Aký set-top box kúpiť? Na kartu, DVB-C, DVB-T, DVB-T2?

Kúpa set-top boxu je už pre domácnosti niekoľko rokov pomerne aktuálna téma. Toto malé, ale veľmi praktické zariadenie dokáže v spojení s vašim televízorom robiť divy. Predovšetkým, čo sa dekódovania digitálneho signálu týka. Práve postupná zmena na digitálne vysielanie na našom území môže byť pre mnohé televízne prijímače problémom a set-top box je teda logickým a efektívnym riešením.

Ako vybrať set-top box?

Problematika prechodu z analógového vysielania na digitálne je témou už nejaký ten čas a mnoho ľudí sa v tejto problematike stále neorientuje. Prechod na digitálne vysielanie by mal finišovať do roku 2021. Jednoducho povedané, televízie a poskytovatelia televízneho obsahu prechádzajú modernizáciou a analógové šírenie signálu sa stáva minulosťou. Príchod digitálneho vysielania znamená vyššiu kvalitu zvuku či obrazu a zároveň i navýšenie kvality šírenia signálu.

Staršie externé prijímače (televízory), ktoré doteraz prijímali analógový signál už nebudú schopné dekódovať nový digitálny signál, čo znamená, že set-top box je presne to, čo možno budete potrebovať. Potrebné je však vyberať aj model, ktorý bude kompatibilný s vaším televízorom.

Obľúbené modely set-top boxov


Kedy potrebujem set-top box?

Mnohé televízne stanice prechádzajú, resp. už prešli na nový druh digitálneho vysielania, čo v praxi znamená, že doterajšie šírenie signálu sa mení na DVB-T2. Samozrejme, rovnako tak to znamená vyššiu kvalitu samotného signálu (kvalitnejší obraz, zvuk...). Ak váš súčasný televízny prijímač nedokáže tento signál dekódovať, set-top box je pre vás najekonomickejším a najlepším riešením. Obrátiť sa môžete aj na svojho poskytovateľa televíznej ponuky (satelitné vysielanie), ktorý vám s výberom vhodného set-top boxu určite pomôže, resp. vám ho rovno ponúkne k prenájmu.

Set-top box s diaľkovým ovládaním

Samozrejme, možnosťou je aj kúpa nového televízora, ktorý bude schopný signál DVB-T2 dekódovať. Tie televízory, ktoré budú schopné spracúvať iba signál DVB-T, nebudú schopné digitálny signál DVB-T2 prijímať.

Kedy set-top box nepotrebujem?

Pravdou je, že množstvo domácností bolo a bude nútených si takéto zariadenie zaobstarať. Sú však aj prípady, kedy set-top box kupovať nemusíte a ani riešiť zmenu signálu na digitálny.

V prípade, že váš televízor podporuje dekódovanie digitálneho signálu DVB-T2. Vybavený je teda integrovaným tunerom a podporuje kodek s označením HEVC-H.265 resp. H.265/HEVC.

Ak máte káblovú televíziu či iného poskytovateľa televíznej ponuky, je nutné, aby zmeny za vás riešil prevádzkovateľ poskytujúci vám služby.

Takisto sa vás zmeny nedotknú ani v prípade, že prijímate televízne digitálne vysielanie cez satelit alebo používate pre príjem signálu internetové pripojenie.

Špecifickým prípadom je i prijímanie signálu prostredníctvom spoločnej televíznej antény (STA). STA prijímač nie je schopný vysielať signál, ako napríklad set-top box. Pri zmene na digitálne vysielanie teda nemusíte kupovať nový set-top box alebo televízor. Zaobstarať sa musí výmena nového STA prijímača.

Čo si všímať pri výbere?

Výber set-top boxu nie je nijak komplikovaný, dôležité je však vedieť, čo váš televízor vlastne potrebuje. Následne sa pri výbere zoznámiť s konkrétnymi modelmi. Potom je už výber skôr otázkou ceny. Dobré je všímať si i referencie jednotlivých modelov. Určite by ste sa však mali zamerať na isté parametre, ktoré sú dôležité pre správnu funkčnosť vášho televízora a takisto pre adekvátny digitálny signál.

 • Kompatibilita – podstatné je, aby set-top box ponúkal príjem televízneho signálu DVBT-T2. Stále sú totiž na trhu výrobky, ktoré ponúkajú iba DVB-T.
 • Spôsob pripojenia – typ pripojenia je dôležitý, hoci väčšina set-top boxov ponúka najbežnejšie spôsoby pripojenia cez konektor HDMI alebo SCART, prípade majú RF modulátor (anténa).

Parametre výberu set-top-boxu

 • Ovládanie – set-top boxy sú vždy dodávané i so samostatným diaľkovým ovládačom, ktorý sa používa na prepínanie v ponuke digitálnych kanálov. Niektoré modely, tie drahšie, umožňujú ovládať televízor (vypnutie – zapnutie) i set-top box za pomoci jedného ovládača.
 • Užitočné funkcie – samozrejmosťou by mali byť funkcie ako EPG, duálny tuner, nahrávanie, USB vstup a v prípade lepších modelov aj integrovaná pamäť, ktorá umožňuje nahrávať zvolený program priamo na interné úložisko set-top boxu. Ďalšie užitočné funkcie nájdete ďalej v článku.

Základné delenie set-top boxov

Pri základom delení set-top boxov považujeme za ukazovateľ ich základné vybavenie, vďaka ktorému je možné ich následné využitie pre potreby, ktoré vyžaduje samotný používateľ. Niektoré televízory si vyžadujú technicky prepracovanejšie set-top boxy než iné. I keď je pravda, že mnohé set-top boxy sú už dnes na úrovni, kedy dokážu spolupracovať a dekódovať signál v prípade akéhokoľvek televízneho prijímača.

Jednoduché

Ich jedinou úlohou je transformovať – preklápať digitálny signál na analógový. Ten následne dokáže televízny prijímač naďalej sprostredkúvať používateľovi. Súčasne je možné sledovať a zároveň nahrávať iba jeden program. Takéto set-top boxy sú určené pre pozemné DVB-T2 vysielanie, prípadne pre satelitné vysielania DVB-S2 (anténa).

Duálne

Vybavené sú dvojicou tunerov a vďaka tomu dokážu prijímať dva programy z jedného typu vysielania. Nenastáva tak problém v prípade, že jeden program chcete nahrávať a druhý sledovať.

Kombinované

Takisto sú vybavené dvoma tunermi. Každý tuner je však určený pre iný typ prijímania televízneho signálu. Jeden tuner je pre dekódovanie pozemného signálu a ten druhý pre satelitné vysielanie.

Set-top box s USB vstupom

Set-top box s pevným diskom – PVR

Takéto set-top boxy sú vybavené integrovaným pevným diskom a umožňujú nahrávanie televízneho obsahu. Rozlišujú sa len množstvom tunerov, aby dokázali nahrávať a prehrávať zároveň. Rozhodovať môže aj kapacita úložiska.

Set-top box pre počítač

Najmenej vyhľadávané, no predsa majú svoje využitie. Hoci počítače či notebooky umožňujú internetové vysielanie, využiť môžete aj funkcie set-top boxu. Existuje vo forme karty alebo externého zariadenia pripojeného prostredníctvom USB. Sledovať následne môžete programy priamo na obrazovke a nahrávať ich na hardisk v počítači.

Set-top boxy podľa typu televízneho signálu

Aby set-top box pracoval technicky správne, musia jeho funkcie korešpondovať aj s typom vysielania, ktoré vy pre sledovanie televízora a ladenie staníc využívate. Niekto toto delenie označuje aj za hlavné delenie, no skôr ako samotný signál rozhoduje vlastne to, čo od samotného set-top boxu chcete a pre aké využitie ho potrebujete.

Pozemné vysielanie

Veľmi rozšírené sprostredkovanie televízneho vysielania, pretože je zadarmo. Zabezpečené je prostredníctvom televíznej antény. Buď môže byť prenášaný signál DVBT-T, alebo DVB-T2 v závislosti od typu antény. V prvom prípade bude potrebné dokúpiť práve set-top box pre dekódovanie DVB-T2 signálu.

Káblové vysielanie

V prípade káblovej televízie je potrebné, aby váš televízor disponoval DVB-C tunerom, prípadne budete potrebovať DVB-C set-top box. Pomôcť s riešením tejto situácie by vám mal pomôcť poskytovateľ káblovej televízie.

Satelitné vysielanie

Ak vlastníte parabolu – satelitnú anténu a váš televízor má DVB-S2 tuner alebo set-top box DVB-S2, ktorý má čítačku dekódovacích kariet, môžete sledovať digitálne vysielanie. Spomínanú kartu prenajíma firma, resp. poskytovateľ satelitného vysielania.

Set-top box s čítačkou dekódovacích kariet

Internetové vysielanie

Vyskytuje sa aj pod skratkou IPTV a je k nemu potrebný set-top box, ktorý takýto druh vysielanie podporuje. Internetové vysielanie sa stáva čoraz populárnejším a všetky náležitosti riešite v kooperácii s vaším poskytovateľom služby.

Kombinované vysielanie

Tento typ vysielania umožňuje prijímať kanály z viacerých typov vysielania (pozemné-satelitné...). Existujú rôzne možnosti kombinácií, a preto je potrebné druhy vysielaní prispôsobiť i technickým možnostiam set-top boxov.

Set-top boxy podľa typu pripojenia

Netreba zabúdať, že set-top box je potrebné k vášmu televízoru i pripojiť, a preto je nutné myslieť aj na to, akým spôsobom. Bez správnej konektivity a kompatibility totiž set-top box nebude fungovať správne. Existujú tri základné typy pripojenia, cez HDMI, anténny vstup alebo SCART konektor.

HDMI konektor

Práve HDMI konektorom disponuje väčšina modernejších televízorov. Tie najnovšie dokonca majú zabudovaný práve tuner DVB-T2 a vy si preto nemusíte zaobstarávať externý prijímač (set-top box). Staršie modely majú iba DVB-T tuner, a tak je potrebné k nim dokúpiť set-top box s DVB-T2 dekóderom a pripojiť ho za pomoci HDMI konektora. Takéto set-top boxy ponúkajú najvyššiu kvalitu obrazu.

Set-top box konektory, vstupy

SCART konektor

Klasické televízory, tie staršie, sú vybavené SCART konektorom. Rovnako tak všetky set-top boxy disponujú práve týmto rozšíreným typom konektora, môžete si vybrať akýkoľvek model, samozrejme, adekvátny k vášmu typu signálu. SCART konektor nedisponuje tak vysokou kvalitou obrazu.

Anténny vstup – RF modulátor

V prípade najstarších televízorov je jedinou možnosťou anténny vstup. Predovšetkým u starších ľudí, ktorí ostávajú verní svojim aparátom. Jediným vstupom pre pripojenie set-top boxu je teda anténny kábel. Takýto set-top box musí byť opatrený RF modulátorom. Signál je tak premieňaný na analógový a zároveň teda najmenej kvalitný obraz.

Dizajn a rozmery

Vzhľad set-top boxu pri výbere nezohráva najdôležitejšiu rolu, no je dobré vedieť, že už dávno nejde o nevkusnú kocku z plastu, ktorá kazí dojem pri pohľade na obývaciu stenu. Určite teda nemusíte z hľadiska estetiky priveľmi poľaviť a pokojne môžete mať nároky na farbu či tvar. Pokojne môžete set-top box zladiť k farebnému prevedeniu vášho televízora či inej elektroniky (DVD-prehrávač, blu-ray prehrávač a pod.).

Dizajn a rozmery set-top boxu sú podstatným parametrom výberu

Berte do úvahy, že set-top box zaberie pár centimetrov, no už dávno nejde o vysoké a rozmerné kusy plastu. Dnes majú set-top boxy na výšku 5 až 10 cm a na šírku nemajú viac ako 10 – 30 cm.

Cena set-top boxu

Cena set-top boxov v prípade jednoduchých zariadení určených pre pozemné alebo satelitné vysielanie so základnými funkciami a konektivitou sa pohybuje do 40 eur. Samozrejme, záleží od funkcií, ktoré následne set-top box ponúka. S väčším množstvo funkcií, funkciou nahrávania programov či vlastným úložiskom a širšou konektivitou sa cena pohybuje v rozhraní 50 až 100 eur. Úplne najvyššia trieda set-top boxov so softvérom a vlastným operačným systémom, kvalitným užívateľským rozhraním, rozsiahlou konektivitou, duálnym tunerom sa cenovo pohybuje od 100 do 350 eur. Cenové kategórie sú tak nasledovné:

 • Set-top boxy do 40 eur
 • Set-top boxy od 40 do100 eur
 • Set-top boxy od 100 eur a viac

Ďalšie funkcie a možnosti

 • Duálny tuner – ak je váš set-top box vybavený dvoma tunermi, umožňuje na vašom televízore sledovať jeden program a druhý súčasne nahrávať na externé úložisko alebo v rámci internej pamäte, ak je ňou set-top box vybavený.
 • EPG – je skratka elektronického programového sprievodcu. Ide o veľmi praktickú funkciu, ktorú má väčšina set-top boxov a stará sa o to, že stlačením tlačidla na ovládači vám zariadenie zobrazí zoznam všetkých naladených TV staníc a ich vysielací program (7 dní).
 • CI/CI + modul – inými slovami ide o čítačku dekódovacích kariet. Tá je nutnou súčasťou set-top boxu, ak chcete sledovať satelitné kanály a takisto prostredníctvom nej možno (za poplatok) sledovať i kódované programy a stanice. Kartu prenajíma poskytovateľ satelitného vysielania.
 • Pevný disk – väčšinou internou pamäťou, a teda zabudovaným pevným diskom disponujú drahšie modely set-top boxov. Následne je možné nahrávať televízny obsah priamo do internej pamäte zariadenia. Nepotrebujete tak externé úložisko.
 • Nahrávanie – ak máte v pláne nahrávať si televízne vysielanie, táto funkcia bude pre vás podmienkou. Otázkou je, či investujete do zariadenia s integrovaným pevným diskom, alebo si zaobstaráte externý disk či videorekordér. Vtedy je nahrávanie označené ako PVR. V tom prípade dbajte na to, aby ste zakúpili zariadenie, ktoré má USB konektor.
 • Časovač – funkciu Sleep Timer, resp. Timer využijete, ak si radi organizujete čas. Za pomoci tejto funkcie si môžete nastaviť, kedy sa má set-top box zapnúť či vypnúť. Rovnako tak môžete v určitý čas spustiť nahrávanie daného programu.
 • TimeShift – v zásade ide o posunutý čas, pretože touto funkciou môžete sledovať nahrávanú reláciu s istým oneskorením. Dôležité však je, aby bolo spustené nahrávanie. Využiť to môžete aj v prípade, že si musíte odskočiť od sledovania filmu. Spustíte nahrávanie a následne sa po návrate vrátite k pasáži, kde ste skončili.
 • DivX – videoformát, ktorý umožňuje prehrávanie videí z externého úložiska.
 • HBBTV – tzv. hybridné vysielanie, ktoré umožňuje príjem digitálneho a internetového pripojenia súčasne. Na základe toho možno mať v zariadení prístup k interaktívnemu obsahu. Dokonca teda môžete spúšťať obsah z internetového archívu.
 • Operačný systém – ten umožňuje inštalovať rôzne aplikácie, ktoré rozšíria ponuku o hry, aplikácie ako YouTube, Spotify a iné. Zároveň je však potrebné pripojenie k internetu.
 • FastScan – zabezpečuje automatické ladenie programov a ich aktualizáciu.

Najlepšie set-top boxy

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

06/08/2021 20:31
Viťo

Kúpil som si AB TereBox 2T, pretože mal veľmi dobré recenzie a bol za prijateľnú cenu. Je to kvalitný set-top box s citlivým tunerom, ktorý má malé rozmery, pekne vyzerá a ľahko sa nastavuje. Diaľkové ovládanie reaguje výborne, avšak treba dodať, že DVB-C tuner nemusí byť kompatibilný s každou káblovou TV. Oceňujem podporu HEVC265 a tiež to, že prijímač berie aj kartu Plus Telka a bez problémov môžem pozerať i kódované stanice. Návod k produktu bol dosť stručný, ale na všetky funkcie sa dá prísť intuitívne. Nahrávanie je rovnako v dobrej kvalite. Je to šikovný set-top box za výhodnú cenu, ktorý sa počas chodu neprehrieva a mal by vyhovovať každému, preto ho odporúčam na kúpu.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 24.04.2020
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Práčky plnené spredu vs práčky plnené zhora: akú práčku vybrať, výhody jednotlivých typovPráčky plnené spredu vs práčky plnené zhora: akú práčku vybrať, výhody jednotlivých typov

Neviete sa rozhodnúť, či je lepšia práčka plnená spredu alebo zhora? Obe alternatívy majú svoje výhody i nevýhody a špecifické vlastnosti.

Horské slnko na opaľovanie, zlepšenie nálady i spánku – ako vybrať?Horské slnko na opaľovanie, zlepšenie nálady i spánku – ako vybrať?

Zaujímajú vás výhody horského slnka a ako si poradiť pri kúpe? Ponúkame vám návod, ako si vybrať horské slnko.

Elektrický konvektor nielen na stenu s ventilátorom, termostatom, s WiFi? Spotreba, cena, recenzieElektrický konvektor nielen na stenu s ventilátorom, termostatom, s WiFi? Spotreba, cena, recenzie

Elektrické vykurovacie konvektory predstavujú jednu z mnohých možností, ako vykurovať počas chladných zimných mesiacov. Viete, ako si vybrať elektrický konvektor?