Ako vybrať najlepší ochladzovač vzduchu – recenzie, test, skúsenosti, cena

Ochladzovač vzduchu nie je len obyčajný ventilátor, no zároveň nedokáže chladiť ako klimatizácia. Tak či onak dokáže byť veľmi nápomocný počas horúcich letných dní. Nestojí veľa, ľahko sa udržiava a v prevádzke nespotrebuje priveľa energie.

Ako vybrať ochladzovač vzduchu

Aj vy ste sa rozhodli staviť na kvalitný chladič vzduchu? Poradíme vám, čo od neho očakávať a na čo všetko sa pri výbere zamerať.

Veľký výber ochladzovačov vzduchu ponúka napr. ✅ e-shop Klarstein.sk.

Čo je to ochladzovač vzduchu a ako funguje

Ochladzovač vzduchu je elektrospotrebič, ktorý vzhľadom pripomína prenosnú klimatizáciu, ale funguje na úplne inom princípe. Vzduch ochladzuje za pomoci ventilátora a nádržky s vodou, ktorá sa odparuje a ochladzuje okolie. Ventilátor distribuuje odparenú vodu do miestnosti, kde tá odoberá teplo a zanecháva vzduch chladnejší a vlhší. Mnohé ochladzovače majú nádržky na vodu, do ktorých je možné pridať kocky ľadu z mrazničky alebo ľadové bloky, ktoré dostanete v balení, čím sa voda, a v konečnom dôsledku aj vzduch, ochladí ešte viac. Výhodou sú aj vzduchové filtre a ionizátory, ktoré pomáhajú zlepšovať kvalitu vzduchu v miestnosti.

Ochladzovač vzduchu vs. klimatizácia

Ochladzovač vzduchu síce na prvý pohľad pripomína prenosnú klimatizáciu, avšak v mnohom sa od nej líši.

 • Je energeticky výhodnejší – Ochladzovače potrebujú na prevádzku omnoho nižší výkon a spotrebujú 10x menej energie. Používaním klimatizácie v lete vám môžu účty za elektrinu narásť až do neprimeraných výšok, avšak s ochladzovačom uľavíte vašej peňaženke aj životnému prostrediu.
 • Nevytvorí výrazný teplotný rozdiel – Ochladzovač vzduchu síce miestnosť schladí, avšak nedokáže teplotu znížiť z 30 °C na 17 °C. To, o koľko stupňov dokáže znížiť teplotu, závisí od typu ochladzovača, veľkosti miestnosti a ďalších faktorov, ale počítajte skôr s rozdielom do 5 °C.
 • Zvlhčuje vzduch v miestnosti – Mnohí majú s klimatizáciu problém, pretože vysušuje vzduch v miestnosti, ten sa ťažšie dýcha, čo speje aj k nádche. Ochladzovač vzduchu ho naopak zvlhčuje, čím je príjemnejší aj pre ľudí citlivých na klimatizáciu.
 • Je lacnejší aj z dlhodobého hľadiska – Nákupná cena ochladzovačov vzduchu je výrazne nižšia oproti klimatizácii. Keďže si nevyžadujú ani takú náročnú údržbu, ušetríte aj z dlhodobého hľadiska.
 • Nepotrebuje vývod pre teplý vzduch – Klimatizácia ochladzuje vzduch tým, že teplý vzduch vyvádza von z miestnosti, na čo potrebuje vývod. Ten nie je vždy jednoduché zabezpečiť. Ochladzovač vzduchu ho nepotrebuje, preto sa ním vôbec nemusíte zaoberať.
 • Nevyžaduje si inštaláciu – Kým klimatizáciu spustíte, musíte ju správne nainštalovať, čo si často vyžaduje pomoc odborníka. V prípade ochladzovača ho skrátka kamkoľvek postavíte, naplníte nádržku s vodou, zapojíte do siete a môžete používať.

Ako vybrať ochladzovač vzduchu

Ochladzovače vzduchu sú výbornou voľbou všade tam, kde bývajú letá horúce a suché, pretože vzduch nielen ochladia, ale ho aj zvlhčia. Výber ochladzovača vzduchu však nemusí byť taký jednoduchý – na trhu je široká ponuka rôznych modelov a pokiaľ ide o váš prvý kúsok, je ťažké vyznať sa v tom, čo vlastne potrebujete. Pred kúpou si môžete položte aspoň 1 otázku, a to kam chcete ochladzovač umiestniť. Práve od výberu miestností bude záležať na mnohých kritériách.

Výkon

Výkon ochladzovača vzduchu hovorí ako o jeho účinnosť, tak aj o spotrebe energie a hlučnosti. Chladiče vzduchu majú omnoho nižší výkon ako klimatizácie, takže o spotrebu energie sa až tak nemusíte obávať. Väčšina ochladzovačov má výkon okolo 40 – 70 W, čo je dostatočné pre ventiláciu. Tichšie ochladzovače môžu mať ešte nižší výkon, no počítajte aj so slabším fúkaním. Iné modely sa zase môžu pýšiť vysokým výkonom, ktorý však pri ventilácii nemusí byť až takou výhodou a hučanie ventilátora vás môže pri práci rušiť.

Ochladzovač vzduchu s diaľkovým ovládačom

Prietok vzduchu

Prietok vzduchu sa meria v m3/hod a hovorí o tom, aký objem vzduchu prejde ochladzovačom za hodinu. To znamená, že čím je miestnosť väčšia, tým vyšší prietok vzduchu musí ochladzovač mať na to, aby stihol ochladiť všetok vzduch. Ochladzovač s menším prietokom ako je objem miestnosti bude skrátka málo účinný alebo ho nepocítite vôbec. Okrem tohto parametra uvádzajú niektoré značky aj to, pre aký rozmer veľkosti je daný ochladzovač vhodný, napr. do rozmeru 12 m2, takže vybrať si môžete aj podľa tohto.

Objem nádržky

Objem nádržky na vodu je podstatný parameter, pokiaľ nechcete, aby vám ochladzovač fungoval len ako obyčajný ventilátor. Veľkosť nádržky je spojená s prevádzkovou dobou a veľkosťou miestnosti, ale aj tým, aký typ ochladzovača potrebujete. Čím väčšia miestnosť, tým väčšiu nádržku by mal ochladzovač mať, inak ju budete musieť každú chvíľu dopĺňať. Najmenšie nádržky na vodu majú mini ochladzovače, ktoré neraz obsiahnu sotva 1 l, v mnohých prípadoch len 0,3 – 0,5 l. Takéto objemy sa rýchlo vyparia a vás čaká neustále dolievanie.

Väčšina ochladzovačov na trhu má nádržku s objemom len 5 – 8 l, čo je dostatok, ak hľadáte ochladzovač len pre osobnú potrebu. Na ochladenie celej miestnosti to nemusí nestačí a hľadať môžete skôr ochladzovače nad 10 l. Len pre porovnanie, jestvujú aj ochladzovače s veľkými objemami, ktoré sa používajú v regiónoch s veľmi horúcimi a suchými letami, napr. v púštnych oblastiach. Tie mávajú nádržky s vodou 40 a viac l, keďže voda sa vyparí rýchlejšie.

Niektoré ochladzovače disponujú aj samodopĺňaním nádržky, čo znamená, že nádržka sa nikdy nevyprázdni a bude vždy naplnená studenou vodou, ktorá ochladí miestnosť lepšie. Z tohto dôvodu uprednostňujú niektorí hoci aj menší objem nádržky, aby si vodu, príp. aj ľad, mohli dopĺňať častejšie.  

Chladiaci filter

Chladiace filtre majú výrazný vplyv na efektivitu chladenia, keďže cez ne prechádza vzduch, ktorý ochladzujú. Môžu byť vyrobené z celulózy alebo drevených hoblín. Väčšinou majú voštinovú štruktúru, no jestvujú aj lacnejšie alternatívy. Chladiaci filter by mal byť dostatočne hrubý, pretože tenšie a lacnejšie filtre neposkytnú dostatočné chladenie. Pri kúpe si skontrolujte, koľko filtrov má váš ochladzovač vzduchu (väčšinou 2) aj to, kde a za koľko si budete môcť zakúpiť náhradné filtre.

Vyberáme z nášho katalógu

Intuitívne ovládanie

Ovládanie chladičov býva veľmi intuitívne a väčšinou naň nepotrebujete ani návod. Ochladzovače mávajú LED displeje, na ktorých si môžete vybrať programy, intenzitu chladenia či časovač. Bežnou súčasťou balenia býva aj diaľkové ovládanie, ktorým si viete nastaviť všetko z pohodlia gauči či postele. Nastavené možnosti sa zobrazujú na podsvietenom displeji, aby ste mali prehľad o zvolených nastaveniach aj z diaľky a pri zhoršenom osvetlení.

Programy chladenia

Väčšina ochladzovačov vzduchu ma na výber viacero programov a funkcií. V prvom rade rozlišujeme základné funkcie, ktoré sú často označované ako 3 v 1, čo znamená, že chladič dokáže fungovať ako ventilátor, môže chladiť aj zvlhčovať vzduch. V rámci ventilácie potom ponúka niekoľko rýchlostných stupňov, spravidla 2 – 4. A napokon sú k dispozícii programy alebo režimy chladenia. Ide zväčša o bežný režim, nočný režim, ktorý je charakteristický tichšou prevádzkou a miernejším vánkom, či prírodný režim, ktorý má napodobniť vánok v prírode, ktorý môže zosilnieť aj slabnúť.

Hlučnosť

Tento parameter veľa ľudí zanedbáva, ale práve hlučnosť býva jedným z faktorov, na ktoré sa zákazníci sťažujú najviac. Hlučnosť sa môže pohybovať v širokom rozmedzí a väčšina ochladzovačov pracuje pri úrovni 60 – 65 dB, čo je úroveň hlasnosti normálnej až hlasnejšej konverzácie. Ak chcete s ochladzovačom spať alebo sa sústrediť na prácu, pre niekoho môže ísť o prihlasnú prevádzku. Dobrou správou je, že niektoré modely ponúkajú 35 dB, dokonca aj 25 dB v nočnom režime, ktorý je tichší.

Rozmery, hmotnosť a prenosnosť

Pokiaľ potrebujete ochladzovač vzduchu, ktorý budete stále premiestňovať z izby do izby, podľa toho, kde sa nachádzate, všímajte si rozmery a hmotnosť ochladzovač. Jestvujú verzie mini ochladzovačov v tvare malej kocky do 30 cm. Sú ľahké, vážia 2 – 3 kg, a bývajú jednoducho prenosné. Osobné ochladzovače bývajú vyššie, okolo 60 – 70 cm, sú síce o čosi ťažšie (5 – 20 kg), ale vďaka kolieskam sú mobilné. Ak teda chcete ochladzovač používať striedavo v rôznych miestnostiach, dbajte na to, aby mal transportné kolieska a držadlo buď na strane, alebo navrchu prístroja.

Ochladzovač vzduchu – ventilátor

Ochladzovač vzduchu s ionizátorom, ohrievaním alebo ľadovou komorou

 • Ľadová komora – Ľadová komora predstavuje priestor na vkladanie ľadu, či už priamo v podobe kociek ľadu, alebo ľadových blokov, ktoré dostanete v balení. Ľadová komora pomáha tomu, aby bola voda a následne prúdenie vzduchu chladné čo najdlhšie.
 • Časovač – Je pomerne bežnou výbavou ochladzovačov vzduchu. Dá sa nastaviť na rôzne časové intervaly, napr. o 1, 2, 4 či 8 hodín. Časovač môže fungovať tak, že sa o konkrétny časový úsek vypne (napr. v noci po zaspatí) alebo sa zapne (napr. pred príchodom z práce).
 • Funkcia proti komárom – Nevyskytuje sa tak často, ale stretnúť sa môžete aj s týmto režimom, ktorý je skvelý v lete, kedy si chcete na noc vyvetrať, no neskončiť úplne doštípaní.
 • Ionizácia – Ionizátor môže byť dôležitý pre ľudí s dýchacími problémami, alergiami, rodinami s deťmi a pod., keďže čistí vzduchu, ktorý cez ochladzovač postupne prechádza. Ionizácia vzduch zbavuje a čistí od rôznych znečistení, napr. baktérií, vírusov, plesní, prachu a pod.
 • Ohrievanie – Táto funkcia je vlastná drahším modelom, nečakajte ju pri ochladzovačoch strednej a nižšej triedy. Tak, ako v lete dobre padne vzduch schladiť a zvlhčiť, pri zimnom vykurovaní sa tiež stretávame so suchým vzduchom, ktorý takýto prístroj zvlhčí a ohreje v jednom.
 • Indikátory – Indikátory sú vždy vítané, keďže vás vedia upozorniť na rôzne skutočnosti. Asi najzaujímavejší je indikátor naplnenia nádržky, ktorý vás upozorní, keď hladina vody klesne a je potrebné ju doliať.
 • Osvetlenie – Podobne ako niektoré difuzéry a zvlhčovače vzduchu, ochladzovače môžu mať zabudované relaxačné osvetlenie. To nie je nevyhnutné, ale môže sa hodiť napr. ak chcete prístroj umiestniť do detskej izby.

Cena je nízka, obľúbení sú výrobcovia Klarstein, Sencor i Honeywell

Ochladzovače vzduchu možno zakúpiť v predajniach spotrebnej elektroniky ako Nay, Datart, Okay, Planeo či Alza, avšak vždy sa môžete spoľahnúť aj na portál s cenovým porovnávaním Heuréka alebo na bazáre ako Bazoš. Medzi obľúbené značky chladičov vzduchu patria Klarstein, Sencor, ECG, Honeywell či Hecht. Ceny sa rôznia podľa typu ochladzovačov. Tie najlacnejšie ochladzovače zakúpite už v rozmedzí 15 – 50 eur. V tejto kategórii sú predovšetkým maličké ochladzovače v tvare kocky, ktoré sú vhodné skôr pre jednu osobu. Pri ich kúpe si rozhodne prečítajte recenzie, aby sa vám nestalo, že kúpite skôr len drahší ventilátor, než ozajstný chladič.

Spoľahlivejšie kúsky začínajú od 80 do 150 eur a v tomto cenovom rozmedzí nájdete typické chladiče vhodné do malých a stredných miestností v domácnostiach. Mávajú viacero programov, ovládanie aj funkcie navyše. Od drahších modelov od 150 eur a vyššie už môžete očakávať viac – väčšie pokrytie aj vybavenie. Stále však ide o ochladzovače vhodné do domáceho prostredia, nie do prevádzok a veľkých priestorov s väčšou koncentráciou ľudí.

Starostlivosť a údržba

Starostlivosť o ochladzovač vzduchu nie je vôbec časovo náročná. Zvonku je možné jeho povrch pretrieť vlhkou handričkou, ktorou odstránite prach alebo iné znečistenie. Vnútra je to o čosi zložitejšie, no nič, čo by ste nezvládli. Potrebná je výmena chladiacich filtrov, ktoré sa časom zanesú. Frekvenciu výmeny určí výrobca a ich výmena vám zaberie pár sekúnd – ide len o jednoduché otvorenie priestoru s filtrami, vybratie starých filtrov a ich dosadenie nových. Častejšie sa ale venujte nádržke na vodu, kde sa môžu hromadiť baktérie. Stačí ju raz za týždeň vybrať a umyť bežným saponátom, no ak by sa v nej usadil vodný kameň, pomôcť môže aj ocot alebo sóda bikarbóna. Nádržku opláchnite, nechajte dôkladne vyschnúť a až potom založte späť to chladiča.

TOP ochladzovače

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre

Pri výbere lustra treba myslieť nielen prakticky, ale aj esteticky. Luster musí poskytnúť dostatočné osvetlenie a zároveň môže pôsobiť na pohľad zaujímavo.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 11.05.2022
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlacnejšie záhradné grily na drevené uhlie sú prenosné. Obľúbené sú Weber či JamestownNajlacnejšie záhradné grily na drevené uhlie sú prenosné. Obľúbené sú Weber či Jamestown

Aj vás čaká tento rok kúpa nového grilu na drevené uhlie? Predstavíme si, načo sa pri jeho výbere zamerať.

Najlepšie a najpredávanejšie sú benzínové kosačky s pojazdom. Návod, ako vybrať, recenzie, testNajlepšie a najpredávanejšie sú benzínové kosačky s pojazdom. Návod, ako vybrať, recenzie, test

Pri výbere kosačky je niekoľko dôležitých aspektov, ktoré sa oplatí zvážiť a ktoré vám pomôžu vybrať ten správny model pre vás.

Záujem o kotly na drevo prevyšuje kapacity. Vieme prečoZáujem o kotly na drevo prevyšuje kapacity. Vieme prečo

Kúrenie drevom zažíva doslova renesanciu a kotly na drevo idú na dračku. Prečo sa aktuálne toľko ľudí spolieha na vykurovanie palivovým drevom?