Ako vybrať rybársky prút? Aká udica je najlepšia?

Ak sa venujete rybárčeniu alebo máte v pláne začať, tak by ste určite mali dbať na správny výber rybárskeho prútu. 

Rybársky prút

Pre čo najlepšie výkony pri chytaní rýb je prút esenciálnou záležitosťou - preto vám odporúčame náš návod, v ktorom vám poradíme, ako postupovať pri jeho kúpe.

Obľúbené produkty

Prúty podľa druhu rýb

Asi najľahšou pomôckou na úvod je rozdeliť si prúty do kategórií podľa toho, aké ryby sa chystáte chytať. Na základe toho si tak môžete vyberať hneď z niekoľkých skupín, pričom každá z nich má svoje špecifiká. Jednotlivé prúty sa teda líšia v rôznych parametroch - záleží na tom, aké veľké ryby idete chytať, v akých vodách alebo aký štýl chytania preferujete. To sa odráža v ich prevedení, veľkosti či ergonómii.

 • Kaprové prúty: Tieto prúty sú odolné a pevné a dokážete s nimi uloviť aj ryby s väčšou hmotnosťou. Na ich výrobu sa používajú uhlíkové vlákna a predávajú sa v dvoch alebo trojdielnych variantoch.
 • Sumcové prúty: Na chytanie sladkovodných obrov, ktoré sú nesmierne ťažké, používajte sumcové prúty. Sú špeciálne konštruované tak, aby ste s nimi ulovili aj 100-kilovú rybu.
 • Muškárske prúty: Pri muškárskych prútoch sa používajú špeciálne muškárske šnúry, ktoré slúžia na to, aby na miesto lovu dopravili návnadu v podobe malej mušky. Vyznačujú sa krátkou rukoväťou a navijakom umiestneným pod ňou.
 • Prívlačné prúty: Svoj prívlastok dostali podľa toho, že sa používajú na vláčenie umelej návnady. Predávajú sa vo viacerých alternatívach, použiteľných na menšie ryby (napr.: pstruhy), ale nájdete aj také, s ktorými pokojne ulovíte sumca či morské ryby.
 • Plaváčkové prúty: Používajú sa pri klasickej metóde chytania rýb - plávanie. Sú určené predovšetkým na lov malých a stredne veľkých rýb a ich špecifikum spočíva v ich dĺžke. Používajú sa na jemný rybolov.
 • Feederové prúty: Používajú sa pri najjemnejšej technike rybolovu malých a stredných rýb. Majú špeciálnu ohybnú a vymeniteľnú špičku, ktorá reaguje na pohyb ryby. Prúty sú tenké, ľahké a špička sa mení podľa sily prúdu vody.

Prevedenie prútu

To, aké prevedenie prútu bude najlepšie zodpovedať vašim požiadavkám závisí od toho, kde chodievate chytať ryby, respektíve aké vzdialenosti zvyknete uraziť a taktiež ako často chodíte na ryby. Ak si radi vyrazíte aj k vzdialenejším lokalitám, tak budete preferovať skôr skladné a kompaktné typy, ktoré si ľahko zbalíte.

Vyberať si môžete z dvoch kategórií:

 • Teleskopické prúty: Odporúčajú sa skôr pre začínajúcich rybárov a to aj kvôli ich priaznivej cene. Sú vhodné pre tých, ktorí chcú, aby ich prút bol skladný, flexibilný a dalo sa s ním rýchlo presúvať, pretože sa dokáže zasúvať a vysúvať. Nevýhodou je, že sa rýchlo opotrebujú.
 • Delené prúty: Fungujú na princípe rozkladania sa a všeobecne sa považujú za kvalitnejšiu a lepšiu voľbu ako teleskopické prúty. Sú silné, ohybné a čím menej častí majú, tým lepšie vlastnosti ponúkajú. Dvojdielne prúty sú najlepšie, no za to sú dlhšie, a preto sa horšie prepravujú.

Materiál prútu

Medzi najpoužívanejšie materiály na rybárske prúty patrí táto štvorica:

 • Štípané a lepené prúty: Rybári ich obľubujú pre ich pružnosť a poddajnosť, vďaka čomu sa rýchlo vracajú do pôvodnej polohy. Používajú sa hlavne na muškárske prúty.
 • Sklolaminátové prúty: Patria medzi najrozšírenejšie prúty, čo je spôsobené ich vlastnosťami - sú trvácne, ľahké na údržbu a k tomu všetkému aj za dobrú cenu.
 • Grafitové (uhlíkové) prúty: Sú vyrábané z uhlíkových vlákien a konštruované tak, aby vládali aj rybu o váhe 20 kg. Aj práve preto musíte pri nich počítať s väčšou cenou. Keďže sú vodivé, tak sa nesmú používať počas búrky.
 • Bambusové prúty: Ak plánujete chytať malé rybky, tak by ste si mali zvoliť práve bambusový prút. Sú dlhé, ľahké a dobre pružia, no vyžadujú si pravidelnú starostlivosť.

Na výrobu kvalitných rybárskych prútov sa môžu použiť aj iné materiály, no tie sú obvykle oveľa drahšie a určené skôr pre profesionálnych alebo športových rybárov.

Dĺžka rybárskeho prútu

Čo sa týka optimálnej dĺžky rybárskeho prútu, tak neexistujú nejaké univerzálne pravidlá - záleží čisto od vašich preferencií a to, či sa vám chytá lepšie s dlhšími prútmi alebo kratšími. Výber v tomto ohľade je skutočne pestrý, keďže nájdete aj prúty pod 200 cm, ale aj nad 400 cm. Vo všeobecnosti predajcovia dĺžku kategorizujú nasledovne:

 • Ľahký prívlačný prút: 180-220 cm;
 • Ťažký prívlačný prút: 220-280 cm;
 • Muškársky prút: 250 cm;
 • Krátky prút na plávanú: 180-200 cm;
 • Prút na položenú: 250-450 cm.

Ako a od koho nakupovať

Ako ste mohli zbadať, tak v obchodoch sa stretne s množstvom druhov rybárskych prútov a z toho nám vyplýva, že niečo ako univerzálny prút na všetky typy vodných plôch alebo štýly chytania, bohužiaľ, neexistuje. Mali by ste teda vedieť, aké ryby sú v revíri, kde plánujete chytať.

Rybárske prúty

Ak ste rybár začiatočník, tak nemusíte nutne investovať horibilné čiastky za špeciálne prúty. Pokojne si vystačíte aj so základnými modelmi a postupom môžete zainvestovať viac. Nekupujte u neoverených predajcov a voľte radšej overené značky, akými sú napríklad: Saenger, Sports, Mitchell či JRC a ďalšie iné. Nápomocné sú aj užívateľské recenzie.

Ochrana a údržba

Keď už si prút vyberiete a kúpite, tak nesmiete zabudnúť na jeho pravidelnú údržbu. Prúty sú vystavované vode, vlhkému prostrediu a môžu sa veľmi ľahko zašpiniť, takže pred vložením do púzdra ich poriadne očistite a doma by ste ich mali vysušiť.

Obľúbené produkty

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...Publikované dňa: 24.02.2019
Hodnotenie článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať jazierkový vysávač?Ako vybrať jazierkový vysávač?

O záhradné jazierko sa treba starať počas celého roka, predovšetkým počas jari, leta a jesene. Najlepším a zároveň najrýchlejším spôsobom, ako mať jazierko kvalitne vyčistené, je...

Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?

Aj pri krátkej búrke môže udrieť blesk a vážne poškodiť televízor, router, počítač či kuchynské spotrebiče. Dnes vám poradíme s tým, ako chrániť vaše domáce spotrebiče pred tým, aby ich...

Stropné infra kúrenie na chatu aj do domu. Kvalitné infrapanely majú dobré recenzieStropné infra kúrenie na chatu aj do domu. Kvalitné infrapanely majú dobré recenzie

Jednou z najviac dôležitých otázok pri stavbe domu či rekonštrukcií chalupy je kúrenie. Aký typ vybrať? Čo takto porozmýšlať nad infrapanelmi? Predstavíme vám ich v našom dnešnom článku.