Automatický polievkovar Beko, Domo, Tefal alebo Tescoma? Recenzie + recepty

Naše staré mamy a ešte aj naše mamy, vždy hovorievali, že polievka musí byť, polievka je základ. Mnoho ľudí zabudlo na dôležitosť teplého jedla počas dňa a o to viac ich zabudlo na nevyhnutnú súčasť hlavného jedla, ktorou je polievka. Prečo sa od tejto tradičnej pochúťky upustilo, aj keď mnohí z nás polievky milujú? Nie je to náhodou tým, že žijeme uponáhľaný život a zdĺhavá príprava polievky z nášho voľného času ešte odoberá?

Ako vybrať polievkovar?

Asi ste ešte nepočuli o kuchynskom spotrebiči, ktorý sa špecializuje na prípravu polievok. S polievkovarom to pôjde ľahko, rýchlo a aj na diaľku.

Obľúbené polievkovary

Výhody polievkovaru

Polievkovar je spotrebič, ktorý nie je nevyhnutnou súčasťou kuchynskej výbavy, ale prináša plusy, vďaka ktorým si ho zamiluje celá rodina. Chcete vedieť, s čím všetkým vám pomôže? Tak si prečítajte jeho výhody.

✅ Všestrannosť

Základnou funkciou každého polievkovaru je schopnosť pripraviť polievku, ale niektoré modely dokážu toho oveľa viac. Ich programovú výbavu možno rozdeliť do 2 skupín. Prvou je tá, ktorá sa týka prípravy polievky. Jedlo je možné na určitý čas udržiavať teplé, zeleninu pred varením pomixovať či opiecť, nastaviť teplotu, pri ktorej sa má jedlo pripravovať a čas, ako dlho sa má polievka variť. Druhú skupinu tvoria funkcie, vďaka ktorým možno pripraviť aj iné jedlá, najčastejšie sú to džemy, smoothie, výživy, soté.

✅ Nízka časová náročnosť

Najväčšou výhodou polievkovaru je minimálna časová náročnosť. Polievkovar so základnou výbavou pripraví chutné domáce jedlo od 20 do 30 min., čo by inak bežným spôsobom trvalo aj niekoľko hodín. Predávajú sa aj modely, ktoré pripravia polievku oveľa rýchlejšie, do 8 minút. V tomto prípade je podstatným článkom prípravy rozmixovanie surovín, čo urýchľuje ich uvarenie. Ideálnym riešením je zakúpiť si polievkovar, ktorým budete môcť zeleninu variť a aj mixovať.

✅ Automatickosť

Každý jeden proces sa, samozrejme, uskutočňuje automaticky, stačí len zapojiť prístroj do elektrickej energie a stlačiť tlačidlo. O nič iné sa, okrem toho, že nakrájate zeleninu a "postavíte" polievku, nemusíte starať. Z uvedeného vyplýva, že počas varenia nemusíte vystávať pri polievkovare tak, ako ste boli doteraz zvyknutí.

✅ Jednoduché ovládanie

Polievkovary sa intuitívne ovládajú. Všetky tlačidlá sú dostatočne veľké, označené medzinárodne a v prípade nejasností v návode na obsluhu určite nájdete všetko, čo a ako používať. Z vlastnej skúsenosti však vieme, že rýchlo na všetko prídete. Polievkovary sú navrhnuté tak, aby užívateľ rýchlo všetko pochopil a bez problémov naplno využíval celý potenciál polievkovaru.

Nerezový polievkovar

✅ Výborná chuť a zachovanie zdraviu prospešných látok

Chuť hotovej polievky je takmer na nepoznanie od tej, čo pripravujete na sporáku. Dokonca môžete zvoliť aj teplotu, pri ktorej sa má polievka variť, aby sa zachovali všetky potrebné živiny, ktorá sa bežným varením na klasickom sporáku kontrolovať nedá. Navyše, niektoré modely disponujú aj programom RAW, ktorý nastaví polievkovar tak, aby výsledkom bolo naozaj aj RAW jedlo. S polievkovarom možno objavíte vďaka špeciálnemu systému prípravy nové chute a možno vás polievkovar osloví tak, že vaše deti a okolie inú polievku ako z polievkovaru ani nebudú chcieť.

✅ Kompaktnosť

Každý človek má už doma množstvo spotrebičov, ktoré zaberajú veľa miesta v skrinkách kuchynskej linky. Práve preto oceníte kompaktné rozmery polievkovaru, aby ste ho mohli ľahko uskladniť. Polievkovary majú menšie rozmery (podľa objemu) alebo sa dajú zložiť na niekoľko menších častí.

✅ Ľahké čistenie a údržba

Väčšina modelov polievkovarov sa skladá z častí, ktoré je možné rýchlo vyčistiť, pretože majú nepriľnavý povrch. Niektoré časti sa dajú umyť v umývačke riadu. Väčšina z polievkovarov je vybavená funkciou Easy Cleaning (jednoduché čistenie), ktorá nádobku na prípravu polievky vyčistí. Podobným programom je aj priebežné čistenie.

Ako funguje polievkovar?

Na trhu sa predávajú 3 typy polievkovarov. Jeden sa špecializuje najmä na prípravu polievky, druhý pripomína mixér a jeho prioritnou funkciou je mixovanie a tretí je špeciálny model, ktorý sa odlišuje spôsobom ohrevu.

1. Polievkovar s mixérom

Ide o typ polievkovaru, ktorý je určený na varenie a druhotnou funkciou je mixovanie. Polievku pripravuje pomocou ohrevného telesa, ktoré sa nachádza na dne polievkovaru a je pevnou súčasťou prístroja. Vrchnú časť tvorí vrchnák, z ktorého vytŕča tyč slúžiaca na premiešanie jedla počas varenia. Bývajú vybavené aj samočistiacou funkciou. Nemožno ich vložiť do umývačky a ani do umývadla, keďže elektrická základňa (ohrevné teleso) je súčasťou nádobky. Nevýhodou je, že pod mixérom sa myslí len rúčka, s ktorou je možné obsah premiešať a ručne pomlieť. Zeleninu a ďalšie suroviny, ktoré chcete dať do polievky, je nutné nakrájať poprípade rozmixovať osobitne a až potom ich pridať do polievkovaru.

2. Mixér s funkciou varenia

Druhým variantom je polievkovar, ktorý sa špecifikuje najmä na mixovanie a doplnkovou funkciou je varenie. Vyzerajú rovnako ako mixéry, skladajú sa z pevnej časti (elektrická základňa) a z nádobky, ktorá sa dá od základne odňať, preto sa aj ľahko čistia. Niektoré možno umiestniť aj do umývačky riadu. Pridané suroviny sa najprv pomixujú, potom zalejú vodou a uvaria.

Polievkovar Domo s mixérom

3. Špeciálne polievko-mixéry

Posledný typ polievkovarov funguje bez vyhrievacieho článku a na ohrev a prípravu polievky využíva teplo, ktoré vzniká trením. Trenie v stroji vzniká vďaka generovaným čepeliam, ktoré takto polievku ohrievajú. Takéto polievkovary sa vyznačujú vysokou výkonnosťou a pri mixovaní sú trochu hlučnejšie. Na druhej strane dokážu pripraviť nielen polievku, ale aj smoothie, dipy, zmrzlinu, maslá atď.

Ako sa používa polievkovar?

Polievkovar sa používa jednoducho. Do nádobky nalejete vodu podľa odporúčaného množstva (niekde je potrebné naliať min. 200 ml vody, inde menej alebo viac). Odporúčané množstvo dodržujte, pretože pri nerešpektovaní min. a max. množstva, sa môže polievkovar pokaziť alebo vás ohroziť.

Nakrájate alebo rozmixujte suroviny na požadovanú veľkosť, zavrite veko, zapojte polievkovar do elektrickej zásuvky a zapnite tlačidlom ON/OFF. Stlačte program, ktorým chcete pripravovať jedlo. Na displeji sa zobrazí čas, koľko bude príprava trvať. Po ukončení sa polievkovar buď vypne, alebo vám ukončenie prípravy oznámi zvuková signalizácia. Ak chcete variť podľa seba, môžete si na zvolenom programe upraviť čas varenia a aj teplotu, poprípade variť bez programu, len s nastavením teploty a času.

Počas varenie je možné suroviny pridávať cez zatláčadlo, ktoré sa nachádza na vrchnáku, veku alebo odstránením vrchnáka z nádobky. To je však možné len v prípade, ak polievkovar disponuje funkciou Pamäť.

Základné funkcie

K základnej výbave polievkovarov patrí príprava polievky a aj schopnosť jedlo pomixovať. Ďalšou štandardnou funkciou je možnosť nastaviť teplotu, počas ktorej sa má jedlo pripravovať. Okrem toho musí byť súčasťou každého polievkovaru aj bezpečnostná výbava, ktorou je:

  • Ochrana napájacieho kábla, ktorý je potiahnutý vodotesným krytom, minimálne na miestach pri zariadení.
  • Ochrana proti prehriatiu – prístroj sa automaticky vypne, keď sa prehreje, alebo v prípade, že sa začína prehrievať, zníži svoj výkon.
  • Poistka proti otvoreniu počas varenia, ktorá vás ochráni pred popálením horúcou vodnou parou alebo jedlom, napr. vtedy, keď otvoríte polievkovar počas mixovania či miešania.
  • Za bezpečnostný prvok možno pokladať aj materiál, z ktorého je polievkovar vyrobený. Vonkajšia časť má špeciálny tepelne izolovaný povrch, ktorý chráni človeka pred popálením, keďže nádobka zvonka nie je horúca.
  • Ďalším prvkom je aj žiaruvzdorné sklo, ktoré nepraskne ani pri pridávaní studenej či horúcej vody alebo pri prudkom zohrievaní.

Nadštandardné funkcie

Polievkovar nie je len nádobka, v ktorej uvaríte polievku, ale je to automatické zariadenie, v ktorom pripravíte rôzne jedlá od raňajok až po večeru, dezerty, nápoje. Pri nasledujúcich funkciách možno uvažovať aj o tom, či nie je lepším kuchynským pomocníkom polievkovar než multifunkčný hrniec.

Príprava polievky v polievkovare

Miešanie – rozmixovanie

Ako sme už spomenuli vyššie, za nadštandardnú funkciu sa považuje možnosť mixovania a miešania. Polievka sa počas varenia nebude len zohrievať, ale aj miešať. Na lepších zariadeniach sa doba a rýchlosť mixovania dá nastaviť a tak budete mať jedlo pomixované na ideálnu hustotu.

LCD displej

Pri nastavovaní rôznych programov je LCD displej výbornou pomôckou. Všetko, čo zvolíte, uvidíte na displeji. S LCD displejom sa spája aj funkcia odpočet času, vďaka ktorej vidíte, ako dlho bude príprava jedla ešte trvať.

Časovač

Časovač je funkcia, s ktorou si nastavíte presný čas varenia. Ak máte radi polosurovú zeleninu, nastavte kratší čas, ak chcete, aby sa vám zelenina v ústach rozpadala, zvýšite ho. S polievkovarom s touto funkciou budete mať mäkkosť surovín presne takú, akú máte radi.

Zvuková signalizácia

Počas varenia polievky nemusíte stroj vôbec kontrolovať, všetko zvládne sám. Nemusíte ho otvárať a ochutnávať, či je jedlo hotové, stačí si nastaviť čas varenia a po uplynutí času a dokončení varenia vás upozorní zvuková signalizácia. Niektoré modely sa po ukončení programu automaticky prepnú do režimu udržiavania teploty jedla.

Udržiavanie teploty

Funkcia, ktorá rozhodne nie je na škodu. Polievku udrží polievkovar teplú aj dlho potom, ako sa dovarí.

Opakovaný ohrev

Vychladla vám polievka, alebo ste prepočuli zvukovú signalizáciu, že polievka je pripravená na servírovanie? Nevadí, funkcia Opakovaný ohrev polievku znovu ohreje a vy budete mať pocit, akoby bola len teraz dovarená.

Nerezový polievkovar

Programy na varenie

Polievkovar varí podľa zvoleného programu sám – nastaví teplotu a ideálny čas. Najčastejšie ide o program na varenie krémovej polievky, polievky s kúskami, program na varenie pyré a výživy, smoothie a pod.

Okrem programov na konkrétne jedlá, nájdete medzi nimi aj program na praženie, dusenie, a opekanie. Zaujímavý je RAW režim, s ktorým pripravíte pokrmy bez varenia. ktoré sa pripravujú len miešaním a krájaním, varia sa na minimálnej teplote a krátky čas. Vyznačujú sa vysokým obsahom živín. RAW režim možno používať aj na prípravu rastlinného kokosového či mandľového mlieka.

Pamäť posledného varenia

Alebo pamäť posledného nastavenia je funkcia, pomocou ktorej nemusíte nastavovať varenie jedla, ktoré ste varili naposledy. Stačí stlačiť príslušné tlačidlo a celý program sa zopakuje. Funkciu oceníte aj vtedy, keď dôjde k nečakanému prerušeniu elektrického prúdu. Pri opätovnom naskočení elektriny polievkovar sám vyhodnotení, kde skončil a plynule pokračuje v príprave. Polievkovary, ktoré nemajú túto funkciu, nie je možné po zapnutí programu otvoriť a priebežne doplniť suroviny. Ak by ste ho totiž počas varenia otvorili a zavreli, polievkovar bez funkcie „Pamäť“ by začal variť od začiatku.

Samočistenie

Lepšie modely dokážu 90 % čistiacich prác urobiť za vás, pretože disponujú funkciou samočistenia. Funkcia sa používa tak, že do prázdnej nádobky špinavej od jedla nalejete čistú vodu a trochu čistiaceho prostriedku, zavriete nádobku vekom a stlačíte tlačidlo, ktoré prislúcha funkcii Samočistenie. Proces trvá pár minút a vy sa nemusíte namáhať skladaním a čistením pomocou handričky. Umytý polievkovar stačí potom už len opláchnuť a vyutierať do sucha. Pri polievkovaroch, ktoré nemajú túto funkciu, si vyberte aspoň taký, ktorého nádobka sa dá od základne odnímať a umývať v umývačke riadu.

Obľúbené polievkovary

Krok za krokom, ako vybrať ten najlepší polievkovar

Pripravili sme pre vás podrobný návod, ako vybrať ten najlepší polievkovar a na aké parametre by ste sa pri výbere mali zamerať.

Vyberte si ten, ktorý sa jednoducho ovláda

Najvhodnejšou voľbou je polievkovar, ktorý má minimum tlačidiel, ale nie na úkor funkcií, a intuitívne sa ovláda. Jedine s takým polievkovarom nebudú mať problém ani tí, ktorí s varením len začínajú, ani skúsení kuchári a kuchárky či seniori.

Veľkosť a váha

Veľkosť a váha sú dôležité parametre, ktoré treba pri kúpe zohľadniť. Hoci vzájomne so sebou súvisia, nie vždy to musí byť tak, že ak je polievkovar objemovo väčší, musí byť aj ťažší. Existujú totiž aj modely, ktoré sú síce väčšie, ale zároveň sú odľahčené a aj kompaktnejšie. Ak máte viacpočetnú rodinu a potrebujete variť vo veľkom hrnci alebo aj na viac dní, potom zvoľte väčší polievkovar. Niektoré disponujú s objemom až 2 litre, ale nájdete aj menšie, s objemom 1 liter a menej.

Čas prípravy

Podstatná časť polievkovarov je vybavená možnosťou nastaviť si dobu prípravy od 10 do 30 min. Nezávisí to však len od programu, ktorý sa chystáte použiť, ale aj od samotného polevkovaru. Výkonnejší polievkovar pripraví jedlo oveľa rýchlejšie. Ak neradi čakáte, potom hľadajte extra rýchly, ktorý jedlo pripraví pohotovo a jeho poznávacím znamením je výkon nad 1000 W.

Otvorený nerezový polievkovar

Musí byť od overeného výrobcu

Platí, že čím viac skúseností má daná značka s výrobou kuchynských spotrebičov alebo elektroniky, tým vyššia garancia kvality a zákazníckej spokojnosti. Na našom území patrí medzi dostupné a aj kvalitné značky polievkovarov značka Domo, Nutribullet, MioMat, Morphy Richards, Tescoma a Tefal.

Príslušenstvo

S bohatým príslušenstvom bude príprava jedla efektívnejšia. Úplným základom je receptár na prípravu jedál v polievkovare a odmerka.

Cena

Polievkovar je spotrebič ktorý má mnoho výhod, no i nevýhod. Jednou z nich je práve cena. Pohybuje sa od 50 do vyše 200 eur. Tie lacnejšie, ktoré stoja okolo 50 €, nie sú vybavené ničím iným, len možnosťou prípravy polievky a manuálnym mixérom. Polievkovary, ktoré už začínajú mať nejaké funkcie, sa pohybujú na sume 80 €, pričom doplnkovou funkciou je pár (3 až 4) integrovaných režimov.

Recepty v návode

Väčšina polievkovarov obsahuje v návode na použitie recepty a postupy prípravy rôznych jedál. Samozrejme, že okrem uvedených receptov v manuáli, môžete v spotrebiči pripraviť aj iné jedlá, recepty slúžia len na spríjemnenie varenia a aj na možnú inšpiráciu. Niekedy v nich nájdete naozaj dobrôtky, s ktorými by ste sa nestretli ani len v reštaurácii. Ak nenájdete recepty v manuáli, pozrite sa, či náhodou súčasťou príslušenstva nie je aj brožúrka, v ktorej sa nachádzajú recepty, alebo si kliknite na internet, kde iste niečo nájdete.

5 rád, ako na polievkovar

  1. Do polievkovaru nepridávajte ľad a ani zmrznuté potraviny.
  2. Polievkovar musí byť naplnený minimálne po rysku s označením MIN. a maximálne po rysku s označením MAX.
  3. Smotanu alebo mlieko pridávajte do polievok a do jedál vždy až na konci varenia a nenahrádzajte mliekom vodu, pretože samotné mlieko sa môže pripáliť.
  4. Do polievkovaru by sa mala pridávať mäkká voda, aby nedochádzalo k častej tvorbe vodného kameňa. Ak sa vyskytne vodný kameň, do polievkovaru nalejte 100 ml octu alebo kyselinu citrónovú a nechajte pár hodín pôsobiť. Potom vylejte a opláchnite niekoľkokrát čistou vodou.
  5. Samočistenie by ste mali uskutočňovať vždy po dovarení, aby nedošlo k zaschnutiu stravy v hrnci.

Top polievkovary

Podľa skúseností ľudí a aj podľa rôznych spotrebiteľských testov možno za výhodnú kúpu polievkovaru pokladať nasledovné modely:

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.Publikované dňa: 29.01.2021
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Kvalitný vlhkomer do bytu musí byť presný. Čo tak profesionálny vlhkomer s teplomerom?Kvalitný vlhkomer do bytu musí byť presný. Čo tak profesionálny vlhkomer s teplomerom?

Vlhkomer je jednoduché zariadenie, ktorým si overíte stav ovzdušia. Pozrite sa na to, čo je dôležité pri jeho kúpe a ako si vybrať presný a kvalitný vlhkomer do izby.

Vykurovacie telesá do rôznych miestností v byte a dome + ich umiestnenieVykurovacie telesá do rôznych miestností v byte a dome + ich umiestnenie

Pri rekonštrukcii, stavaní alebo pri výmene kúrenia je dobré myslieť aj na ideálny typ vykurovacieho telesa. Prezradíme vám, aké vykurovacie teleso sa do jednotlivých miestností hodí.

Ako vybrať najlepší food processor? Vyskúšajte Kenwood, KitchenAid, Sage alebo GorenjeAko vybrať najlepší food processor? Vyskúšajte Kenwood, KitchenAid, Sage alebo Gorenje

Čo to vlastne ten food procesor je? A na čo sa používa? Oplatí sa ho do domácnosti kupovať alebo je lepšie investovať do kuchynského robota? Všetky tieto otázky vám zodpovieme v tomto...