Ako vybrať rybársky prút? Aká udica je najlepšia?

Ak sa venujete rybárčeniu alebo máte v pláne začať, tak by ste určite mali dbať na správny výber rybárskeho prútu. 

Rybársky prút

Pre čo najlepšie výkony pri chytaní rýb je prút esenciálnou záležitosťou - preto vám odporúčame náš návod, v ktorom vám poradíme, ako postupovať pri jeho kúpe.

Obľúbené produkty

Prúty podľa druhu rýb

Asi najľahšou pomôckou na úvod je rozdeliť si prúty do kategórií podľa toho, aké ryby sa chystáte chytať. Na základe toho si tak môžete vyberať hneď z niekoľkých skupín, pričom každá z nich má svoje špecifiká. Jednotlivé prúty sa teda líšia v rôznych parametroch - záleží na tom, aké veľké ryby idete chytať, v akých vodách alebo aký štýl chytania preferujete. To sa odráža v ich prevedení, veľkosti či ergonómii.

 • Kaprové prúty: Tieto prúty sú odolné a pevné a dokážete s nimi uloviť aj ryby s väčšou hmotnosťou. Na ich výrobu sa používajú uhlíkové vlákna a predávajú sa v dvoch alebo trojdielnych variantoch.
 • Sumcové prúty: Na chytanie sladkovodných obrov, ktoré sú nesmierne ťažké, používajte sumcové prúty. Sú špeciálne konštruované tak, aby ste s nimi ulovili aj 100-kilovú rybu.
 • Muškárske prúty: Pri muškárskych prútoch sa používajú špeciálne muškárske šnúry, ktoré slúžia na to, aby na miesto lovu dopravili návnadu v podobe malej mušky. Vyznačujú sa krátkou rukoväťou a navijakom umiestneným pod ňou.
 • Prívlačné prúty: Svoj prívlastok dostali podľa toho, že sa používajú na vláčenie umelej návnady. Predávajú sa vo viacerých alternatívach, použiteľných na menšie ryby (napr.: pstruhy), ale nájdete aj také, s ktorými pokojne ulovíte sumca či morské ryby.
 • Plaváčkové prúty: Používajú sa pri klasickej metóde chytania rýb - plávanie. Sú určené predovšetkým na lov malých a stredne veľkých rýb a ich špecifikum spočíva v ich dĺžke. Používajú sa na jemný rybolov.
 • Feederové prúty: Používajú sa pri najjemnejšej technike rybolovu malých a stredných rýb. Majú špeciálnu ohybnú a vymeniteľnú špičku, ktorá reaguje na pohyb ryby. Prúty sú tenké, ľahké a špička sa mení podľa sily prúdu vody.

Prevedenie prútu

To, aké prevedenie prútu bude najlepšie zodpovedať vašim požiadavkám závisí od toho, kde chodievate chytať ryby, respektíve aké vzdialenosti zvyknete uraziť a taktiež ako často chodíte na ryby. Ak si radi vyrazíte aj k vzdialenejším lokalitám, tak budete preferovať skôr skladné a kompaktné typy, ktoré si ľahko zbalíte.

Vyberať si môžete z dvoch kategórií:

 • Teleskopické prúty: Odporúčajú sa skôr pre začínajúcich rybárov a to aj kvôli ich priaznivej cene. Sú vhodné pre tých, ktorí chcú, aby ich prút bol skladný, flexibilný a dalo sa s ním rýchlo presúvať, pretože sa dokáže zasúvať a vysúvať. Nevýhodou je, že sa rýchlo opotrebujú.
 • Delené prúty: Fungujú na princípe rozkladania sa a všeobecne sa považujú za kvalitnejšiu a lepšiu voľbu ako teleskopické prúty. Sú silné, ohybné a čím menej častí majú, tým lepšie vlastnosti ponúkajú. Dvojdielne prúty sú najlepšie, no za to sú dlhšie, a preto sa horšie prepravujú.

Materiál prútu

Medzi najpoužívanejšie materiály na rybárske prúty patrí táto štvorica:

 • Štípané a lepené prúty: Rybári ich obľubujú pre ich pružnosť a poddajnosť, vďaka čomu sa rýchlo vracajú do pôvodnej polohy. Používajú sa hlavne na muškárske prúty.
 • Sklolaminátové prúty: Patria medzi najrozšírenejšie prúty, čo je spôsobené ich vlastnosťami - sú trvácne, ľahké na údržbu a k tomu všetkému aj za dobrú cenu.
 • Grafitové (uhlíkové) prúty: Sú vyrábané z uhlíkových vlákien a konštruované tak, aby vládali aj rybu o váhe 20 kg. Aj práve preto musíte pri nich počítať s väčšou cenou. Keďže sú vodivé, tak sa nesmú používať počas búrky.
 • Bambusové prúty: Ak plánujete chytať malé rybky, tak by ste si mali zvoliť práve bambusový prút. Sú dlhé, ľahké a dobre pružia, no vyžadujú si pravidelnú starostlivosť.

Na výrobu kvalitných rybárskych prútov sa môžu použiť aj iné materiály, no tie sú obvykle oveľa drahšie a určené skôr pre profesionálnych alebo športových rybárov.

Dĺžka rybárskeho prútu

Čo sa týka optimálnej dĺžky rybárskeho prútu, tak neexistujú nejaké univerzálne pravidlá - záleží čisto od vašich preferencií a to, či sa vám chytá lepšie s dlhšími prútmi alebo kratšími. Výber v tomto ohľade je skutočne pestrý, keďže nájdete aj prúty pod 200 cm, ale aj nad 400 cm. Vo všeobecnosti predajcovia dĺžku kategorizujú nasledovne:

 • Ľahký prívlačný prút: 180-220 cm;
 • Ťažký prívlačný prút: 220-280 cm;
 • Muškársky prút: 250 cm;
 • Krátky prút na plávanú: 180-200 cm;
 • Prút na položenú: 250-450 cm.

Ako a od koho nakupovať

Ako ste mohli zbadať, tak v obchodoch sa stretne s množstvom druhov rybárskych prútov a z toho nám vyplýva, že niečo ako univerzálny prút na všetky typy vodných plôch alebo štýly chytania, bohužiaľ, neexistuje. Mali by ste teda vedieť, aké ryby sú v revíri, kde plánujete chytať.

Rybárske prúty

Ak ste rybár začiatočník, tak nemusíte nutne investovať horibilné čiastky za špeciálne prúty. Pokojne si vystačíte aj so základnými modelmi a postupom môžete zainvestovať viac. Nekupujte u neoverených predajcov a voľte radšej overené značky, akými sú napríklad: Saenger, Sports, Mitchell či JRC a ďalšie iné. Nápomocné sú aj užívateľské recenzie.

Ochrana a údržba

Keď už si prút vyberiete a kúpite, tak nesmiete zabudnúť na jeho pravidelnú údržbu. Prúty sú vystavované vode, vlhkému prostrediu a môžu sa veľmi ľahko zašpiniť, takže pred vložením do púzdra ich poriadne očistite a doma by ste ich mali vysušiť.

Obľúbené produkty

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Retro obývačka - stavte na explóziu farieb Retro obývačka - stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!Publikované dňa: 24.02.2019
Hodnotenie článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Návod, ako správne separovať odpad v domácnosti. Kam patrí kov, tetrapak či farby?Návod, ako správne separovať odpad v domácnosti. Kam patrí kov, tetrapak či farby?

Separujete? A ste si istí, že separujete správne? Alebo neseparujete vôbec? Triedenie odpadu v skutočnosti nie je až také jednoduché, na druhej strane to pri troške snahy zvládne aj malé...

Čo so starými knihami? Darujte ich do knižnice, antikvariátu, za odvoz, vyrobte z nich obraz či lampuČo so starými knihami? Darujte ich do knižnice, antikvariátu, za odvoz, vyrobte z nich obraz či lampu

Väčšina ľudí nevyhadzuje staré knihy, pretože im je za nimi clivo. Možností, čo urobiť s nepotrebnými knihami, je pritom mnoho. Poradíme vám, ako využiť staré knihy, koho nimi obdarovať...

Čo patrí a nepatrí do kompostu – pravidlá kompostovania v byte a v záhradeČo patrí a nepatrí do kompostu – pravidlá kompostovania v byte a v záhrade

Keďže v kompostéri dochádza k rôznym chemickým procesom, sú určité pravidlá, ktoré by ste mali pri ňom dodržiavať. Najdôležitejším parametrom je to, čo do kompostu dávate.