Americkú na stojane, kovanú, drevenú alebo kamennú poštovú schránku? Každá má svoje výhody

Kedysi bola pošta oveľa viac využívaná. Denno-denne ste si zo schránky vyberali množstvo listov od rôznych odosielateľov. V súčasnosti sa preferuje elektronická komunikácia pomocou e-mailov. Poštové schránky majú aj napriek tomu stále využitie a online pošta pravdepodobne nikdy úplne nenahradí fyzickú formu listov. Vždy je lepšie mať dôležité dokumenty, rozhodnutia, listy od rodiny alebo pohľadnice z celého sveta priamo v rukách. Veľa ľudí tiež preferuje čítanie papierových novín alebo časopisov.

Kovaná poštová schránka

A keďže sú poštové schránky stále dôležité, treba vedieť, ako si ich správne zo širokej ponuky na trhu vybrať. Okrem materiálu je tiež dôležitý typ, veľkosť a umiestnenie. Tiež treba rozlišovať poštové schránky v prípade domu a bytovky. Podľa čoho si vyberať schránku? Všetky potrebné informácie nájdete v tomto článku.

Poštové schránky do rodinného či bytového domu


Základné typy poštových schránok

Z akých typov poštových schránok si môžete vyberať? Líšia sa hlavne podľa toho, kde ich umiestnite a či sa hodia do klasického alebo bytového domu. Ešte predtým, než sa pustíte do samotného výberu vašej poštovej schránky, stanovte si, kde bude pre ňu to ideálne miesto. Od toho sa potom odvíja aj materiál, veľkosť, tvar. Z akých základných typov schránok si môžete vyberať?

 • Schránky do plota alebo na bránku – tento typ poštovej schránky je určený na montáž do dreveného plota alebo na bránku. Sú menšie, no stále praktické. Keďže sú hneď pri ceste, hodia sa do rodinných domov aj v prípade, že máte zabezpečený vstup do dvora. Používanými materiálmi sú oceľ alebo hliník.
 • Schránky do rodinných domov – je možné umiestniť ich priamo na stenu domu alebo plot. Majú rôzne veľkosti a bývajú použité rôzne materiály. Na oddelenie pošty a novín slúži tubus v spodnej časti schránky. Niektoré bývajú vybavené aj hornou strieškou a do vnútra sa dostanete pomocou kľúča.
 • Samostatne stojace poštové schránky – alebo inak nazývané aj americké schránky, ktoré majú nadčasový vzhľad a prepracovaný dizajn. Môžu byť umiestnené priamo na plote alebo vedľa chodníka, v predzáhradke. Sú dve prevedenia, a to jednostranná a obojstranná schránka. Doplnkom je aj signalizačná páčka, ktorá značí, či je v schránke nová pošta.
 • Schránky do bytoviek a panelákov – sú určené pre hromadnú bytovú výstavbu. Môžu byť umiestnené vedľa seba alebo nad sebou, pričom v druhom prípade sú otočené horizontálne. V bytovkách môžu byť schránky interiérové aj exteriérové. Sú vybavené bezpečnostným zámkom a menovkou.
 • Poštové sloty – v mestských domoch a bytoch sa na vchodové dvere používajú poštové sloty. Táto možnosť sa využíva hlavne v zahraničí, u nás to nie je až také bežné.
 • Poštové trezory – ľudia, ktorí dostávajú veľa balíkov, obálok, prípadne časopisov, si môžu zvoliť aj túto možnosť. Ide o veľkú uzamykateľnú poštovú schránku, ktorá je prispôsobená na uchovávanie viacerých balíkov.

Drevo, kov, kameň alebo plast?

Jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere poštovej schránky je materiál. Ak máte schránku pod strechou alebo v prípade bytoviek v interiéri, nemusíte siahať po tom najodolnejšom a najdrahšom materiáli. V prípade, že je poštová schránka vystavovaná nepriaznivému počasiu, vetru alebo nízkym teplotám, je dôležité tento parameter poriadne zvážiť. Z ktorých materiálov sa vyrábajú schránky najčastejšie a ktorý by ste si mali zvoliť?

Drevená poštová schránka

 • Oceľové schránky – oceľové schránky sú ideálnou voľbou hlavne pre tých, ktorí ju umiestnia do exteriéru – na stenu domu, plot alebo samostatne stojacu. Je to veľmi odolný materiál, nielen proti nepriaznivému počasiu, ale aj mechanickému poškodzovaniu. Oceľová schránka vám vydrží dlhé roky a nemusíte jej venovať nejakú veľkú starostlivosť. Raz za čas ju môžete utrieť od prachu a nečistôt, po pár rokoch je potrebné obnoviť farbu.
 • Hliníkové schránky – materiál podobný oceli. Poštové schránky z tohto materiálu sú naozaj odolné, pevné, no zároveň ľahké. Preto sa s nimi jednoducho manipuluje. Sú odolné proti korózii, takže im neškodí ani vysoká vlhkosť. Vzhľad ako nové si udržia dlhé roky.
 • Plastové schránky – pri plastových schránkach si treba dať pozor na hrúbku materiálu. Iba pri pevnejšom a hrubšom plaste máte istotu, že bude schránka odolná a pevná. Plast je ľahký, nehrdzavie a jednoducho sa umýva. Niektoré zo schránok majú v sebe zabudovaný inhibítor ultrafialového žiarenia pre vyššiu odolnosť a dlhšiu životnosť.
 • Kamenné schránky – tento materiál sa volí najčastejšie v prípade, ak máte schránku umiestnenú na plote. Je odolný proti poškodeniu aj poveternostným vplyvom.
 • Drevené schránky – ak máte radi rustikálny vzhľad alebo je celé vaše bývanie zladené do tohto štýlu, tak sa vám určite zapáčia poštové schránky z dreva. Aj keď sú dizajnovo atraktívne, odolnosťou sa iným materiálom nevyrovnajú. Vyžadujú zložitú údržbu – pravidelné natieranie, ošetrovanie voči škodcom a zahnívaniu. Ideálne je umiestniť ich pod strechu.

Vyberáme z nášho katalógu

Farba a veľkosť

Typické kovové schránky sú často v neutrálnych farbách – hnedej, čiernej alebo sivej. Nemusíte sa držať len tohto pravidla. Farbu poštovej schránky by ste mali zladiť s farebnou schémou exteriéru a záhrady vášho bývania. Tiež záleží na tom, kde bude schránka umiestnená. Ak ju plánujete primontovať na plot alebo bráničku, tak jej farbu zlaďte práve s farbou plota. V prípade umiestnenia na stenu domu musí ladiť s jeho farbou.

Snažte sa, aby bolo možné poštovú schránku farebne rozoznať, čo bude potom pre poštára alebo poštárku jednoduchšie. Akcent na schránke môže tvoriť kovanie. To sa najčastejšie vyrába v zlatej, striebornej alebo medenej. Kedysi bol výber schránok, čo sa týka farieb aj dizajnu, veľmi obmedzený, no v súčasnosti si máte naozaj z čoho vyberať.

Ďalším parametrom je veľkosť poštovej schránky. Tú treba zvážiť z dlhodobého hľadiska prijímania pošty. Predsa len, poštovú schránku si nekupujete každý deň, takže by ste si mali dať záležať aj na výbere veľkosti, ktorá vám bude na dlhé roky stačiť. Prísun propagačných letákov a iných marketingových materiálov by mohol spôsobiť, že vám nezostane miesto pre dôležitú poštu. Toto sú základné zásady pri výbere veľkosti schránky:

 • Čím je vo vašej rodine viac dospelých osôb, tým väčšiu schránku potrebujete.
 • Rozhodnite sa, či chcete len uzatvorenú schránku na listy a letáky alebo schránku aj s priestorom na vkladanie novín.
 • Skontrolujte aj veľkosť otvoru na vkladanie pošty, prípadne či má tento otvor aj osobitný kryt, vďaka čomu vám poštu neukradnú a do vnútra sa nedostane ani dážď.
 • Chcete do poštovej schránky dostávať len klasické listy alebo sa majú do nej vmestiť aj väčšie obálky či hrubšie časopisy, ktoré sa nedajú zložiť?
 • Tvar schránky je tiež dôležitým faktorom. Priamo v predajni si vyskúšajte, či je praktický a aké tvary a veľkosti pošty sa doň zmestia. Samozrejme, tvar ovplyvňuje aj celkový dizajn.

Zvážte bezpečnosť a vodotesnosť

Poštová schránka by nemala byť len na pohľad pekná, vyrobená z kvalitných materiálov a dostatočne veľká, ale tiež je vhodné zvážiť ďalšie doplnkové vlastnosti. Nemala by byť chránená len samotná schránka, ale aj jej obsah. Aj pre správnosť doručenia sa vyžaduje niekoľko základných vlastností, niektoré sú dokonca upravené technickou normou.

Žltá kovová schránka

 • Bezpečnosť – poštová schránka by mala byť vyhotovená tak, aby bola vhodená pošta dostatočne chránená. Ideálny je tvar, ktorý zabraňuje vypadnutiu zásielky. Tiež by mala byť odolná proti jednoduchému vykradnutiu (vykradnutiu vloženej pošty rukou a bez použitia pomocných prostriedkov).
 • Vodotesnosť – tá sa zabezpečí hlavne výberom správneho materiálu a tvaru, no sú schránky, ktoré majú lepšie zabezpečenú odolnosť proti vode. Treba rátať s tým, že žiadna poštová schránka nie je 100 % odolná proti vode a vlhkosti.
 • Technická norma – ako sme už spomínali, schránky podliehajú technickej norme STN 74 7640 pre domové listové schránky, ktorá definuje aj veľkosť otvoru na vhadzovanie pošty. Minimálny rozmer je 230 x 30 milimetrov.
 • Menovka – aby bolo jednoduchšie poštu doručiť, mali by ste mať na schránke menovku. To neplatí len pri bytovkách, ale aj v prípade rodinných domov. Na schránku si môžete nechať vyrobiť kovovú menovku, niektoré schránky majú aj vopred pripravené okienko, kde vložíte len papierovú menovku.

Kam schránku umiestniť?

V prípade rodinného domu je umiestnenie poštovej schránky pomerne jednoduchou záležitosťou. Podľa toho, aký typ si vyberiete, tam schránku umiestnite. Zložitejšie je to pri umiestňovaní schránky v bytovom dome. Tam to treba prispôsobiť potrebám viacerých osôb. Pre starších ľudí je problematickejšie sa k schránkam zohnúť alebo, naopak, dosiahnuť až príliš vysoko. Optimálne je pre nich umiestnenie schránky približne do výšky 80 až 170 centimetrov nad zemou.

Schránky umiestnené vo vstupnej hale majú svoje výhody aj nevýhody. Plusom je, že sú chránené pred vplyvmi počasia. Tiež je v bezpečí obsah a aj samotná schránka, ktorú niekedy vandali radi ničia. Čo je nevýhodou, tak doručovateľ pošty alebo kuriér musí mať prístup do vnútra bytového domu. Pritom môže vstúpiť do budovy aj osoba, ktorá tam nemá čo hľadať. V každom prípade si treba zvážiť plusy aj mínusy, potom sa rozhodnúť, čo je pre vás najlepšou voľbou.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Komentáre

25/06/2022 18:45
adriana rapantová

dobrý večer, nejak sa neviem dopátrať ku schránke na plot rodinného domu, ak nechcem vrtať do ocelového plota, nie je na trhu nejaký iný spôsob uchytenia? prosím o radu. dakujem

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami

Biela obývačka – áno, či nie? Podľa nás je vhodnou voľbou do väčších i menších priestorov, biela sa skvelo kombinuje, preto dokáže zažiariť v každej obývačke.Publikované dňa: 04.05.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zladiť farby v obývačke? Čo k čomu ide? Kombinácie farieb na stenyAko zladiť farby v obývačke? Čo k čomu ide? Kombinácie farieb na steny

Obývačka by mala pôsobiť príjemným a útulným dojmom. A presne tomu môžete napomôcť správe zvolenými farbami na steny.  Poradíme vám zopár jednoduchých rád, aká kombinácia farieb do...

Tapety do kúpeľne? Vodoodolné a samolepiace tapety na obkladačky aj umakartTapety do kúpeľne? Vodoodolné a samolepiace tapety na obkladačky aj umakart

Máte voči tapetám do kúpeľne predsudky? Dnešné samolepiace a vodoodolné tapety sú veľmi vhodnou náhradou za obkladačky. V byte vás takýto dizajnový prvok poteší, ak chcete vytapetovať...

Vianočné ponožky ako darček? Pánske, dámske i detské so sobíkmi sú hitom Vianočné ponožky ako darček? Pánske, dámske i detské so sobíkmi sú hitom

Vianočný darček plný nadhľadu a zábavy? Darujte svojim blízkym, kamarátm či kolegom v práci vianočné ponožky s motívom Vianoc. V našom článku nájdete tipy na krásne ponožky pre každého.