1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Ako vybrať najlepší olejový radiátor?

Potrebujete vykúriť chatku či jednu miestnosť v dome alebo byte? Pritom chcete mať čo najnižšie zriaďovacie výdavky: najlepšou voľbou je elektrický olejový radiátor. Na čo sa zamerať pri jeho výbere?

Výkonný olejový radiátor do bytu

V prvom rade si povedzme, prečo vám zo všetkých ostatných typov interiérového ohrevu ponúkame práve elektrický olejový radiátor. Odpoveď je jednoduchá. Ide o najefektívnejší typ elektrického ohrevu miestnosti. A z hľadiska pomeru odber elektriny / výkon aj najúspornejší.

Obľúbené produkty

Prečo je elektrický olejový radiátor najlepšia voľba?

V čom sú iné elektrické spôsoby ohrevu vzduchu nevýhodné?

 • Teplovzdušné ventilátory = Tie sú na tom najhoršie. Kúpite ich síce za facku, ale s komfortným vykúrením izby či chatky nepočítajte. Mávajú síce príkon 2000 W, čo by malo stačiť aj na vykúrenie miestnosti o objeme vzduchu 45 až 50 m3. Realita je však taká, že miestnosť síce dokážu v pomerne krátkom čase vytemperovať, ale akonáhle ich vypnete, izba sa pomerne rýchlo ochladí na pôvodnú teplotu. Nie je tu totiž žiadna teplotná zotrvačnosť.
 • Teplovzdušné konvektory = princíp je podobný, ako pri ventilátoroch. Teplovzdušný ohrev je vždy riešenie takpovediac len na tu a teraz. Teplotná zotrvačnosť je žiadna alebo len minimálna. Konvektory zvyknú mať časť konštrukcie z kovu, takže tento naakumuluje nejaké teplo, ale po vynutí prístroja do miestnosti moc dlho nesála.
 • Halogénové žiariče = podobne slabá tepelná zotrvačnosť, navyše zvyknú mať slabý príkon len do 1500 W. Sú vhodné skôr na ohriatie osoby, ktorá v miestnosti napríklad pracuje za počítačom. Na celú miestnosť sú zvyčajne prikrátke.
 • Plynové piecky na propán-bután = tu je síce garantovaný veľmi slušný výkon aj 3,5 kW, ale ich nevýhodou je, že ide o kúrenie otvoreným plameňom, ktorý spotrebúva kyslík. Tento typ ohrievačov má nielen plynovú, ale aj tzv. kyslíkovú poistku. Tá meria podiel kyslíka v miestnosti. Horenie ho spotrebúva pomerne dosť, takže piecka sa často vypína. Ak chcete pokračovať vo vykurovaní, nezostane vám nič iné, len trochu prevetrať, aby ste "okysličili" miestnosť. Maximálne nepraktické a na dlhodobejšie vykurovanie miestnosti absolútne nevhodné.
 • Akumulačné kachle = výkon aj efektivita výborné, ale my teraz hľadáme ohrievacie teleso, ktoré nestojí veľa peňazí a navyše je aj mobilné. Na základe týchto našich kritérií, sú preto akumulačky nevhodné. Vysoké zriaďovacie náklady, žiadna mobilita.

Prečo je elektrický olejový radiátor najvýhodnejší?

A možno si kladiete navyše aj otázku, prečo je elektrický radiátor vlastne olejový? Prečo sú jeho rebrá naplnené olejom a nie napríklad vodou? Ide tu práve o vyššie spomínanú teplotnú zotrvačnosť.

Silikónový olej, ktorým sú plnené moderné elektrické radiátory, má priaznivú mernú tepelnú kapacitu a vysoký bod varu. Ale netrápme sa  nudnými fyzikálnymi zákonmi. Vo všetkej jednoduchosti: vysoká tepelná kapacita umožňuje akumulovať vysoký podiel tepelnej energie v malom objeme oleja.

Vysoký bod varu umožňuje oleju zostať v tekutom skupenstve, takže olej nemusí byť do radiátora "natlakovaný" ako je to v prípade plynov. Preto je bezpečný a plní výborne svoju hlavnú úlohu, ktorou je vykurovanie.

Elektrický olejový radiátor funguje na princípe konvekcie (prirodzeného prúdenia teplého a studeného vzduchu v miestnosti), ale aj na princípe radiácie (zohriate kovové rebrá emitujú do miestnosti tepelné žiarenie). U kvalitných olejových radiátorov trvá aspoň pol hodinu, kým vychladnú po ich vypnutí. Takže sa využíva aj zvyškové naakumulované teplo, čo zvyšuje ich celkovú efektivitu pri ohrievaní vzduchu.

Na prevádzkovú teplotu sa pritom vyhrejú cca do 10 - 15 minút. Čiže vychladnutie im trvá dlhšie ako vyhriatie. Oproti obyčajným teplovzdušným ventilátorom alebo konvektorom teda elektické olejové radiátory dokážu využiť spotrebovanú elektrickú energiu efektívnejšie.

Podľa čoho sa rozhodovať pri výbere elektrického olejového radiátora?

Vykurovací výkon

Veľmi dôležitý parameter. Rozhodujte sa podľa objemu vzduchu v miestnosti v m3, ktorú chcete vykurovať. Všeobecne platia tieto rovnice:

 • 1000 W – vykúri miestnosť do 25 m3
 • 1500 W – vykúri miestnosť od 35 do 40 m3
 • 2000 W – vykúri miestnosť do 50 m3
 • 2500 W – vykúri miestnosť do 60 m3

Samozrejme, hovoríme o vyslovene komfortnom vykúrení. Ak si chcete elektrický olejový radiátor kúpiť skôr na temperovanie miestnosti, postača vám aj nižšie, ako hore uvádzané výkony.

Doležité upozornenie: Berte do úvahy aj to, či máte dobre zateplený byt / dom. Ak je nezateplený, teplo zvyčajne rýchlo uniká. V takom prípade sa vám môže stať, že výrobcom deklarované vykúrenie napríklad miestnosti o objeme 60 m3 sa vám nemusí podariť. Takisto, ak radiátor vypnete, teplota v miestnosti bude pomerne rýchlo klesať.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie olejové radiátory

Objem oleja

Tento parameter, žiaľ, výrobcovia na svojich produktoch neuvádzajú. Základné pravidlo znie: čím viac oleja, tým kvalitnejšie a úspornejšie je vykurovanie vďaka tepelnej zotrvačnosti.

Keďže v technických parametroch na e-shopoch a dokonca ani v manuáloch k elektrickým radiátorom nenájdete, akým objemom oleja ich naplnili, orientovať sa dá len podľa značky a ceny. Ktoré značky v tomto segmente možno považovať za kvalitné a od akej cenovej úrovne sa oplatí kupovať elektrické olejové radiátory, píšeme nižšie.

Počet rebier

Dôležitejším parametrom je síce vykurovací výkon, ale to, či radiátor vykúri vašu miestnosť spoznáte aj podľa množstva rebier, čiže vykurovacích telies.

Počet rebier olejového radiátora a jeho výkon

Výrobcovia ponúkajú svoje radiátory zvyčajne v rozsahu od 7 do 11 rebier. Sedmičkové radiátory sú skôr na menšiu miestnosť. Optimum je aspoň 9 a ideál 11 rebier, s tým vykúrite aj väčšie priestory. Ale opakovanie matka múdrosti: vždy sa pozerajte hlavne na vykurovací výkon elektrického olejového radiátora!

Kvalita priestorového termostatu

Termostat, ktorý riadi zapínanie a vypínanie elektrických obvodov do vykurovacích telies (ktorými sú v prípade radiátorov rebrá) by mal byť dostatočne "inteligentný" a správne nakalibrovaný, aby vedel korektne "odhadnúť" teplotu v miestnosti.

Prečo hovoríme o odhade teploty? Mobilné elektrické olejové radiátory totiž nedisponujú žiadnym pripojeným externým teplotným čidlom, ktoré by, samozrejme, poskytlo najpresnejšie meranie.

Teplotný senzor, ktorý je súčasťou termostatu, je zabudovaný v tele prístroja, ale nastavený tak, aby vedel ignorovať odchýlku, ktorú robí teplo sálajúce z rebier. Nie na každom zariadení je však tento senzor dostatočne spoľahlivý a najmä pri radiátoroch z nižšej cenovej kategórie dokáže poriadne nahnevať.

Pri lacných čínskych výrobkoch je pravidlom, že radiátor sa vypína oveľa skôr, než je dosiahnutá požadovaná teplota v miestnosti. Keďže spotrebiteľ nie je elektrotechnik, ani odborník na termodynamiku, nemá si ako overiť, že interný priestorový termostat bude optimálne pracovať. Najlepšou radou preto je opäť: kúpte si radšej výrobok renomovanej značky za vyšší peniaz. Optimálnu cenovú hranicu aj odporúčané značky nájdete nižšie v texte.

Možnosť nastavovania výkonových stupňov

Touto funkciou disponujú už takmer všetky elektrické olejové radiátory. Napríklad pri radiátoroch s maximálnym vykurovacím výkonom 2500 W, sa dá kúrenie nastaviť na 3 stupne výkonu: 1500 W / 2000 W / 2500 W.

Olejový radiátor s nastaviteľným výkonom

Ak teda náhodou natrafíte na kus, ktorý nemá možnosť výkonovej regulácie, určite ho nekupujte. Výnimkou sú prípady, keď potrebujete len mini radiátor s výkonom do 1000 W na ohriatie veľmi malej miestnosti. Tam by bola výkonová regulácia zbytočná.

Temostat by mal mať funkciu proti zamrznutiu 

Dnes by mala byť táto funkcia prirodzenou súčasťou všetkých moderných elektrických olejových radiátorov. Ak by ste však predsa len našli nejaký kus, ktorý ju nemá, nestrácajte čas a vyberajte lepší produkt.

Funkcia proti zamrznutiu je výhodná, keď nepotrebujete miestnosť vykúriť, ale len ochrániť pred zamrznutím, teda klesnutím teploty na bod mrazu. Väčšinou to funguje tak, že prístroj, keď má aktivovanú túto funkciu je v standby (spiacom) režime, ale zároveň detekuje teplotu v miestnosti.

Ak táto klesne pod 5°C, radiátor sa zapne na plný výkon. Akonáhle sa miestnosť ohreje, radiátor sa opäť automaticky vypne do Standby režimu. A tak to pokračuje dookola.

Kolieska a úchyt pre ľahké premiestňovanie

Niektoré radiátory stoja len na nožičkách, to nie je moc praktické. Na druhej strane väčšinou ide o malé a pomerne ľahké radiátory do výkonu cca 1000 wattov. S nimi je prípadná manipulácia pomerne pohodlná. Ale aj tak: kolieska sú kolieska:-)

Olejový radiátor s kolieskami

Ak kupujete výkonnejší elektrický radiátor, vyberajte si len spomedzi produktov, ktoré sú s kolieskami. Je to výhodné najmä, ak chcete radiátor premiestňovať z miestnosti do miestnosti. Každý radiátor s kolieskami je zároveň opatrený úchytom, pomocou ktorého sa dá pohodlne a bezpečne premiesťňovať, dokonca aj keď je ešte horúci.

Verzie s pevnými nožičkami voľte len v prípade, že nechcete radiátor presúvať. Ale tak, či onak, výkonnejšie radiátory už dnes azda ani nenájdete bez koliesok.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie olejové radiátory

Funkcia Timer / Časovač

Je to praktické, ak chcete nastaviť, kedy sa má radiátor zapnúť, prípadne vypnúť. Nevýhodou všetkých časovačov na elektrických olejových radiátoroch je, že funkcie automatického zapnutia a automatického vypnutia nie sú kombinovateľné.

To znamená, že radiátor sa dá nastaviť buď len o koľko hodín sa má vypnúť. Keď sa potom vypne, už ho musíte znovu uviesť do chodu len manuálne. Podobne to platí opačne. Ak radiátor nastavíte, že sa má zapnúť napríklad o 6 hodín, stane sa tak. Vypnúť ho však už musíte taktiež len manuálne.

Najlepšie by bolo časovanie podľa hodín a dní v týždni, ale to by už zbytočne predražilo tieto sympatické a funkčné prístroje.

Elektronické ovládanie s tlačidlami a LED displejom

Niektoré radiátory majú len mechanické ovládanie. To tiež celkom postačuje, dá sa nastaviť teplota miestnosti, aj stupne výkonu, ale zvyčajne chýba práve veľmi praktická funkcia Timer / Časovač.

Digitálny displej olejového radiátora

Pre náročnejších spotrebiteľov preto odporúčame sústrediť sa pri výbere len na olejové radiátory, ktoré sú na elektronické ovládanie. Obsluha je navyše pohodlnejšia a o chode radiátora vás informuje prehľadný LED displej.

Od akej značky a v akej cene kúpiť elektrický olejový radiátor?

Odporúčame, aby ste kupovali elektrický olejový radiátor aspoň v hodnote 90 € a viac. V opačnom prípade narazíte na neveľmi kvalitné čínske vypracovania, ktoré budú fungovať tak jednu, dve sezóny a koniec.

A čo je horšie, podľa skúseností užívateľov na takýchto lacných výrobkoch si robia termostat aj tepelná poistka, čo chcú. S optimálnym vykúrením miestnosti nemôžete počítať. Niektoré lacné olejové radiátory dokonca neobsahujú dostatok olejovej náplne. Tým pádom ich výkon nezodpovedá tomu, čo deklarujú v popisoch v katalógoch, ani na krabici výrobku.

Olejový radiátor do obývačky

Okrem ceny, je dôležité vyberať si aj spomedzi kvalitných značiek v tomto segmente:

 • DeLonghi = kvalita z Talianska; firma už od roku 1950 fungovala ako špecialista na výrobu prenosných ohrievačov a klimatizačných jednotiek, čo hovorí samé za seba.
 • AEG = nemecká precíznosť a kvalita, radiátory sú väčšinou vyrábané nemeckou spoločnosťou Stiebel Eltron alebo podobne precíznym švédskym výrobcom Electrolux pod značkou AEG (obe firmy majú kúpené licenčné práva na značku AEG)
 • Gorenje = slovinská firma, v kategórii tepelných spotrebičov na veľmi slušnej úrovni (pod Gorenje patrí teraz spoločnosť Mora Moravia, známy producent elektrických a plynových sporákov)

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Rastislav Teplánsky

Písaniu sa profesionálne venujem od začiatku svojich vysokoškolských štúdií až doteraz. Tvorím texty pre weby s ohľadom na najnovšie trendy v...


Komentáre

22/08/2019 12:24
Jane

minuly rok sme kupili olejovy radiator Delonghi na chatu a sluzi velmi dobre, je to kvalitny vyrobok

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...Publikované dňa: 16.10.2017
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať

Zažili ste už situáciu, keď ste z dôvodu výpadku elektrického prúdu stratili niekoľkohodinovú prácu vykonanú na počítači? V týchto prípadoch vás vie zachrániť automatický záložný zdroj....

Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions? Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?

Aj vy máte na záhrade bazén alebo sa chystáte na jeho výstavbu? V tom prípade si určite prečítajte náš návod, v ktorom vám poradíme všetko, čo o bazénových vysávačoch potrebujete vedieť.

Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie! Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!

Ultrazvukové čističky sú veľmi šikovné zariadenia, ktoré slúžia na čistenie širokej škály rôznorodých predmetov. Tento produkt však ešte nie je medzi ľuďmi veľmi rozšírený, a preto sme...