Ako vybrať najlepší prací prostriedok pre deti, novorodencov, alergikov a atopikov

Detská pokožka je extrémne hebká a citlivá. Látky, ktoré s ňou prichádzajú do styku, takmer okamžite vyvolávajú určitú reakciu. Detičkám s veľmi citlivou pokožkou môžu nevhodné pracie prostriedky či kozmetika spôsobovať nepríjemné kožné problémy. Čo je dôležité vedieť o pracích prostriedkoch pre deti? Ktoré látky sú škodlivé? Dozviete sa v našom článku.

Mama s dcérou pri praní

Budúci, ale aj tí, ktorí sa už rodičmi stali, chcú pre svoje dieťatko nepochybne len to najlepšie. S tým súvisí aj nielen to, aké oblečenie vášmu dieťaťu nakúpite, ale aj to, ako sa oň následne staráte. Nie každý prací prášok musí pokožke vášho dieťatka vyhovovať, niektoré môžu dokonca vyslovene škodiť. Preto treba aj pri praní oblečenia pristupovať k pokožke dieťaťa veľmi šetrne a zodpovedne.

Pracie prostriedky vhodné na detské oblečenie

Nebezpečné látky

Množstvo detskej kozmetiky i pracích práškov obsahuje látky, ktoré sa k detskej a všeobecne k ľudskej pokožke správajú veľmi agresívne. Negatívny vplyv týchto chemických látok bol zistený predovšetkým pri dlhodobom používaní. Určite by ste sa teda týmto látkam mali pri praní detského oblečenia vyhnúť. Týka sa to i detskej kozmetiky (šampóny, oleje, púdre...).

  • Triklosan – nebezpečná látka, ktorá sa nachádza predovšetkým v mydlách alebo sa používa ako súčasť čistiacich prostriedkov. Jej pôsobením sa narúša hormonálna rovnováha.
  • Parabény – bohužiaľ, i keď sa z veľkej časti prestali používať, stále sa nájdu v krémoch na telo či mydlách. Zvýrazňujú prídavné vône esencií. Opäť majú negatívny vplyv na hormóny ľudského tela.
  • Minerálne oleje – ak niečo pochádza z ropy a aplikujete sa to na telo, nečakajte nič dobré. Minerálne oleje sú, nanešťastie, často súčasťou detských olejčekov, kde pôsobia ako konzervanty. Ich používanie môže spôsobovať vysúšanie pokožky a môže nepríjemne dráždiť.
  • Phenol – poslednou látkou, ktorá máva pomerene vysoké zastúpenie je phenol či phenyl. Látka má dezinfekčný účinok, no zároveň spôsobuje odumieranie bunkového obalu na tele človeka. Napriek snahe látku zakázať, neustále je súčasťou krémov, pracích práškov či šampónov.

Myslite na to, že ak ide o detský prací prášok či detskú kozmetiku, nemusí to nutne znamenať, že je to pre dieťatko skutočne ideálne. Rôzne parfumy, parabény, farbivá, konzervanty. Aj toto obsahujú detské pracie prášky.

Kvalitné oblečenie

Nie vždy je to o tom, že zvolíte zlý prací prostriedok. Výsledok prania môže do značnej miery ovplyvniť aj oblečenie, ktoré vášmu dieťatku obliekate. Pri malých deťoch platí, že najšťastnejšou voľbou sú biele bavlnené či bambusové tkaniny. Pamätajte, že čím je oblečenie farebnejšie, tým viac syntetických látok obsahuje. Takéto oblečenie by sa malo vždy prať pri teplote aspoň 60 °C. Dobré je, ak nové oblečenie po nákupe operiete predtým, ako ho dieťaťu oblečiete.

Prací prášok vhodný na detské oblečenie

Vyhnite sa aviváži, použite ocot

A čo detská aviváž? Áno, detská aviváž je určená pre pranie detského oblečenia, no neznamená to, že ju musíte vždy používať. Aviváž obsahuje arómy a esencie, často bohužiaľ parfumy, ktoré pokožku dieťatka ľahko podráždia. Ak chcete, aby oblečenie voňalo dlhšie a bolo sviežejšie, použiť môžete éterické oleje (mandľové, levanduľové, ovocné).

Ak chcete, aby bolo oblečenie hebkejšie, použite ocot. Nezmysel? Určite nie, stačí ak do pláchania pridáte pol deci octu a jednak bude pôsobiť ako dezinfekcia a zároveň i ako zmäkčovadlo.

Menej je viac

Pri praní detského oblečenia to s pracím prostriedkom rozhodne netreba preháňať. Rodičia by mohli argumentovať, že odolné škvrny si viac pracieho prášku vyžadujú. Nie je to tak. Omnoho dôležitejšie je predpranie a prepláchnutie v rukách, následne postačí aj polovičná dávka prášku.

Dávanie prášku do práčky pred praním

Všeobecne je účinnosť pracích práškov vysoká a množstvo udávané výrobcami je, jednoducho povedané, prehnané. Čim viac prášku miniete, tým rýchlejšie budete kupovať nový. Tak funguje marketing. Ak sa vám zdá, že prací prášok je neúčinný, na trhu je niekoľko alternatív, ktoré ho určite nahradia lepšie.

Dobrým receptom, ak chcete odolnosť škvŕn oslabiť, je použitie sódy bikarbóny, ktorá má silu nečistoty rozpúšťať.

Ekologické pracie prostriedky

Sú síce finančne náročnejšie, no máte pri nich, na rozdiel od známych komerčných pracích prípravkov, najväčšiu istotu, že neškodia detskej pokožke. Čistá sila prírody je často tým najlepším riešením. V obchode je množstvo čistiacich prostriedkov, ktoré normy „ekologickosti“ spĺňajú a určite sú pre detské oblečenie správnou voľbou.

Tzv. mydlový sliz si dokonca môžete vyrobiť aj doma:

  • Ekologické mydlo bez arómy (maximálne kokosový olej)
  • Balíček sódy bikarbóny
  • Voda

Vodu stačí zohriať na 60 °C a následne do nej nastrúhate mydlo. To sa vo vode rozpustí a vtedy pridáte sódu bikarbónu, avšak sódu pridávajte ešte počas toho, ako sa mydlo topí, nie keď je úplne rozpustené. Potom dolejte vodu a vytvárate sliznatú konzistenciu. Toto je recept našich starých mám, ktoré takýto prací prostriedok používali veľmi často.

Oddelené pranie?

V nízkom veku je odporúčané prať dojčenské oblečenie výlučne samostatne. No s pribúdajúcim vekom to už taká nutnosť nie je. Pokojne spolu môžete oprať detské dupačky, látkové plienky alebo pyžamko. Ideálne, ak ide o biele farby. Pokojne môžete prihodiť aj vaše oblečenie, no pochopiteľne, aviváž vynechajte.

Opraté detské oblečenie

Žehlenie nie je nutnosťou

Toto sa odvíja práve od použitia pracieho prípravku. Ak použijete príliš veľa pracieho prášku, žehlenie je naozaj neúčinné a pri detskej pokožke môžu nastať kožné problémy. Ak máte potrebu oblečenie pre deti žehliť, zamerajte sa na to u najmenších detí. Dupačky, pyžamká, body, ktoré majú deti priamo na tele. Čas strávený žehlením môžete využiť inak.

Najlepšie pracie prípravky pre deti

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 21.03.2019
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Interiérové a exteriérové fólie na okná – výhody, nevýhody

Interiérové alebo exteriérové fólie? Pozrieme sa na ich výhody a nevýhody a tiež na to, pre koho sú lepšou voľbou interiérové a pre koho zas exteriérové fólie.

Povinná výbava auta na STK na Slovensku a v zahraničíPovinná výbava auta na STK na Slovensku a v zahraničí

Povinná výbava sa musí nachádzať v každom jednom osobnom automobile, ktoré vyjde na cestu. Pri jej nedodržaní vám hrozí pokuta vo výške do 50 eur.

Návod, ako správne separovať odpad v domácnosti. Kam patrí kov, tetrapak či farby?Návod, ako správne separovať odpad v domácnosti. Kam patrí kov, tetrapak či farby?

Separujete? A ste si istí, že separujete správne? Alebo neseparujete vôbec? Triedenie odpadu v skutočnosti nie je až také jednoduché, na druhej strane to pri troške snahy zvládne aj malé...