Poschodová posteľ do tvaru L, so stolom alebo so šmýkačkou je najlepšou voľbou pre súrodencov

Neexistuje dieťa, ktoré by po poschodovej posteli netúžilo. Na poschodovú posteľ sa pozerá ako na horu výziev, ktorú musí prekonať. Prekonáva ju pri výstupe smerom hore, kde objavuje jej výšku, pohodlie a vzrušenie, ale aj dole, keď zostupuje. Teší sa, ak všetko zvládne bez problémov.

Poschodová posteľ – výhody a nevýhody

Nie je to však len fascinujúci pohľad dieťaťa na dvojposchodovú posteľ, ale aj množstvo ďalších pre a proti, ktoré poschodová posteľ prináša.

Veľký výber krásnych detských poschodových postelí nájdete v ✅ e-shope Bonami.sk.

Poschodové postele – áno, či nie?

Zvažujete kúpu poschodovej postele, len neviete, či áno alebo predsa len nie? Toto rozhodnutie nie je jednoduché, určite to závisí od viacerých atribútov, tým najrozhodujúcejším je určite priestorová dispozícia izby. Prečítate si výhody a nevýhody poschodovej postele a svojm rozhodnutím si budete určite istejší.

Výhody poschodových postelí

Poschodová posteľ poskytuje súrodencov množstvo príležitostí na hru, čiže môže utužiť ich vzťah, ale je taktiež riešením menšieho priestoru. Aké sú všetky jej výhody?

Priestorová nenáročnosť

Ak máte viac ako jedno dieťa a detská izba je malá, resp. radi by ste v nej vytvorili aj priestor na hranie, učenie sa a vybudovali tak dokonalé detské kráľovstvo, potom je poschodová posteľ ideálnym riešením. Na druhej strane, aj keď máte len jedno dieťa, tým, že posteľ presuniete do vyšších miest, získate priestor pod ňou, kde si vaše dieťa môže vytvoriť hrací kútik alebo bunker, po ktorom tak vždy túžilo.

Prispôsobivosť

Modernejšie varianty poschodových postelí sa už vyrábajú aj v skladacom, resp. rozkladacom  móde. Znamená to, že veľmi jednoducho sa z jednej poschodovej postele dajú vytvoriť 2 samostatne stojace postele. Je to super, najmä ak túžite mať veľkú rodinku. Nemusíte tak riešiť ďalšiu detskú izbu, ďalšiu posteľ, budete dostatočne pripravení už pred tým. Navyše, prispôsobivosť sa týka aj uloženia postele v miestnosti. I keď posteľ nie je rohová, môžete ju postaviť priamo do rohu alebo len tak k stene. Veľmi šikovne viete zboku postele urobiť 2 kútiky, kde sa vaše deti môžu učiť bez toho, aby sa navzájom vyrušovali.

Kompaktné a priestranné

Niektoré modely poschodovej postele, ktoré majú 2 lôžka, disponujú aj ďalším extra lôžkom, ktoré je vysúvateľné. Vysúva sa buď v hornej časti, alebo v dolnej. Je to výborné, ako si zväčšiť posteľové kráľovstvo a pohodlne tak ubytovať aj kamaráta, alebo pohodlne do jednej poschodovej postele uložiť až 3 deti. Potom, keď kamarát odíde, posteľ rýchlo zložíte späť do pôvodnej podoby.

Poschodová posteľ s vysúvacím lôžkom

Utužuje vzťahy

Poschodová posteľ učí súrodencov byť k sebe tolerantnými a aj priateľskými. Pri ukladaní sa do postele, sa musia vzájomne rešpektovať, napr. pri zhasnutí svetla, keď súrodenec na spodnej posteli čaká, pokým sa ten druhý bezpečne dostane do hornej postele, aby mohol zhasnúť svetlo. Súrodenci v poschodovej posteli môžu viesť dlhé rozhovory bez toho, aby sa tlačili vedľa seba na jednom lôžku alebo bez toho, aby sa vyrušovali ťahaním si paplóna či rozťahovaním sa. S toleranciou ide ruka v ruke aj pomoc, najmä pri bezpečnom výstupe a zostupe z postele.

Väčší priestor

Nielen poschodové postele pre dospelých, ale aj niektoré pre deti majú spodné alebo aj horné lôžko rozšírené o pár centimetrov. Rodičsa tak môže v posteli pri uspávaní svojich detí zdržať. Je to výborné, najmä ak ste zvyknutí pomojkať sa so svojimi deťmi, prečítať im rozprávku na dobrú noc alebo počkať, pokým zaspia. Na poschodovej posteli s rozšíreným spodným lôžkom nebudete deti vyrušovať ani pri vstávaní. Pohodlne si ľahnete a aj vstanete.

Spolu a predsa každý sám

Hoci je poschodová posteľ tvorená 2 lôžkami, je tvorená jednou konštrukciou a preto sa pokladá za jeden kus nábytku. Napriek tomu, že postele sa nachádzajú jedna nad druhou, všetci súrodenci (dvaja alebo v prípade trojlôžkovej poschodovej postele, traja), majú o súkromie v poschodovej posteli vždy postarané. S dobre riešeným osvetlením sa nebudú vzájomne rušiť ani pri nočnom čítaní si knihy alebo pri surfovaní na internete a pod.

Viac úložného priestoru

S dostatkom úložného priestoru bojuje takmer každá domácnosť. Máme toľko „potrebných“ vecí, bez ktorých nedokážeme žiť, že je veľmi náročné skladovať ich tak, aby sme vedeli, kde sú a aby sme sa k nim rýchlo a bez problémov dostali. Ideálnym riešením je stavaná skriňa, ale kde ju dať, keď detská izba je malá? Zakúpte si poschodovú posteľ so vstavanou skriňou, ktorá je súčasťou postele. Ďalším riešením je,dať pod posteľ písací stôl a stenu, kde mal byť stôl vybavte vstavanou skriňou. Navyše, niektoré atypické modely poschodových postelí zboku ukrývajú množstvo skriniek a zásuviek, do ktorých určite čo to popracete. Zaujímavé sú aj poschodové postele, ktoré majú skrinky zabudované priamo v schodíkoch. Tento úložný priestor je tak rafinovane vymyslený, že si ho len málokto všimne.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie poschodové postele

Nevýhody poschodových postelí

napriek tomu, že poschodové postele sa tešia veľkej obľube, nie sú len zdrojom radosti. V niektorých deťoch môžu vyvolať strach.

Strach

Nie každé dieťa sa teší zo spania v hornej časti poschodovej postele, niektoré deti majú strach z výšok, čo ich od výstupu a spania v hornej časti postele odrádza. Okrem toho, v hornej časti je aj menej miesta, teda čo sa týka vzniknutého voľného priestoru medzi lôžkom a plafónom, čo niektoré deti znášajú ťažko, až klaustrofobicky. Existuje však riešenie. Niektoré postele sa dajú ľahko prispôsobiť miestnosti, a to podľa výšky plafóna a aj podľa vhodného umiestnenia. Ak má vaše dieťa klaustrofóbiu z tesných a uzavretých priestorov, potom posteľ neumiestňujte k obvodu 2 stien, ale len k jednej stene.

Možný pád

Výstup, zostup a aj samotné spanie vo vyššej polohe zo sebou vždy prináša isté riziko pádu. Práve preto buďte pri výbere poschodovej postele obzvlášť obozretní a vyberte ju podľa schopností a veku svojho dieťaťa. Vo všeobecnosti nie sú poschodové postele vhodné pre deti do 6 rokov, pretože nemajú dostatočne vyvinutú hrubú a jemnú motoriku, sú pohybovo nemotorné a nepozorné. Stačí naozaj málo, aby sa stala nehoda. Ak ide o dieťa, ktoré túži po poschodovej posteli, nebojí sa a na každú jednu noc v posteli sa teší, ale má niečo cez 6 rokov, potom vyberte posteľ, ktorá má širšie schodíky, najlepšie aj zábradlie, ktoré dieťa pri výstupe a zostupe istí.

Veľké teplo

Teplo vždy stúpa hore k plafónu. Z toho dôvodu je v hornej časti poschodovej posteli vždy o čosi teplejšie ako v tej dolnej. Ak má jedno dieťa rado teplejšie a druhé skôr chladnejšie prostredie, zvážte to pri rozhodovaní sa, ktorá časť posteli bude komu patriť. Možno bývate v dobre odizolovanom paneláku alebo v byte s tepelnou izoláciou, v tom prípade teplotný rozdiel nebude príliš veľký, ale nejaký bude. Ak by bolo na hornom lôžku príliš teplo, miestnosť vetrajte alebo dobre vyklimatizujte, pozor však, nikdy nemajte pustenú klímu v čase, keď vaše deti spia, mohli by rýchlo prechladnúť.

Súrodenci v drevenej poschodovej posteli

Zložitý prístup

Napriek tomu, že vaše dieťa šikovne zvláda výstup a zostup na posteľ, vždy je tento presun hore a dole náročnejší ako v prípade dolného lôžka. Ak ste rodičom a posteľ je blízko k plafónu, potom budete mať celkom veľký problém pri výmene posteľných obliečok alebo pri ustieľaní. Preto neváhajte a túto činnosť čo najrýchlejšie naučte robiť svoje deti, inak sa vám budú smiať vždy, keď si o plafón buchnete hlavu.

7 krokov, ako vybrať poschodovú posteľ

Už ste presvedčení o tom, že posteľ kupujete? V tom prípade, vám poradíme, ako vybrať posteľ, ktorá s ktorou budete spokojní vy a aj vaše dieťa.

1.     Odmerajte miestnosť

Pred tým, ako sa pustíte do bezhlavej kúpy poschodovej postele, len preto, že vás zaujal jej pútavý vzhľad, zmerajte si rozmery detskej izby alebo izby, v ktorej by poschodová posteľ mala stáť. Nebude to však také jednoduché. Keďže posteľ bude pravdepodobne najväčším alebo 2. najväčším kusom nábytku v detskej izbe, zmerajte aj to, či sa do izby zmestí všetko, čo v nej chcete mať = skriňa, stôl, stoličky, hrací priestor.

Pri meraní myslite nato, že posteľ sa nikdy neumiestňuje úplne k stene. Medzi posteľou a stenou musí byť, cca 2 až 8 cm vzdialenosť. Ak ste vodorovne premerali priestor, potom merajte aj zvislo, teda výšku miestnosti, aby sa nestalo, že horné lôžko bude príliš blízko k plafónu. Riaďte sa tým, že čím je strop od lôžka vzdialenejšie, tým lepšie, pretože v úzkom priestore by sa kumuloval vydýchaný, suchý a škodlivý vzduch. Z uvedeného vyplýva, že čím vyšší plafón, tým zdravší spánok. Vyšší strop dokonca uľahčuje aj výstup a zostup z postele. Vzdialenosť od matraca po strop by mala byť viac ako 110 cm, aby si dieťa na posteľ mohlo pohodlne sadnúť, aby si počas vstávania alebo prudkého prebudenia sa, nebuchlo o strop hlavu.

2.     Zohľadnite vek,  schopnosti dieťaťa a proporcie tela

Výška a aj šírka postele by mala zohľadňovať schopnosti dieťaťa, jeho vek a aj proporcie tela. Je jasné, že ak má vaše dieťa tendenciu vyrásť do výšky okolo 2 m, nekúpite posteľ, ktorá mu je už teraz malá. Najvýhodnejšia je kúpa poschodovej postele, ktorá dokáže rásť s dieťaťom. Ide o posteľ, ktorú jednoducho a rýchlo môžete rozšíriť, roztiahnuť. Ďalším výhodným riešením je aj kúpa manželskej poschodovej postele, ktorá je rozmerovo podstatne väčšia, ako sú postele pre deti.

3.     Kvalitný materiál, zaujímavý dizajn a pevná konštrukcia

Pod pojmom kvalitný materiál sa skrýva masívne drevo, ktoré je odolné, stabilné a pevné. Je to najmä poschodová posteľ vyrobená z buku alebo z borovice. Ide o drevo, ktoré je také pevné a silné, že sa z neho vyrábajú aj poschodové postele pre dospelých. Hoci sú drahšie ako tie z drevotriesky, vydržia aj po celý život.

Ak hľadáte poschodovú posteľ pre dospelých, veľmi pekne vyzerá kovová poschodová posteľ alebo nikdy nestarnúca klasika = posteľ z masívu. Pre deti sa vyrábajú atraktívne postele v rôznych motívoch, napr. poschodová posteľ v tvare domčeka, so šmýkačkou...

Drevená poschodová posteľ

Motívy poschodových postelí sa od seba odlišujú aj podľa pohlavia, na poschodové postele pre dievčatá, napr. princezničkovské (so závojom) a pre chlapcov, napr. kozmické lode, hasičské auto a pod. Vyrábajú sa aj atypické postele, napr. poschodová posteľ v tvare L.

4.     Dĺžka a šírka postele

Niektoré varianty majú obe lôžka rovnako veľké, niekedy býva dolné lôžko o čosi väčšie ako horné. Minimálny rozmer postele, by sa mal určovať podľa výšky staršieho súrodenca, pričom k výsledku je vždy potrebné pripočítať okolo 15 cm. Ak chcete, aby posteľ rástla s vašimi deťmi, potom určite zvoľte poschodovú posteľ s rozmermi 200 x 90 cm (D x Š).

5.     Bezpečnosť

Vyberajte posteľ, ktorá má stabilné, širšie schodíky. Najideálnejšie je, ak sú schody vybavené aj zábradlím, ktoré je možné časom demontovať. Bezpečnosť sa týka aj pevnosti materiálu a konštrukcie, najmä pevnosti roštu. Kvalitná a bezpečná posteľ by sa nemala kývať, nemala by vŕzgať a už vôbec nie praskať. Nemožno zabudnúť ani na hornú bezpečnostnú lištu, ktorá istí dieťa počas spánku a zabraňuje pádu. Mala by byť dostatočne vysoká a samozrejme, opäť pevná, aby dieťa, pri prevaľovaní sa, zabrzdila a udržala.

6.     Úložný priestor

Úložného priestoru nie je nikdy dosť, preto vyberte posteľ, do ktorej viete čo to uložiť. Nevyberajte si však takú, ktorá má jeden priestor pod posteľou, pretože ten vám stačiť určite nebude. Namiesto nej vyberte posteľ, ktorá má niekoľko zásuviek, niekoľko skriniek, poličiek, ktoré prinášajú prehľadnosť a poriadok. Buďte však ostražití, niekedy veľký počet zásuviek spôsobuje väčší chaos a menej úložného priestoru, ako keby mala byť posteľ vybavená len jednou skrinkou.

7.     Niečo navyše

Ak si vyberáte posteľ, myslite aj na doplnky, resp. na niečo, čo by mala mať posteľ akoby „navyše“. Veľmi praktickou záležitosťou je poschodová posteľ vybavená nočnými stolíkmi a to v hornej i dolnej časti. Je to praktické, pretože dieťa ležiace hore si na stolík môže položiť telefón s budíkom alebo fľašu vody či iné dôležité veci, napr. knihu, bez toho, aby obťažovalo svojho dole spiaceho súrodenca.

Typy poschodových postelí

To, či máte veľkú izbu alebo malú, či hľadáte poschodovú posteľ do tvaru L, potrebujete poschodovú posteľ pre 3 deti alebo pre dospelých, nie je problém. Dnes sa vyrábajú rôzne poschodové postele, ktoré sa od seba odličujú tvarom, farbou, rozmermi, materiálom, doplnkovým zariadením a pod. Dokonca, ak máte špecifickú predstavu, dajte si vyrobiť poschodovú posteľ aj na mieru, každopádne ponuka je široká:

  • Poschodová rozložiteľná posteľ – je posteľ, ktorú je možné rozložiť na 2 samostatné detské lôžka. Niekedy sa posteľ rozloží na úplne identické lôžka, niekedy sa od seba máličko odlišujú. Rozloženie a opakované poskladanie je jednoduché, nemusíte pri tom nič píliť ani dokupovať. Postele len navzájom od seba „odpojíte“ a máte to.
  • Poschodová posteľ so stolom – ide o poschodovú posteľ pre študenta alebo žiaka, pričom navrchu sa nachádza lôžko a pod ním písací stôl, ktorý je súčasťou postele. Niektoré varianty majú namiesto písacieho stola úložný priestor v podobe skrine alebo poličky na vybudovanie knižnice, či kombináciu = poličky + skrinka.

Poschodová posteľ so skrinkami a poličkami

  • Poschodová posteľ s 3 lôžkami – je posteľ pre 3 osoby, pričom jedno lôžko je tradične v hornej časti, druhé v dolnej časti a tretie vzniká vysunutím úložného priestoru pod spodnou posteľou.
  • Poschodová posteľ do tvaru L - je posteľ, ktorá sa od klasických poschodových postelí odlišuje priestorovým riešením spodnej postele. Spodná posteľ nie je dispozične riešená rovnobežne s vrchnou posteľou, ale je kolmá na hornú posteľ.
  • Poschodová posteľ M variant – je klasická poschodová posteľ, ktorá má jedno lôžko rovnobežne nad druhým alebo namiesto spodného lôžka je prázdny priestor, úložný priestor, stôl a pod.
  • Rohová poschodová posteľ sa radí medzi atypické poschodové postele. Má jednu obrovskú výhodou a tou je, že vypĺňa hluché miesto v rohu a plnohodnotne roh využíva.

Koľko stojí poschodová posteľ?

Cena postele závisí najmä od použitého materiálu, z ktorého je posteľ vyrobená, ale do veľkej miery aj od dizajnu. Keďže veľmi populárnym štýlom je vintage, poschodová posteľ v bielom prevedení, z masívu, bude určite drahšia, ako biela poschodová posteľ tých istých rozmerov len z drevotriesky. Avšak ak je posteľ z drevotriesky alebo z nejakého lacného materiálu, pritom je nadčasová a štýlová, cena bude vyššia bez ohľadu na použitý materiál.

Čo sa týka ceny, niekedy sa oplatí zakúpiť si poschodovú posteľ priamo s matracmi, pretože mnoho predajcov predáva postele spolu s matracmi za oveľa výhodnejšiu cenu ako pri samostatnej kúpe.

Záverečné slovo

Poschodová posteľ sa už nekupuje len v prípade viacpočetnej rodiny alebo vtedy, keď je detská izba malá, poschodová posteľ sa stala zaujímavým dizajnovým prvkom, s ktorým dokážete vytvoriť pútavý a moderný interiér. Napríklad taká poschodová posteľ s kovovou konštrukciou sa hodí do bytov a aj domov v „urban style“, tie s dreveným bielym rámom do romantických spální vo vintage dizajne a hnedá z masívu do chaty. Pohrajte sa s vašou predstavivosťou a fantáziou a urobte z poschodovej postele nerozlučiteľnú súčasť obývačky alebo hosťovskej izby.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 20.01.2021
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Komoda do kuchyne, kúpeľne, do obývačky – žiadaná je biela s košíkmi a s dvierkamiKomoda do kuchyne, kúpeľne, do obývačky – žiadaná je biela s košíkmi a s dvierkami

Komoda sa hodí takmer kamkoľvek a je to praktický kúsok, do ktorého sa toho zmestí skutočne veľa. Ponúkame vám zopár tipov, čo všetko musíte zvážiť pred kúpou novej komody.

Aký skladací matrac na spanie pre hostí? Obľúbené sú Dormeo i lacné skladacie matraceAký skladací matrac na spanie pre hostí? Obľúbené sú Dormeo i lacné skladacie matrace

Skladacie matrace vedia byť nielen pekným doplnkom, ale aj veľmi dobrým pomocníkom pri príležitostných prespávačkách u vás doma. Ako si skladací matrac vybrať?

Kľakačka, nastaviteľná zdravotná stolička k PC – recenzie, skúsenostiKľakačka, nastaviteľná zdravotná stolička k PC – recenzie, skúsenosti

Viete, čo je to kľakačka? Skúšali ste už na nej sedieť? V dnešnom článku si definujeme, čo to tá kľakačka vlastne je a na čo je dobrá.