Paraván do záhrady, na terasu, do kúpeľne aj spálne – drevený, kovový, paraván z bambusu i plastu

Paravány nie sú žiadnou novinkou. V Číne a ďalších krajinách Ázie sa používajú už oddávna. Hodia sa ako do formálneho priestoru kancelárií, tak aj na zútulnenie domovov. Paravány nájdete v širokom spektre materiálov, farieb, vzorov a dizajnov, vďaka čomu si každý nájde to svoje.

Biely drevený paraván

Ako sa zorientovať pri kúpe paravánu a na čo si dať pri výbere pozor? Poradíme vám v nasledujúcich riadkoch.

Nádherné paravány vhodné do interiéru


Čo je paraván a na čo slúži

Paraván je bytový doplnok, ktorý ponúka viac než len estetickú funkciu. Ide o mobilnú zástenu zloženú z 3 – 5 panelov (niekedy aj viac/menej častí), ktoré sa dajú poskladať, a tým aj upraviť tvar a dĺžku paravánu. Paraván spĺňa viacero funkcií – poskytuje priestor pre súkromie (napr. pri prezliekaní), predeľuje miestnosť do logických celkov, schová narýchlo neporiadok a dokáže v miestnosti upriamiť pozornosť na to, čo potrebujete, resp. odviesť pozornosť od toho, čo nechcete ukazovať. Kým jestvujú aj paravány, ktoré sa dajú fixne nainštalovať, väčšina je prenosná, v čom spočíva aj ich pozitívum.

Výhody paravánov

Prvé paravány sa používali v Ázii už pred viac než 2000 rokmi a postupne sa vďaka cestovateľom dostali aj do Európy a ďalších kútov sveta. Svoju obľubu si získavajú dodnes, a to kvôli radu predností a výhod, ktoré ponúkajú:

 • Umožňujú organizáciu miestnosti – Paravány vám dávajú možnosť predeliť miestnosť do menších celkov, čo je skvelé pri väčších miestnostiach. Môžete si tak vytvoriť logické zóny plniace konkrétny účel alebo vytvoriť priestor pre súkromie.
 • Sú prenosné – Dajú sa ľahko premiestniť v rámci izby, alebo aj jednoducho zložiť a odložiť. Vďaka tomu môžete paraván použiť kdekoľvek a kedykoľvek potrebujete, napr. rýchlo pred príchodom návštevy.
 • Ponúkajú lacné riešenie – Predelenie izby za pomoci paravánu je jednoduché a nenákladné riešenie. Ak by ste chceli zmeniť proporcie izby prestavbou, ide o neporovnateľné úpravy z časového aj finančného hľadiska.
 • Sú dostupné v rôznych štýloch – Paravány sa vyrábajú v rôznych tvaroch, štýloch, farbách a z rôznych materiálov. Takže nezáleží na tom, v akom štýle je zariadená vaša domácnosť a či hľadáte paraván do spálne alebo do kancelárie – určite nájdete nejaký, ktorý sa vám bude hodiť.
 • Sú takmer bezúdržbové – Po zakúpení sa nemusíte obávať žiadnej zložitej údržby a starostlivosti o paraván. Stačí ho raz za čas utrieť od prachu, príp. umyť vlhkou handričkou, a máte hotovo.
 • Neprekážajú pri upratovaní – Keďže sa dajú jednoducho posunúť, nemusíte sa obávať, že budú predstavovať prekážku pri vysávaní a upratovaní miestnosti. A pokiaľ je to potrebné, paraván môžete aj zložiť a premiestniť inam.
 • Znižujú hladinu hluku – V kanceláriách, v priestoroch škôl, biznis centier a iných budov s väčšou koncentráciou ľudí sú paravány vítaným spôsobom, ako znížiť hladinu hluku.

Paraván do kúpeľne

Kde všade možno využiť paraván

Paraván možno využiť v rôznych miestnostiach v dome, ale aj mimo neho. Dobre zvolený paraván vám pomôže lepšie zorganizovať priestor a vytvoriť miesto pre rôzne aktivity.

 • Vytvorte multifunkčný priestor – Ak bývate v menšom byte a jeden priestor slúži na viacero účelov, paravánom si ho môžete rozdeliť na zóny. Napríklad ak v obývačke pracujete, môžete si oddeliť svoj pracovný kútik, čím si jasne zadefinujete miesto na prácu a miesto na oddych. Takto si môžete vytvoriť aj kútik na čítanie alebo priestor, kde sa môžete venovať svojim záľubám.
 • Oddeľte si priestor pre súkromie – Podobne môžete paraván využiť v byte, v ktorom sa spálňa nachádza v obývačke. Oddeľte si ním priestor pre posteľ a vytvorte súkromie aj v prípade, že čakáte návštevu.
 • Ozvláštnite si domov výrazným doplnkom – Paraván môže spĺňať taktiež čisto estetickú funkciu. Môže tak vyplniť priestor pred prázdnou stenou alebo v menej výraznom priestore. Stačí pritom menší, 2-3-panelový paraván s výraznejšou farbou alebo vzorom doplnený o koberčeky, stolík s kvetmi, obrazy a iné bytové doplnky.
 • Vyčarujte zaujímavý detský kútik – Samozrejme, jestvujú aj detské paravány, ktoré sú menšie s pestrofarebnou potlačou. Väčšinou sú na nich zvieratká, rozprávkové postavičky a nádherné ilustrácie. Detským paravánom môžete deťom oddeliť kútik určený na hranie v detskej izbe alebo v obývačke.
 • Dotvorte priestor v kúpeľni – Paravány sa nehodia do každej kúpeľne, niektoré priestory sú jednoducho primalé a preplnené. No vo väčších kúpeľniach sú paravány skvelým spôsobom, ako oddeliť toaletu s vaňou a vytvoriť tak príjemnejší priestor pre horúci kúpeľ s bublinkami.
 • Skryte, čo nechcete ukázať – Zásteny sú praktické vo vstupných halách a chodbách, kde si nimi môžete oddeliť kúpiť s topánkami alebo kabátmi, ktoré možno predstavujú organizovaný chaos, ktorý by ste pred návštevou najradšej ukryli.
 • Zabezpečte si efektívne pozadie – Radi fotíte alebo si len potrebujete cvaknúť slušnú fotografiu na sociálne siete? Práve dobre zvolený paraván môže byť dobrou voľbou v ateliéri, ale aj doma, kde taktiež môžete vytvoriť fotografie ako od profesionála.
 • Zútulnite si záhradnú terasu – Okrem interiérových paravánov môžete využiť i záhradné zásteny. Vďaka ním si vytvoríte útulné posedenie, kam vám nebude fúkať vietor, resp. sa vďaka paravánu budete môcť účinnejšie brániť proti slnečným lúčom.
 • Paravány poslúžia aj mimo domova – Dajú sa veľmi elegantne použiť aj v kaviarňach a reštauráciách, na letiskách, staniciach a v čakárňach vytvoria tichý kútik. V kanceláriách a na pracoviskách vytvoria pocit súkromia, v knižniciach zase miesto pre prácu či štúdium.

Ako vybrať paraván

Zaobstarať si paraván je najjednoduchšou cestou, ako pozmeniť priestor v dome a pretvoriť ho na niečo nové. Tento kus nábytku síce nie je bežnou súčasťou každej domácnosti, aj tak však na trhu nájdete množstvo modelov a štýlov paravánov. Pred samotnou kúpou sa zamyslite najmä nad tým, v akej miestnosti ho chcete používať, resp. či chcete paraván do interiéru alebo exteriéru. Premyslite si, čo chcete paravánom dosiahnuť, či má plniť konkrétnu funkciu alebo byť skôr estetickým doplnkom.

Kovový záhradný paraván

Klasický, akustický, záhradný či paraván na zábradlie

Jestvuje množstvo rôznych druhov paravánov, no v tomto rozdelení vám ukážeme niekoľko typov, s ktorými sa môžete najčastejšie stretnúť, a aké sú medzi nimi rozdiely.

 • Klasický paraván – Týmto termínom myslíme bežné interiérové paravány používané na predelenie priestoru v miestnosti a vytvorenie súkromia. Existuje množstvo rôznych druhov, tvarov a štýlov – od klasických ázijských paravánov až cez masívnejšie európske alebo moderné minimalistické paravány.
 • Akustický paraván – Ide o špecifický typ paravánu slúžiaci primárne na účel vytvorenia zvukovej izolácie a zlepšenia zvukových podmienok pomocou prenosnej zásteny. Vyrába sa predovšetkým z drevotriesky a peny a je vhodný všade tam, kde je potrebné skvalitniť zvukové podmienky, napr. do domáceho nahrávacieho štúdia.
 • Paraván na stôl – Paravány na stôl predstavujú zástenu, ktorá oddeľuje 2 alebo viacero stolov. Sú výškovo menšie a poskytujú oddelenie a súkromie v rámci niekoľkých stolov v jednej kancelárii. Ich hlavnou prednosťou je teda vytvorenie súkromia a taktiež akustickej izolácie, takže jednotliví pracovníci majú na svoju prácu pokojnejšie a tichšie prostredie.
 • Záhradný paraván – Záhradné alebo vonkajšie paravány sa produkujú z kvalitnejších materiálov, aby zvládli poveternostné podmienky, teda musia byť odolné proti vode, vetru aj UV žiareniu. V rámci záhradných paravánov rozlišujeme dekoratívne paravány plniace predovšetkým estetickú funkciu, a vonkajšie zásteny, ktoré vás majú pri posedení chrániť pred vetrom a poskytnúť tieň pred slnečným žiarením.
 • Paraván na zábradlie – Tieto paravány predstavujú zástenu na zábradlie, napr. balkóna alebo terasy. Ich úlohou je vytvoriť intimitu alebo súkromie a balkón či terasu ukryť pred zrakmi okoloidúcich. Keďže ide o exteriérový paraván, musí byť vytvorený o odolných materiálov (hlavne kov) a zároveň plniť estetickú funkciu.
 • Paraván do kúpeľne – Alebo aj vaňový karavan sa inštaluje ako sklenená zástena k stene vane. Má buď 1, alebo 2 krídla, čiže buď siaha len do polovice vane, alebo po celú dĺžku vane, pričom sa tieto krídla dajú odsúvať. Úlohou tohto paravánu je zabrániť vyšplechnutiu vody aj tepelná izolácia.

Paravány z dreva, kovu aj plastu

Paraván sa skladá z konštrukcie a jej výplne, pričom tieto časti môžu byť vyrobené z rozdielnych materiálov. Konštrukciu nájdete najčastejšie z kovu, z dreva a v niektorých prípadoch z plastu.

 • Kov – Kov poznáme ako pevný a stabilný materiál, no nemusí to tak byť vždy. Lacnejšie kovy môžu byť ľahké a vytvárať labilnejšiu konštrukciu. Navyše, ak chcete paraván umiestniť do kúpeľne alebo inej miestnosti so zvýšenou vlhkosťou, uistite sa, že ide o nehrdzavejúcu oceľ. Dobre si premyslite, kam kovový paraván umiestnite, keďže kov môže pôsobiť chladne a nemusí sa hodiť do všetkým miestností.
 • Drevo – Na výrobu paravánov sa využívajú rôzne druhy dreva, masívy aj bambus, pričom môže ísť o čisto drevenú konštrukciu alebo aj výplň v prípade vyrezávaných paravánov. Drevo pôsobí veľmi esteticky, rodinne a prírodne, no ak chcete drevený paraván do záhrady, uistite sa, že je natreté ochranným lakom, ktorý odolá dažďu aj UV žiareniu.
 • Plast – Plast je lacná alternatíva ku kvalitnejším a trvácnejším materiálom. Jeho výhodou je cena aj viac možností dizajnového prevedenia. No plast je mäkší a menej odolný materiál, ktorý vám nemusí vydržať rovnako dlho ako drevo či oceľ. Navyše sa vôbec nehodí do exteriéru, kde by mal nižšiu životnosť.

Japonský paraván s dreveným rámom

Výplň konštrukcie paravánu môže byť tvorená z rôznych materiálov, ktoré ovplyvnia nielen štýl a dizajn zásteny, ale aj jej funkciu. Tenšie a jemnejšie materiály prepustia viac svetla, kým hrubšie a neprehľadné materiály viac izolujú. Paravány z tkaniny majú neutrálnejší dizajn – podľa farebnosti alebo potlače môžu byť buď menej výrazným doplnkom, alebo centrom pozornosti. Čo sa tkaniny týka, do detských izieb voľte odolné materiály ako polykarbonát, ktorý sa veľmi ľahko umýva a suší. Paravány v ázijskom štýle používajú ryžový papier, ktorý je tenší materiál, väčšinou s minimalistickým dizajnom, ktorý vám nezatieni priestor. Medzi hrubšie a masívnejšie materiály patria koža a koženka, hrubšie outdoorové tkaniny, trstina, prútie, ratan či drevo.

Rozmery a počet panelov

Pred výberom a kúpou paravánu je dobré prepočítať si, aké rozmery budete potrebovať. V ponuke totiž nájdete paravány s 2, ale aj 7 panelmi. Paraván tak môže mať 1 až 2, pokojne aj 2,5-metrovú dĺžku. Zmerajte si teda plochu v miestnosti, kam plánujete paraván umiestniť. Nezabudnite si dať aj určitú rezervu, aby miesto nepôsobilo následne preplnene. Čo sa týka výšky, najčastejšie sa stretnete s paravánmi okolo 160 – 165 cm, v niektorých prípadoch sú vyššie, aj 180 cm. Výšku prispôsobte svojmu stropu a ak je nižší, siahajte radšej po menších paravánoch. Ak nechcete paraván používať nepretržite a mimo používania ho chcete uskladniť, overte si, či sa vám ľahko zmestí aj tam, kde ho budete skladovať.

Obľúbené sú japonské paravány

Vybrať si môžete z rôznych štýlov zásten, ktoré si viete doladiť k celkovému štýlu miestnosti podľa toho, či hľadáte niečo neformálne, elegantné, exotické a pod. Pri zlaďovaní paravánu s miestnosťou berte do úvahy faktory ako farba stien v miestnosti, druh nábytku a materiál, z ktorého je vyrobený, farebnosť a vzory a záclonách či na nábytku alebo výraznejších bytových doplnkoch. Toto je niekoľko vybraných štýlov, s ktorými sa pri kúpe môžete stretnúť:

 • Japonský štýl – Typický dizajn s drevenou konštrukciou a ryžovým papierom. Papier je buď ponechaný v bielej či inej neutrálnej farbe a pôsobí minimalisticky, alebo býva potlačený čerešňovými kvetmi, vtákmi a japonskými ornamentmi. Tieto paravány sú ľahké, prenosné, prepúšťajú veľa svetla a pôsobia elegantne a štýlovo.
 • Drevené okenice – Paravány pôsobiace ako drevené okenice sú masívnejšie, stabilné a ťažšie prenosné. Vyrábajú sa z rôznych druhov dreva, preto bývajú drahšie. Drevené žalúzie sa dajú prispôsobiť podľa toho, či si prajete viac svetla alebo nie. Pôsobia rustikálne s vidieckym šarmom.
 • Ratanový úplet – Paravány z ratanu majú jemnú, neutrálnu farebnú škálu a veľmi dobre sa hodia do interiérov, kde majú pôsobiť ľahko, vzdušne a prírodne. Sú ako stvorené na leto a do prímorských oblastí, ale využiť ich môžete aj v našich podmienkach, napr. na letnú terasu.
 • Potlačené plátno – Plátno je uchytené na drevenom alebo kovovom ráme. Môže mať rôznu hrúbku aj sfarbenie v závislostí od dizajnu. Vďaka potlačiam sú takéto zásteny veľmi variabilné a môžu pôsobiť ako umelecké dielo.
 • Kožené paravány – Vhodné sú skôr do priestorov kancelárií, kde majú pôsobiť sofistikovane a elegantne. Takéto paravány sa pohybujú vo vyššej cenovej kategórii, najmä ak ide o pravú kožu, ktorá môže byť často doplnená potlačou.

Ratanový paraván

K štýlu patrí aj farebnosť, ktorá má veľký vplyv na vytvorenie určitej atmosféry v miestnosti. Vyhnite sa tmavým farbám, ak máte menšiu miestnosť, v ktorej už máte niekoľko kusov tmavšieho nábytku. Tmavšie farby sú vhodné skôr do kancelárií a formálnych priestorov. V domove siahnite skôr po neutrálnych farbách a svetlejších odtieňoch, ktoré môžu pôsobiť moderne, minimalisticky a ľahko. Ak máte v miestnosti fádnejšie farby, nebojte sa ju oživiť výraznejšou farbou či vzorom. Farbám sa nevyhýbajte najmä vtedy, ak hľadáte paraván do detskej izby.

Cena nie je vysoká

Keďže ide o skutočne rôznorodé možnosti, čo sa týka materiálov, dizajnov, rozmerov a typov, vyberať si môžete z väčšieho cenového rozpätia. Najlacnejšie paravány sú tie s jednoduchou kovovou alebo drevenou konštrukciou a tkaninou. Takéto paravány začínajú už od 50 eur. Väčšinou sú ľahšie s menej stabilnou konštrukciou, vhodné do interiéru. Samotný dizajn očakávajte jednoduchší, buď ako jednoliata farba, alebo potlač na textílii.

Väčšiu variabilitu štýlov čakajte v cenovej kategórii od 100 do 200 eur, kde si už budete môcť vybrať z viacerých materiálov, ale aj paravány s nádhernými potlačami. Od 200 eur môžete čakať skutočné skvosty ako kvalitné a stabilné paravány z masívu či ručne vyrezávané drevené zásteny. V tejto drahšej cenovej kategórii nájdete aj akustické paravány s čalúnením vhodné do kancelárií.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie paravány

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

25/07/2022 22:21
Vila

kombinacia podlahy v prirodnej farbe a na nej biely koberec je najkrajšia na svete

28/08/2022 15:35
Haxa

tiež mam takto bielu spalňu. Mam tam velku bielu postel a pri nej velky koberec jutex s dlhym a hrubym vlasom

25/09/2022 11:23
Emma

nechcete si namiesto paravanu dat vedla postele nejaku komodu, relaxačne kreslo?

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...Publikované dňa: 11.07.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Kvalitný detský písací stôl pre školáka. Aký je najlepší písací stôl pre deti Kvalitný detský písací stôl pre školáka. Aký je najlepší písací stôl pre deti

Detský písací stolík v detskej izbe musí spĺňať určité funkčné parametre. Zvlášť, ak vyberáte písací stôl pre prváka. Nepôjde len o počítačový stôl alebo pracovný stôl na písanie a...

Čo to je futón? Skúsenosti s futónom na spanie, cena, použitieČo to je futón? Skúsenosti s futónom na spanie, cena, použitie

Okrem nižšej nákupnej ceny ponúka futón aj množstvo ďalších výhod – od zdravšieho spánku až po zmiernenie bolesti chrbtice.

Ako vybrať skriňu do detskej izby – šatníková skriňa alebo zostava do detskej izby?Ako vybrať skriňu do detskej izby – šatníková skriňa alebo zostava do detskej izby?

Šatník, vstavaná skriňa alebo rovno zostava? Viete, čo sa najviac hodí do izby vášho dieťaťa a aké ďalšie otázky si treba položiť?