Ako vybrať robotický čistič okien – recenzie, skúsenosti, cena

Umývanie okien nepatrí k obľúbeným domácim prácam, a to hlavne vtedy, ak sa bavíme o veľkom rodinnom dome, oknách vo väčších výškach alebo firemnej budove s viacerými kanceláriami. Či už sa do umývania pustíte sami, alebo si najmete pomoc, čistenie okien vás vždy bude stáť množstvo času, úsilia alebo peňazí. Práve preto sú robotické čističe skvelou pomôckou, ktorá začína získavať na stále väčšej obľube.

Ako vybrať robotický čistič okien

V tomto článku si predstavíme, na akom princípe fungujú, pre koho sú vhodné aj to, ako postupovať pri výbere robotického čističa okien.

Najlepšie robotické čističe okien

Čo je to robotický čistič okien

Kým robotické vysávače si už našli cestu do našich domácností, v prípade robotických čističov okien si ju stále ešte hľadajú. Ich princíp fungovania je však podobný. Namiesto pohybu po dlážke sa čistič okien vďaka prisávaciemu motoru prichytí na sklo, po ktorom sa pohybuje za pomoci senzorov. Pri pohybe pracujú čistiace kolesá s handričkami z mikrovlákna, ktoré dokážu čistiť nasucho aj namokro vstrekovaním čistiaceho prípravku a vody, sušiť, ale aj leštiť.

To znamená, že robotický čistič okien zvládne celé umývanie za vás. Vašou úlohou je len pripevniť ho na okno zvnútra alebo zvonku a počkať, kým zvuková signalizácia ohlási, že úloha je splnená. Namiesto umývania okien sa môžete venovať iným činnostiam a po dokončení čistenia jedného okna čistič jednoducho presunúť na druhé. Robotické vysávače majú rôzne tvary, veľkosti aj funkcie, ktoré stojí zato si overiť, aby ste si mohli vybrať ten správny prístroj pre vás podľa toho, na akú veľkú plochu ho potrebujete a aké sú vaše potreby v rámci čistenia.

Výhody robotického čističa oproti bežnému čisteniu okien

Robotický čistič znamená nemalú finančnú investíciu. Preto je prirodzené mať otázky o tom, či je takýto prístroj vhodný práve pre nás a aké výhody vlastne oproti bežnému manuálnemu čisteniu vôbec ponúka. Výhod je hneď viacero, no tou najočividnejšou je, samozrejme, že potrebnú prácu urobí za vás. Čistenie okien je časovo náročné aj namáhavé a takúto pomoc ocenia hlavne dôchodcovia, pracovne vyťažení ľudia, mamičky na materských dovolenkách, majitelia väčších domov a vlastne každý, kto by túto nemilú úlohu rád delegoval a svoj čas využil lepšie.

Výhody robotického čističa okien

Ďalšou výhodou sú bezpečnostné dôvody. Ak bývate v paneláku alebo máte okná umiestnené na ťažko dostupných miestach, je omnoho bezpečnejšie robotický čistič na okno len priložiť a nechať ho prácu vykonať za vás. Risk pádu a vážneho zranenia je pri umývaní okien na vyšších poschodiach reálny, preto dáva zmysel prenechať takúto riskantnú prácu na prístroj, ktorý je istený bezpečnostným lankom.

Umývanie okien navyše nie je jediné, čo takýto robot dokáže. Robotické čističe okien sa dajú využiť aj na iných hladkých plochách. S jeho pomocou ľahko vyčistíte zrkadlá, sklenené tabule, dvere a výklady, kachličky v kúpeľni či kuchyni, mramorové povrchy, sprchový kút, podlahy a iné hladké povrchy. Robotické čističe okien pritom nie sú len pre technologických nadšencov – dajú sa jednoducho ovládať pomocou diaľkového ovládača, pričom nastavenie čistenia dokáže za pomoci manuálu zvládnuť každý.

Majú robotické čističe okien aj nevýhody?

Pravdaže, všetko má svoje pre a proti, a to platí aj pre tieto prístroje. Hlavnou nevýhodou, resp. to, čo mnohých odradí od kúpy, patrí predovšetkým vyššia nákupná cena. Základné modely zakúpite v rozsahu 200 – 300 eur, čo je rozhodne viac, než výdavky za bežné umývanie okien. V tomto prípade však ide o investíciu do budúcna, takýto čistič vám ušetrí čas a námahu, a možno aj peniaze – ak sa ním chystáte umývať okná, na ktorých umytie by ste si normálne zavolali špecializovanú firmu.

Ďalšou výčitkou je ich dôkladnosť pri čistení. Hlavne novým majiteľom sa totiž stáva, že zanechajú po čistení šmuhy alebo že špinu na oknách len rozmažú. V tomto prípade je dôležité prečítať si dobre návod a riadiť sa ním. Často ide len o to, že používateľ zvolí neadekvátny program, nedostatočne často vymení utierku za čistú alebo nechá robot pracovať na nesprávne pripravenom povrchu (napr. s napadaným lístím). Čo však robot skutočne nedokáže, je vyčistiť rámy okien a pri modeloch s oblým tvarom môže mať problém dostať sa do rohov. Problémom sú aj zakrivené, teda oblé okná a povrchy, na ktoré sa nedokáže prichytiť.

Ako vybrať robotický čistič okien

Výber robotického čističa by mal závisieť predovšetkým na vašich potrebách. Pred tým, než sa pustite do výberu, skúste sa zamyslieť nad tým, čo od tohto prístroja očakávate. Odpovedzte si na otázky ako:

 • Aké veľké okná bude robotický čistič umývať?
 • Kde ho použijete – na dome, v byte či firme? Koľko okien bude umývať naraz?
 • Budete ho používať aj na iné účely ako čistenie okien?

Najlepší robotický čistič okien

Rozmery čističa a veľkosť okna

Tvar a rozmery čističa sú pomerne dôležitým kritériom, ktoré hovorí o tom, na aký typ okien je čistič vhodný. Najčastejšie ide o štvorcový tvar čističa so všetkými pravouhlými hranami alebo s 2 pravouhlými a 2 oblými hranami, prípadne oblý oválny tvar, ktorý je vlastný skôr menším čističom. Výhodou štvorcových čističov je, že sa hranami dokážu lepšie dostať do rohov a dôkladnejšie ich vyčistiť. Zároveň bývajú väčšie, teda dokážu vyčistiť väčšie sklenené plochy za určitý čas. Oblé čističe majú na oboch koncoch čistiace kruhy, ktorými sa však efektívne nedostanú do rohov, no vedia sa rýchlejšie otáčať a sú vhodnejšie na menšie okná. Robotický čistič by okrem svojich rozmerov mal mať uvedený aj minimálny rozmer okien, pre ktorý je vhodný, pričom často ide o tieto rozmery: 10 x 10 m, 6 x 5 m a pod.

Napájanie

Jestvujú 2 možnosti napájania – prostredníctvom sieťového kábla alebo batérie. Častejšie sa vyskytujú robotické čističe s káblovým napájaním, keďže takýmto spôsobom nie je činnosť robota obmedzená časovým limitom. Problémom takéhoto napájania môže byť samotný kábel, ktorý môže prekážať alebo nemusí byť dostatočne dlhý. Väčšina prístrojov však má aspoň 4 m kábel, ktorý by mal úplne stačiť. Problém môže nastať pri prerušení dodávky prúdu, no v takom prípade má robot záložnú batériu, ktorá umožní fungovanie sacieho motora ešte 15 – 20 minút, počas ktorých je potrebné prístroj sňať z okna, inak bez dodávky energie hrozí pád. Pri robotických čističoch s batériou je zase maximálna dĺžka čistenia na jedno nabitie určená kvalitou batérie, zväčša ide o 1 hodinu. Napájanie prostredníctvom batérie nemusí vyhovovať tým, ktorí potrebujú umyť väčšie množstvo okien naraz.

Spôsob prichytenia

Na to, aby sa robotický čistič mohol pohybovať kolmo po povrchu okien, sa musí dokázať o povrch nejakým spôsobom prichytiť. Sú 2 známe spôsoby prichytenia – za pomoci magnetov a za pomoci prisávacieho motora. Prvý spôsob patrí už k starším modelom robotických čističov. Magnety sú síce spoľahlivé a nie sú závislé od napájania, avšak už sa od nich upúšťa, pretože takéto uchytenie nie je vždy využiteľné. Magnety sa totiž musia uchytiť aj z druhej strany skla, čo v niektorých prípadoch nie je možné, napr. pri čistení kachličiek v kúpeľni. Výhodou sacích motorov zase je ich širšie spektrum využitia, umožnenie rýchlejšieho pohybu po skle a efektívnejšie čistenie. Nevýhodami sú ich hlučnejší chod a to, že v prípade prerušenia prúdu je robot závislý od záložnej batérie, ktorá vydrží 15 – 20 minút, potom hrozí pád prístroja.

Robotický čistič okien – spôsob prichytenia

Motor

Každý robotický čistič potrebuje silný motor, ktorý zaručí kvalitnú prevádzku. To, aký motor prístroj má, rozhoduje o rýchlosti a efektívnosti čistenia. Čím výkonnejší motor, tým spokojnejší budete s čistením, leštením a šmuhy sa budú tvoriť minimálne. Motor má taktiež za úlohu prisávanie ku sklu. Hlavne pri lacnejších modeloch si preto dajte pozor na to, aby bol motor dostatočne výkonný, inak pri menších nezrovnalostiach povrchu skla môže dôjsť k zhoršeniu sacej funkcie až pádu prístroja. V neposlednom rade je motor zodpovedný aj za úroveň hlučnosti prístroja.

Hlučnosť

Hlučnosť robotického čističa sa udáva v decibeloch (dB) a môže byť dôležitým kritériom, napr. ak máte vy alebo susedia malé deti. Pri robotických čističoch sa hlučnosť pohybuje najčastejšie od 55 do 75 dB, pričom napríklad bežné vysávače dosahujú hlučnosť 70 dB a umývačky riadu 75 dB. Nie každému na hlučnosti záleží, avšak ak sa chystáte umývať viacero okien a nechcete byť rušení, siahnite po modeli do 65 dB,  čo je približná hlučnosť normálnej konverzácie.

Bezpečnostné prvky

Každý robotický čistič by mal mať základné bezpečnostné prvky. Nevyhnutnosťou je bezpečnostné lanko, ktoré slúži ako poistka pre prípad pádu. Ak by došlo k výpadku satia motora alebo by bolo satie oslabené, lanko zabezpečí, že prístroj zachytí a ten sa pri páde nepoškodí. Stojí za to skontrolovať si aj dĺžku lanka, keďže mnohé sú prikrátke (1 m), čo by mohlo robot obmedzovať v pohybe a znamenalo by to, že ho budete musieť často prekladať. Siahnite preto po robote s 2 – 2,5 m bezpečnostným lankom. Pri robotoch napájaných káblom je nevyhnutná záložná batéria, ktorá má pádu predchádzať a prístroj udržiavať v kolmej pozícii ešte 15 – 20 minút, čím vám dá dostatok času na to, aby ste prístroj sňali z okna. Na to, že niečo nie je v poriadku, vás má upozorniť svetelná a zvuková signalizácia, ktorá sa aktivuje pri prerušení dodávky energie. K bezpečnostným prvkom napokon patria aj samotné senzory, ktoré čistič navigujú a majú predchádzať vrážaniu do okrajov a prekážok, ktoré by mohli viesť k pádu.

Manuálne i diaľkové ovládanie

Robotické čističe okien sa dajú ovládať manuálne, prostredníctvom diaľkového ovládača, mobilnej aplikácie v smartfóne alebo hlasového ovládania. Nie všetky možnosti ovládania sú dostupné pre všetky modely, avšak manuálne ovládanie a ovládanie prostredníctvom diaľkového ovládača predstavujú bežnú výbavu každého robota. Pre každého užívateľa je dôležité niečo iné. Kým technologickí nadšenci ocenia aplikáciu a možnosť naprogramovať si čistiaci program priamo v smartfóne, pre seniorov môže byť dôležité čo najjednoduchšie ovládanie prostredníctvom jediného tlačidla.

Robotický čistič okien s diaľkovým ovládaním

Potešia čistiace funkcie či náhradné utierky

 • Náhradné utierky z mikrovlákna – Mať v zásobe viac utierok na výmenu oceníte hlavne vtedy, ak potrebujete umyť viacero okien. Pri umývaní sa utierky zašpinia a bude potrebná výmena. Pri kúpe preto určite skontrolujte, koľko utierok je v balení, príp. si  ďalšie utierky dokúpte. Utierky by mali byť umývateľné v práčke, aby ste si celý proces čo najviac uľahčili.
 • Návrat do východiskovej pozície – Táto funkcia znamená, že po vyčistení okna čistič nezastaví len tak, kdekoľvek, ale vráti sa presne na to isté miesto, kam ste ho uchytili. Táto funkcia je potrebná práve vtedy, ak ide o okno vo výške alebo na ťažko dostupnom mieste, vďaka čomu sa k čističu ľahko dostanete.
 • Navigácia – Každý robotický čistič má určitý druh navigácie, ktorý mu umožňuje pohyb po skle. Dôležité je si zistiť, aký druh navigácie má, či je jeho pohyb náhodný alebo si dokáže terén zmapovať a čistiť systematicky, čím dosiahne kvalitnejšie výsledky.
 • Čistiace programy – Pri výbere čističa si overte, čo všetko dokáže. Niektoré čističe dokážu čistiť, sušiť aj leštiť sklo, jestvujú rôzne dvoj-, troj- aj štvorfázové programy čistenia pre čo najdôkladnejšie vyčistenie, hĺbkové čistenie pre zažratú špinu a niektoré čističe majú aj ultrazvukové trysky.

Cena a obľúbení výrobcovia

Robotické čističe okien sa dajú zakúpiť v predajniach elektroniky ako Alza, Mall, Datart či vyhľadávacích portáloch ako Heureka. Medzi obľúbené značky patria Hobot, Tesla, Ecovacs, Xiaomi či Kärcher. Najlacnejšie robotické čističe možno nájsť pod 200 eur, no najčastejšie sa stretnete s prístrojmi v cenovom rozmedzí 200 – 300 eur, kde si skutočne môžete vybrať to, čo vám vyhovuje v hľadiska rozmerov, funkcií aj kvality. Medzi luxusnejšie modely sa radia čističe od 300 eur a vyššie, ktoré ponúkajú funkcie navyše, mobilnú aplikáciu a rôzne doplnky.

Často kladené otázky a odpovede

 • Pre aký typ okien nie je robotický čistič vhodný? Robotické čističe sú ideálne pre veľké štvorcové okná, no menej vhodné pre okná s malými sklenenými tabuľami (30 x 30 m2 a menej), okná okrúhleho tvaru alebo so zaobleným povrchom.
 • Je robotický čistič vhodný aj na staršie okná? Pri starších oknách si overte hrúbku sklenenej tabule. Roboty so silným sacím motorom by mohli na príliš tenké sklo pôsobiť príliš silno a mohlo by dôjsť k prasknutiu. Preto je hrúbka skla dôležitým parametrom pri výbere.
 • Možno robotickým čističom čistiť zrkadlá? Áno, robotický čistič je vhodný aj na čistenie zrkadiel za predpokladu, že majú dostatočné rozmery. Pri lacnejších zrkadlách si overte hrúbku zrkadla, keďže to môže byť príliš tenké, čo znamená, že sací motor vysávača by ho mohol poškodiť.
 • Akú údržbu potrebuje robotický čistič? Údržba čističa nie je náročná. Po použití ho stačí pretrieť vlhkou handričkou, no dôležitejšie je pravidelné čistenie utierok z mikrovlákna. Tie treba umyť a nechať vysušiť, aby boli pripravené na nové čistenie. Ak umývate viacero okien naraz, utierky meňte podľa potreby – inak by čistiť špinu len rozotieral.

TOP 5 robotických čističov okien

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

22/10/2021 08:16
Palo

Ste si istá že údaje sú správne? "Robotický čistič by okrem svojich rozmerov mal mať uvedený aj minimálny rozmer okien, pre ktorý je vhodný, pričom často ide o tieto rozmery: 50 x 50 m, 45 x 45 m, 40 x 40 m alebo 30 x 30 m."
viete čo znamená 30x30m? Tak také okno som ešte nevidel! A to je údajne minimálny rozmer....

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.Publikované dňa: 20.10.2021
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať najlepší ochladzovač vzduchu – recenzie, test, skúsenosti, cenaAko vybrať najlepší ochladzovač vzduchu – recenzie, test, skúsenosti, cena

Ochladzovač vzduchu nie je len obyčajný ventilátor, no zároveň nedokáže chladiť ako klimatizácia. Tak či onak dokáže byť veľmi nápomocný počas horúcich letných dní.

Najlacnejšie záhradné grily na drevené uhlie sú prenosné. Obľúbené sú Weber či JamestownNajlacnejšie záhradné grily na drevené uhlie sú prenosné. Obľúbené sú Weber či Jamestown

Aj vás čaká tento rok kúpa nového grilu na drevené uhlie? Predstavíme si, načo sa pri jeho výbere zamerať.

Najlepšie a najpredávanejšie sú benzínové kosačky s pojazdom. Návod, ako vybrať, recenzie, testNajlepšie a najpredávanejšie sú benzínové kosačky s pojazdom. Návod, ako vybrať, recenzie, test

Pri výbere kosačky je niekoľko dôležitých aspektov, ktoré sa oplatí zvážiť a ktoré vám pomôžu vybrať ten správny model pre vás.