Ako si vybrať paddleboard – pevný, nafukovací, s plachtou? Ako jazdiť, kam na paddleboard

Možno ste aj vy zachytili vášnivé debaty o paddleboardingu, či už v práci, na internete alebo v okruhu priateľov. Tento pomerne nový vodný šport naberá rýchlo na popularite. Niet sa čomu diviť – paddleboarding je zábavný, vhodný pre všetky vekové kategórie a dá sa praktizovať v rôznych obmenách.

Ako si vybrať paddleboard?

Poďme si teda paddleboarding bližšie predstaviť a pozrieť sa na to, aké benefity prináša, ako s týmto atraktívnym športom začať a podľa čoho si paddleboard vybrať.

Paddleboardy pre všetky typy jazdcov

Čo je paddleboard

Paddleboardnig je čoraz populárnejším vodným športom, možno pri ňom stáť, kľačať aj ležať, preto si každý nájde to svoje. Paddleboarding, nazývaný aj SUP (z anglického „stand-up paddle board“), je šport príbuzný klasickému surfingu. Počiatky má na Havaji, kde sa začal používať u miestnych surfistov, ktorí za pomoci surfu a pádla dokázali z vody lepšie monitorovať turistov učiacich sa surfing. V 40. rokoch minulého storočia sa tento šport neujal, no na svoje znovuobjavenie čakal až na začiatok 90. rokov, odkedy sa postupne menil a utváral až do podoby, ako ho poznáme dnes.

Paddleboarding sa praktizuje predovšetkým v stojatých a pokojných vodách, na riekach, jazerách, kanáloch, v moriach a oceánoch. Keďže na paddleboarde sa stojí a pohybuje sa za pomoci pádla, ide o akúsi kombináciu surfingu a kajakingu. Jeho čaro je v tom, že je vhodný pre každého a dá sa poňať rôznymi spôsobmi. Deti väčšinou zaujme ako hravá aktivita na vode, mnohí ľudia ho využívajú ako rekreačnú zábavku a poteší aj seniorov, keďže poskytuje vysokú stabilitu a jednoducho sa používa. Kvôli svojej jednoduchosti sa používa napr. aj pri prehliadkach miest ako Amsterdam či Benátky, ktoré sú známe svojimi sieťami kanálov. Paddleboard využijú aj športovci, dá sa na ňom pretekať, zacvičiť si jogu a dokonca aj rybárčiť. A keďže existuje aj nafukovací variant, dá sa jednoducho zložiť do batoha a vziať so sebou kamkoľvek.

Prečo sa oplatí vyskúšať si paddleboarding

Mnohí považujú paddleboarding za kuriozitu, ktorú by si radi vyskúšali. Tento šport láka malých aj veľkých, milovníkov prírody aj vodných športov. Viacerých privedie k paddleboardingu práve zvedavosť, no ľudia si ho často zamilujú od prvého momentu. Má aj niekoľko benefitov, kvôli ktorým sa k nemu oplatí vracať.

 • Pádlovanie v stoji možno vyzerá ako jednoduchá a pokojná aktivita, no zvyšuje srdcovú frekvenciu a tento šport pôsobí ako účinné kardio a zlepšuje zdravie kardiovaskulárnej sústavy.
 • Pri pádlovaní v stoji sa zapojí veľké množstvo svalov, od svalstov nôh, ktorými musíte stáť pevne na ploche paddleboardu, cez svaly stredu tela, ktoré sa postarajú o rovnováhu a držanie tela, až po svalstvo ramien, ktoré sa dá pravidelným pádlovaním pekne vytvarovať.
 • Paddleboard má terapeutické účinky, keďže vdychovanie čerstvého vzduchu, vnímanie zelene navôkol a sledovanie pokojnej hladiny vody pri rytmickom pádlovaní môže viesť k redukcii stresu, tvorbe endorfínov a pocitu pokoja a šťastia.
 • Miera náročnosti sa dá prispôsobiť. Paddleboard je určený pre každého, dá sa na ňom len tak plaviť, ale aj cvičiť, zlepšovať kondíciu a spáľovať kalórie.
 • Ide o bezpečný šport, ktorý nezaťažuje kolená a kĺby, a možnosti úrazu sú pri dodržaní správnych postupov minimálne.
 • Pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu znamená viac vitamínu D aj do bronzova opálenú pokožku.
 • Sociálny rozmer paddleboardingu zase otvára nové možnosti spoznania ľudí so spoločnými záujmami a vytvárania priateľstiev.
 • Spoznávanie prírody a okolia vedie k lepšiemu vzťahu k životnému prostrediu, čo môže mať edukatívny rozmer hlavne pre najmenších.
 • Pokojný pobyt pri vode s paddleboardom poskytuje čas na tichú meditáciu. Mnoho nadšencom sa kvôli skupinovým meditáciám skutočne stretáva.
 • Aj keď paddleboardy sú mimoriadne stabilné, hlavne seniorom pomáhajú precvičovať koordináciu pohybov tela, zlepšovať stabilitu a celkovú flexibilitu tela.
 • Poteší aj rybárov, keďže paddleboard je skvelým prostriedkom na pokojnú rybačku. Niektoré modely sú na chytanie rýb prispôsobené tvarom aj vybavením.
 • Paddleboard otvára úplne nový svet dobrodružného cestovania a spoznávania miestnych zákutí z vody.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie paddleboardy

Ako si vybrať paddleboard

Ak ste paddleboarding ešte nezažili a neviete, čo od neho očakávať, pred kúpou vlastného paddleboardu si určite najprv jeden požičajte, aby ste zistili, či je pre vás dôležité, ako sa na paddleboarde pohybuje a hlavne akým spôsobom chcete tento prostriedok využiť. Jestvuje množstvo možností, od všeobecného rekreačného používania až po úzke zameranie, napr. na preteky, na rybačku či jogu. Preštudujte si možnosti, pretože len tak budete môcť urobiť informované rozhodnutie o tom, ktorý paddleboard je tou správnou voľbou pre vaše potreby.

Typy

Jestvuje viacero typov paddleboardov, o ktorých by ste mali mať pred kúpou aspoň aký-taký prehľad. Podľa spôsobu využitia poznáme tieto typy:

 • Univerzálny paddleboard (all-around paddleboard) – Ak s týmto športom len začínate a nepotrebujete si hneď hľadať špecifické zameranie, určite stavte na univerzálny paddlboard, ktorý možno využiť viacerými spôsobmi. Má širší tvar, býva kratší a poskytuje vysokú stabilitu, takže naň možno vziať dieťa, ale napríklad aj psíka.
 • Paddleboard na surfovanie (surfing paddleboard) – Tento typ je skvelý pre sufristov, ktorí chcú stráviť čas na doske aj na pokojnej vode. Tvar takýchto paddleboardov sa líši – bývajú kratšie a užšie, čím síce poskytujú menšiu stabilitu, no lepšiu pohyblivosť a rýchlosť vo vode.
 • Paddleboard na windsurfing (windsurfing paddleboard) – Ide o jediný paddleboard s plachtou, no ak vás baví windsurfing, vyskúšajte aj túto alternatívu. Na paddleboarde je uchytená plachta zachytávajúca vietor, nohy možno prichytiť popruhmi a nechýba ani kýl na určovanie smeru. Ak však vietor stratíte, plachtu stačí odňať a paddleboard môžete používať bežným spôsobom za pomoci pádla.
 • Paddleboard na stojatú vodu (flatwater paddleboard) – Sú ideálne na stojaté vody ako jazerá či nádrže. Bývajú zaoblenejšie a dlhšie, poskytujú výbornú stabilitu a sú vhodné aj pre začiatočníkov. Ich tvar im pomáha hladko sa plaviť cez pokojnú vodu, pričom predná časť býva špicatejšia pre dosiahnutie priameho smerovania.
 • Vyhliadkový paddleboard (touring paddleboard) – Nazývaný aj paddleboard pre dobrodruhov, používa sa na dlhšie vyhliadkové trasy, často pre turistov, ktorí chcú spoznať a prebádať mesto alebo okolie zaujímavým spôsobom. Ide o stabilný, ľahko ovládateľný paddleboard, na ktorom sa dá zvýšiť rýchlosť a prejsť aj dlhšie trate.
 • Závodný paddleboard (racing/high-performance paddelboard) – Ako už z názvu vyplýva, ide o paddleboardy určené na dosahovanie vyššej rýchlosti pri pretekaní, ale aj kardio cvičení. Vyššia rýchlosť sa dosahuje predovšetkým tvarom, dosky sú dlhšie a užšie a sú vyrobené z ľahších materiálov pre menší odpor. Sú určené skôr pokročilým, pretože bývajú o čosi menej stabilné.
 • Paddleboard na jogu (yoga paddleboard) – Paddleboardy na jogu patria k fitness doskám, ktoré sa používajú hlavne za účelom cvičenia, ale aj meditácie. Bývajú širšie, čím umožňujú viac priestoru na pohyb, ktorý sa veľmi nelíši od priestoru cvičiacej podložky. Paddleboardy by mali byť stabilné, aby sa na nich dali vykonávať rôzne pozície, a často bývajú nafukovacie, aby poskytli viac komfortu.
 • Paddleboard na rybačku (fishing paddleboard) – Medzi rybármi naberá na popularite aj tento paddleboard, z ktorého sa dajú chytať ryby bez hluku motora a bez potreby investovania do kajaku. Tieto paddleboardy dokážu podržať udice, sú vybavené boxami na návnady a poskytujú všetko, čo budete pri rybačke potrebovať.

Univerzálny all-around paddleboard

Ak si nie ste istí, ktorý typ paddleboardu si vybrať, odporúča sa staviť na univerzálny paddleboard. Zároveň nemajte obavy – ak si zakúpite napr. dosku na stojatú vodu a radi by ste skúsili aj surfing, nie je to nemožné, no aktivita bude o čosi náročnejšia. Jednotlivé typy sa od seba líšia aj tvarom, pričom platí, že:

 • kratšími doskami sa manévruje lepšie, preto sú vhodné na surfing a rýchlejšiu vodu.
 • Dlhšie dosky zase znamenajú, že po rozbehnutí môžu dosiahnuť vyššiu rýchlosť, preto majú paddleboardy na preteky a vyhliadky dlhší tvar.
 • Dosky s širším tvarom poskytujú viac stability, preto je univerzálny paddleboard širší (možnosť vziať rodinu, dieťa, psa) a rovnako tak paddleboard na jogu a fitness.
 • Užšie paddleboardy znamenajú vyššiu dosahovanú rýchlosť, preto sa používajú hlavne na preteky.

Pevný alebo nafukovací?

Pri výbere typu paddleboardu je dôležité myslieť na to, že jestvujú pevné a nafukovacie dosky, pričom obe majú svoje pre a proti a rôzne využitie. Pevné dosky sa vyrábajú z epoxidu, peny, plastu, dreva a ďalších materiálov, ktoré poskytujú tvrdší základ, pevnejšiu a tenšiu konštrukciu. Nafukovacie dosky sa vyrábajú z PVC a ďalších umelých, no pevných materiálov. Bývajú hrubšie, no mäkšie a ľahšie. Vlastnosti pevných dosiek možno najlepšie využiť pri pretekaní, dlhých plavbách a v neznámych a rýchlejších vodách, pretože sú tvrdšie a odolnejšie, dajú sa rýchlejšie otáčať a navigovať.

Nafukovacie dosky zase nájdu využitie pri turistike, pretože je možné ich ľahko zbaliť a priniesť do sebou, ale výborné sú aj na športy, keďže dodávajú stabilitu, ale aj mäkší povrch. Z hľadiska prenášania a uskladňovania vyhrávajú nafukovacie paddleboardy, ktoré po sfúknutí zaberajú minimum miesta. Z hľadiska životnosti a odolnosti majú navrch zase pevné dosky, ktoré zvládnu viac nárazov, prípadne aj kamene, riasy a podobne. Pri výbere sa však riaďte predovšetkým účelom a akým spôsobom paddleboard využijete.

Rozmery

Rozmery dosiek súvisia nielen s vašou výškou, ale aj s typom paddleboardu. Už vieme, že niektoré dosky sú napr. zámerne dlhšie na dosiahnutie väčšej rýchlosti a rozmery teda priamo súvisia s vlastnosťami dosky. Dosky širšie ako 78 cm sú stabilnejšie a univerzálnejšie a dosky do 78 cm zase ponúkajú rýchlejšie manévrovanie. Širšie paddleboardy sú vhodné na jogu a fitnes, keďže poskytujú stabilitu a viac miesta na pohyb, rovnako ako aj na rybačku, keďže máte viac miesta na výbavu. Šírka navyše nie je vždy vítaná, napr. pokiaľ ide o vzrastom menšiu osobu, môže jej prekážať menej praktický prechod v pádlovaní z jednej strany na druhú, keďže plocha je väčšia.

Šírka paddleboardu

Z hľadiska dĺžky sú univerzálne dosky s rozmerom 270 – 370 cm, pričom kratšie sa používajú na surfing a pre deti, dlhšie sú vhodné na preteky a dlhé trasy. Dĺžka sa prispôsobuje aj na základe vašej výšky, hlavne vtedy, ak ide o dieťa, ktorému je treba vybrať menší paddleboard, alebo vyššiu osobu. V prípade výšky nie je potrebné presne počítať, akú dosku potrebujete, ale stačí, ak si vyberiete z kategórie detské, pre ženy alebo pre mužov.

Objem

Pri výbere neprehliadajte údaj o objeme dosky v litroch, ktorý predstavuje to, ako stabilne sa doska dokáže plaviť s na nej postavenou záťažou. Čím väčší objem má, tým viac váhy dokáže zniesť. Objem paddleboardu sa vyberá na základe typu dosky, vašej hmotnosti aj toho, či s týmto športom len začínate alebo už máte skúsenosti. Presný objem, ktorý potrebujete, sa počíta na základe vynásobenia telesnej hmotnosti v kg hodnotou 2,2 – 3, pričom táto hodnota sa znižuje na 1,8 pri skúsenejších a 1,1 – 1,3 pri profesionálnych paddleboardistoch. Teda človek s hmotnosťou 90 kg by mal mať dosku s aspoň dvojnásobným objemom, teda 180 a viac l.

Objem nie je len o telesnej hmotnosti, ale aj o type paddleboardu, napr. pri závodných doskách môže byť objem menší, pretože váhu kompenzuje užšia, no dlhšia doska. Ak hľadáte paddleboard pre dvoch alebo celú rodinu, vždy si objem dôkladne overte a siahajte po doskách s vyšším, aspoň 250 l objemom. V takomto prípade je vhodné staviť na megaboardy, ktoré sú určené pre viacero osôb, majú vyššiu nosnosť, objem a sú stavané na väčšiu záťaž.

Nosnosť

Nosnosť je údaj, ktorý hovorí jednoducho o tom, akú max. záťaž je doska schopná odniesť bez potopenia sa alebo poškodenia. Logicky by teda nosnosť mala byť minimálne taká, aká je vaša váha, avšak v praxi sa vždy odporúča siahnuť po doske s o niečo vyššou nosnosťou, minimálne o 10 kg viac. Ak teda zákazník váži 90 kg, mal by si zakúpiť paddbleboard s nosnosťou aspoň 110 – 150 kg. Stáva sa, že jeden paddleboard využívajú na striedačku dvaja, napr. manželský pár. Vtedy vždy vyberajte nosnosť s ohľadom na ťažšieho človeka. Ak chcete užívať paddleboard naraz, svoju hmotnosť spočítajte. V niektorých prípadoch sa dá použiť aj paddleboard s nižšou hmotnosťou ako súčet vašich 2 hmotností, a to ak sa použije len na veľmi krátke trate. Vtedy stačí k hmotnosti ťažšej osoby pripočítať polovicu hmotnosti ľahšej osoby.   

Plutvy

Nachádzajú sa na spodnej strane paddleboardu a ich rozmer a počet súvisia so stabilitou a možnosťou manévrovania. Doska môže mať 1 – 3 plutvy, ktoré sú zvyčajne odnímateľné. Ak má doska len 1 plutvu, vzniká minimum odporu, preto môže doska naberať na rýchlosti, čo je žiadané pri stojatých vodách. Na surfovanie sa používajú 3 plutvy, jedna väčšia v strede a dve menšie po stranách, ktoré umožňujú väčšiu kontrolu nad paddleboardom. 3 plutvy s rovnakým rozmerom sa používajú skôr v pokojných a stojatých vodách.

Rozmiestnenie plutiev na paddleboarde

Cena

Paddleboardy je možné zakúpiť v kamenných a internetových predajniach so športovým a outdoorovým príslušenstvom. Medzi často žiadané značky patrí Itiwit (Decathlon), Aqua Marina, HF či Spartan. Pri rozhodovaní o kúpe sa neriaďte len značkou, ale prečítajte si aj dostupné recenzie, ktoré vám napovedia, či boli s výrobkom spokojní aj iní zákazníci. Ceny sa zvyknú odvíjať od typu dosky, príslušenstva aj kvality použitého materiálu, preto rozhodne nesiahajte po najlacnejšom paddleboarde, aký nájdete. Univerzálny paddleboard vás môže vyjsť na 300 – 400 eur. V tejto cenovej kategórii sa pohybujú paddleboardy pre začiatočníkov a mierne pokročilých – to neznamená, že sú nekvalitné, ale ide skôr o paddleboardy na všestranné využitie.

V drahších cenových reláciách sa už pohybujú paddleboardy, ktoré sú špecializované, napr. na preteky, na rybačku či na fitness tréning. Tie vás vyjdú na 400 – 800 eur. Najdrahšie paddleboardy nájdete v kategórii profesionálne, na windsurfing, na divokú vodu či preteky, ktoré sa môžu vyšplhať až na 1 000 eur. Mnohé paddleboardy sa predávajú už s príslušenstvom, ako pumpa, obal a poistné lanko, no obsah príslušenstva si vždy dobre skontrolujte a zvážte, čo všetko je potrebné dokúpiť. Nezanedbajte hlavne ochranné pomôcky, ako záchranná vesta, ktoré váš rozpočet síce navýšia, no môžu vám zachrániť život. Ak si chcete paddleboard vyskúšať no neviete, či doň chcete investovať stovky eur, môžete využiť aj služby požičovní, ktoré vám za primeraný poplatok zapožičajú dosku na deň alebo aj niekoľko dní, ak sa chystáte na dlhší výlet. Pri požičaní paddleboardu vám tak odpadne starosť o uskladnenie a údržbu.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie paddleboardy

Doplnky a na čo všetko je potrebné myslieť

Pri rozhodovaní sa nezabúdajte na výbavu potrebnú k paddleboardu. Mnoho doplnkov možno dostanete spolu s paddleboardom, no myslieť treba na to, čo si počas aktivity oblečiete, akými ochrannými pomôckami sa vybavíte aj to, po akom pádle siahnete.

Oblečenie na paddleboarding

Pri výbere oblečenia myslite na to, že sa počas aktivity zmočíte, no to neznamená, že plavky sú jedinou možnosťou. Myslite na to, že pokožku musíte chrániť pred spálením, ale napríklad aj pred vetrom. Oblečenie prispôsobte počasiu a ročnému obdobiu. V lete sa odporúča mať tričko a krátke nohavice z ľahkých a vzdušných materiálov, ktoré rýchlo a ľahko schnú. Počas chladnejších mesiacov si môžete obliecť aj nepremokavú bundu a neoprénovú obuv. Siahnite po pohodlných, outdoorových kusoch oblečenia, ktoré sú ideálne vodoodolné. Vyhnite sa akýmkoľvek ťažkým materiálom ako džínsy či koža, ktoré by v prípade pádu do vody mohli byť život ohrozujúce.

Pádlo

Nikdy nezanedbajte výber pádla, ktoré je neodmysliteľnou súčasťou paddleboardingu. Vybrať si môžete z fixných a rozkladacích pádel. Fixné pádla majú pevne stanovený rozmer, vďaka čomu majú pevnejšiu konštrukciu, čo je dôležité hlavne pri divokej vode a drsnejších podmienkach. Rozkladacie pádla sa dajú nastaviť, čo je výborné, ak jedno pádlo používajú viaceré osoby. Ich skladnosť znamená aj menej miesta v batožinovom priestore, no konštrukcia je tak menej pevná. Ak siahnete po fixnom pádle, skontrolujte si, či dĺžka vyhovuje vašej výške. Pádlo by malo byť približne o 15 – 30,5 cm vyššie (závisí od toho, aký typ paddleboardu si vyberiete), no správna veľkosť sa dá jednoducho overiť. Pri vzpriamenom stoji by ste na koniec pádla mali vedieť pohodlne dočiahnuť, ruka by nemala byť vystretá na maximum, ale s malým ohybom v lakti. Ohyb by nemal byť priveľký, inak je pádlo pre vás krátke.

Paddleboard s pádlom

Z hľadiska materiálov sa najčastejšie stretnete s pádlami vyrobenými z hliníka, laminátu, bambusu a uhlíkových vláken. Najčastejšie sa stretnete s pádlami z uhlíkových vláken, ktoré sú odolné, ľahké, používané aj u pokročilých, pričom cena býva vyššia. Hliníkové pádla sú ťažšie, často nastaviteľné a dostatočne odolné, pričom sa využívajú hlavne u začiatočníkov a pri univerzálnych paddleboardoch. Medzi lacnejšie a ľahké pádla patria laminátové, ktoré využívajú stredne pokročilí. Bambusové pádla radi využívajú aj profesionáli, dajú sa nastaviť, sú ľahučké a z príjemného materiálu. Pádlo by malo mať ergonomický tvar, typický „T“ tvar, a pri výbere záleží aj na veľkosti listu (ponornej časti, s ktorou sa vo vode zaberá). Väčšie a mohutnejšie listy sa vyberajú k divokej vode a do náročnejších podmienok, predstavujú silnejší záber. Menšie listy sú vhodné na bežné použitie, do stojatej vody.

Transport

Paddleboard musíte k vode nejakým spôsobom aj doniesť. Pokiaľ máte pevnú dosku, budete potrebovať na strechu nosič, na ktorý bude možné paddleboard pevne uchytiť. Pri nafukovacích paddleboardoch ide hlavne o kvalitný obal, aby sa pri prenose dosky nepoškodili, a pokiaľ sa chystáte aj na túru, tak aj dostatočne veľký batoh, do ktorého si paddleboard uložíte. Vodoodolný obal oceníte hlavne vtedy, ak si so sebou na vodu niečo vezmete, napr. mobil a pod., ktoré sa vám vďaka ochrane nenamočia.  Nezabudnite, že potrebovať budete aj pumpu, ktorou po príchode k vode dosku nafúknete.

Ochranné pomôcky

Nech sa už vyberiete kamkoľvek, záchranná vesta by mala byť vašou povinnou výbavou. Ak budete splavovať rieky alebo moria v zahraničí, overte si aj miestne predpisy, keďže v niektorých štátoch ide o povinnú výbavu. Záchranná vesta vám môže pri páde z dosky zachrániť život, preto jej dôležitosť nepodceňujte. Ak sa chystáte na divokú vodu, mali by ste sa chrániť aj prilbou a chráničmi kolien, príp. lakťov. Medzi ďalšie bezpečnostné pomôcky patrí aj píšťalka na privolanie pomoci, vodoodolný telefón, GPS lokátor alebo signalizačná baterka.

Poistné lanko je tiež nesmierne dôležité a používa sa preto, aby ste sa v prípade pádu nevzdialili príliš od dosky. Práve neschopnosť vrátiť sa po páde k doske je častou príčinou utopenia. Stačí mierny vietor alebo slabý prúd a doska sa môže vzdialiť natoľko, že sa k nej ani pri dobrých plaveckých schopnostiach nevrátite, preto vždy používajte poistné lanko. To môže byť krútené, ktoré zostáva na plaváku, vďaka čomu sa nezamotá do pádla, alebo rovné, ktoré pláva na hladine, preto je vhodnejšie do pokojných vôd.

Vhodné oblečenie na paddleboard

Ako používať paddleboard

Predtým, než sa s paddleboardom prvý raz vyberiete na vodu, sa ubezpečte, že ste urobili všetko pre čo najbezpečnejší zážitok. Bezpečnosť je pri vodných športoch prvoradá, čo znamená:

 • Použite ochranné pomôcky – vestu, poistné lanko, príp. prilbu a chrániče kolien.
 • Nepreceňujte svoje schopnosti a zohľadnite svoje zdravie.
 • Vždy sa na vodu vyberte s minimálne ďalšou osobou a niekomu dajte vedieť, kam sa chystáte.
 • Overte si prostredie, v ktorom budete paddleboard používať, či je potrebné byť v niektorých miestach obzvlášť opatrní, kedy sa vyskytne príliv/odliv, či sa niekde nachádza vír a pod.
 • Dodržiavajte bezpečnostné pokyny, zákazy a riaďte sa výstrahami počasia.
 • Chráňte sa pred úpalom vhodným oblečením, ochranou hlavy a opaľovacím krémom. Nechoďte na vodu počas popoludňajších horúčav a dodržiavajte pitný režim.

Ak s paddleboardingom začínate, vždy je skvelé využiť aspoň jednu hodinu skúseného inštruktora, ktorý vás upozorní na časté chyby a správnu techniku. Paddleboard umiestnite na hladinu a nastúpte naň až vtedy, keď budete vo vode po kolená. Nastúpte tak, že si na dosku najprv kľaknete s tým, že pádlo máte položené pred sebou. Striedavo začnite pádlovať na oboch stranách, zhruba 7 – 8 záberov na každú stranu. Ak cítite stabilitu a trúfnete si na ďalší krok, je na čase sa na dosku postaviť. Stojte približne v strede dosky, nestojte príliš vzadu, aby ste sa neprevážili, a rovnováhu udržiavajte pevným stredom tela. Kolená majte mierne pokrčené, no pevný postoj.

Ak stratíte rovnováhu a očakávate pád, skúste sa navážiť doprava alebo doľava, aby ste dopadli do vody. Ak spadnete dopredu alebo dozadu, udriete sa o dosku a môžete si spôsobiť poranenie. Pri páde do vody sa snažte nepúšťať sa pádla, ktoré by vám mohla odplaviť voda. Vďaka poistnému lanku budete stále v bezpečnej blízkosti dosky, ku ktorej priplávajte a pokúste sa na ňu vyšplhať v strede. Na dosku umiestnite pádlo a snažte sa vyšplhať do strednej časti. Keď budete na doske, opäť umiestnite pádlo kolmi a až tak sa na dosku postavte.

Keďže sa na Slovensku nachádza množstvo vôdnych plôch a tokov, je si pri paddleboardingu z čoho vyberať. z vodných nádrží vám odporúčame napr. Nitrianske Rudno, Zemplínska Šírava, Liptovská Mara, Slnečné jazerá či Ružiná.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

06/08/2021 08:49
Norik

Veľmi pekný paddleboard je Aqua Marina Fusion 10'10'' 2021, ktorý na vode vyzerá elegantne a je ľahučký, preto sa ľahko prenáša, no zároveň je stabilný. V balení bola priložená aj pumpa, s ktorou sa nafúka veľmi rýchlo. Páči sa mi oranžová farba, ktorá svieti do diaľky, a tak sme neprehliadnuteľní. Tento paddleboard má dostatočnú veľkosť pre dospelého človeka aj pre dieťa, čiže ho môžu využívať viacerí členovia rodiny. Má nosnosť až 150 kilogramov, no, našťastie, sa to neodrazilo na váhe samotného paddleboardu. Vzhľadom k výborným parametrom bola cena prijateľná a kúpu neľutujem. Oceňujem odnímateľnú plutvu, celkové kvalitné a ergonomické spracovanie či jednoduché zabalenie naspäť do vaku. Vak sa dá pohodlne niesť na chrbte. Produkt spĺňa všetky moje požiadavky, pretože na vode drží veľmi dobre. Využívam ho najmä na jazerách a občas si ho zoberiem aj k moru, ale popravde, pred morom mám rešpekt, keďže sú tam väčšie vlny, mám väčší problém s udržaním rovnováhy. Čiže jedine, keď je pokojná hladina. :-)

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 06.08.2021
Hodnotenie článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Turistický outdoorový hamak na spanie musí byť nepremokavý. Ako hamak vybrať?Turistický outdoorový hamak na spanie musí byť nepremokavý. Ako hamak vybrať?

Ležanie v hamaku je príjemným oddychovým zážitkom, ktorý ocenia aj deti. Ako si však vybrať ten správny?

Ako vybrať vybavenie na bedminton: raketa, košík, taška, oblečenie na bedmintonAko vybrať vybavenie na bedminton: raketa, košík, taška, oblečenie na bedminton

Bedminton je nenáročná hra, na ktorú vám postačí jediná súprava a môžete začať hrať, aj ak nie ste v najlepšej kondícii. Čo potrebujete na hru a ako si samotnú bedmintonovú sústavu vybrať?

Ako vybrať elektrobicykel? Obľúbené sú mestské skladacie bicykle i horské elektrobicykleAko vybrať elektrobicykel? Obľúbené sú mestské skladacie bicykle i horské elektrobicykle

Elektrobicykel je vhodný na bežné používanie, na dlhé trasy aj do hôr. Poradíme vám, ako na výber elektrobicykla, čo môžete od neho požadovať a aká je tá ideálna cenová kategória, ktorá...