Ako vybrať zaťahovaciu, vysúvaciu, hliníkovú či drevenú pergolu do záhrady a na terasu

Počas leta a na jeseň mnoho ľudí rozmýšľa, čo urobiť so záhradou, ako si ju spríjemniť, zatraktívniť. Najčastejšie uvažujú nad kúpou bazéna, šmýkačiek a trampolín. Uvedenými záležitosťami to však nekončí. Ak už na svojej záhrade máte všetko, určite ste sa zamysleli nad tým, že by ste si svojpomocne vybudovali záhradnú pergolu.

Ako vybrať pergolu?

Ak sa s touto myšlienkou pohrávate ešte aj v tejto chvíli, potom vám poradíme, ako si vybrať tú najlepšiu pergolu, aké máte možnosti.

Čo je to pergola?

Slovo pergola, pochádza z latinského pergula a označuje výčnelok. V širšom ponímaní je to altánok, ktorý sa nachádza mimo hlavnej budovy, alebo je súčasťou hlavnej budovy, rodinného domu, bytu na balkóne. Altánok, terasa alebo besiedka sú však pergolami len vtedy, ak majú strechu alebo niečo čo vytvára nad pôdorysom tieň. Ide o stavbu, ktorá nie je uzavretá priečkami zo všetkých strán.

Pergola si vždy udržiava charakter akéhosi medzičlánku medzi uzatvoreným priestorom a tým otvoreným. Za pergolu sa, v tomto ponímaní, považuje aj výčnelok, ktorý prepája 2 pavilóny. Pergola dotvára vonkajší záhradný rys a umožňuje posedenie v tieni, pričom sa stále nachádzate vo vonkajšom prostredí.

Funkcie pergoly

Pergolu si väčšina ľudí dáva inštalovať pre možnosť dlhšie využívať terasu alebo využívanie terasy aj v čase, keď počasie nie je najkrajšie. Z toho vypláva jej ďalšia funkcia, ktorou je relaxácia. Teda možnosť sedieť na terase aj počas dažďa a počúvať bubnujúce kvapky. Veľmi dôležitou funkciu je aj tá estetická.

Kam umiestniť pergolu?

Úplným základom je dobre si rozmyslieť, kde by vaša budúca pergola mala stáť, kde sa hodí. Vyberte jej miesto, na ktorom bude spĺňať všetky vaše očakávania. Pri výbere sa zamerajte nato, či pergola bude súčasťou hlavnej stavby (domu, paneláku) alebo bude stáť samostatne, mimo budovy. Je to dôležité, pretože od toho závisí aj montáž pergoly. Pergola pri dome sa z jednej alebo z 2 strán svojou konštrukciou dotýka aj samotnej stavby a z ďalších 2 strán stojí samostatne. Druhou možnosťou je umiestnenie pergoly mimo stavby, buď v jej tesnej blízkosti, alebo úplne mimo nej.

Kedy umiestniť pergolu k domu a kedy mimo domu?

Najlepšou voľbou je podľa nás umiestnenie pergoly k domu. Pergolou, ktorá je súčasťou domu, ušetríte spotrebovaný materiál na jej postavenie, peniaze a umožní vám rýchly presun z vnútra domu na terasu bez toho, aby ste zašpinili vnútorný priestor domu napr. od vody pri daždi. Voľne stojaca pergola sa hodí, ak máte v záhrade bazén, ktorý nie je v tesnej blízkosti s domom. Potom pergola mimo domu poslúži ako miesto, kde sa môžete zložiť pred vstupom a po výstupe z bazéna. V oboch prípadoch je pergola výborným riešením, ako zabezpečiť priestor (terasu, verandu alebo balkón), keď prší alebo príliš svieti slnko.

Aká veľká by mala byť pergola?

Ak už máte miesto, kde pergola bude stáť, potom prichádza na rad ďalšia úloha a tou je stanovenie si veľkosti, rozmerov pergoly. Je jasné, že čím väčšia pergola, tým viac materiálu a peňazí budete do nej potrebné investovať.

Drevená pergola pri dome

Veľké pergoly pôsobia luxusne a vzniká pod nimi priestor, ktorý vám dáva možnosť ďalšej realizácie. Môžete si pod ňu vybudovať bazén, urobiť si bohaté posedenie s jedálenským stolom, dokonca organizovať oslavy.

Materiál na pergolu

Tradičným materiálom na pergolu je nikdy nestarnúca drevená klasika. Drevené pergoly sa hodia k budovám, ktoré majú teplý odtieň fasády alebo ku chatkám či k drevostavbám. Drevené konštrukcie dotvoria celkový vzhľad budovy, pričom nenarušia jej dojem splynutia s prírodou. Drevo dokáže dotvoriť aj novostavby, je stále v kurze, moderné a nadčasové, nikdy nevyjde z módy.

Druhou možnosťou sú kovové – hliníkové pergoly. Hliník má výborné izolačné vlastnosti, je pomerne pevným a lacným materiálom. Vydrží dlho a je takmer bezúdržbový.

Materiál na strešnú krytinu pergoly

Výberom vhodného materiálu, či kovu alebo dreva to nekončí. Dôležité je venovať pozornosť a správne vybrať aj materiál na strešnú krytinu. Momentálne sa najviac využíva zastrešenie s polykarbonátu/lexanu, ktorý má rovnaké výhody ako samotná kovová pergola. Vyzerá moderne, vyznačuje sa dlhou životnosťou a vyžaduje minimálnu údržbu. To, že máte kovovú konštrukciu pergoly, neznamená, že nemôžete mať strechu z dreva. Materiály môžete pokojne aj kombinovať.

Materiál na povrch terasy

Najčastejšie si ľudia robia pergolu nad betónovou plochou, ktorú pokryjú zámkovou dlažbou. Niektorí ľudia si nechávajú pod pergolou trávnik alebo aj piesok. Veľmi štýlovo vyzerá WPC podlaha, ktorá nahradí zámkovú dlažbu. Je to síce umelý materiál, no pôsobí úplne ako drevo.

Vyberáme z nášho katalógu

Zastrešenie

Strecha je dôležitou súčasťou pergoly. Vďaka nej sa terasa a balkón môže využívať prakticky v každom počasí, či prší, či páli slnko alebo keď sneží. Otázkou však je, či zastrešiť alebo nezastrešiť pergolu. Čo ak vám v tieni bude chladno, aj keď je vonku 35 °C? Alebo čo ak sa vám na streche bude hromadiť dažďová voda alebo voda zo snehu? Žiadny strach. Na výber máte z 2 možností a sedenie pod obomi je relatívne bezpečné v každom počasí.

Posuvná alebo fixná strecha?

Na pergolu môžete nainštalovať fixne upevnenú strechu alebo posuvnú strechu, ktorú môžete kedykoľvek odstrániť. Luxusnejším a aj praktickejším zastrešením je určite pergola vybavená posuvnou strechou, ktorá má niekoľko výhod.

Výhody a nevýhody posuvnej strechy

Pri posuvnej streche sa môžete pod pergolou opaľovať, grilovať, sledovať hviezdy na oblohe. Ak vás slnečné lúče omrzia, pergolu zatiahnete. Strechu na pergole môžete posúvať ručne alebo elektricky,pomocou diaľkového ovládača. Posuvná strecha má však jednu veľkú nevýhodu a tou je cena. Lacnejším riešením je, že pergolu nepokryjete strechou po celej ploche, ale časť necháte odokrytú.

Bočné tienenie

Na pergolu z hliníka môžete nainštalovať tieniace žalúzie či rolety. Rolety a žalúzie sú z kovu, môžu, no nemusia, sa ovládať diaľkovým ovládačomnevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Stačí, ak ich raz za 5 rokov poriadne umyjete alebo každý rok opláchnete pomocou záhradnej hadice či wapky.

Pergola s otočnými lamelami

Bioklimatická hliníková pergola

Moderné tienenie poskytuje bioklimatická hliníková pergola. Je to pergola, ktorá je vybavená naklápacími, otočnými lamelami. Lamely sa nachádzajú na streche a vďaka otočnému mechanizmu poskytujú dokonalú ochranu pred dažďom. Lamely je možné pomocou diaľkového ovládania nastaviť do rôznych polôh, čím vytvárate tienenie podľa vašich predstáv. Pergola, ktorá je vybavená lamelami, využíva intenzitu vetra vo svoj prospech, resp. vo váš prospech. To, kam bude vánok smerovať, závisí len od uhla, akým sú lamely natočené. Regulácia vzduchu sa využíva pri rýchlom vyvetraní priestoru, nad ktorým sa pergola nachádza, alebo na rýchlu kumuláciu a izoláciu tepla. Bioklimatická pergola je vysoko variabilná. Umožňuje inštaláciu osvetlenia, solárnych panelov a pod.

Typy pergoly podľa odvádzania dažďovej vody

Najväčším problémom pri pergoliach je odvádzanie dažďovej vody. To, či je voda odvádzaná, je dôležité, aby sa predišlo hromadeniu vody na streche pergoly. Voda, ktorá nemá kam odtekať, zaťažuje strechu a narúša celú konštrukciu pergoly. Statika môže byť ohrozená aj v prípade, ak voda odteká zo strechy, ale len okolo pergoly, čo ovplyvňuje podkladovú platňu terasy. Aké máte teda možnosti?

Posuvná, zaťahovacia pergola

Posuvná alebo vysúvacia pergola má posuvnú strechu. Pri tomto type je odtok vody voľný, teda odteká si kam chce. V prípade, že má pergola látkový profil, bráni navlhčeniu terasy. Odtekanie vody môžete vyriešiť rafinovanejšie. Zakúpte si odtok, ktorý odvádza vodu pomocou predného profilu. Takýto odtok dokáže odvádzať vodu vnútrom stojok.

Pergola so sklápacimi lamelami

Tento typ pergoly má odtok vody v samotnej stojke pergoly. Ak má pergola väčšie rozmery, potom môže byť odtokov viac. Počet je daný od rozmeru a to tak, že pergola do 17 m² disponuje jedným odtokom a nad 17 m² 2 odtokmi.

Pergoly s pevnou strechou

Pergoly s fixnou strechou majú výhodu, pretože je na ne možné použiť menší počet stĺpov, keďže disponujú väčším predným odkvapom spolu s vystužením. Tento typ sa zvyčajne zhotovuje so sklonom 8 stupňov,vybrať si však môžete sklon až do 15 stupňov. Čím väčší sklon, tým aj rýchlejšie odvádzanie vody zo strechy.

Drevená pergola s pevnou strechou

Pergola s rolovacou strechou

Pergola vybavená rolovacou strechou je ideálnym riešením pre bežné domáce sedenie na terase. Strecha sa nakláňa v uhle od 6 do 17 stupňov a voda z nej pekne odteká. Je to cenovo najlepšie riešenie, ale pri prudkom daždi, vás rolovacia strecha neochráni tak dobre, ako pevná strecha.

Pergoly a ich cena

Pergoly sa delia podľa niekoľkých cenových kategórií, v závislosti od materiálu,veľkosti a príslušenstva. Ide o lacné pergoly, stredné a drahé, resp. drahšie pergoly. Medzi drahšie patria bioklimatické pergoly, o niečo lacnejšie sú kovové pergoly a najlacnejším variantom pergol sú drevené. Samozrejme, že nájdete aj drevenú pergolu, ktorá je drahšia ako tá kovová. Orientačný cenový rebríček vyzerá asi takto:

  • Hotové drevené pergoly – okolo 1 400 € a vyššie.
  • Za bioklimatickú pergolu s rozmerom 200 x 200 cm, ktorú je možné ovládať pomocou diaľkového ovládača, zaplatíte od 4 500 € vyššie.
  • Lacné pergoly, sa vyrábajú najmä z hliníka a stoja približne okolo 2 500 € za 2,80 x 5,50 m². Ak vám postačí absolútny základ, je možné si zakúpiť aj pergolu v hodnote 800 €. Pri prudkom daždi vás však takýto lacný kúsok nebude príliš chrániť.

Potrebujem na pergolu stavebné povolenie?

Pergola sa podľa stavebného zákona pokladá za jednopodlažnú malú stavbu s pôdorysom do 25 . To znamená, že na jej realizáciu nie je potrebné stavebné povolenie, ale je nutné podať ohlášku, teda Žiadosť o drobné stavby, príslušnému stavebnému úradu. Pergola, ktorá má viac ako 25 m², vyžaduje stavebné povolenie a tým pádom aj posudok od statika.

Pergola svojpomocne

Rozmýšľate nad tým, že si hliníkovú alebo drevenú pergolu vyhotovíte sami? Žiadny problém, za jedno popoludnie to zvládnete, no pred tým, ako sa do toho pustíte, sa rozhodnite, či si pergolu vyhotovíte úplne sami, teda budete zvárať a píliť, alebo si objednáte aspoň konštrukciu na pergolu.

Zruční kutili, ktorí majú radi výzvy, si pravdepodobne zvolia možnosť A. V prípade, ak nemáte so zváraním a pílením žiadne skúsenosti, určite sa do toho nepúšťajte a nechajte to na odborníkov. Kliknite na internet, nájdite hotovú pergolu podľa vašich predstáv, naťukajte rozmer a pergolu vám spoločnosť donesie priamo k vám domov. Potom je už len na vás, či si ju postavíte sami, alebo to necháte na firmu. Akokoľvek ste sa rozhodli, držíme vám palce.

Malá rada: Nešetrite a radšej si nechajte pergolu postaviť firmou. Ak vám ju prinesú a vy si ju postavíte svojpomocne, automaticky vám na ňu padá záručná doba.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!Publikované dňa: 27.10.2020
Hodnotenie článku:
(93.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Stavba exteriérovej a interiérovej sauny svojpomocne: Materiál, pec, dlažba do saunyStavba exteriérovej a interiérovej sauny svojpomocne: Materiál, pec, dlažba do sauny

O účinkoch saunovania na ľudský organizmus počúvame samé chvály. Tak prečo si takýto relax nedopriať pravidelne v pohodlí domova?

Aký detektor kovu a káblov/elektrického vedenia v stene pod omietkou? Najlacnejší nie je najlepšíAký detektor kovu a káblov/elektrického vedenia v stene pod omietkou? Najlacnejší nie je najlepší

Detektor kovu a káblov je užitočná vecička nielen pre všetkých elektrikárov, majstrov a kutilov, ale aj pre tých, ktorí sa rozhodli svojpomocne zrekonštruovať byt. Viete, ako ho vybrať?...

Rekonštrukcia komína – na čo si dať pozorRekonštrukcia komína – na čo si dať pozor

Vedeli ste o tom, že komín je jednou z najviac namáhaných častí celého vášho domu? Prezradíme vám, či je vhodné prerábať komín na vlastnú päsť, akú sú ceny za opravu komína a na čo by...