Ako vybrať najlepší parný mop na podlahu – recenzie, test. Kärcher, Leifheit, Vileda alebo Ariete?

Podlahy sa radia k najšpinavším povrchom v dome, preto si okrem bežného upratovania vyžadujú aj dôslednejšie čistenie a dezinfekciu. Nemusíte sa trápiť s mopom a vedrom vody ani agresívnymi dezinfekčnými prípravkami. Omnoho ľahšiu a ekologickejšiu alternatívu ponúka parný mop.

Ako vybrať parný mop

Oproti bežnému mopu má množstvo výhod a v tomto článku sa dozviete aj to, ako si spomedzi širokej ponuky vybrať.

Obľúbené parné mopy z rôznych cenových kategórií

Čo je parný mop

Parný mop je praktické zariadenie na čistenie podláh a plôch, ktoré na rozdiel od bežného mopu obsahuje nádržku na vodu, ktorú dokáže zahriať na vysokú teplotu (okolo 120 °C) a premeniť na paru. Vodná para putuje do hlavice, kde sa aplikuje priamo na špinu na podlahe, ktorú dokáže lepšie uvoľniť a zároveň zničiť baktérie a zárodky mikroorganizmov. Podlahu tade nielen umýva, ale aj zbavuje baktérií, roztočov a alergénov. Tieto dezinfekčné vlastnosti ocenia hlavne domácnosti s malými deťmi, seniormi, alergikmi či domácimi miláčikmi. Na čistenie nie je potrebné použiť žiadnu chémiu a čistiace prostriedky, preto je tento spôsob čistenia výhodný pre ľudí s citlivou pokožkou, alergikov a pre každého, kto myslí na životné prostredie. Aj keď parný mop produkuje paru, tá pod vplyvom horúcej teploty rýchlo schne a podlahy tak nezostávajú zmáčané ako pri bežnom zmývaní.

Výhody parného mopu

 • Čistí do hĺbky – Parný mop je vysoko efektívny čistič, keďže para sa dokáže dostať aj do hĺbky vláken kobercov, čalúnenia a tkanív a dokáže rozpustiť aj mastnú špinu a uvoľniť zaschnuté nečistoty bez zdĺhavého drhnutia.
 • Funguje aj bez chémie – Mop bude mať dezinfekčné účinky aj bez použitia akejkoľvek agresívnej chémie. Vodná para totiž pri takej vysokej teplote zabíja až 99 % baktérií, preto zabudnite na kupovanie prípravkov navyše a uľavíte životnému prostrediu.
 • Používa sa jednoducho – Použitie parných mopov je veľmi jednoduché a intuitívne. Stačí si do nádržky naliať vodu, nechať mop zahriať (pár sekúnd) a začať používať podobne ako bežný mop.
 • Nezanecháva šmuhy a mokré podlahy – Pri vysokej teplote vodnej pary bude čistené miesto schnúť omnoho rýchlejšie a s použitím návleku z mikrovlákna je minimálna pravdepodobnosť vzniku šmúh. Zminimalizujete aj odtlačky od chodidiel či obuvi, keďže podlaha schne rýchlejšie.
 • Oplatí sa aj z finančného hľadiska – Používaním mopu ušetríte za kúpu drahých čistiacich prípravkov aj za vodu – namiesto celého vedra vody pri bežnom zmývaní vám vystačí omnoho menšie množstvo.

Ako vybrať parný mop

Pri výbere parného mopu berte do úvahy niekoľko faktorov a odpovedzte si na základné otázky, ktoré by vám mali upresniť, čo hľadáte:

 • Na akej veľkej ploche budete mop používať?
 • Na aké podlahy ho budete používať?
 • Chystáte sa ním čistiť len podlahy alebo aj iné povrchy?

Parný mop na plávajúcu podlahu

Výkon

Aby sa parný mop rýchlo zahrial a produkoval paru dostatočne spoľahlivo, mal by mať patričný výkon. Neoplatí sa kupovať lacné mopy s príkonom pod 1 000 W, ktoré si neodvedú svoju robotu. Ideálne je hľadať prístroj s výkonom okolo 1 500 W, avšak počítajte aj s vyššou cenou. Čím častejšie a na väčšie plochy chcete parný mop využívať, tým viac by vás mal výkon zaujímať. Ak ho potrebujete len na príležitostné upratovanie malých plôch, postačíte si aj s menším príkonom.

Všestrannosť využitia

Jednotlivé modely parných mopov poskytujú rôzne spôsoby využitia – od tých základných až po rozšírenejšie. V prvom rade si predstavte, akým spôsobom chcete mop využívať vo vašej domácnosti, či ho budete aplikovať len na tvrdé podlahy, alebo ním chcete čistiť prakticky všetko, čo znesie paru. V prvom prípade si nemusíte priplácať za multifunkčné modely a v druhom si zase overte, na čo všetko sa daný čistiť dá použiť. Stretnete sa s parnými mopmi, ktoré možno použiť:

 • len na tvrdé podlahy,
 • na tvrdé podlahy a koberce,
 • na tvrdé podlahy a koberce a osobitne, ako ručný parný čistič na nábytok,
 • alebo na tvrdé podlahy a koberce, na nábytok a čalúnenie, na okná a ďalšie povrchy s použitím nadstavcov.

Čas nahrievania a používania

Čím viac toho chcete pri čistení zvládnuť, tým sú tieto údaje dôležitejšie. Čas nahrievania predstavuje dobu, za akú bude parný mop pripravený na používanie. Spravidla ide o niekoľko sekúnd až minútu, no niektorým mopom to môže trvať dlhšie. Po doplnení vody do nádržky by pomalé nahrievanie predlžovalo čas upratovania, hlavne ak máte pred sebou viac miestností. Problém s čakaním na zahriatie by mohol vyriešiť dvojkomorový mop. Nádržka na vodu obsahuje až 2 komory, z ktorých jedna je bojlerom, a teda pri doliatí vody do druhej komory nebudete musieť čakať. Čas používania je zase doba, po ktorú vám má voda v nádržke vydržať. Ide väčšinou o dobu 15 – 20 minút, ale odvíja sa aj od toho, v akom množstve vodná para vychádza.

Parný mop – výkon

Kapacita nádržky na vodu

Parné mopy mávajú kapacitu nádržky okolo 400 ml, čo predstavuje približne 20 minút používania. Na bežné používanie je takáto kapacita postačujúca, no ak budete upratovať väčšie plochy, skúste zakúpiť mop s väčšou kapacitou, napr. 500 ml. Čím rýchlejšie sa voda minie, tým častejšie bude potrebné ju dolievať a čakať, kým sa nahreje. Na druhú stranu väčšia nádržka znamená aj ťažší mop a dlhšia doba zahrievania. Malé nádržky teda znamenajú častejšie dolievanie vody, ale mop by mal byť pripravený omnoho rýchlejšie.

Hmotnosť a rozmery 

Tieto kritéria si overte skôr kvôli praktickosti používania a skladnosti. Parný mop by mal mať ľahkú konštrukciu, aby vás po niekoľkých minútach používania nezačali bolieť ramená a chrbát, hlavne pokiaľ budú mop používať seniori. Hmotnosť parných mopov sa pohybuje okolo 6 kg, no ak potrebujete, v predajni elektroniky si vyskúšajte, či narábanie s konkrétnym modelom zvládnete bez problémov a či je úchop pre vás praktický. Rozmery zase súvisia nielen stým, ako sa vám bude s mopom manévrovať, ale aj s tým, kde a akým spôsobom ho uložíte. Ak bývate v menšom byte, kompaktnosť by mala byť základom.

Doplnky

 • Nadstavce – Najlepšie rôzne veľkosti a tvary, vďaka ktorým sa budete môcť lepšie dostať do menších priestorov alebo očistiť iný materiál. Napr. nadstavec na čalúnenie, koberce či do škár.
 • Stierka – Pokiaľ nehľadáte mop len na podlahu, zíde sa pri čistení okien, kachličiek a kúpeľní.
 • Kefky rôznych veľkostí – Pomáhajú dostať sa do ťažšie dostupných miest, napr. do škár kachličiek alebo okolia vodovodného kohútika.
 • Náhradné návleky – Ak budete naraz čistiť viac než len jednu izbu, oceníte návleky navyše, keďže tie sa rýchlo zmočia a zašpinia.
 • Škrabka – Môže byť nápomocná pri čistení zaschnutej a mastnej špiny.
 • Teleskopická tyč – Umožní upratovanie ďalšiemu pomocníkovi.

Vyberáme z nášho katalógu

Najlacnejší parný mop nie je najvýkonnejší

Najlacnejšie parné mopy možno kúpiť aj za 40 – 50 eur a v tejto kategórii sa nájdu základné modely s nižším príkonom, menším príslušenstvom aj rozmermi. Zlatú strednú cestu tvoria parné mopy od 50 – 100 eur, pričom v tomto rozmedzí si nájdete skutočne kvalitné mopy s dobrým pomerom ceny a výkonu. Najdrahšie parné mopy stoja 100, 200 aj viac eur a ponúkajú už väčšie príslušenstvo aj výbavu funkcií. Dajú sa využiť na čistenie celej domácnosti a kvalitou určite potešia.

Parný mop – nadstavce

Hľadané sú parné mopy Kärcher, Leifheit a Vileda

Parné mopy sú dostupné predovšetkým v predajniach elektrotechniky, nájdete ich v Alze, Mall či Datarte, ale aj v Lidli a nezabudnite si prezrieť ani Heureku. Medzi obľúbené značky patria Kärcher, Leifheit, Vileda, ale aj Rowenta. Často hľadané sú taktiež parné mopy Philips (výrobca ponúka predovšetkým tyčové vysávače s vytieraním), Eta (ide o multifunkčné prístroje, často s vysávaním) alebo Silvercrest.

Čo si ešte môžete pri výbere všimnúť

 • Kábel – Mal by mať aspoň 5 m, aby ste ho nemuseli neustále presúvať alebo používať predlžovačku. Podstatné je aj umiestnenie, ktoré by pri práci nemalo prekážať.
 • Kontrolky – Vždy padne vhod, ak sa môžete spoľahnúť na svetelné indikátory, ktoré môžu naznačiť napr. to, že v nádobke chýba voda alebo že je prístroj pripravený na použitie.
 • Automatické vypnutie – Niektoré mopy sa vypínajú len vytiahnutím šnúry zo zásuvky. Bezpečnejšie je, ak disponuje mop automatickým vypnutím a po niekoľkých minútach nečinnosti sa sám vypne.
 • Regulácia vodnej pary – Väčšinou ide o 2 polohy, výber medzi menším a väčším prietokom pary podľa intenzity znečistenia.
 • Otočná hlava – Vďaka nej bude parné čistenie dostupnejšie aj v znížených priestoroch a ťažšie dostupných miestach.
 • Vodný filter – Disponujú ním niektoré parné mopy a jeho úlohou je predĺžiť životnosť mopu, keďže takto sa nebude zanášať príliš rýchlo.
 • Tvar hlavice – Stretnete sa s trojuholníkovou (je menšia, lepšie sa zmestí do kútov, vhodnejšia do menších a zapratanejších miestností) a s obdĺžnikovou hlavicou (bývajú rozmernejšie a sú vhodné na vytieranie priestrannejších plôch).

Ako sa parný mop používa

Použitie parného mopu je jednoduché a bezpochyby si ho rýchlo osvojíte. Pred začatím parného čistenia treba najprv pripraviť podlahy, odstrániť prekážky a povrch povysávať (ak nemáte parný mop s vysávačom, ktorý to zvládne v jednom kroku). Takto sa zbavíte prachu a pevných častíc, ktoré by mop iba roztieral a tvoril by šmuhy. Na mop si pripravte čistý návlek a v zásobe majte náhradné kusy. Návleky treba pravidelne vymieňať, aby ste neroznášali špinu, a je vhodné mať viacero typov návlekov podľa druhu podlahy a znečistenia.

Ako sa parný mop používa?

Naplňte nádržku na vodu, mop zapnite a počkajte, kým sa voda zahreje. Intenzitu pary si zvoľte podľa typu podlahy (nižšia intenzita pri podlahách citlivejších na teplo a vlhko) a podlahu vytrite ako zvyčajne, pričom nezostávajte pridlho na jednom mieste. Po dokončení zmývania odnímte návlek a všetky použité návleky vyperte v práčke. Uistite sa, že dobre vyschnú a skladujte ich na suchom mieste.

Často kladené otázky

 • Je parný čistič vhodný na všetky povrchy? Parné mopy sa hodia na väčšinu podláh, kobercov a povrchov, avšak v prípade materiálov citlivých na teplo (bambus, niektoré textílie) je potrebné si overiť vhodnosť parného čistenia.
 • Môže parné čistenie poškodiť podlahu? Parné čistenie by malo byť rýchle a efektívne, nevenujte sa pridlho jednému úseku, keďže nadmerné teplo a vlhko môže podlahu poškodiť. Pri bežnom užívaní však poškodenie nehrozí. Ak potrebujete niektoré miesto vyčistiť dôkladnejšie, radšej sa k nemu vráťte po krátkej prestávke.
 • Je parný mop vhodný na drevené podlahy? Platí to, čo pri iných typoch podláh – mop sa môže používať, avšak nezostávajte pridlho na jednom mieste. Parný mop nepoužívajte, ak je podlaha navoskovaná, keďže vosk sa vplyvom tepla uvoľní.
 • Možno použiť s parným mopom čistiaci prípravok? Takýto krok sa neodporúča, keďže môže poškodiť zariadenie. Používajte vždy len vodu, najlepšie destilovanú, a postupujte podľa inštrukcií od výrobcu. Ak vám chýba vôňa, použite pár kvapiek esenciálneho oleja priamo na návlek, príp. ak má mop na to vstavaný zásobník, ale nikdy nie do nádržky s vodou.
 • Je potrebná destilovaná voda alebo možno použiť vodu z vodovodu? Odporúča sa práve destilovaná voda, keďže takto nebude dochádzať k zanášaniu minerálov, avšak niektoré mopy majú vodné filtre, vďaka ktorým možno použiť aj bežnú vodu z vodovodu.
 • Nahrádza parný mop vysávanie? Nie, nenahrádza, pokiaľ nejde vyslovene o parný mop spojený s vysávačom. Pred parným čistením je potrebné podlahu pripraviť ako pred zmývaním, teda povysávať alebo pozametať.

Top 5 parných mopov

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie parné čističe

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

26/02/2022 14:56
Pepa

mame ho, kupili sme ho v okay elektro a konečne mam doma čisto a vonavo

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.

Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.Publikované dňa: 23.02.2022
Hodnotenie článku:
(93.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Robotické kosačky – výhody, nevýhody, do akého terénu sú vhodné, akú veľkú plochu pokosiaRobotické kosačky – výhody, nevýhody, do akého terénu sú vhodné, akú veľkú plochu pokosia

Ešte stále váhate, či je robotická kosačka tou správnou voľbou pre vás? Poďme sa pozrieť, na akom princípe funguje, aké výhody prináša a čo obnáša starostlivosť o ňu.

Aký 50 či 100 l kompresor do auta, na chatu, domácnosti? Najlepšie sú Scheppach, Güde, Parkside, Einhell aj XiaomiAký 50 či 100 l kompresor do auta, na chatu, domácnosti? Najlepšie sú Scheppach, Güde, Parkside, Einhell aj Xiaomi

Kompresor je jedno z tých zariadení, ktoré by nemali doma chýbať, predovšetkým ak vlastníte auto či bicykel. V článku si predstavíme kľúčové parametre každého kompresora a to, na čo sa...

LED pásiky – ako vybrať, využitieLED pásiky – ako vybrať, využitie

LED svetielka sa jednoducho inštalujú, dajú sa rôzne naprogramovať, môžu meniť farby a vytvárať rôzne efekty. Vďaka ich cenovej dostupnosti a všestrannému využitiu sa dajú použiť...