Akú snehovú frézu? Elektrickú alebo jednostupňovú či dvojstupňovú benzínovú?

Počasie je nevyspytateľné. I keď sa zdá, že zima môže byť ešte v nedohľadne, človek nikdy nevie, kedy sa to v oblakoch môže zvrtnúť. Potom prekvapí bohatá snehová nádielka a prekvapení nie sú iba cestári, ale nakoniec aj my.

Benzínová snežná fréza na odpratávanie snehu z chodníkov

Nekonečné odpratávanie snehu z chodníka a príjazdovej cesty nám úsmev na tvári pred odchodom do práce určite nevyčarí. Riešením je snehová fréza. Ako si tohto praktického pomocníka na zimu vybrať? Je lepšia elektrická či benzínová snehová fréza? S výberom vám pomôžeme v našom článku.

Najpredávanejšie snehové frézy

Správny typ frézy

Ako si vybrať snehovú frézu? Výber začína od povrchu, na ktorom bude fréza pracovať. Podľa toho vyberáme typ frézy. Kategorizácia na dva základné typy fréz je radená podľa spôsobu odhadzovania snehu. Preto poznáme jednostupňové frézy a efektívnejšie dvojstupňové frézy. V čom sa teda líšia a na čo sú presne vhodné? Aká je to trojstupňová fréza?

Jednostupňová fréza

Mnoho ľudí im hovorí tzv. mestské snehové frézy. Je to preto, že štandardne sú určené do oblastí, kde je podkladom pre odhŕňanie snehu chodník, asfalt či tvrdý a rovný povrch. Ideálne sú na odpratávanie čerstvo napadnutého snehu. Vhodnejšie sú na menšie plochy. Majú nižšiu hmotnosť a na rozdiel od dvojstupňových fréz nájdete jednostupňové elektrické frézy či poháňané akumulátorom.

Jednostupňová fréza funguje na princípe rotujúceho slimáka. Ten má lopatky, ktorými sneh drví a vháňa do komína, ktorým sneh dopraví do vzdialenosti zhruba 10 metrov od miesta frézovania. Tieto snehové frézy sa hýbu práve za pomoci rotujúcich lopatiek a nahradzujú tak klasický pojazd.

Dvojstupňová fréza

Tento typ fréz už možno využívať pri vyššej záťaži a väčšom množstve i stvrdnutého snehu. Dvojstupňový systém si poradí aj so závejmi či udupaným snehom na ceste. Vhodné sú aj do horských a podhorských oblastí. Používať ich môžete i na nespevnenej ploche.

Dvojstupňová snehová fréza

Sneh za pomoci oceľového slimáka fréza dopraví do priestoru vysokootáčkového ventilátora, ktorý sneh komínom odhadzuje na určené miesto do vzdialenosti až 15 m. Smer odhadzovania je možné nastaviť za pomoci pákového prevodu. Dvojstupňové frézy majú vyšší výkon, širší záber, a teda zvládajú aj väčší objem snehu. V tejto kategórii však nájdete iba benzínové snehové frézy. Logicky treba teda rátať s vyšším hlukom.

Trojstupňové frézy

Špeciálnou kategóriu sú trojstupňové frézy. V zásade fungujú na rovnakom princípe ako dvojstupňové, s tým že majú ešte vyšší výkon a označujeme ich ako profesionálne snehové frézy. Odpratávanie snehu je rýchle a efektívne.

Proces prebieha takisto v troch fázach. V prvej fáze sneh fréza naberá vo veľkom objeme, rýchlo ho drtí a vyhadzuje komínom von. Neprekvapí ju ani mokrý sneh alebo veľké zasnežené a zľadovatené plochy. Ak ste majiteľom horskej chaty a potrebujete denne odpratávať sneh z parkoviska, trojstupňová fréza tu má svoje uplatnenie.

Elektrická alebo benzínová snehová fréza

U jednostupňových fréz je šanca, že natrafíte na elektrické alebo akumulátorové snehové frézy. Ich tichý chod je však daňou za praktické využitie. V prípade, že odpratávate chodník a malú príjazdovú cestu, kábel elektrickej snehovej frézy vám možno prekážať nebude. Ak ale chcete odpratávať väčší objem snehu, lepšie ak siahnete po benzínovom pohone.

Elektrická snehová fréza

Určite môžeme hovoriť o ekonomickejšom a ekologickejšom riešení odpratávania snehu. Elektrický motor je tichý a má nižšie náklady na jeho chod. Ako sme už avizovali, elektrický kábel sa za vami bude ťahať všade.

Domáca elektrická snehová fréza

Výkon takisto nie je nič, čo by mohlo „benziňáka“ prekonať. Ako pomocník pre odpratávanie čerstvého snehu určite postačí, no myslite na to ,že v dosahu musíte mať elektrický zdroj. Takisto mokrý alebo primrznutý sneh je pre elektrickú snehovú frézu veľmi ťažkým súperom.

Akumulátorové snehové frézy sú zriedkavé, no ojedinele ich v ponuke nájdete. Výhodou je ich mobilita a tichý chod. Zbavíte sa kábla, no opäť nečakajte, že sa dočkáte prevratne rýchlej práce. Navyše výdrž akumulátora pri vyššom objeme snehu nie je príliš ohurujúca. V prospech elektrickej a akumulátorovej frézy môže hovoriť aj nízka cena.

Benzínová snehová fréza

Spaľovací motor vám v tomto ohľade prináša najlepšie možné riešenie, bezproblémovú mobilitu a dostačujúci výkon. Stačí ak natankujete benzín a môžete sa vybrať na rozsiahle zasnežené plochy. Ideálne ak výkon využijete pri dvojstupňovej či trojstupňovej snehovej fréze.

Nemusíte sa obávať ani zamrznutého alebo mokrého snehu. Daňou za výkon môže byť vyššia spotreba paliva, hlučnosť a vyššie náklady na údržbu ako aj obstarávacia cena.

TOP 3 benzínové snehové frézy

Kolesá alebo pásy

Snehové frézy s kolesami ako pohonnou zložkou sú omnoho frekventovanejšie. Manipulácia nie je nijak náročná. Najčastejšie sú tieto frézy vybavené systémom Free Wheel alebo diferenciálom, ktorý umožňuje lepšiu manipuláciu pri odbočovaní. Ak budete vyberať frézu s kolesami, hľadajte také, ktoré majú hlboký vzor.

Frézy s pásmi sa pohybujú stabilnejšie a ľahšie sa ovládajú. Sú perfektnými v prípade pohybu v závejoch alebo pri nerovnom teréne napríklad aj pri odpratávaní snehu z kopca či do kopca. Ak ale nemáte doma „svah“, fréza s kolesami bohato postačí.

Výkon motora a šírka záberu

Čím vyšší výkon, tým väčší objem snehu dokáže fréza odpratať. Snehová fréza počas chodu skoro vždy pracuje na 100 %. Preto je údaj o koňoch, ktoré motor skrýva veľmi podstatný. Pamätajte, že vyšší výkon znamená aj rýchlejší chod, efektívnejšie odpratávanie snehu. Výkon je priamo úmerný tomu, o aký typ frézy sa jedná. Môže ísť o výkon od 3 až do 10 kW. Ten najmenší sa zvyčajne týka jednostupňových, prípadne elektrických snehových fréz.

Výkonná benzínová snehová fréza

S výkonom súvisí aj šírka záberu. Musíte si uvedomiť, že fréza s menším výkonom nebude schopná poňať taký objem snehu, ako fréza s výkonom vyšším. Šírka záberu sa pohybuje zvyčajne od 50 do 76 cm. Spomenúť môžeme aj výšku bunkra. Ide v podstate o priestor, ktorým fréza sneh naberá. Výška bunkru sa pohybuje od 50 do 70 cm.

Praktické funkcie

  • Elektrický štartér – ak plánujete frézu parkovať vonku alebo pri nízkych teplotách, elektrický štartér si určite budete pochvaľovať. Zároveň nie každého baví štartovať za pomoci ťahania lanka. Stlačiť tlačidlo je predsa jednoduchšie. Stačí pripojiť elektrický kábel, naštartovať a kábel odpojiť.
  • Osvetlenie – zimný čas je neúprosný a tma, ktorá padá už o okolo sedemnástej hodiny je neúprosná. Reflektory, ktorými si môžete posvietiť sú teda vítaným príslušenstvom.
  • Posilovač riadenia – uľahčuje manipuláciu pri manévrovaní. Ide o systémy ako Free Wheel, Power Steering alebo Easy Turning. Tento praktický asistent oceníte hlavne pri manévrovaní na menšej ploche.
  • Snehové reťaze – príslušenstvo k snehovej fréze s kolesami. Predovšetkým ak odpratávate sneh na prudkom svahu alebo na ľadom pokrytom teréne.
  • Radlica – za pomoci špeciálneho rámu môžete sneh odpratávať jednoduchým posúvaním.
  • Polymérové lyžiny – sú praktickým prvkom pri posúvaní frézy po povrchu. Polymér je šetrný a nepoškriabe povrch chodníka či príjazdovej cesty. Lyžiny možno výškovo nastavovať.

Cenové rozhranie

Cena snehovej frézy je závislá od parametrov, ktoré sme uviedli aj vyššie. Ak hľadáte finančne výhodnú kúpu, zamerajte sa na elektrické snehové frézy. Nečakajte však, že snehovú nádielku odpracete jedna radosť. Druhou alternatívou, tou ktorú odporúča väčšina používateľov a odporúčame ju aj my, sú motorové snehové frézy. Tu je cenová hladina vyššia. Medzi popredných výrobcov patria predovšetkým značky, ako Hecht, Husqvarna, alebo Stiga. Najlacnejšie snehové frézy nájdete u výrobcu AL-KO.

  • Snehové frézy do 150 eur - v tejto cenovej relácii zoženiete jednoduché jednostupňové elektrické snehové frézy, ktoré poslúžia nad odpratanie snehu v meste pred vchodom do budovy či chodníka. Nezabúdajte, že potrebujete elektrický zdroj.
  • Snehové frézy do 300 eur - zástupcovia tejto kategórie sú určení na odpratávanie menšieho objemu snehu. Môžete však už rátať s benzínovými motormi, no menším záberom. Výkon nie je najväčší. Stále totiž hovoríme o jednostupňových frézach.
  • Snehové frézy do 500 eur – táto kategória je u zákazníkov najviac preferovaná. Snehová fréza v hodnote 400 až 500 € splní všetky očakávania, ktoré máte. Ide o cenovo dostupnú kategóriu a spoľahlivých výrobcov ako Hecht či Stiga.
  • Snehové frézy nad 500 eur – táto kategória je označovaná ako kategória profesionálnych snehových fréz. Ide o frézy s veľkým záberom, vysokým výkonom a efektívnym odpratávaním. Určené sú do oblastí, kde sú časté snehové zrážky až kalamity. Hlavne horské a vysokohorské oblasti.

Najpredávanejšie snehové frézy

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Retro obývačka - stavte na explóziu farieb Retro obývačka - stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...Publikované dňa: 18.11.2018
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výhody a nevýhody umývačiek riadu: Životnosť, spotreba vody, radyVýhody a nevýhody umývačiek riadu: Životnosť, spotreba vody, rady

Umývačka riadu sa stala už akousi „basic“ súčasťou vybavenia kuchyne. Premýšľali ste ale nad tým, či je umývačka taká výhodná, ako sa to zdá? Alebo poznáte všetky jej výhody a nevýhody,...

Aký set-top box kúpiť? Na kartu, DVB-C, DVB-T, DVB-T2?Aký set-top box kúpiť? Na kartu, DVB-C, DVB-T, DVB-T2?

Kúpa set-top boxu je už pre domácnosti niekoľko rokov pomerne aktuálna téma. Toto malé, ale veľmi praktické zariadenie dokáže v spojení s vašim televízorom robiť divy. Poradíme vám, ako...

Značka Bosch prispôsobuje veľkostné požiadavkyZnačka Bosch prispôsobuje veľkostné požiadavky

Inú chladničku si zvolí mnohopočetná rodina a úplne po rozdielnom type siahne študent v prenajatej izbe. Značka Bosch má vo svojej ponuke všetky veľkostné typy a tie prispôsobuje...