Špárovačka – ako vybrať škárovaciu hmotu na dlažbu, kameň, tehlový obklad

Plánujete obkladať kuchyňu, kúpeľňu alebo inú miestnosť? V tom prípade by ste rozhodne nemali podceniť výber škárovacej hmoty. Špárovačka je pri dlaždiciach kľúčovým prvkom a má nemalý vplyv na finálny vzhľad a tiež funkčné vlastnosti obkladačiek.

Škárovacia hmota na pokladanie dlaždíc

Poradíme vám, ako si správne vybrať škárovaciu maltu tak, aby nepraskala a udržala si svoj vzhľad.

Obľúbené škárovacie hmoty

Dôležitosť špárovačky

Ak ste sa rozhodli vykonať obkladanie svojpomocne, tak by ste sa mali rovnakou mierou zamerať na lepenie dlaždíc a aj na realizáciu a nanášanie škárovacej hmoty. Tieto dva elementy sú základnými piliermi toho, aby bola dlažba trvácna a nestratila svoj pôvodný "look".

V minulosti bol výber veľmi jednoduchý, keďže na špáry sa používala klasická cementová zmes. Dnes je trhová ponuka oveľa širšia a máte možnosť vyberať si z rôznych modelov špárovačiek, ktoré sa líšia nielen vo farbe, ale zároveň aj vlastnosťami. Niektoré sú vhodné do exteriéru, iné zase do interiéru.

Do miestností s optimálnymi podmienkami – bez zvýšenej vlhkosti a iných externých vplyvov, sa môžete pri výbere zamerať najmä na farebnú stránku. Niekedy je však nutné dbať primárne na vlastnosti, ktoré v danom priestore od špárovačky potrebujete.

Ako vybrať farbu špárovačky?

V prvom bode sa zameriame na estetickú stránku. Existuje mnoho farieb špárovacích materiálov, no vo všeobecnosti si môžete vyberať na základe dvoch princípov. Buď chcete, aby medzi špárovačkou a dlaždicami bol farebný kontrast, alebo radšej zvolíte jednoliaty dizajn. Ak máte radi farebnú pestrosť, tak určite sa vydajte prvou cestou a využite dve odlišné farby. Niekomu sa však môže páčiť, ak špárovačka ladí s dlažbou.

Biela špárovačka - škárovacia hmota

Špecifickým prípadom je biela farba. Tá sa v minulosti používala prakticky non-stop, no po estetickej stránke nejde o dvakrát najšťastnejšiu voľbu, keďže je veľmi náchylná na zašpinenie.

Tip na umývanie: Obkladačky najskôr povysávajte a až potom zmývajte. Bez výsavania sa špina dostane priamo do škár a tie sa veľmi rýchlo zanesú.

Flexibilné škárovacie hmoty

Chystáte sa škárovať kúpeľňu alebo inú miestnosť so zvýšenou vlhkosťou? To by ste sa určite mali vyhnúť obyčajným cementovým špárovačkám. Ideálne v tomto prípade sú polymercementové škárovacie hmoty, ktoré sú presne stavané na to, aby boli pevné a odolné voči vode.

Tieto pružné flexibilné škárovacie hmoty sú taktiež protiplesňové a sú výbornou voľbou nielen do kúpeľne, ale aj do kuchyne napríklad v rámci obkladu kuchynskej linky. Dokážu dobre odolávať teplotným zmenám a aj vďaka tomu sú vhodným adeptom na použitie v exteriéroch alebo v systémoch podlahového vykurovania.

Ak sú obkladačky lepené flexibilným lepidlom, tak je nevyhnutné použiť práve flexibilné škárovacie hmoty. Medzi ich mnohé výhody patrí aj farebná stálosť.

Dodatočná izolácia

Spomínali sme kúpeľňu, kuchyňu a miesta, kde je vyšší výskyt vlhkosti. Aj keď sú niektoré špárovačky na to stavané, tak časom môže ich celistvosť povoliť a voda bude kvôli dieram negatívne pôsobiť na celý obklad.

Aplikovanie škárovacej hmoty na dlaždice - izolačný náter

Ak vaše škáry prepúšťajú vodu, tak na ne môžete dodatočne aplikovať izolačný náter, ktorý vyplní medzierky v škárach. Problém je ten, že životnosť takéhoto náteru je približne 2-3 roky a potom sa musí natrieť nanovo.

Hrúbka špár a zrnitosť

Pri výbere špárovačky musíte hľadieť aj na hrúbku škár, keďže tá priamo determinuje výber požadovanej zrnitosti. V prípade, že idete škárovať obkladový kameň, tak musíte počítať s tým, že medzery sú väčšie ako pri klasických keramických dlažbách. Vtedy sa využíva špárovačka s hrubšou zrnitosťou. Pri keramickej dlažbe alebo obkladačkách s menšími medzerami sa, pochopiteľne, využívajú špárovačky s jemnejšou zrnitosťou.

Dilatačné škáry

Bežné cementové špárovačky sú tvrdé a tým pádom nie sú použiteľné naprieč celou domácnosťou. Ak hovoríme o dilatačných škárach, tak máme namysli spoje, v ktorých dochádza k mikropohybom. Sú to spoje medzi flexibilnou stenou a podlahou alebo sadrokartónové steny, ktoré nie sú pevne prepojené.

Pružný silikónový tmel na škárovanie

Do diletačných škár teda radíme, aby ste aplikovali pružný silikónový tmel. Aj silikón sa predáva vo viacerých farbách, čiže opäť si môžete vybrať buď odtieň rovnaký obkladu, alebo kontrastnú farbu.

Špárovačka do exteriéru

V prípade špárovania v exteriéri (balkóny, terasy, príjazdová cesta) sa musíte pri výbere špárovačky zamerať na to, aby dobre znášala teplotné výkyvy a bola odolná voči mechanickým vplyvom. Dobré sú aj vyššie spomenuté flexibilné špárovačky, no do skutočne náročných podmienok odporúčame polymérovú škárovaciu hmotu. Tá sa používa aj na škárovanie bazénov. Dobrou voľbou sú aj epoxidové alebo uretánové špárovačky.

Obľúbené škárovacie hmoty

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...Publikované dňa: 07.06.2019
Hodnotenie článku:
(93.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Aký je rozdiel medzi odvetrávanou a kontaktnou fasádou?Aký je rozdiel medzi odvetrávanou a kontaktnou fasádou?

Správne zvolená fasáda môže udržovať váš príbytok v šetriacom, úspornom režime a zároveň to môže byť aj niečo, čo budove dodá nový moderný ráz. Pred aplikáciou fasády, je potrebné,...

Ošetrenie dreveného nábytku či altánku pred zimouOšetrenie dreveného nábytku či altánku pred zimou

Ako vyčistiť fasádu domu od blata od lastovičiek?Ako vyčistiť fasádu domu od blata od lastovičiek?

Každá fasáda pod vplyvom rôznych faktorov stráca svoju pôvodnú krásu. Ako umyť fasádu domu, čo spôsobuje jej znečistenie alebo aké produkty využiť na elimináciu rias sa dozviete v našom...