1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Ako si vybrať najlepší statív na mobil, kameru, fotoaparát alebo ďalekohlad

Statív je základnou pomôckou pre každého fotografa. Ak sa chystáte robiť zábery s dlhou expozíciou alebo sa jednoducho chcete vyhnúť zle zaostrenému obrazu, tak statív je "must have" záležitosť, ktorá dosť pravdepodobne prežije aj váš fotoaparát.

Statív na fotoaparát na fotenie záberov s dlhou expozíciou

Naša stručná sumarizácia vám pomôže pri výbere.

Obľúbené statívy

Na čo slúži statív a aké parametre si všímať?

Statív slúži na stabilizovanie fotoaparátu pre kvalitnejšie zábery. Najčastejšie sa využíva pri zhoršených svetelných podmienkach alebo v prípadoch, keď potrebujete dlhší čas expozície a ručné držanie by tak bolo priam nemožné.

Ak sa už rozhodnete investovať do statívu, tak by ste mali vedieť, že jeho životnosť je často dlhšia ako pri fotoaparáte, a preto by ste si jeho výber mali dobre premyslieť. Pri vyberaní správneho modelu vstupujú do hry rôzne faktory: konštrukcia, materiál, výška, nosnosť či manipulácia. Svoj vplyv má napríklad aj to, čo sa chystáte fotiť.

Typ konštrukcie

  • Tripody: Najrozšírenejší typ statíov, ktorý sa skladá z troch nožičiek a výsuvnej hlavice v strede, kde umiestníte fotoaparát. Tri nohy so špeciálnymi protišmykovými nôžkami poskytujú vysokú stabilitu a sú mimoriadne vhodné pri dlhších expozíciách – nočné fotenie, časozberné fotografie a tak ďalej.
  • Monopody: Statív na jednej nohe, ktorý je skladný a veľmi ľahko prenosný. Ponúka veľmi dobrú vertikálnu stabilizáciu a je vhodný napríklad na športové podujatia alebo aj na hory, keďže je ľahký.
  • Stolné statívy/ministatívy: Poslednou kategóriou sú malé statívy, ktoré majú obmedzenú nosnosť a sú stavené pre menšie fotoaparáty. Výhodou je ich nízka hmotnosť a malé rozmery. Ponúkajú veľmi dobrú stabilitu.

Statívové hlavy

Najčastejšie sa v obchodoch stretnete s guľovými a trojcestnými hlavami, no vybrať si môžete aj z iných modelov. Výber hlavy ovplyvňuje to, aká bude práca so statívom.

Profesionálny fotoaparát na statíve

Guľové statívové hlavy

Rýchle, kompaktné, ľahké a aj preto sú využívané najčastejšie. Nastavovanie optimálnej pozície je veľmi rýchle a môžete hlavu posúvať ako vertikálne, tak i horizontálne. Využijú ich najmä tí, ktorí chcú fotiť športové udalosti alebo prírodu. Nevýhodou je, že kvalitné guľové hlavy sú drahšie.

Trojcestné statívové hlavy

Ak ste trpezliví a radi si potrpíte na detailoch, tak trojcestná hlava je presne pre vás. Tieto hlavy vám umožňujú precízne nastavovanie a sú vhodné na fotenie krajiny, panorámy či budov. Odporúčame ich skôr pre pokročilejších fotografov.

Videohlavy

Tvar ich konštrukcie je prispôsobený na nahrávanie. Skladajú sa z jednej alebo viacerých dlhých tyčí a umožňujú plynulé a presné nahrávanie vďaka vertikálnemu a horizontálnemu posúvaniu objektívu. Ich nevýhodou je, že nie sú dvakrát kompaktné a manipulácia s nimi môže byť zložitejšia.

Nohy statívu

Kvalita statívu sa hodnotí aj na základe prevedenia jeho nôh. Nohy sa vyrábajú väčšinou buď z hliníka, alebo karbónu. Hliník je lacnejší, no za to ťažší, pri karbóne je to opačne.

Fotografka fotiaca krajinu s pomocou statívu

Čo sa týka kvality, tak tu vyhráva karbón, keďže je pevnejší a v zime nechladí. Niekedy nájdete aj plastové nožičky, ale tým sa radšej vyhýbajte. Dôležité tiež je, aby nôžky boli zakončené gumou, ktorá zlepší celkovú stabilitu.

Nosnosť statívu

Ak s fotením iba začínate, tak sa dá predpokladať, že máte len menší, a teda aj ľahší foťák. Časom však možno budete fotiť s väčším a hlavne ťažším príslušenstvom (externý blesk, teleobjektív atď), a preto budete potrebovať statív s vyššou nosnosťou. Nosnosť sa síce nepostará o lepšiu stabilizáciu obrazu, no určite by ste ju nemali pri výbere podceniť.

Výška statívu

Pre čo najpohodlnejšie fotenie by ste mali kupovať taký statív, pri ktorom sa nemusíte krčiť. Väčší statív však môže byť problémom, ak často cestujete, keďže sú menej skladné, takže ideál je nájsť kompromis. Ak chcete fotiť "od zeme", tak pri niektorých statívoch si vysúvací stĺpik môžete preklopiť tak, aby smeroval dole.

Obľúbené statívy

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.Publikované dňa: 06.05.2019
Hodnotenie článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť škvrny z dreva a z masívneho nábytku Ako odstrániť škvrny z dreva a z masívneho nábytku

Dávate si zvýšený pozor na svoj drahý, drevený nábytok, používate podložky pod poháre a aj tak sa nejakým spôsobom ocitli na stole odtlačky od pohárov? Prezradíme vám účinné tipy a triky...

Stavba domu na svahu a svahovitom pozemku – výhody a nevýhody Stavba domu na svahu a svahovitom pozemku – výhody a nevýhody

Bývanie na svahu je naozaj jedinečné, moderné a nadčasové, avšak predstavy sú častokrát len predstavami, ktoré sa s realitou rýchlo míňajú. Na čo všetko treba myslieť? Prezradíme vám v...

Ako nastaviť okná na zimný a letný režim? Ako nastaviť okná na zimný a letný režim?

Každý rok by ste okrem kontroly tesnenia okien a ich namazanie olejom, mali okná aj ponastavovať, resp. uviesť do sezónneho režimu. Sezónny režim okien zabezpečí väčšiu životnosť okien,...