Ako vybrať najlepší športový kočík? Recenzie chvália Kinderkraft, Peg-Pérego, Britax, Petite&Mars i Stokke

Či sa už chystáte na dlhší výlet alebo len na kratšiu prechádzku, detský kočík vám bude verným pomocníkom od narodenia dieťaťa až dovtedy, kým sa naučí samostatne chodiť. Výber správneho kočíka je dôležitý, no nie vždy jednoduchý krok. Na trhu nájdete rôzne typy a prevedenia kočíkov.

Ako vybrať športový kočík

V tomto článku sa zameriame na športové kočíky, ako sa líšia od klasických, pre koho sú určené a ako postupovať pri ich výbere. Nejde totiž len o samotnú cenu či dizajn, ale hlavne o bezpečnosť, výbavu, praktickosť a ďalšie kvality.

Obľúbené športové kočíky


Prečo siahnuť po športovom kočíku

Síce názov napovedá, že tento typ kočíka možno využívať predovšetkým na šport, nie je to jeho jediná prednosť. Od bežného hlbokého kočíka sa líši v niekoľkých ohľadoch, ktoré môžete vnímať ako pozitíva aj vtedy, ak sa s kočíkoch nechystáte športovať. Bežné hlboké kočíky majú mohutnejšiu konštrukciu, vyššiu váhu, sú vhodné pre bábätká od narodenia a neraz sa dajú prispôsobiť s tým, ako dieťa rastie. Ich objemnosť je však jedným z hlavných dôvodov, prečo rodič siahne po športovom kočíku. Tie boli vyvinuté pre lepšiu manévrovaciu schopnosť; majú totiž nižšiu váhu, užší tvar, praktickejšiu konštrukciu a možno ich jednoducho uskladniť, napr. v kufri auta alebo aj doma, ak bývate v byte s menšími priestorovými možnosťami.

Nevýhodou športových kočíkov oproti hlbokým je to, že síce majú úložný priestor, no ten býva spravidla menší, a to kvôli celkovo menšej konštrukcii kočíka. Aj v rámci športových kočíkov nájdete niekoľko druhov, niektoré sú vhodné na každodenné požívanie do mesta, iné majú väčšie kolesá a možno ich používať aj v náročnejšom teréne, a ďalšie zase majú aerodynamický tvar a 3 kolesá pre zvýšenie rýchlosti pri behu alebo korčuľovaní.

Pre koho je vhodný?

Všetko závisí od veku dieťaťa, vašich očakávaní, vašho miesta bydliska aj toho, akým spôsobom chcete kočík využívať. Z hľadiska veku bývajú športové kočíky vhodné pre deti od 6 mesiacov, nie novorodencov. V niektorých prípadoch môže ísť o kombinovaný typ kočíka, ktorý sa dá použiť aj pri najmladších deťoch, no týchto modelov je pomenej. Sedadlo kombinovaných kočíkov sa dá zložiť do plochej polohy, v ktorej je novorodencovi umožnené ležať. Pri športových kočíkoch by však dieťa malo mať aspoň 6 mesiacov práve preto, že v tomto veku je už schopné sa samostatne posadiť, čo je poloha, pre ktorú je športový kočík navrhnutý.

Z hľadiska vášho miesta bydliska je športový kočík vhodný hlavne pre ľudí bývajúcich v mestách, pretože je uspôsobený na jednoduchú manipuláciu. Mestské športové kočíky bývajú ľahšie a kompaktnejšie, teda zjednodušujú nástup a výstup z MHD, pohyb po rušnej ulici, vstup do výťahov, uskladnenie v menších bytových priestoroch a pohyb cez rôzne prekážky, ako napr. obrubníky. No športové kočíky sú vhodné aj pre ľudí žijúcich v rurálnych oblastiach, kde môže byť terén náročnejší, s čím si poradia športové košíky s väčšími nafukovacími kolieskami. Z hľadiska životné štýlu je športový kočík vhodný pre ľudí, ktorí radi a často cestujú, alebo sa musia pravidelne presúvať. Športové kočíky sú ideálne na cestovanie vďaka pohodlnej manipulácii a jednoduchej skladnosti. Dajú sa ľahko poskladať pri cestovaní autom, jednoducho sa naložia do autobusu, vlaku aj lietadla.

Pozrite si viac produktov z kategórie Športové kočíky

Ako vybrať športový kočík

Výber vhodného športového kočíka sa môže zdať ako náročná úloha. Trh ponúka množstvo modelov, pričom nemusí byť ľahké zhodnotiť, ktorý kočík pokryje vaše potreby, no nezaťaží úplne rodinný rozpočet. Pred nákupom sa pokúste zamyslieť, čo od športového kočíka očakávate a aké sú vaše priority. Odpovedzte si na otázky:

  • Kde budete kočík najčastejšie využívať? V meste alebo aj v prírode?
  • Pre aké staré dieťa bude určený? Pôjde o novorodenca alebo o 6 a viacmesačné dieťa?
  • Ako dlho budete kočík používať? Využije ho len jedno dieťa alebo neskôr aj jeho súrodenci?
  • Ktoré kvality musí kočík mať? Je pre vás dôležitá kompaktnosť, jednoduchá skladnosť alebo veľký úložný priestor?

Nosnosť

Dôležitým údajom je nosnosť, ktorú si netreba zamieňať s hmotnosťou. Nosnosť vám napovie to, dokedy môžete svoje dieťa v danom kočíku kočíkovať, aj keď niektoré modely môžu udávať aj vekovú hranicu, napr. do 4 rokov. Najčastejšie sa stretnete s nosnosťou do 15 kg, čo zodpovedá približne 3-ročnému dieťaťu, alebo nosnosťou do 25 kg, teda približne do 4 – 5 rokov. U drahších modelov sa môžete stretnúť s vyššou nosnosťou pre väčšie deti, napr. do 28 alebo viac kg. Pri nosnosti si môžete všimnúť aj osobitný údaj, nosnosť úložného priestoru, teda nákupov alebo tašiek. Tá býva zväčša v rozmedzí 3 – 5 kg, avšak jestvujú taktiež kočíky zamerané práve na úložný priestor navyše s nosnosťou aj nad 10 kg. Čím viac vecí chcete v kočíku prevážať, tým väčšiu nosnosť úložného priestoru hľadajte.

Trojkolesový športový kočík

Hmotnosť

Údaj o hmotnosti má zmysel skontrolovať predovšetkým vtedy, ak s kočíkom často cestujete, musíte ho prenášať po schodoch, vstupovať a vystupovať z autobusu, prekonávať bežné mestské prekážky a podobne. V takom prípade by malo ísť o ľahší kočík, pretože k váhe kočíka pribudne aj váha dieťaťa a obsahu úložného priestoru. Vyššia váha je zase výsadou kočíkov do terénu, keďže zabezpečujú lepšiu stabilitu a ovládateľnosť. Tie najľahšie športové kočíky vážia okolo 7 kg, stredne ťažké 10 – 11 kg a ťažšie kočíky začínajú od 15 kg.

Kolieska

Kolieska sú pri športových kočíkoch dôležitým parametrom, nielen z hľadiska typu, ale aj počtu. Kočíky do mesta aj do terénu bývajú vybavené 4 kolieskami, no kočíky na šport, beh a korčuľovanie už majú len 3 kolesá. Kočíky s 3 kolesami (trojkolky) mávajú väčšie kolesá, čím zvyšujú svoju stabilitu, no vďaka počtu kolies sa s kočíkom ľahšie manévruje. Čím nižšie položené sedadlo má kočík, tým je stabilita lepšia, preto nesiahajte po trojkolesových kočíkoch s príliš vysokým sedadlom. Štvorkolesové kočíky predstavujú overenú klasiku so stabilnou konštrukciu, no môže sa s nimi horšie manévrovať v užších priestoroch. Kompromisom môžu byť štvorkolesové kočíky s prednými kolesami bližšie pri sebe, vďaka čomu sa vám bude s kočíkom jednoduchšie narábať.

Z hľadiska veľkosti kolies sa stretnete s kočíkmi s menšími aj väčšími kolesami. V čom je rozdiel? Pri malých kolieskach je cítiť každý kamienok a nezrovnalosť povrchu, no na hladký povrch chodníkov sú ako stvorené. Väčšie kolesá síce využijete aj v meste, ale ich hlavnou prednosťou je, že odolajú aj náročnejším terénom. Menšie kolieska nezaberú toľko miesta, preto sú lepšie pri skladovaní, no väčšie kolesá v tomto môžu robiť problém. S veľkosťou súvisí aj materiál koliesok. Najčastejšie sa stretnete s pevnými plastovými kolieskami a mäkšími penovými alebo nafukovacími kolesami.

Malé kolieska sa vyrábajú z plastu, nezaberú veľa miesta a kočíku ani veľmi nepridávajú na hmotnosti. Sú vhodné pre hladké povrchy v meste, nehrozí im prepichnutie a defekt, čo znamená dlhšiu životnosť. Ich nevýhodou je, že nezvládnu drsný terén, väčšie nezrovnalosti, piesok, blato a pod. Na prechádzky v prírode sú tu penové a nafukovacie kolieska. Keďže sú mäkšie, lepšie tlmia nárazy a dokážu zvládať drsný terén. Pri penových kolesách nehrozí prepichnutie a defekt, čo sa o nafukovacích kolesách nedá povedať. Tieto kolesá sú väčšie a ťažšie, preto niekomu môžu robiť problém pri skladovaní. Komfort pri kočíkovaní zvyšuje aj odpruženie kolies, ktoré tlmí nárazy a nerovný povrch.

Skladnosť

Jednoduchá skladnosť je vlastnosť, kvôli ktorej mnohí siahnu po športovom kočíku. V rámci skladnosti si všímajte, ako je možné kočík zložiť, ako dlho to trvá a ako veľmi sa dá zložiť. Niektoré modely uvádzajú údaje aj o tom, aký rozmer má kočík po zložení, teda viete si tak overiť, či sa vám zmestí napr. do auta. Užitočnou vlastnosťou je možnosť zloženia jednou rukou. Túto vlastnosť rozhodne využijete, ak budete mať v jednej ruke dieťa, tašku či nákup a druhou rukou sa budete snažiť kočík poskladať.

Športový kočík pre najmenšie deti

Bezpečnosť

Bezpečnosť musí byť pri kúpe športového kočíka prvoradá. Kočík by mal spĺňať štandardné európske bezpečnostné normy, avšak vždy je dobré, ak má bezpečnostné prvky navyše. Každý kočík by mal mať spoľahlivé brzdy, aby sa pri zastavení nepohol z miesta. Brzdy by mali byť ľahko ovládateľné a dostatočne efektívne. Dieťa sa počas kočíkovania môže mrviť a hýbať, preto aby sa nezošmyklo alebo nevypadlo zo sedadla, mal by byť kočík vybavený 5-bodovým bezpečnostným pásom. Ak ide o športový kočík vhodný aj pre novorodencov, skontrolujte, či sa sedadlo dá nastaviť do plochej pozície na ležanie a či v takej polohe nemôže dieťa vypadnúť cez otvor určený na nohy.

Overte si aj celkovú stabilitu konštrukcie kočíka, ktorý by mal stáť pevne. Vyvarujte sa preto kočíkov s príliš úzkym tvarom a vysokým sedadlom. Kočík by nemal obsahovať žiadne ostré časti a hroty, na ktorých by sa dieťa mohlo poraniť. Všetky nastaviteľné časti, napr. rukoväť, musí byť možné v dosiahnutej polohe zablokovať. Kočík by v časti, kde je uložené dieťa, nemal obsahovať ani žiadne menšie, uvoľniteľné diely, ktoré by dieťa mohlo odtrhnúť a prehltnúť alebo vdýchnuť. Mal by byť vybavený niekoľkými reflexnými prvkami, ktoré prispejú k lepšej viditeľnosti pri zhoršených svetelných podmienkach.

Materiál

Konštrukcia je vyrobená z kovu, rukoväte, kolieska, držiaky a pod. sú vyrobené z plastu, textilné časti tvoria sedadlo. Tieto materiály musia spĺňať prísne bezpečnostné normy, keďže musia byť zdraviu neškodné a vhodné pre najmenšie deti. Materiály stojí za to si overiť hlavne vtedy, ak kupujete lacnejšie športové kočíky. Dôležitá je aj pevnosť a kvalita materiálov, najmä ak chcete, aby vám kočík vydržal niekoľko rokov, napr. aj pre budúcich súrodencov. Textilné časti by mali byť aj vodoodolné a odolné proti vetru a výkyvom počasia. Textil by sa mal dať dobre čistiť, ideálne v práčke, keďže pri deťoch sa môže ľahko zašpiniť.

Úložný priestor

Každý kočík poskytuje určitý úložný priestor, kam si môžete uložiť plienky, fľaše, jedlo, oblečenie alebo nákup. Skontrolujte si, či úložný priestor daného kočíka vyhovuje vašim potrebám. Kým niektorým rodičom stačí menší úložný priestor len na nevyhnutnosti, iní môžu chodievať s kočíkom na nákupy alebo s ním cestovať, pričom si potrebujú vziať väčšie množstvo vecí. Praktický je preto úložný priestor pod sedadlom, ale aj rôzne bočné vrecká či držadlo na fľašu alebo pohár. Ak patríte k tým, ktorí chodia s kočíkom na nákupy a nákupnú tašku si chcete na kočík zavesiť, overte si, či je kočík dostatočne stabilný a či sa vplyvom váhy neprevráti.

Športový kočík s nastaviteľnou rukoväťou

Rukoväť

Vždy sa oplatí si kupovaný kočík aj fyzicky vyskúšať. Ten, kto ho bude najčastejšie používať, by mal dbať aj na komfort pri jeho tlačení. To znamená, že výška rukoväte by mala byť dostatočná, aby sa rodič ku kočíku nemusel hrbiť, no najlepšie je, ak sa dá rukoväť nastaviť. Rodičia totiž môžu mať aj výraznejší výškový rozdiel, preto by sa mala dať rúčka jednoducho prispôsobiť. Okrem výškového nastavenia sú praktické športové kočíky s preklápacou rúčkou, resp. otočné v oboch smeroch, teda ak sa dá rukoväť polohovať zozadu dopredu, aby dieťa mohlo sedieť nielen v smere jazdy, ale aj naopak. Skvelým doplnkom najmä v zimných mesiacoch sú rukavice alebo rukávnik na kočík, ktoré sú spojené s rukoväťou, no dajú sa odopnúť. Keďže pri kočíkovaní máte ruky stále na rukoväti, takéto rukavice či rukávnik vám pomôžu zostať v teple aj keď mrzne, prší alebo fúka.

Výbava

Mnoho športových kočíkov ponúka doplnky a funkcie navyše, ktoré zvyšujú komfort, ale aj cenu kočíka. Nemusíte kupovať hneď najdrahší kočík vybavený všetkými možnými doplnkami. Vopred si určite, čo je pre vaše potreby podstatné a zamerajte sa práve na tie. Kým niektoré doplnky dostanete už vo výbave kočíka, mnohé možno zakúpiť dodatočne, preto nemajte obavy, ak vášmu kočíku niečo chýba.

  • Nákupný kôš – Niektoré kočíky možno doplniť o odnímateľný nákupný kôš, ktorý poslúži ako úložný priestor navyše. Použiť ho môžete pred cestou do obchodu, no ak sa chystáte len na prechádzku, môžete ho jednoducho odňať.
  • Sedačka navyše – Tento doplnok ponúkajú skôr drahšie športové kočíky. Sedačka navyše sa zíde rodinám s dvojičkami. Niektoré modely kočíkov totiž možno používať pre jedno alebo dve deti – stačí dokúpiť ďalšiu sedačku.
  • Sieťky a clony – Hlavne v lete je potrebné využívať sieťky proti hmyzu, slnečníky či clony proti slnečným lúčom a UV žiareniu, ale aj striešky, ktoré ochránia pred dažďom alebo vetrom. Ide o často vyžadovaný typ doplnkov, ktorý si viete bez problémov dokúpiť podľa potreby.
  • Pultík – Praktikou pomôckou je pultík, ktorý sa dá k sedadlu ľahko pripojiť aj odňať. Ten poslúži na jednoduché stravovanie sa mimo domu, možno naň položiť jedlo alebo fľašu podľa kŕmenia a po najedení opäť odňať.
  • Fusak – Fusak by mal byť samozrejmou súčasťou výbavy predovšetkým v zime, keď pri nízkych teplotách dobre padne hrejivá vrstva navyše. Fusak vyrobený pre konkrétny kočík padne na mieru, pričom zvnútra by mal byť vyrobený z hrejivého materiálu ako bavlna a zvonka z nepremokavého materiálu, ktorý neprefúkne.

Cena

Medzi často vyhľadávané značky športových kočíkov patria Britax, Peg-Pérego, Bebetto, Stokke, Petite&Mars, Bugaboo, Cybex či Chicco. Najlacnejšie športové kočíky nájdete rozhodne v bazároch, kde kúpite kočík už od 35 eur a aj drahšie značky z druhej ruky vás vyjdú omnoho lacnejšie. Lacné nepoužívané kočíky sa pohybujú v cenovom rozmedzí 50 – 100 eur. V prípade týchto kočíkov si skontrolujte bezpečnosť, pohodlnosť aj výbavu. Ak hľadáte kvalitnejšie, no stále cenovo dostupné kočíky, budete sa pohybovať v cenovom rozmedzí od 150 do 300 eur. Cenu pritom ovplyvňuje nielen značka a kvality, ale aj druh koliesok, výbava, nosnosť a rôzne vlastnosti. Najdrahšie kočíky vám pritom môžu vyjsť na 600 a viac eur. Tieto luxusné modely sa pýšia svojím dizajnom, odpruženými kolesami, skladnosťou či prémiovými funkciami.

Starostlivosť a údržba

Starostlivosť o športový kočík je dôležitá z toho hľadiska, že čím lepšie sa o kočík postaráte, tým dlhšie vám bez problémov vydrží. No keďže starostlivosť o malé dieťa je samo osebe náročná úloha, starostlivosť o detský kočík by mala byť čo najľahšia. Textilné časti by mali byť odnímateľné a mali by sa dať ľahko vyprať v práčke. Ich povrch by mal byť vodoodolný, aby nevznikali zbytočne odolné škvrny. Aj plastové časti by sa mali dať ľahko umývať bez potreby použitia chemických čističov.

Ak siahnete po kočíku s nafukovacími kolesami, pri kočíkovaní sa vyhýbajte ostrým predmetom a kamienkom a kolesá nikdy nenafukujte viac než je to potrebné. V prípade plastových koliesok sa ich oplatí mazať, čím sa znižuje ich trenie a opotrebovanie. Kočík skladujte na tmavom a suchom mieste s dobrou cirkuláciou vzduchu, aby nebol vystavený riziku vzniku plesní. Kočík pravidelne čistite. Omrviniek a pevných nečistôt sa zbavte metličkou či vysávačom. Textilné časti vyperte v práčke a pevné plastové časti umyte vlhkou handričkou s mydlovou vodou. Pre prevenciu vzniku plesní možno pri praní použiť šťavu z citróna alebo ocot. Pravidelne umývajte aj kolesá, čím sa zbavíte blaha a kamienkov. Tie by mohli zvýšeným trením časom kolieska poškodiť.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

18/07/2021 15:57
Milada

Malej sme kúpili kočiar Kinderkraft Sport Cruiser v ružovej farbe, ktorý ma zaujal svojim vyhotovením a cena bola tiež veľmi fajn. Kočík vyzerá krásne a je ľahučký, preto nemám absolútne žiaden problém s manipuláciou. Jednoducho sa dá zložiť a má skvelé popruhy, ktoré chránia dieťa pred vypadnutím z kočíka, no zároveň ho nikde netlačia. Dieťatko sa cíti v kočiariku pohodlne. Po zložení je kočík skladný a zmestí sa mi do auta, čiže prenášanie je pohodlné. Samotná konštrukcia kočiarika je pevná, preto verím, že čo to vydrží. Plus dávam za možnosť polohovania chrbtovej časti aj nožičiek, preto ho využijeme, aj keď bude dcérka o troška väčšia. Tento kočiar je skvelý aj na šport - napríklad na kolieskové korčule. Za tú cenu kočiar spĺňa všetko, čo by mal mať, preto ho odporúčam aj ostatným mamičkám, prípadne oteckom, ktorí radi kočíkujú svoje ratolesti. :-)

31/05/2022 10:01
Alena

my sme s manželom športové typy, u nás je športový kočík jednoznačná voľba - teraz len vybrať, ktorý konkrétne.. :)

08/06/2022 11:46
LuciaS

My sme dlho vyberali, aby bol kočík vhodný do terénu, lebo radi beháme a chodíme po lese. Vybrali sme značku Petite&Mars z e-kočíkov. Už ho máme pár mesiacov, otestovali sme rôzne terény a musím povedať, že super

20/06/2022 16:33
Helena

dobre vedieť, také požiadavky máme na kočár aj my

25/06/2022 14:41
Baška

presne ten istý kočár má aj suseda, tiež sú spokojní, lebo u nás v dedine máme všetky druhy terénov :D

28/06/2022 14:00
Alica

ja by som chcela s kočárom chodiť aj behávať a korčuľovať

29/11/2022 14:15
Vanes

ja som kupovala na e-kočíkoch, tam majú pekné poľské kočíky, ktoré su ale za normálne ceny...sú tam klasické, aj do terénu

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Obývačka s kuchyňou nielen v malom byte – inšpirácie Obývačka s kuchyňou nielen v malom byte – inšpirácie

Rozmýšľate nad obývačkou s kuchyňou? Ide o výbornú voľbu do domu, bungalovu, bytu aj do podkrovia. Ak nemáte žiadne nápady, nechajte sa inšpirovať tými našimi.

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...Publikované dňa: 07.07.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Detský kolotoč nad postieľku s projektorom a hudobným prehrávačom. Návod, ako vybraťDetský kolotoč nad postieľku s projektorom a hudobným prehrávačom. Návod, ako vybrať

Detský kolotoč na postieľku upúta pozornosť vášho dieťaťa hračkami, melódiu alebo svetelnou projekciou. Prečo kolotoč nad postieľku zavesiť a ako ho správne vybrať? 

Detská vanička alebo kúpacie vedierko? Poradíme vám, ako kúpať bábätkoDetská vanička alebo kúpacie vedierko? Poradíme vám, ako kúpať bábätko

Večerný kúpeľ patrí obyčajne k príjemnému zakončeniu dňa nielen v prípade dospelých, ale aj detí. V čom najradšej kúpete vaše dieťa vy?

Najlepšie ohrievače fliaš – ohrievačka mlieka Avent má skvelé recenzieNajlepšie ohrievače fliaš – ohrievačka mlieka Avent má skvelé recenzie

Ohrievate mlieko pre vaše dieťatko v hrnci s horúcou vodou alebo v mikrovlnke? Ohreivač mlieka, resp. ohrievač fliaš s kojeneckou stravou dokáže výrazne ušetriť čas a zohriať mlieko na...