Najlepšie kvalitné rezačky na dlažbu a obklad sú elektrické aj ručné. Aká je cena?

Pri kladení dlažby a kachličiek je len veľmi málo pravdepodobné, že by ste pracovali s úplne rovnými stenami bez rohov, odchýlok a priestorov, do ktorých sa vám štandardný rozmer dlaždice nevojde. Do základnej výbavy preto bezpodmienečne patrí rezačka na dlažbu, vďaka ktorej si veľkosť a tvar dlaždíc prispôsobíte na mieru.

Ako si vybrať rezačku na dlažbu?

Ako si však vybrať najlepšiu rezačku pre svoj projekt, siahnuť po elektrickej alebo manuálnej a prečo vôbec do rezačky na dlažbu investovať? To všetko a mnoho ďalších praktických informácii sa dozviete v tomto článku.

Obľúbené rezačky na dlažbu a obklad

Na čo všetko sa používa rezačka na dlažbu

Rezačka dlažby je užitočným prístrojom, ktorý využijú nielen profesionáli, ale aj domáci majstri, ktorí si berú rekonštrukciu domu do vlastných rúk. Pod rezačkou na dlažbu si môžete predstaviť jednoduchú a skladnú ručnú rezačku, ale aj robustnú stolovú rezačku s veľkým kotúčom, ktorá si poradí viacerými materiálmi. Rezačka na dlažbu sa totiž dá využiť aj na rezanie iných materiálov ako bežné obkladačky a dlaždice. Profesionálne elektrické prístroje zvládnu rezať aj kamene ako granit či mramor. Poradia si so sklom, strešnou krytinou, zámkovou dlažbou, tehlami, ale aj betónovými platňami. Ak má totiž rezačka diamantový kotúč, poslúži vám na prerezanie aj tých najtvrdších materiálov. Obyčajná ručná elektrická rezačka je pritom využiteľná na materiály ako keramika, kovy alebo drevo.

Ako si vybrať rezačku na dlažbu

Neodmysliteľnou pomôckou pri kladení dlažby je rezačka na dlažbu, a keďže ide o kľúčový nástroj, jej výber je potrebné dobre premyslieť. Pri kúpe sa zvažuje rad kritérií od typu rezačky cez materiál až po cenu. To, ktorá rezačka je vhodná práve pre váš projekt, zistíte odpovedaním si na otázky:

 • Ako často budete rezačku používať? Jednorazovo alebo pravidelne?
 • Aký veľký projekt vás čaká? Jedna miestnosť alebo celý dom?
 • Máte už vybratú dlažbu? Aký je rozmer a materiál dlaždíc?
 • Aký rozpočet máte vyhradený?
 • Máte s rezaním dlažby skúsenosti alebo ste úplný začiatočník?

Podobné otázky vám pomôžu priblížiť, aký typ rezačky by ste mali vyhľadávať, no nenechajte sa zmiasť – ak potrebujete rezačku napr. len na jednorazový projekt a položenie dlažby v jednej miestnosti, neznamená to, že stačí siahnuť po najlacnejšej rezačke. Tie sa často vyznačujú značnou mierou nepresnosti a môžete si narobiť viac škody v podobe zničených dlaždíc. Ak sa teda rozhodnete siahnuť po lacnom základnom modeli, preverte si aspoň recenzie zákazníkov.

Elektrická rezačka na dlažbu

Typy

Jestvuje niekoľko typov rezačiek, no v základnom rozdelení poznáme ručné (alebo manuálne) a elektrické rezačky dlažieb. Každá má svoje pre a proti a kým domáci majster zvyčajne siahne len po jednom type, profesionáli neraz používajú oboje.

 • Ručná (manuálna) rezačka – Najpoužívanejším typom je práve ručná rezačka, po ktorej siahnu častejšie domáci majstri. Výhody tohto typu rezačky spočívajú v jej kompaktných rozmeroch, menšej hmotnosti, a teda aj prenosnosti. Ručné rezačky bývajú omnoho lacnejšie než elektrické, preto si ich zákazníci volia pre svoj jednorazový projekt. Aj keď princíp rezania touto rezačkou sa zdá jednoduchý, chce to trošku skúsenosti a praxe, kým sa človek naučí rezať presnejšie. Oproti elektrickým rezačkám nepotrebuje chladenie, ale životnosť rezačky býva kratšia.
 • Elektrická rezačka – Elektrické rezačky sú určené skôr profesionálom a majstrom, ktorí ich budú používať pravidelne. To sa odráža aj na cene, ktorú môžete považovať za investíciu na niekoľko rokov. Elektrická rezačka sa pri rezaní zahrieva, preto majú mnohé funkciu chladenia pomocou vody, vďaka čomu sa znižuje aj prašnosť. Tieto prístroje umožňujú presnejšie rezanie a majú množstvo funkcií, ktoré ručným rezačkám chýbajú. Nevýhodou môžu byť ich väčšie rozmery, ťažšia skladnosť, vyššia hmotnosť a s tým spojená horšia prenosnosť a manipulácia.

V rámci ručných aj elektrických rezačiek jestvujú rôzne podtypy, pričom každý z nich je určený na určitý spôsob rezania dlaždíc. Kým niektoré sú univerzálnejšie, iné si poradia so špecifickejšími úlohami, s ktorými by ste sa pri univerzálnejších rezačkách mohli o čosi viac natrápiť. V kategórii ručné rezačky sa stretnete s vylamovacími kliešťami, ktoré slúžia na presné vylomenie malých častíc alebo špecifických tvarov, nie na bežné rezanie dlaždíc. Väčšie využitie nájde rezačka s koľajnicou a vodiacim ramenom, ktorá je vybavená čepeľou a pákou, ktorou dlaždicu prelomí. Koľajnica a vodiace rameno sú dôležité preto, aby ste dlaždicu prerezali čo najpresnejšie v časti, ktorú ste odmerali. Pozor, jestvujú aj ručné rezačky bez koľajnice, no vytýčenie, kde treba dlaždicu rezať, je tým pádom náročnejšie.

Prechodom od manuálnych k elektrickým rezačkám je ručná elektrická rezačka, ktorá má kompaktné rozmery, ovláda sa ručným pohybom rezačky, ktorá kotúčom prereže dlaždicu. Klasikou je stolná elektrická rezačka, ktorá svojimi rozmermi zaberie viac miesta. Taktiež obsahuje kotúč, ktorý je však upevnený v jednom bode a dlaždica sa prerezáva pohybom ku kotúču. Na rezanie veľkoformátových dlaždíc sa používa mostová elektrická rezačka, ktorá sa podobá stolnej, no kotúč je upevnený na ramene (alebo moste) nad stolom, po ktorom sa pri rezaní pohybuje a dokáže tak rovno prerezať aj väčšie dlaždice.

Dĺžka a hrúbka rezu

Veľmi podstatným údajom je dĺžka a hrúbka rezu. Tento údaj sa odvádza od dĺžky a hrúbky samotných dlaždíc, preto ak ešte nemáte vybraté dlaždice, ktoré použijete, urobte si minimálne prieskum toho, akú dĺžku a hrúbku mávajú dlaždice vami požadovaného typu. Z hľadiska druhu rezačiek sú to práve elektrické rezačky, ktoré si poradia s dlhšími a hrubšími dlaždicami lepšie ako ručné. Väčšina bežných modelov si poradí s dlaždicami štandardných rozmerov do 50 cm, no počítajte s tým, že väčšie dlaždice môžu mať aj 80 – 100 cm a veľkoformátové dlaždice či zámková dlažba aj viac. Zároveň myslite na to, že čím má dlaždica väčšie rozmery, tým bude ťažšia a náročnejšia na manipuláciu, preto sa ručné rezačky používajú skôr na štandardné dlaždice. Čím väčšia dĺžka rezu, tým všeobecnejšie využitie, no väčšie prístroje môžu byť menej praktické pri skladovaní a prenášaní a nie každý potrebuje rezať veľkoformátové dlaždice.

Ručná rezačka

To isté sa dá povedať o hrúbke rezu, ktorá odráža to, akú hrubú dlaždicu dokáže rezačka prerezať. Čím väčšia hrúbka rezu, tým univerzálnejšia rezačka. Elektrické rezačky majú pritom vyššiu hrúbku rezu a je tak nimi možné rezať viac druhov dlaždíc ako ručnými rezačkami. Opäť raz si overte, aké hrubé sú dlaždice, ktoré budete používať. Väčšina má hrúbku do 0,5 – 1 cm, no veľké dlaždice môžu mať hrúbku až 2 cm. Dobrá univerzálna rezačka by mala mať hrúbku rezu minimálne 1 cm, čo by vám malo na bežnú prácu úplne postačiť.

Materiál

Významným kritériom je aj materiál, pričom nemáme na mysli materiál samotnej rezačky, hoci aj ten je podstatný, ale materiál obkladačky. Nie všetky rezačky si poradia s každým druhom materiálu. Materiály obkladačiek sa od seba líšia svojimi vlastnosťami a tvrdosťou, preto je pri rezaní dôležité osobitne pristupovať k danému materiálu. Niektoré materiály sú mäkšie, krehkejšie a lepšie sa režú ručnou rezačkou, napr. porcelán alebo keramika. Kamene ako granit bývajú zase poriadne tvrdé a manuálna rezačka si s nimi pravdepodobne neporadí. Nezáleží pritom len na type rezačky, ale aj na druhu čepele a elektrické rezačky s diamantovým kotúčom majú v tomto prípade navrch.

Hmotnosť

Hmotnosť rezačky je dôležitá z toho hľadiska, aby sa vám dobre a ľahko prenášala a jednoducho sa s ňou manipulovalo. Ručné rezačky majú, pochopiteľne, nižšiu hmotnosť, približne v rozmedzí 5 – 10 kg. Pri takej váhe sa s rezačkou stále dobre narába, no ťažšie varianty vám môžu robiť problém. Stolné elektrické rezačky majú hmotnosť vyššiu, od 20 kg až po 100 a viac kg, čo síce robí prenos rezačky ťažším, no znamená to aj väčšiu stabilitu pri rezaní. Pri modeloch s väčšou váhou vždy padnú vhod transportné kolieska, ktoré prenos rezačky uľahčia.

Bezpečnostné prvky

Rezanie dlaždíc môže byť potenciálne nebezpečnou činnosťou, ak rezačke chýbajú bezpečnostné prvky a ak obsluhujúca osoba nepoužíva ochranné pomôcky. Pri elektrickej rezačke by mal byť samozrejmosťou prúdový chránič, ktorý zamedzí zasiahnutiu prúdom, a protišmykové gumové podložky, ktoré zabezpečia, že prístroj zostane počas celej doby merania na mieste. Dôležitá je aj ergonomická rukoväť potiahnutá gumou s dezénom, aby pri rezaní nedošlo k vyšmyknutiu z rúk. Pre maximálne zvýšenie bezpečnosti by ste nemali zabúdať ani na ochranné pomôcky, ktoré si môžete dokúpiť, a to ochranné okuliare, rukavice, ochrana uší a respirátor proti prachu.

Rezanie dlaždíc pomocou ručnej rezačky

Doplnky

 • Náhradné kotúče – V príslušenstve elektrických rezačiek by nemali chýbať náhradné kotúče, keďže pri práce sa môžu rýchlo zbrúsiť a opotrebovať. Namiesto zháňania nových kotúčov je preto výhodné mať po ruke náhradnú sadu.
 • Rezné kolieska – U ručných rezačiek dôjde k opotrebovaniu rezných koliesok, ktoré budete musieť pri práci vymeniť. Aj v tomto prípade teda nie je náhradná sada na škodu.
 • Chladiaci systém – V prípade elektrických rezačiek je dôležité čerpadlo, ktoré zabezpečuje chladenie kotúča, ale postará sa aj o zníženú prašnosť pri práci.
 • Výklopné bočnice – Zídu sa pri stolných rezačkách, kde výklopné bočnice umožnia zväčšiť plochu stola a vytvoriť podporu aj pre veľkoformátové dlaždice.
 • Uholník – Väčšina elektrických rezačiek má nastaviteľný uholník, vďaka ktorému je možné rezať užšie pásiky dlaždíc.
 • Kopírovacia šablóna – Niektoré kúty a rohy môžu mať neobvyklý tvar, ktorý sa ťažko zakreslí a prenesie na dlaždicu. V takom prípade pomáha šablóna na prenášanie nezvyčajných tvarov.
 • Vykružovač – Ak pracujete na dlažbe a obklade v kúpeľni, určite sa stretnete s miestami s rúrkami. V takom prípade príde vhod vykružovací vrták, ktorý vám umožní vytvoriť pekné okrúhle diery.

Cena

Rezačky na dlažbu možno zakúpiť v hobby predajniach a stavebninách ako Obi, Hornbach alebo Alza. Medzi obľúbené značky patria Scheppach, Sigma, Einhell, Rubi či Kaufmann. Cena rezačky sa odvíja predovšetkým od jej typu – manuálne rezačky bývajú výrazne lacnejšie ako elektrické. Manuálne rezačky sa pohybujú už v cenovom rozpätí 30 – 60 eur, no profesionálne manuálne rezačky zakúpite od 100 eur. Elektrické rezačky začínajú od 60 eur, no pokiaľ hľadáte kvalitný produkt, ktorý budete využívať pravidelne, investujte doň aspoň 100 – 200 eur. Najlepšie profesionálne elektrické rezačky dlažby sa pohybujú cenovo vyššie od 200 do 1 000 eur, no môžu vás vyjsť aj na vyše 1 000 eur.

Potrebujete rezačku dlažby len na niekoľko dní a zvažujete, že na taký krátky čas vám postačí kúpa najlacnejšieho modelu? Skôr, než investujete peniaze do nekvalitného modelu, ktorý bude rezať nepresne a zničí vám množstvo obkladačiek, sa zamyslite nad možnosťou využitia služby požičovne. V požičovni náradia si za zlomok sumy zapožičiate kvalitný profesionálny prístroj, ktorý vám uľahčí prácu, čas aj peniaze.

Starostlivosť a údržba

Pravidelná starostlivosť a údržba sú základom pre správne fungovanie rezačky a predĺženie jej životnosti na maximum. Po dokončení prác je potrebné rezačku vždy zbaviť zvyškov prachu a častíc, ktoré treba minimálne oprášiť metličkou, prípadne rezačku pretrieť vlhkou handričkou. Nečistoty, ktoré neoprášite, môžu zhoršovať pohyb a rezanie rezačky. Keďže manuálne rezačky sú vybavené posuvným systémom rezania, často vystáva otázka, či je potrebné rezačku premazať olejom. Pri tomto kroku buďte opatrní a riaďte sa predovšetkým manuálom – u mnohých rezačiek sa mazaniu treba vyslovene vyhnúť, pretože by mohlo zhoršiť činnosť rezačky. Niektoré značky majú aj vlastný rad údržbových prípravkov, ktoré možno použiť aj na čistenie. Na uskladnenie použite ochranný obal alebo tvrdý kufor, ktorý rezačku ochráni pred manuálnym poškodením. Rezačku vložte do obalu hlavne vtedy, ak ju nebudete používať viac ako týždeň, inak by napadané nečistoty a prach mohli mať z dlhodobého hľadiska vplyv na jej správne fungovanie.

Starostlivosť o rezačku

Správne použitie

Pred začatím práce s akoukoľvek rezačkou dbajte predovšetkým o bezpečnosť, uistite sa, že nemáte oblečené príliš voľné oblečenie, ktoré by sa mohlo do rezačky zachytiť. To isté platí aj pri rozpustených dlhých vlasoch, náhrdelníkoch, náramkoch a podobne. Pri práci by ste mali nosiť ochranné pomôcky ako rukavice, okuliare, chrániče uší (pri elektrickej rezačke) a respirátor proti prachu. Nezačnite rezať rovno dlaždice, ktoré používate, hlavne ak ste začiatočník, ale skúste si rezanie na staršej dlaždici alebo iných materiáloch. Dlaždice a obkladačky bývajú nelacnou záležitosťou, preto si najprv na nepotrebných kusoch natrénujte, ako dlaždicu orezať bez naštiepenia.

Práca s rezačkou sa bude líšiť na základe typu, či máte ručnú alebo elektrickú rezačku, preto si vždy najprv preštudujte manuál a riaďte sa individuálnymi pokynmi v ňom. Dlaždice nerežte odhadom, ale potrebný rez si premerajte pravítkom a ceruzou zakreslite čiaru, po ktorej budete rezať. Ak vás čaká atypický rez, napr. oblúk, použite vylamovacie kliešte. Kliešťami začnite odlamovať malé kúsky až dovtedy, kým sa dostanete k nakreslenej časti. Buďte opatrní a radšej vylamujte po malých kúskoch. Nakoniec líniu vyhlaďte brúsnym papierom a zbavte sa nezrovnalostí.

Ak používate ručnú rezačku, dlaždicu na ňu položte glazúrovanou stranou hore. Nakreslenú čiaru vycentrujte podľa ukazovateľa a sklopte rukoväť, aby došlo ku kontaktu s dlaždicou. Následne posuňte rezacím kolieskom po glazúrovanej časti dlaždice raz alebo dvakrát, čím sa naruší štruktúra a pevnosť dlaždice. Zatlačením rukoväte smerom nadol vytvoríte tlak na dlaždicu, ktorá sa vo vyrytej časti prelomí. V prípade elektrickej rezačky zvoľte radšej nižší rýchlostný stupeň a pokiaľ ide o ručnú elektrickú rezačku, dlaždicu majte na pevnom hladkom povrchu stabilne položenú. Ak používate stolovú rezačku, dlaždicu jednoducho posúvajte smerom ku kotúču tak, aby prechádzal nakreslenou čiarou. Ak máte zložitejší tvar, napr. oblúk, režte pomalšie, aby ste mali čas s dlaždicou manipulovať. V prípade potreby zrezanú stranu zahlaďte brusným papierom.

Obľúbené rezačky na dlažbu a obklad

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!Publikované dňa: 10.09.2021
Hodnotenie článku:
(87.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Aké lepidlo na plávajúcu podlahu? Je vhodný tmel na laminátovú a drevenú podlahu?Aké lepidlo na plávajúcu podlahu? Je vhodný tmel na laminátovú a drevenú podlahu?

Chystáte sa vymeniť starú podlahu za novú alebo si idete zariaďovať nový dom či byt a budete klásť podlahu? Nezabudnite na kvalitné lepidlo.

Odstránenie rias v jazierku: vhodné rastliny, ryby, jačmenná slama, prípravky proti riasámOdstránenie rias v jazierku: vhodné rastliny, ryby, jačmenná slama, prípravky proti riasám

Väčšina majiteľov jazierok bojuje s vláknitými riasami, či už na hladine alebo pod ňou. Prečo sa tvoria riasy v jazierku?  

Zatepliť alebo nezatepliť dom? Výhody a nevýhody zatepleniaZatepliť alebo nezatepliť dom? Výhody a nevýhody zateplenia

Zatepľovanie má svoje výhody aj nevýhody. Čo by ste mali urobiť predtým, než sa do tohto procesu pustíte?