1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Ako vybrať parný generátor? Toto je 5 najlepších modelov!

Možno ste už niekedy videli žehličku, ktorá bola pripojená k pevnej základni a čudovali ste sa, aké sú výhody takého zariadenia. Ide o tzv. parný generátor, resp. žehliacu stanicu alebo žehliaci systém. 

Žehlenie parným generátorom

Podstatou je, že v pevnej stanici sa nachádza systém na generovanie veľkého množstva pary. Aké sú ich výhody oproti bežným parným žehličkám a ako si vybrať správny model? Poradíme vám!

Obľúbené tipy parných generátorov:

Parný generátor a klasická naparovacia žehlička

Výhody parného generátora:

 • žehlenie s ním je rýchlejšie a účinnejšie (až o polovicu)
 • tvorba pary je nezávislá od teploty žehliacej plochy, takže môžete žehliť s parou aj chúľostivé textílie
 • môžete žehliť cez viacero vrstiev, čo je výhodné najmä pri rozmerných kusoch textilu
 • para je suchšia a má vyšší tlak, preniká tak hlbšie do látky
 • samotná žehlička je ľahšia

Najlepší parný generátor

Nevýhody parného generátora:

 • vysoká cena, najlacnejšie modely začínajú na cene okolo 100 EUR
 • skladá  sa z dvoch častí, pričom základňu je nutné umiestniť na vhodné miesto tak, aby ste ju nezhodili alebo neprevrátili
 • ohrievanie vody trvá dlhšie (pri niektorých modeloch to môže byť aj 10 min), a preto sú vhodné najmä tam, kde sa žehlí väčšie množstvo bielizne

Ako vybrať parný generátor – parametre

 • Spôsob výroby pary – Môže byť buď uzavretým bojlerom, ktorého nahriatie trvá dlhšie a nemožno doň nalievať vodu počas žehlenia. Častejší je systém s odnímateľnou nádobkou, z ktorej je voda prečerpávaná do malého bojlera. Vodu je možné kedykoľvek doliať.
 • Materiál žehliacej plochy – Lacnejšie materiály sú hliník a nerezová oceľ, pri vyšších teplotách sa však látka k ním môže lepiť a nemajú ani takú kĺzavosť ako drahšie materiály. K tým drahším sa radia keramická, duríliová alebo zafírová plocha. Majú menšie trenie, vyššiu kĺzavosť a nie sú také priľnavé.
 • Parný výkon – Udáva sa v gramoch vyprodukovanej pary za minútu, pričom parný výkon bežnej naparovacej žehličky je cca. 50 g/min. Parný výkon generátora pary by mal určite presahovať hodnotu 100 g/min.
 • Tlak pary – Čím vyšší tlak dokáže generátor vyvinúť, tým hlbšie prenikne para dovnútra textílie. Parné stanice dokážu vyvinúť tlak cca. 4 – 8 bar, pričom za vysoko výkonné sa považujú modely s tlakom 6,5 bar a viac.
 • Parný ráz – Väčšina generátorov pary ponúka túto funkciu, ktorá je tiež nazývaná „parný šok“. Ide o jednorazové uvoľnenie veľkého množstva pary, napr. pre vertikálne naparovanie alebo pre žehlenie nepoddajných textílií. Uvádza sa tiež v g/min a dobré parné generátory dokážu vyvinúť parný ráz 500 g/min a viac.
 • Nádoba na vodu – Objemy nádržky na vodu sa pri jednotlivých modeloch líšia, pre dvojhodinové žehlenie je vhodný objem aspoň 1,6 l. Je dobré, ak je nádržka vyberateľná. V tom prípade ju totiž môžete naplniť v umývadle a prebytočnú vodu tam po žehlení jednoducho vyliať.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Žehličky

Funkcie parných generátorov

Najkvalitnejší ručný parný generátor

 • Odvápňovanie – Vodný kameň je všadeprítomný a nevynecháva ani útroby parných generátorov. Odvápňovací systém teda príde vhod, v parných generátoroch môže fungovať na báze vstavaného zmäkčovača vody alebo na báze mechanického odstraňovania, kedy sa po stlačení príslušného tlačidla vrstva vodného kameňa rozruší a ten sa uvoľní a vyplaví cez parné otvory v žehliacej ploche alebo do špeciálnej zbernej nádobky.
 • Vertikálne naparovanie – Umožňuje naparovanie vo zvislej polohe bez kontaktu žehliacej plochy s látkou.
 • Automatické nastavenie teploty – Ide o žehlenie pri konštantnej teplote, ktorá je v kombináciou s dostatočnými dávkami pary bezpečná pre všetky textílie a takisto pri nej nehrozí vznik požiaru, ak žehličku omylom necháte po dlhšiu dobu na látke položenú.
 • Bezpečnostné vypnutie – parný generátor s touto funkciou sa po pár minútach bez používania žehličky sám vypne a zabráni tak vzniku požiaru vplyvom prehriatia látky. Taktiež šetrí energiu.
 • Anti-drip systém – Nazývaný tiež systém proti odkvapkávaniu – zabraňuje kondenzácii pary pri nižších teplotách a kvapkaniu vody zo žehliacej plochy, ktorá by na niektorých druhoch textílií mohla zanechať nevyprateľné stopy po vodnom kameni.
 • Tichý režim – Parné generátory s touto funkciou obsahujú špeciálne filtre na tlmenie hluku, ktoré napriek vysokému parnému výkonu minimalizujú hluk naparovania, čo sa hodí napr. pri sledovaní televízie.
 • Zámok na prenášanie – Umožňuje pripevniť žehličku k parnému genetárou a prenášať ich ako celok za ucho žehličky jednou rukou.

TOP 5 najlepších modelov parných generátorov

Pozreli sme sa na to, čo hovoria recenzie parných generátorov a vybrali sme pre vás 5 najobľúbenejších modelov.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.Publikované dňa: 29.09.2018
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať

Zažili ste už situáciu, keď ste z dôvodu výpadku elektrického prúdu stratili niekoľkohodinovú prácu vykonanú na počítači? V týchto prípadoch vás vie zachrániť automatický záložný zdroj....

Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions? Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?

Aj vy máte na záhrade bazén alebo sa chystáte na jeho výstavbu? V tom prípade si určite prečítajte náš návod, v ktorom vám poradíme všetko, čo o bazénových vysávačoch potrebujete vedieť.

Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie! Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!

Ultrazvukové čističky sú veľmi šikovné zariadenia, ktoré slúžia na čistenie širokej škály rôznorodých predmetov. Tento produkt však ešte nie je medzi ľuďmi veľmi rozšírený, a preto sme...