Ako vybrať spacák? Iný je na zimu, iný na leto

Chystáte sa na trek spojený s prespaním niekde na horskej chate alebo priamo v lone prírody pod hviezdami? Potom by vo vašej výbave určite nemal chýbať kvalitný spacák.

Ako vybrať spacák? Aké parametre sú dôležité?

Zatiaľ čo pri batohoch sa rieši najmä ich váha, v prípade spacích vakov by mal byť na prvom mieste komfort. No nie len ten…

Obľúbené produkty

Teplotné hranice

Jedným z prvých parametrov, podľa ktorého by sme mali vymedziť výber spacích vakov, je teplotná hranica spacáka. V rámci EÚ sa pri určovaní teplotného komfortu používajú štandardy, určené normou EN 13537. Tá výrobcom stanovuje uvádzať štyri teplotné parametre:

  • Tcomf – teplota, pri ktorej sa môže pohodlne vyspať štandardná žena
  • Tlim – teplota, pri ktorej sa môže pohodlne vyspať štandardný muž
  • Tmax – horná hranica teplotného komfortu, pri ktorej sa čiastočne odkrytý užívateľ spacáku (muž) ešte veľmi nepotí
  • Text – spodná hranica teplotného komfortu, pri ktorej už nastáva riziko podchladenia

Norma definuje aj pojmy „štandardná žena“ a „štandardný muž“ na základe výšky (160cm žena, 170 muž), váhy (60kg, respektíve 70kg), veku (25rokov), výkonu bazálneho metabolizmu (72, respektíve 87 W), telesného povrchu (1,62, respektíve 1,83m2) a metabolikej produkcie (44,4, respektíve 47,5 W/m2).

Teplý dámsky spacák na stanovačku v horách

V praxi sa, na základe teplotných parametrov, stretávame s tromi typmi spacákov – letné, trojsezónne a zimné. Letné majú Tlim na úrovni asi 10°C, trojsezónne, určené na obdobie jar až jeseň, zhruba – 10 °C a zimné asi – 25 °C.

Ide však len o orientačné hodnoty, charakteristiky pre ten-ktorý druh spacáka sa líšia od jedného výrobcu k druhému, rovnako ako metabolizmus ich používateľov. Tak či onak, vyplatí sa vyberať spacáky do nižších teplôt, než aké reálne očakávate. Takýto spacák v prípade nutnosti poskytne dostatočný komfort a keby vám, naopak, bolo priveľmi teplo, vždy sa predsa dá rozopnúť.

Tvar spacáka

Spací vak vás udrží v teple vďaka tomu, že zachytáva vzduchu okolo vášho tela a ten ďalej necirkuluje. Telesné teplo tento „mŕtvy“ vzduchu ohrieva, spacák ho zadržiava a zároveň vytára bariéru medzi vnútrom a chladným vonkajškom. Čím menej vzduchu sa má ohriať, tým rýchlejšia vám bude v spacáku teplo.

Spací vak pre ženu i muža

Obdĺžnikové (dekové) spacáky

Poskytujú maximálny komfort a priestrannosť, avšak na úkor izolačných vlastností. Tento typ spacáka sa dá kompletne rozopnúť a využiť ako prikrývka pre dve osoby, prípadne je možné spojiť dva spacáky dohromady (v prípade, že sú ich zipsy kompatibilné a prispôsobené na tento účel).

Múmiové spacáky

Disponujú užším priestorom v oblasti ramien a bedier kvôli tomu, aby sa maximalizoval tepelný komfort a znížila hmotnosť. Tvar, ktorý obopína postavu, však nemusí každému vyhovovať.

Poloobdĺžnikové (anatomické) spacáky

Sú podobné ako obdĺžnikové spacáky, no majú zúžený tvar, vďaka čomu poskytujú viac tepla a účinnosti, no zároveň sú dostatočne priestranné pre pohodlný spánok.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie spacie vaky

Izolácia a náplne

„Výhrevnosť“ spacáka závisí od množstva zachyteného vzduchu, ktoré je zase závislé aj od kvality a druhu izolácie. Hovoríme tu o nadýchanosti, označovanej pojmom loft. Čím je loft väčší, tým viac vzduchu dokáže spacák pohltiť a izolovať a tým viac tepla teda ponúkne. Loft sa stráca priamo úmerne s rastúcim vekom (takže čím je spacák starší, tým rýchlejšie stráca loft).

Ako výplň spacákov sa najčastejšie používa duté vlákno a husacie perie.

Perie je tradičnou výplňou spacákov, pretože skvele izoluje, je ľahké a skladné. Ak sa však namočí alebo zvlhne, veľmi rýchlo stráca svoje izolačné účinky.

Zväčša sa jedná o perie s páperím v rôznom pomere, znakom kvality toho-ktorého spacáka je ale aj tzv. plnivosť. Meria sa ako objem, ktorý zaberie perie s určitou hmotnosťou, a udáva sa v „cuin“ jednotkách:

  • okolo 300 cuin hovoríme o nízkej kvalite peria, ktoré slúži ako výbava základných modelov letných spacákov
  • od 400 do zhruba 550 cuin sa už jedná o dobrú kvalitu peria, použiteľného v kvalitných letných spacákoch
  • s perím do 750 cuin sa plnia trojsezónne a niektoré spacáky určené na zimu
  • najvyššiu kvalitu ponúka perie s hodnotami nad 750 cuin

Hrubý spací vak s husacím perím

Duté vlákno zďaleka nie je tak náchylné na vlhkosť ako perie, pričom jeho izolačné vlastnosti sa už pomaly blížia vlastnostiam tohto prírodného izolantu. Izoluje aj v mierne vlhkom stave, no rýchlo sa vysuší. V prospech tejto výplne však hovoria aj nižšie výrobné náklady a predajná cena.

Ak je spacák plnený dutým vláknom, ide buď o krátke vlákno alebo monovlákno. Pri oboch typoch dochádza k vzájomnému zakliesneniu vlákien, pričom vzniká množstvo malých vzduchových „vakov“. Rozdiel spočíva v rozmeroch vlákien – krátke duté vlákna merajú zhruba do 5cm, monovlákna sú dlhšie.

Spacáky s krátkym vláknom sú zbaliteľnejšie, avšak tým, že je ich izolácia pomerne pohyblivá, môže dochádzať k vytváraniu akýchsi „hluchých“, studených miest so stenčeným izolačným krytím. Toto u monovlákien nehrozí. Spacáky vybavené monovláknom tiež nestrácajú tak rýchlo svoje hrejivé vlastnosti, na druhej strane sú ale menej spratné.

Spacie vaky pre ženy a deti

Na trhu sú k dispozícii aj špeciálne druhy spacákov, určené pre ženy a deti. Dámske spacie vaky sú navrhnuté tak, aby zodpovedali typicky ženským tvarom. V porovnaní so štandardnými spacákmi sú tie kratšie, užšie v ramenách, širšie v bokoch a s dodatočnou izoláciou v oblasti hornej časti tela a chodidiel.

Detský spacák na outdoorovú stanovačku

Detské spacáky sú prispôsobené rozmermi, ale tiež doplnkovou výbavou, ktorá má zaisťovať čo najväčší komfort. Hovoríme najmä o pútkach v spodnej časti, pomocou ktorých sa dá ku spacáku pripnúť karimatka, či priestor v oblasti hlavy, ktorá má slúžiť ako vankúšik.

Doplnková výbava spacákov

Pri výrobe spacích vakov sa kladie ohľad na mnoho malých, no užitočných detailov, ktoré v konečnom dôsledku zvýšia komfort ich používateľov.

Azda všetky moderné múmiové a anatomické spacáky sú vybavené kapucňou. Cez hlavu totiž človeku uniká najviac tepla, preto je v spacáku vstavaná kapucňa so sťahovacou šnúrkou neoceniteľná. Niektoré spacáky disponujú aj vrecúškom, do ktorého sa dá natlačiť mäkký obsah (malé kusy oblečenia), čím vznikne akýsi vankúšik pod hlavu.

Podobný priestor býva aj v oblasti nôh – aj sem sa dá schovať oblečenie, ktoré ráno vytiahnete suché a príjemne vyhriate.

Ďalšou výbornou vychytávkou je priestor na spodku spacáka, určený pre izolačnú podložku, tzv. karimatku. Podložku jednoducho navlečiete do spacáka, zapnete a problém so šmýkaním spacáku po karimatke je vyriešený.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.Publikované dňa: 04.05.2018
Hodnotenie článku:
(96.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výhody merino termoprádla pri športovaní? Vlna je vhodná do mrazu i na motorku Výhody merino termoprádla pri športovaní? Vlna je vhodná do mrazu i na motorku

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si zvoliť práve termoprádlo z merino vlny?

Ako vybrať vybavenie na squash? Správna squashová raketa je základ! Ako vybrať vybavenie na squash? Správna squashová raketa je základ!

Na prvý pohľad je výber vybavenia na squash pomerne jednoduchý – stačí vám raketa, loptička, športová obuv a hotovo. Je to však naozaj tak? V našom článku vám prezradíme všetko podstatné!

Aké výhody má veslovací trenažér? Skúsenosti potvrdzujú, že pomáha aj pri chudnutí Aké výhody má veslovací trenažér? Skúsenosti potvrdzujú, že pomáha aj pri chudnutí

Špecifický druh pohybu, pri ktorom sedíte na posuvnom sedadle a odrážate sa nohami, zapája veľké svalové skupiny horného i spodného chrbta, brušných svalov i nôh. Viete, ako si trenažér...