, na ktoré potrebujete viac priestoru aj zručností. Nejde však o plnohodnotnú náhradu žehlenia ako takého, ale skôr doplnenie – v niektorých prípadoch je použitie naparovača výhodnejšie. V porovnaní so žehlením má naparovanie niekoľko pozitív, ale aj negatív.

 • Nepotrebujete žehliacu dosku – Pri naparovaní si stačí odev zavesiť na ramienko, ktoré môžete držať v ruke alebo zavesiť na skriňu. Zaberie vám to omnoho menej priestoru a nemusíte vyťahovať žehliacu dosku.
 • Môžete ho využiť na rôznych odevoch – Výhodou naparovača je všestrannosť jeho využitia. Dá sa použiť na hrubých látkach ako denim, bavlna a detské látky, ale aj na jemnom hodvábe, polyestere, saténe či kašmíre.
 • Žehlenie závesov bude hračka – Pri žehlení ste obmedzovaní veľkosťou žehliacej dosky. Ak žehlíte závesy, záclony, väčšie obrusy a pod., látka sa vám ľahko pokrčí, popadá na zem a neberie špinu. S naparovačom je to omnoho jednoduchšie, keďže látku stačí zavesiť a vy si ju narovnáte vo vertikálnej polohe.
 • Nepoškodíte si oblečenie – Pravdepodobnosť popálenie alebo poškodenia oblečenia je omnoho nižšia, keďže žehličku neprikladáte priamo na odev, ale odevom para iba preniká. Jej teplotu si pritom môžete nastaviť a vyhnúť sa poškodeniu veľmi jemných látok.
 • Nepotrebujete toľko zručností – Dobre vyžehliť košeľu alebo blúzku so zložitým strihom robí mnohým ľuďom problém. S naparovačom sa nemusíte trápiť záhybmi a goliermi, keďže para preniká cez látku a narovnáva ju ako celok.
 • Odev osviežite a dezinfikujete – Naparením pomôžete osviežiť odevy, ktoré ste použili, no nie sú natoľko znečistené, aby si vyžadovali pranie v práčke, kde sa oslabuje štruktúra vláken a dochádza k poškodzovaniu. Para navyše dezinfikuje baktérie, čo je skvelá vlastnosť pre alergikov alebo rodiny s deťmi či seniorov.
 • Môžete si ho zobrať kamkoľvek - Ak vás čaká pracovná cesta alebo dovolenka, naparovač si môžete vziať so sebou. Svoje odevy si narovnáte kdekoľvek, bez potreby žehliacej dosky – stačí vám ramienko, na ktoré prevesíte košeľu či sako a zbavíte sa záhybov, ktoré vznikli pri cestovaní.

Nevýhodou naparovačov je to, že nie sú vždy také efektívne ako žehličky. Zbaviť sa silných záhybov a dostať sa do všetkých ohybov môže byť niekedy problém a trvať dlhšie. Nie každý naparovač si vie poradiť so silnými látkami ako denim a na rozdiel od žehličky, nedajú sa ním vytvoriť záhyby a puky. Pri naparovaní myslite aj na to, že hneď potom bude oblečenie mierne vlhké od pary, preto je potrebné si ho napariť vopred.

Stojanový naparovač odevov

Ako vybrať naparovač odevov

Pred kúpou naparovača sa zamyslite nad tým, na čo konkrétne ho chcete využiť vy. Má ísť o náhradu žehlenia alebo ho budete používať občasne popri žehlení? Budete ho používať predovšetkým doma alebo pri cestovaní? A dôležité je vedieť aj to, aké množstvo oblečenia budete naraz naparovať, aby ste si vedeli vybrať správnu veľkosť a výkon naparovača.

Typy naparovačov odevov

V rámci typov naparovačov poznáme 2 základné kategórie, a to ručné a stojanové naparovače.

 • Ručné naparovače – Tieto naparovače fungujú tak, že oblečenie si zavesíte na vešiak a naparujete ho manuálne, prechádzaním naparovačom po ploche odevu. Ich výhodou je menšia veľkosť, a teda aj skladnosť a prenosnosť. Ľahko si ich môžete vziať kamkoľvek a pripravené na použitie bývajú už za pár sekúnd, keďže menšia nádržka s vodou sa rozohreje rýchlejšie než väčšie zásobníky stojanových naparovačov. Malá veľkosť neznamená nutne malý výkon a krátka doba prevádzky, aj keď oproti stojanovým zvládnu menšie množstvo oblečenia naraz.
 • Stojanové naparovače – Používajú sa ako v domácnostiach, tak aj na profesionálne účely. Sú väčšie, zložené zo zvislého stojana, na ktorý sa oblečenie zavesí, a generátora vodnej pary. Výhodou je väčšia nádrž na vodu, výkon aj väčšie množstvo funkcií. Keďže nádržka na vodu je v stojane a vy naparujete pomocou hlavice, pri používaní nedržíte celý naparovač, a teda naparovanie ide ľahšie. Stojanové naparovače toho zvládnu viac, ale počítajte aj s vyššou cenou. Nevýhodou je aj ich neprenosnosť, keďže celý stojan si zo sebou len tak brávať nebudete.

Príkon

Čím vyšší príkon, tým väčšia spotreba energie. No keďže naparovanie zaberie len niekoľko minút, nemusíte mať obavy z vysokých účtov za elektrinu. Tento údaj si skôr všímajte z toho hľadiska, ako dobre si naparovač poradí s rôznymi typmi látky. Nižší príkon totiž môže znamenať problém pri naparovaní hrubších látok. Pri výbere siahajte po naparovači s príkonom aspoň 1 500 W. Takýto naparovač si poradí s rôznymi druhmi látok, od jemnejších až po hrubšie. Stojanové naparovače určené na profesionálne účely pritom môžu mať aj 2 000 W príkon. Pozor si dávajte pri lacných naparovačoch, ktorých príkon sa môže pohybovať už aj pri 900 – 1 000 W. Paru síce vygenerujú, ale bežné oblečenie budete naparovať pridlho. Nízky príkon vám môže stačiť vtedy, ak hľadáte naparovač výhradne na jemné látky.

Výstup pary

Parný výstup (alebo výkon pary) je údaj hovoriaci o tom, aké množstvo pary vyprodukuje prístroj za minútu. V skratke – viac pary znamená rýchlejšie a lepšie vyrovnané oblečenie. Ručné naparovače mávajú výstup pary okolo 20 – 30 g/min. Nesiahajte po prístrojoch s menším výkonom, keďže nimi naparíte oblečenie len ťažko. Stojanové naparovače majú, prirodzene, výkon vyšší a môže dosiahnuť aj 50 g/min. S výstupom pary súvisí aj jej regulácia. Všímajte si možnosti nastavenia intenzity naparovania – väčšinou ide o 3 alebo aspoň 2 úrovne výstupu pary. Vďaka tomu si môžete nastaviť naparovanie jemných látok, stredne hrubých a hrubých látok. Ak naparovaču nastavenie chýba, budete si môcť naparovať len obmedzený druh látok.

Naparovač odevov – výstup pary

Nádržka na vodu

Veľkosť nádržky na vodu sa rôzni, väčšinou ide o 100 – 200 ml. Najmenšie mini verzie naparovačov môžu mať nádržku s objemom aj 70 ml a naopak, väčšie naparovače zase objem 230 – 250 ml. Pri stojanových naparovačoch ide o omnoho väčšie rozmery od 1 l a viac. Výhodou väčšej nádržky je to, že vodu nebudete musieť dopĺňať až tak často. Nevýhodou je dlhší čas potrebný na rozohriatie naparovača a väčšia hmotnosť pri držaní a používaní prístroja. Väčšia nádržka je taktiež menej praktická pri cestovaní, keďže zaberie viac miesta. Niektoré ručné naparovače preto ponúkajú univerzálnu prípojku na fľaše, vďaka ktorej vám ako nádržka poslúži akákoľvek plastová fľaša, takže si pôvodnú nádržku nemusíte brať so sebou.

Hmotnosť a rozmery

Tieto údaje sú dôležité hlavne vtedy, ak si chcete naparovač brávať so sebou na cesty. Väčšina naparovačov váži okolo 1 – 1,5 kg, avšak do hmotnosti je treba pripočítať 100 – 200 g navyše, ktoré pribudnú po naplnení nádržky vodou. Mini verzie naparovačov môžu mať hmotnosť aj 750 g, čo je určite praktickejšie, no v takom prípade si dobre overte ďalšie kritéria, ako výkon a príkon. Takisto si overte rozmery naparovača. Cestovné naparovače môžu ponúkať možnosť sklápania hlavice, čím zaberú menej miesta.

Funkcie

 • Automatické vypnutie – Ide o vítanú funkciu z hľadiska bezpečnosti. Po niekoľkých minútach nečinnosti sa prístroj sám vypne a vy sa nemusíte báť o to, či ste naparovač pred odchodom skutočne vypli.
 • Odvápňovanie (AntiCalc) – Keďže prístoj používa vodu, prirodzene sa v ňom začne usádzať vodný kameň. Vďaka tejto funkcii ho jednoducho odvápnite, čím nebude strácať na efektivite a jeho životnosť sa predlží.
 • Horizontálne naparovanie – Naparovače umožňujú vertikálne naparovanie, teda v smere zhora nadol. Niektoré modely majú možnosť vertikálneho naparovania, čiže odev si môžete položiť klasicky na žehliacu dosku alebo na posteľ a napariť ho v tejto polohe.
 • Pridanie vône – Ak potrebujete odev iba osviežiť, oceníte modely s vonnou krytkou. Do nej je možné nakvapkať vonný olej, ktorý sa bezpečne pomocou pary distribuuje do vláken oblečenia, ktoré príjemne prevonia.
 • Regulácia teploty – Niektoré naparovače umožňujú automatickú reguláciu teploty podľa látky. Teplota sa optimalizuje podľa druhu látky, vďaka čomu nedôjde k spáleniu jemnej tkaniny kvôli nesprávne zvolenej teplote.

Naparovač odevov – funkcie

Dostupné naparovače známych značiek

Medzi obľúbené a často žiadané značky patria Philips, Tefal, Orava, Beko, SteamOne, Eta a z cenovo dostupnejších značiek Sencor či Silvercrest. Najlacnejšie naparovače nájdete už od 20 eur. Ide o naparovače s menším príkonom, väčšinou sú to len základné modely menších rozmerov, u ktorých sa oplatí skontrolovať, čo ponúkajú.

Zlatú strednú cestu predstavujú naparovače v rozmedzí 50 – 100 eur. V tejto kategórii si vyberiete kvalitné ručné naparovače overených značiek s príslušenstvom aj rôznymi funkciami navyše. S rastúcou cenou pribúda množstvo funkcií aj doplnkov a spôsobov využitia naparovača. Ak hľadáte profesionálny prístroj alebo stojanový naparovač, budete doň musieť investovať niekoľko stoviek eur.

Čo ešte možno zvážiť

 • Dĺžka kábla – Kábel by mal mať aspoň 2 – 3 m. Jeho dĺžku si overte hlavne pri menších a cestovných modeloch. S krátkym káblom by sa vám manipulovalo veľmi neprakticky a potrebovali by ste dokúpiť predlžovací kábel.
 • Rýchlosť nahriatia – Najčastejšie ide o 45 sekúnd, no rôzne naparovače sa pohybujú v rozmedzí 15 – 60 s, pričom pri stojanových naparovačoch je doba dlhšia.
 • Príslušenstvo – V príslušenstve naparovača sa môže nachádzať kefa na odstraňovanie chlpov, hrudiek a nečistôt z oblečenia, lievik na jednoduché doplnenie vody, teplovzdorné rukavice a ďalšie nadstavce, ktoré môžete meniť podľa typu látky.
 • Ergonomický dizajn – To, aby sa vám naparovač pohodlne držal, je tým dôležitejšie, čím viac ho budete používať. Rukoväť by mala byť prispôsobená optimálnemu úchopu, aby bolo držanie naparovača príjemné aj po niekoľkých minútach.
 • Skúsenosti – Skúsenosti zákazníkov môžu byť pri výbere veľmi nápomocné. Prečítajte si preto aspoň niekoľko recenzií (napr. na Heureke), ktoré vám môžu napomôcť v tom, či je daný model dobrou voľbou pre vaše potreby.

Ako používať naparovač oblečenia

Používanie naparovača je pomerne jednoduché a intuitívne, no predtým než začnete, prečítajte si priložený manuál, v ktorom sa dozviete hlavne o rôznych funkciách a ovládaní vášho konkrétneho modelu. Oblečenie si zaveste na vešiak a pripravte si naparovač. Nádržku naplňte vodou (prečítajte si, či do nej môže ísť voda z kohútika alebo len destilovaná voda) a naparovač nechajte rozohriať. Keď sa úplne rozohreje, nastavte si intenzitu pary podľa látky oblečenia, ktoré chcete narovnať.

Niektoré naparovače sa prikladajú priamo na oblečenie, pri iných sa nechá pár cm priestor – taktiež ide o niečo, čo je potrebné si naštudovať v návode. Ak je potrebné nechať odstup a naparovač priložíte, môže niektoré miesta neprimerane zmočiť. Látku držte pri naparovaní napnutú, aby mohla para dobre preniknúť dovnútra. Dávajte si však pozor na horúcu paru a neprejdite si ňou prsty, aby ste sa nepopálili. V miestach s hrubšou látkou alebo záhybmi zostaňte dlhšie, aby sa pokrčená látka mohla poriadne nerovnať. Po dokončení prístroj vypnite, nechajte vychladnúť a až potom vylejte nádržku s vodou.

Starostlivosť a údržba

Najväčší problém pri údržbe naparovača robí vodný kameň, ktorý sa začne postupne usádzať vo vnútri a upchávať parnú trysku, až kým je prúd pary menší a menší. Jednoduchým domácim pomocníkom proti vodnému kameňu je ocot, ktorý vám pomôže aj v tomto prípade. Parný čistič odpojte a vypnite, vyberte nádržku na vodu a vylejte z nej zvyšok vody. Nalejte do nej zmes octu a destilovanej vody. Použiť môžete 1/3 až 1/2 nádržky octu, zvyšok doplňte destilovanou vodou.

Nádržku vložte do naparovača a nechajte, nech sa opäť rozohreje. Následne naparovač zapnite a nechajte zapnutý až kým sa neminie všetka voda. Počas čistenia si všímajte, či sa prúd pary zväčšuje a v prípade potreby proces zopakujte. Nezabudnite si však pritom otvoriť okno, aby vám celá miestnosť nesmrdela po octe. Po dokončení vypláchnite nádobku destilovanou vodou a nechajte úplne vyschnúť. Povrch naparovača môžete medzitým utrieť mierne vlhkou handričkou z mikrovlánka.

TOP naparovače odevov

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. Publikované dňa: 31.08.2022
Hodnotenie článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať stolnú umývačku riadu: Recenzie chvália Klarstein, Electrolux, Beko aj BoschAko vybrať stolnú umývačku riadu: Recenzie chvália Klarstein, Electrolux, Beko aj Bosch

Túžite po umývačke riadu, no neviete si predstaviť, ako by sa do vášho malého bytu zmestila? Riešenie nájdete v stolnej umývačke riadu.

Ako vybrať najlepšie smart hodinky pre deti s GPS a SIM kartouAko vybrať najlepšie smart hodinky pre deti s GPS a SIM kartou

Na čo sa zamerať pri výbere detských smart hodiniek a na čo si zase dať pozor? Ponúkame vám prehľad toho najdôležitejšieho, čo o kúpe smart hodiniek budete potrebovať vedieť.

Ako vybrať prekvapkávací kávovar – najlepším nechýba mlynčekAko vybrať prekvapkávací kávovar – najlepším nechýba mlynček

Prekvapkávače patria k najrozšírenejším a najlacnejším kávovarom na trhu. Aký prekvapkávač si zakúpiť a podľa čoho vyberať? Poradíme vám, na čo sa zamerať.