1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Ako vybrať školskú tašku pre prváka či stredoškoláka

Vieme, že školáci toto počúvajú a čítajú rok čo rok. Počas prázdnin to nikdy nie je príliš príjemný pocit. Škola sa blíži! Len malé percento žiakov sa skutočne teší opätovnému návratu do školských lavíc. S návratom do školy súvisí aj rituál, nákup školských potrieb.

Školská taška pre prváka

Predovšetkým pre žiakov základných škôl ide o činnosť, ktorej sa tí zodpovednejší rodičia snažia venovať skôr ako škola začne. Medzi školské potreby patrí aj školská taška. A verte či nie, pri výbere školskej tašky sa človek neraz zamyslí, akú vlastne vybrať, aby bola pekná, praktická a nezruinovala rozpočet.

Taška pre prváčika

Azda tou najdôležitejšou skupinou medzi žiakmi, ktorí si na výber tašky potrpia sú prváčikovia. Niektorí už možno túto dilemu riešili na Vianoce či v priebehu roka a tašku už dávno majú pripravenú. Ak patríte medzi tých, ktorí na nákupy idú teraz, mali by ste vedieť, že pri výbere školskej tašky je potrebné myslieť na určité parametre, lepšie povedané vlastnosti školskej tašky.

Atribúty tašiek, ktoré tu teraz budeme opisovať sa však netýkajú iba prváčikov. Dôležité sú aj pre staršie deti a stredoškolákov. Poďme si teda priblížiť, čo si všímať pri výbere školskej tašky.

Aktovka či batoh?

Ide v zásade o dve kategórie, ktoré máte na výber. Ak by sme mali porovnať vlastnosti aktovky a batohu, prikloníme sa na stranu školského batohu. Prečo? Batohy sú praktickejšie, pohodlnejšie a zároveň rovnako plnia účel. Či kupujete tašku pre prváka alebo stredoškoláka, myslite aj na veľkosť dieťaťa.

Školský batoh pre prváka

Aktovka je zvyčajne väčšia. Hoci sa mnohí domnievajú, že pre prváka je školská aktovka lepšia, pretože poskytuje lepšiu oporu chrbta, nie je tomu tak. Navyše čo z toho, keď je o pol kilogramu ťažšia? Študentské batohy sú takisto odolnejšie, ergonomicky tvarované a pri šetrnom zaobchádzaní vydrží kvalitný batoh aj 2 či 3 roky.

Ergonómia a stabilita tašky

Fámy o tom, že ergonomické nároky spĺňajú iba aktovky sme už vyvrátili, no poďme sa bližšie pozrieť na to, čo sa má ergonómiou na mysli. Tú najdôležitejšiu časť z hľadiska ergonómie tvorí zadná stena školskej tašky. Tá musí byť pevná a anatomicky tvarovaná pre držanie stability chrbtice. Často ide o hliníkové konštrukcie, ktoré zabezpečujú dokonalú ergonómiu.

Dôležité sú aj popruhy, ktoré by mali mať polstrovanie. Zároveň aj dno tašky by malo byť vystužené. Pri nosení množstva kníh to určite ocení každý školák. Vďaka takýmto výstužiam drží aktovka či batoh svoj tvar. Ak tomu tak nie je, poobzerajte sa po niečom kvalitnejšom.

Vyberáme z nášho katalógu

Hmotnosť školskej tašky

Školské tašky vážia v priemere okolo 900 až 1200 gramov. Taška by mala byť čo najľahšia. Predsa len účelom je záťaž prenášať, nie byť ťažkou samou o sebe. Ak sa na to chceme pozerať odborne, môžete sa zamerať na normy. Kvalitné a schválené tašky by mali byť vyrobené v súlade s normou STN 79 6506. Veľkosť a hmotnosť tašky by mala byť prispôsobená vekovej skupine žiaka.

Deti so školskými taškami

Používané sú rôzne materiály. Ideálny je však taký, ktorý je rezistentný a aj vodeodolný, a teda nepremokavý. Samotný materiál je väčšinou syntetický (polyester) a dosť záleží od kvality materiálu. Pri lacných sa často povrch ošúcha a oslabuje sa. Tie drahšie sú predsa len o niečo trvácnejšie a odolnejšie.

Priečinky, vrecká – vnútorná dispozícia

Z hľadiska usporiadania školských potrieb, ktoré so sebou dieťa nosí, je dobré si všímať vnútornú kapacitu tašky. Ideálne je, ak má batoh aspoň dve rozdelené komory. Či už samostatné alebo oddelené prepážkou. Ďalej sú tu rôzne odkladacie priestory, priehradky a vrecká. Napríklad na peračník, desiatu, vodu či rôzne vrecúška na mobil, notebook alebo iné doplnky.

Školská taška s veľkým vnútorným priestorom

Zipsy sú praktické, no nekvalitné môžu potrápiť zasekávaním. Ideálne je ak sú dvojcestné.. Dobré je, ak sú vnútorné vrecká napríklad na zapínanie či suchý zips. Vnútorná dispozícia je pomerne individuálnou. Staršie deti aj tak tašku vnímajú len ako niečo čo po príchode domov poletí do rohu.

Bezpečnostný prvky

Na toto nezabúdajte! Či sa to žiakom páči alebo nie, bezpečnosti nikdy nie je dosť a preto reflexné prvky či odrazky nesmú chýbať. Mnohé tašky majú špeciálne lemovanie po obvode, ktoré fosforeskuje v tme. Nájdu sa aj tašky s odrazkami, ktoré sú takisto veľmi praktické. Ak takéto prvky taška nemá, treba takéto bezpečnostné prvky nakúpiť. Nálepky alebo špeciálne štítky sú dobrou voľbou.

Ako má taška vyzerať?

Všimli ste si? Dizajn tašky sme dali schválne až na koniec. Logicky, je fajn ak taška vyzerá skvele, no ak nespĺňa predchádzajúce kritériá, imidž je na nič. Je pravda, že dizajn pri dieťati i staršom študentovi zohráva najpodstatnejšiu rolu.

Nový školský batoh pre prváčika

Pri prváčikoch je obzvlášť dôležité, aby mali tašku, ktorá sa im bude páčiť. Obľúbený superhrdina, animovaný film alebo princezná. Niekedy je praktický účel a dizajn ťažko skĺbiť, no dnes to už možné je. Ponuka je skutočne rozsiahla.

Koľko za tašku zaplatiť?

Odpovieme jednoducho. Ide o individuálne možnosti. Drahé tašky automaticky nemusia vyhovovať. Paradoxne, najdrahšie sú tašky pre najmenších. Bohužiaľ často ide o marketing. Taška pre prváka by nemala stáť rozhodne viac ako 40 – 60 €. U stredoškolákov je cena ešte nižšia. Tí si vystačia aj s batohom za 30 až 50 €. Pri menších deťoch dbajte predovšetkým na zdravotné a bezpečnostné prvky.

Najlepšie tašky pre prvákov (dievčatá)

Najlepšie tašky pre prvákov (chlapci)

Kvalitné študentské batohy pre dievčatá

Kvalitné študentské batohy pre chlapcov

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...Publikované dňa: 21.08.2018
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkou Hracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkou

Deti sa potrebujú hrať. Aj tie najmenšie. Jednou z prvých hračiek, o ktoré sa rodičia zaujímajú je hracia deka. Neposkytuje deťom len zábavu, ale aj rôzne stimuly na jeho rozvoj. Na čo...

Ako vybrať bezpečný detský riad a jedálenský príbor? Ako vybrať bezpečný detský riad a jedálenský príbor?

Pre deti len to najlepšie a to aj v prípade, že vyberáte pre svoju ratolesť príbor či riad. Ak sa neviete zorientovať v ponuke trhu, nechajte si poradiť. Čo všetko si pri kúpe treba...

Hélium na párty v spreji? Super do balónov aj na vdychovanie a zmenu hlasu Hélium na párty v spreji? Super do balónov aj na vdychovanie a zmenu hlasu

Hélium na párty dokáže vďaka svojim vlastnostiam vyčariť úsmev na tvárach mnohých detí, ale aj dospelých. Okrem toho, že  hélium vo vzduchu udrží balóny , dokáže udržať i  vysokú úroveň...