Špárovačka – ako vybrať škárovaciu hmotu na dlažbu, kameň, tehlový obklad

Plánujete obkladať kuchyňu, kúpeľňu alebo inú miestnosť? V tom prípade by ste rozhodne nemali podceniť výber škárovacej hmoty. Špárovačka je pri dlaždiciach kľúčovým prvkom a má nemalý vplyv na finálny vzhľad a tiež funkčné vlastnosti obkladačiek.

Škárovacia hmota na pokladanie dlaždíc

Poradíme vám, ako si správne vybrať škárovaciu maltu tak, aby nepraskala a udržala si svoj vzhľad.

Obľúbené škárovacie hmoty

Dôležitosť špárovačky

Ak ste sa rozhodli vykonať obkladanie svojpomocne, tak by ste sa mali rovnakou mierou zamerať na lepenie dlaždíc a aj na realizáciu a nanášanie škárovacej hmoty. Tieto dva elementy sú základnými piliermi toho, aby bola dlažba trvácna a nestratila svoj pôvodný "look".

V minulosti bol výber veľmi jednoduchý, keďže na špáry sa používala klasická cementová zmes. Dnes je trhová ponuka oveľa širšia a máte možnosť vyberať si z rôznych modelov špárovačiek, ktoré sa líšia nielen vo farbe, ale zároveň aj vlastnosťami. Niektoré sú vhodné do exteriéru, iné zase do interiéru.

Do miestností s optimálnymi podmienkami – bez zvýšenej vlhkosti a iných externých vplyvov, sa môžete pri výbere zamerať najmä na farebnú stránku. Niekedy je však nutné dbať primárne na vlastnosti, ktoré v danom priestore od špárovačky potrebujete.

Ako vybrať farbu špárovačky?

V prvom bode sa zameriame na estetickú stránku. Existuje mnoho farieb špárovacích materiálov, no vo všeobecnosti si môžete vyberať na základe dvoch princípov. Buď chcete, aby medzi špárovačkou a dlaždicami bol farebný kontrast, alebo radšej zvolíte jednoliaty dizajn. Ak máte radi farebnú pestrosť, tak určite sa vydajte prvou cestou a využite dve odlišné farby. Niekomu sa však môže páčiť, ak špárovačka ladí s dlažbou.

Biela špárovačka - škárovacia hmota

Špecifickým prípadom je biela farba. Tá sa v minulosti používala prakticky non-stop, no po estetickej stránke nejde o dvakrát najšťastnejšiu voľbu, keďže je veľmi náchylná na zašpinenie.

Tip na umývanie: Obkladačky najskôr povysávajte a až potom zmývajte. Bez výsavania sa špina dostane priamo do škár a tie sa veľmi rýchlo zanesú.

Flexibilné škárovacie hmoty

Chystáte sa škárovať kúpeľňu alebo inú miestnosť so zvýšenou vlhkosťou? To by ste sa určite mali vyhnúť obyčajným cementovým špárovačkám. Ideálne v tomto prípade sú polymercementové škárovacie hmoty, ktoré sú presne stavané na to, aby boli pevné a odolné voči vode.

Tieto pružné flexibilné škárovacie hmoty sú taktiež protiplesňové a sú výbornou voľbou nielen do kúpeľne, ale aj do kuchyne napríklad v rámci obkladu kuchynskej linky. Dokážu dobre odolávať teplotným zmenám a aj vďaka tomu sú vhodným adeptom na použitie v exteriéroch alebo v systémoch podlahového vykurovania.

Ak sú obkladačky lepené flexibilným lepidlom, tak je nevyhnutné použiť práve flexibilné škárovacie hmoty. Medzi ich mnohé výhody patrí aj farebná stálosť.

Dodatočná izolácia

Spomínali sme kúpeľňu, kuchyňu a miesta, kde je vyšší výskyt vlhkosti. Aj keď sú niektoré špárovačky na to stavané, tak časom môže ich celistvosť povoliť a voda bude kvôli dieram negatívne pôsobiť na celý obklad.

Aplikovanie škárovacej hmoty na dlaždice - izolačný náter

Ak vaše škáry prepúšťajú vodu, tak na ne môžete dodatočne aplikovať izolačný náter, ktorý vyplní medzierky v škárach. Problém je ten, že životnosť takéhoto náteru je približne 2-3 roky a potom sa musí natrieť nanovo.

Hrúbka špár a zrnitosť

Pri výbere špárovačky musíte hľadieť aj na hrúbku škár, keďže tá priamo determinuje výber požadovanej zrnitosti. V prípade, že idete škárovať obkladový kameň, tak musíte počítať s tým, že medzery sú väčšie ako pri klasických keramických dlažbách. Vtedy sa využíva špárovačka s hrubšou zrnitosťou. Pri keramickej dlažbe alebo obkladačkách s menšími medzerami sa, pochopiteľne, využívajú špárovačky s jemnejšou zrnitosťou.

Dilatačné škáry

Bežné cementové špárovačky sú tvrdé a tým pádom nie sú použiteľné naprieč celou domácnosťou. Ak hovoríme o dilatačných škárach, tak máme namysli spoje, v ktorých dochádza k mikropohybom. Sú to spoje medzi flexibilnou stenou a podlahou alebo sadrokartónové steny, ktoré nie sú pevne prepojené.

Pružný silikónový tmel na škárovanie

Do diletačných škár teda radíme, aby ste aplikovali pružný silikónový tmel. Aj silikón sa predáva vo viacerých farbách, čiže opäť si môžete vybrať buď odtieň rovnaký obkladu, alebo kontrastnú farbu.

Špárovačka do exteriéru

V prípade špárovania v exteriéri (balkóny, terasy, príjazdová cesta) sa musíte pri výbere špárovačky zamerať na to, aby dobre znášala teplotné výkyvy a bola odolná voči mechanickým vplyvom. Dobré sú aj vyššie spomenuté flexibilné špárovačky, no do skutočne náročných podmienok odporúčame polymérovú škárovaciu hmotu. Tá sa používa aj na škárovanie bazénov. Dobrou voľbou sú aj epoxidové alebo uretánové špárovačky.

Obľúbené škárovacie hmoty

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

08/06/2019 10:41
Jano

super

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...Publikované dňa: 07.06.2019
Hodnotenie článku:
(93.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Prerábka kuchyne v byte aj paneláku – Tipy, triky, návody Prerábka kuchyne v byte aj paneláku – Tipy, triky, návody

Chystáte sa prerobiť kuchyňu v paneláku alebo v rodinnom dome? V tomto článku sa dozviete, ako postupovať pri rekonštrukcii kuchyne krok po kroku od plánovania až po vašu novú, útulnú...

Lak alebo olej na drevenú podlahu? Ako natrieť drevené parkety? Lak alebo olej na drevenú podlahu? Ako natrieť drevené parkety?

Existuje viacero možností, ako si môžete efektívne zrenovovať starú drevenú podlahu, navrátiť jej pôvodný vzhľad a to všetko svojpomocne, s troškou šikovnosti. Poradíme vám, ako si...

Latrína (kadibúdka) stavba a údržba Latrína (kadibúdka) stavba a údržba

Viete, ako postaviť latrínu a aké povolenia na stavbu potrebujete? Chcete sa o ňu správne starať tak, aby vám vydržala čo najdlhšie a bola hygienicky neškodná pre vás aj životné...