Ako vybrať parný generátor? Toto je 5 najlepších modelov!

Možno ste už niekedy videli žehličku, ktorá bola pripojená k pevnej základni a čudovali ste sa, aké sú výhody takého zariadenia. Ide o tzv. parný generátor, resp. žehliacu stanicu alebo žehliaci systém. 

Žehlenie parným generátorom

Podstatou je, že v pevnej stanici sa nachádza systém na generovanie veľkého množstva pary. Aké sú ich výhody oproti bežným parným žehličkám a ako si vybrať správny model? Poradíme vám!

Obľúbené tipy parných generátorov:

Parný generátor a klasická naparovacia žehlička

Výhody parného generátora:

 • žehlenie s ním je rýchlejšie a účinnejšie (až o polovicu)
 • tvorba pary je nezávislá od teploty žehliacej plochy, takže môžete žehliť s parou aj chúľostivé textílie
 • môžete žehliť cez viacero vrstiev, čo je výhodné najmä pri rozmerných kusoch textilu
 • para je suchšia a má vyšší tlak, preniká tak hlbšie do látky
 • samotná žehlička je ľahšia

Najlepší parný generátor

Nevýhody parného generátora:

 • vysoká cena, najlacnejšie modely začínajú na cene okolo 100 EUR
 • skladá  sa z dvoch častí, pričom základňu je nutné umiestniť na vhodné miesto tak, aby ste ju nezhodili alebo neprevrátili
 • ohrievanie vody trvá dlhšie (pri niektorých modeloch to môže byť aj 10 min), a preto sú vhodné najmä tam, kde sa žehlí väčšie množstvo bielizne

Ako vybrať parný generátor – parametre

 • Spôsob výroby pary – Môže byť buď uzavretým bojlerom, ktorého nahriatie trvá dlhšie a nemožno doň nalievať vodu počas žehlenia. Častejší je systém s odnímateľnou nádobkou, z ktorej je voda prečerpávaná do malého bojlera. Vodu je možné kedykoľvek doliať.
 • Materiál žehliacej plochy – Lacnejšie materiály sú hliník a nerezová oceľ, pri vyšších teplotách sa však látka k ním môže lepiť a nemajú ani takú kĺzavosť ako drahšie materiály. K tým drahším sa radia keramická, duríliová alebo zafírová plocha. Majú menšie trenie, vyššiu kĺzavosť a nie sú také priľnavé.
 • Parný výkon – Udáva sa v gramoch vyprodukovanej pary za minútu, pričom parný výkon bežnej naparovacej žehličky je cca. 50 g/min. Parný výkon generátora pary by mal určite presahovať hodnotu 100 g/min.
 • Tlak pary – Čím vyšší tlak dokáže generátor vyvinúť, tým hlbšie prenikne para dovnútra textílie. Parné stanice dokážu vyvinúť tlak cca. 4 – 8 bar, pričom za vysoko výkonné sa považujú modely s tlakom 6,5 bar a viac.
 • Parný ráz – Väčšina generátorov pary ponúka túto funkciu, ktorá je tiež nazývaná „parný šok“. Ide o jednorazové uvoľnenie veľkého množstva pary, napr. pre vertikálne naparovanie alebo pre žehlenie nepoddajných textílií. Uvádza sa tiež v g/min a dobré parné generátory dokážu vyvinúť parný ráz 500 g/min a viac.
 • Nádoba na vodu – Objemy nádržky na vodu sa pri jednotlivých modeloch líšia, pre dvojhodinové žehlenie je vhodný objem aspoň 1,6 l. Je dobré, ak je nádržka vyberateľná. V tom prípade ju totiž môžete naplniť v umývadle a prebytočnú vodu tam po žehlení jednoducho vyliať.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Žehličky

Funkcie parných generátorov

Najkvalitnejší ručný parný generátor

 • Odvápňovanie – Vodný kameň je všadeprítomný a nevynecháva ani útroby parných generátorov. Odvápňovací systém teda príde vhod, v parných generátoroch môže fungovať na báze vstavaného zmäkčovača vody alebo na báze mechanického odstraňovania, kedy sa po stlačení príslušného tlačidla vrstva vodného kameňa rozruší a ten sa uvoľní a vyplaví cez parné otvory v žehliacej ploche alebo do špeciálnej zbernej nádobky.
 • Vertikálne naparovanie – Umožňuje naparovanie vo zvislej polohe bez kontaktu žehliacej plochy s látkou.
 • Automatické nastavenie teploty – Ide o žehlenie pri konštantnej teplote, ktorá je v kombináciou s dostatočnými dávkami pary bezpečná pre všetky textílie a takisto pri nej nehrozí vznik požiaru, ak žehličku omylom necháte po dlhšiu dobu na látke položenú.
 • Bezpečnostné vypnutie – parný generátor s touto funkciou sa po pár minútach bez používania žehličky sám vypne a zabráni tak vzniku požiaru vplyvom prehriatia látky. Taktiež šetrí energiu.
 • Anti-drip systém – Nazývaný tiež systém proti odkvapkávaniu – zabraňuje kondenzácii pary pri nižších teplotách a kvapkaniu vody zo žehliacej plochy, ktorá by na niektorých druhoch textílií mohla zanechať nevyprateľné stopy po vodnom kameni.
 • Tichý režim – Parné generátory s touto funkciou obsahujú špeciálne filtre na tlmenie hluku, ktoré napriek vysokému parnému výkonu minimalizujú hluk naparovania, čo sa hodí napr. pri sledovaní televízie.
 • Zámok na prenášanie – Umožňuje pripevniť žehličku k parnému genetárou a prenášať ich ako celok za ucho žehličky jednou rukou.

TOP 5 najlepších modelov parných generátorov

Pozreli sme sa na to, čo hovoria recenzie parných generátorov a vybrali sme pre vás 5 najobľúbenejších modelov.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.Publikované dňa: 29.09.2018
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia kamera do auta s GPS a nočným videním? Xiaomi aj Prestigio Roadrunner 140 Najlepšia kamera do auta s GPS a nočným videním? Xiaomi aj Prestigio Roadrunner 140

Ak trávite veľa času za volantom, určite ste už boli svedkom nejednej nebezpečnej situácie. Kamerový záznam z palubnej kamery v aute vám možno raz príde vhod ako objektívne svedectvo....

Najlepší priemyselný vysávač. Recenzie a test chvália Bosch, Hilti, Makita Najlepší priemyselný vysávač. Recenzie a test chvália Bosch, Hilti, Makita

Priemyselné vysávače nachádzajú využitie nielen na stavbe či v profesionálnych dielňach, ale tiež v garážach či hobby dielňach domácich majstrov. Čo si treba pri ich výbere všímať?

Najlepší elektrický sporák (indukčný, sklokeramický) - Recenzie a test chvália Gorenje, Mora, Beco aj Amica Najlepší elektrický sporák (indukčný, sklokeramický) - Recenzie a test chvália Gorenje, Mora, Beco aj Amica

Elektrické sporáky sú obľúbené najmä v kuchyniach rodinných domov, keďže vyžadujú silnú elektrickú prípojku. Pri výbere sa môžete rozhodnúť medzi liatinovými, sklokeramickými alebo...