Ako vybrať špirálu z práčky? 5 tipov, ktoré vám s tým pomôžu

Automatická práčka patrí medzi nevyhnutné spotrebiče, ktorými je vybavená každá domácnosť. Čo však robiť v prípadoch, keď práčka začne vypovedať službu a prestane poriadne zohrievať vodu? Na vine je s najväčšou pravdepodobnosťou ohrievacie teleso práčky.

Výmena tepelnej špirály

Dobrou správou je, že špirála sa dá vymeniť a vy nemusíte kupovať novú práčku. Ohrievacie teleso vám vymenia opravári, ale ak patríte ku zručným kutilom, zvládnete to aj sami. Pozrite si s nami 5 tipov, ako vybrať tepelnú špirálu z práčky.

Obľúbené modely práčiek

1. Pozor na elektrický prúd

Predtým, ako začnete zasahovať do čohokoľvek vo vnútri práčky, uistite sa, že nie je zapojená do elektriny. Tak ako by ste nemenili pri zapnutom svetle žiarovku, tak nie je rozumné chytať vnútro práčky, keď je pod prúdom. Možno sa pýtate, či nestačí len to, že práčka nie je zapnutá na žiadnom programe. Nestačí. Aj vypnutá práčka, ktorej prívodný kábel je v zásuvke, môže pri manipulácií so súčiastkami potriasť. A to by ste zrejme nechceli.

2. Skontrolujte vodu v práčke

Keď práčka robí neplechu, často sa stane, že v nej zostane voda. Predtým, ako pôjdete vybrať von špirálu uistite sa, že je práčka suchá a nie je v nej žiadna prebytočná voda. Špirála sa totiž nachádza v takej časti práčky, ktorú keď otvoríte, prípadná zvyšková voda je okamžite na zemi. Utierať ju je robota navyše a okrem iného asi nechcete vytopiť susedov. Mimochodom, práve hrozba vytečenia vody je jedným z ďalších dôvodov, prečo práčku určite pred opravou treba vybrať zo zásuvky.

Vnútrajšok zhora plnenej práčky

3. Konektory odpájajte jemne

Tepelná špirála, ktorá zohrieva vodu v práčke na požadovanú teplotu, je pripojená k vnútornému systému práčky pomocou konektorov. Práve cez konektory prechádza elektrický prúd a špirála tak môže zohrievať vodu počas prania. Ak chcete špirálu vybrať, musíte najskôr odpojiť konektory. Odpájajte ich od špirály jemne a kolmo. Určite s konektormi nekývajte. Nešetrná manipulácia by viedla k tomu, že konektory budú uvoľnené a po pripojení novej špirály by sa mohli zakrátko spáliť.

4. Špirálu vyberajte trpezlivo

Tepelné teleso je k práčke pripevnené aj za pomoci tesnenia. To je síce gumené, ale iste viete, že väčšina tesnení stráca po rokoch pružnosť. Z gumy sa stane niečo ako tvrdý plast, ktorý sa navyše veľmi rád prilepí. Preto treba špirálu často v podstate odlepiť z miesta. Zabudnite na použitie hrubej sily, inak si zničíte plasty na práčke. Skúste ju zľahka vylupnúť šrobovákom alebo iným podobným predmetom, ktorý nemá ostré hrany.

Nová a stará tepelná špirála

5. Skontrolujte samotné tepelné teleso

Keď už ste sa dostali do cieľa a špirálu ste úspešne z práčky vybrali, treba ju skontrolovať. Väčšinou je na nej závadu vidieť voľným okom. Ak je špirála zlá, vykazuje známky prepálenia. V tom prípade treba proste kúpiť novú. Avšak stáva sa aj to, že špirála vyzerá na prvý pohľad v poriadku. V tomto prípade ju premerajte. Ak vykazuje správne hodnoty, problém studenej vody je spojený s inou poruchou.

Obľúbené modely práčiek

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Simona Halásová

Volám sa Simona a som tak trochu schizofrenik. Vyštudovala som medzinárodné vzťahy, pracovala v nadnárodnej korporácii, navrhla so sestrou kolekciu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 03.03.2019
Hodnotenie článku:
(96.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako navrhnúť vstavaný (walk - in) šatník? Ako navrhnúť vstavaný (walk - in) šatník?

Mať šatník, do ktorého vojdete a okamžite máte prehľad o šatách, tričkách, nohaviciach, oblekoch, košeliach alebo topánkach, ktoré máte, je snom mnohých. My vám ho pomôžeme navrhnúť!

Výruby stromov na vlastnom pozemku pred domom – povolenie, dôvody Výruby stromov na vlastnom pozemku pred domom – povolenie, dôvody

Pýtate sa, ako postupovať pri výrube stromov na vlastnom pozemku? Čo hovorí zákon? Kedy potrebujete povolenie? Prečítajte si v našom článku.

Mlynárik kapustový – aký postrek funguje na húsenice a motýle? Mlynárik kapustový – aký postrek funguje na húsenice a motýle?