Ako vybrať stojan na vianočný stromček? Je lepší plastový, kovový alebo drevený?

Neodmysliteľným symbolom Vianoc je vianočný stromček. Ak mávate živý stromček, nezaobídete sa bez zásobovania stromčeka vodou a potrebné je i pravidelné zametanie opadaného ihličia. Obom problémom sa dá čiastočne vyhnúť, stačí, ak si kúpite ten najlepší stojan na stromček.

Ako vybrať stojan na stromček?

Výber stojana pod stromček nie je jednoduchou záležitosťou. Hoci tie domáce kovové ešte z minulého storočia stále mnoho ľudí používa, dôležité je uvedomiť si, že nemusia byť až také bezpečné, najmä ak máte doma malé deti. Vyberte si taký stojan, ktorý poskytne stromčeku maximálnu stabilitu, a tým pádom bude aj zóna okolo stromčeka pre vaše deti bezpečná. Navyše, stojany sa predávajú aj s rôznymi zaujímavými vychytávkami a z rozličných materiálov. Chcete vedieť o nich viac? V tom prípade vás prevedieme cez svet stojanov a garantujeme vám, že z niektorých vám padne sánka.

Obľúbené stojany na vianočný stromček

Stojany na vianočné stromčeky podľa dizajnu

V základe môžeme stojany môžeme rozdeliť na tie tradičné a moderné. Odlišujú sa nielen materiálmi, ale aj dizajnom.

Tradičné stojany

Medzi tradičné stojany na stromček, sa zaraďujú tie, ktoré sú vyrobené zo surového dreva (masívu) a majú klasický zaužívaný tvar, drevené latky sú preložené jedna cez druhú. Stojan má tak tvar „X“, v strede sa nachádza kovová rúrka, do ktorej sa vsunie kmeň stromčeka. Tieto stojany sú nadčasové a obľube sa tešia už desiatky rokov. V otvore na kmeň stromčeka sa nachádzajú kovové skrutky,pomocou ktorých je možné stromček upevniť dostatočne na to, aby stál stabilne.

Do kategórie tradičných stojanov možno zaradiť aj kovové stojany, tzv. „trojnožky“. Pozostávajú z troch hlavných kovových ramien, ktoré sú zaoblené do tvaru písmena „S“. Ramená spája otvor, do ktorého sa vsunie kmeň stromčeka. Niektoré stojany majú konštrukciu doplnenú aj o 3 bočné ramená (nožičky), ktoré sa nachádzajú medzi tými hlavnými a slúžia na dosiahnutie väčšej stability. Tieto stojany sa vyznačujú dlhou životnosťou.

Moderné stojany

To, že ide o moderný stojan, neznamená že stojan nemôže byť vyrobený z kovu alebo z dreva. Moderné stojany majú nejakú nadštandardnú výbavu, ale čo je ešte dôležitejšie, sú z netradičného materiálu, ako napr. sklo, keramikaz plastu. Sklo a keramika je materiál krehký, takže treba manipulovať s takýmto stojanom obzvlášť opatrne, najmä pri inštalácii stromčeka do stojana.

Stojany na stromčeky s výbavou

Pod výbavou sa myslí nádobka na vodu, tzv. zásobník. Môže byť pevnou súčasťou stojana, alebo je možné ho ľahko odpojiť a pripojiť. Stretnúť sa s tým môžete najmä pri keramických a plastových stojanoch.

Dopĺňanie vody do stojana na vianočný stromček

Ako funguje stojan, na vianočný stromček, s vodou?

Do zásobníka nalejete adekvátne množstvo vody, teda toľko, aby bol ponorený kmeň stromčeka. Stojany so zásobníkom na vodu majú pomerne veľmý objem, takže dopĺňať vodu stačí raz za párdní. Takto stromček vydrží dlhšie krajší, zelený a ihličie z neho nebude veľmi opadávať.

Stojany na stromček podľa materiálu

Keramický stojan na vianočný stromček je krehkejší, práve preto je vhodný pre menšie a stredné stromčeky. Stojany môžu disponovať zásobníkom vody, do ktorého sa bezpečne zmestí aj niekoľko litrov vody. Vďaka tomu vydrží stromček oveľa dlhšie a vy nebudete musieť vodu každý deň dopĺňať.

Plastové stojany na stromček sú lacnejším variantom moderných stojanov, no stále sú o niečo drahšie ako tie tradičné. Aj plastové stojany sa vyrábajú pre menšie a stredné stromčeky. Stromček sa do nich upevňuje pomocou páky, ktorá stromček zovrie do čeľustí. Mávajú aj niekoľkolitrovú nádržku na vodu. Sú praktické a odolné, vyrobené z pevných plastov. Mnoho takýchto stojanov má vzhľad ako súdok, ako fontánka alebo črepník. Predávajú sa v mnohých farbách, najobľúbenejšia je zelená.

Drevené stojany sa vyrábajú od nepamäti a i keď sú na trhu aj modernejšie varianty stojanov, ľudia ich majú radi a stále ich kupujú. Novšie drevené modely majú často zabudovaný zásobník vody. Stojany sú cenovo dostupné, ich cena sa pohybuje od 15 € vyššie, tie s nádržkou stoja o niečo viac. Zvyčajne majú tvar X alebo tvar hviezdy.

Liatinový stojan na vianočný stromček je vlastne kovový stojan. Medzi obrovské výhody liatinových stojanov patrí pevná konštrukcia, čo vedie k stabilnému ukotveniu stromčeka, možno do nich upevniť aj väčšie stromčeky. Sú drahšie, ich cena začína od 35 €.

Kovový stojan na vianočný stromček je stále v kurze, pretože je relatívne stabilný, môžete si ho zaobstarať v rôznych farbách a vo väčšine prípadov nemá zabudovaný zavlažovací systém. Kovové stojany sa vyznačujú pevnou konštrukciou, 3 ramenami a sú vybavené skrutkovým upínacím systémom.

Viete, ako spoznáte kvalitný stojan na stromček?

  • Je z pevného materiálu
  • Disponuje kvalitným upevňovacím systémom
  • Stromček je možné doň ľahko upevniť
  • Je možné ho využiť v prípade umelého aj živého stromčeka
  • Udržuje stabilitu stromčeka
  • Zabezpečuje maximálnu bezpečnosť pre vaše deti, ktoré sa radujú z blížiacich sa Vianoc
  • Zabezpečí maximálnu stabilitu pri hrách vašich domácich miláčikov
  • Vyznačuje sa odolnosťou a teda aj dlhou životnosťou
  • Stará sa o blaho a krásu stromčeka, pretože ho vďaka zásobníku vody neustále zavlažuje
  • Vzhľadovo dobre vyzerá

Vyberáme z nášho katalógu

Krok za krokom, ako vybrať najlepší stojan na stromček

Ako prvé si musíte ujasniť, či potrebujete stojan na živý vianočný stromček alebo na umelý. Existujú aj univerzálne stojany, do ktorých môžete vložiť umelý a aj živý stromček, sú to väčšinou stojany pre živé stromčeky, do ktorých viete upevniť aj umelý. Každopádne, informácia, pre aký stromček hľadáte stojan, je dôležitá z hľadiska nosnosti. Umelý stromček je, pochopiteľne, hmotnostne ľahší ako živý, a preto bude jeho cena určite nižšia. No a napokon, ak mávate len umelý stromček, potom môžete na stojane, čo to ušetriť.

Zelený plastový stojan na stromček so zásobníkom vody

Pri výbere toho najlepšieho stojana na stromček sa riaďte základnými parametrami, ktorými sú:

1.     Nosnosť stojana na vianočný stromček

Ide o najdôležitejší parameter, pretože umelý, výškovo priemerný vianočný stromček, váži okolo 13 kg a keď ho naložíte ozdobami, pridáte mu ďalších pár kg. Pri živom stromčeku je váha, samozrejme, niekoľkonásobne vyššia. Vyberte teda taký stojan, ktorý zvládne váhu vášho vianočného stromčeka.

2.     Priemer stojana

Ak už máte doma stromček, buď umelý, alebo živý, a idete kúpiť stojan, kúpa bude jednoduchšia. Pri stojane si všímajte, aký je maximálny priemer časti stojana, do ktorej budete osádzať stromček. Ak totiž prešvihnete tento rozmer, budete mať problém a pri osadzovaní sa natrápite štiepaním konca kmeňa. V prípade umelého stromčeka máte o problém navyše, pretože budete musieť kúpiť nový stojan.

3.     Upínací mechanizmus

Pri výbere stojana upriamte svoju pozornosť aj na spôsob, akým sa stromček do stojana uchytáva. Keďže stromček je ťažký, vyberte taký upínací mechanizmus, ktorý rýchlo a ľahko nastavíte presne podľa stromčeka. Dbajte na to najmä pri plastovom upínaní. Ak má stojan len plastové skrutky, ľahko môžete pretrhnúť závit a stromček sa nebude dať pevne ukotviť.

Mimo toho je dôležitý aj počet skrutiek. Nesmie ich byť ani málo a ani veľa. Znamená to, že ak je priemer upínacieho otvoru prispôsobený na väčšie kmene, potom vyberte stojan s 3 skrutkami, a v prípade menšieho priemeru, stačia 2. Viac určite nevyberajte, aby ste skrutkami nerozštiepali kmeň tak, že sa celý rozpadne a málo tiež nie, aby bol stromček dostatočne upevnený.

4.     Výška stojana

To, koľko meria stojan do výšky, je dôležité, pretože udáva aj maximálnu výšku stromčeka. Ak bude mať stromček po osadení do stojana vyššiu výšku ako váš plafón, budete mať problém. Dá sa to síce vyriešiť odpílením vrchu, esteticky však nejde o najšťastnejšie riešenie. Malý stojan je zase problémom v prípade, že máte živý stromček a pod stojan (bez nádržky) sa nezmestí pohár na vodu.

5.     Stabilný a bezpečný stojan

Je pravda, že čo to o stabilite stojana viete povedať už na prvý pohľad, no dôležitá je hlavne stabilita po nastoknutí stromčeka, čo v obchode zvyčajne nezistíte. Pri kúpe si všímajte, či všetky nožičky alebo hrany, ktoré majú stáť pevne na zemi, aj stoja, či nie sú ohnuté, krivé, či niektorá nožička nie je vo vzduchu. Často sa to stáva pri kovových stojanoch, ktoré, keď sa do nich osadí stromček s podstatne veľkou váhou, kolíšu aj spolu so stromčekom. Všimnite si aj to, čí sú všetky spoje na stojane pevné. Mimochodom, stabilnejší stojan bude určite ten, ktorý má ramená alebo podstavec dlhšie. Dlhšie ramená rozložia váhu stromčeka rovnomernejšie a stabilnejšie ako stojan s krátkymi.

TIP: Ak chcete zistiť stabilitu stromčeka v kamenej predajni, popozerajte sa, či náhodou niekde v predajni nie je stromček osadený v tomto stojane a skontrolujte jeho stabilitu.

6.     Zásobník vody

Nádržka na vodu alebo zásobník je len plusom, ktorý uľahčí vašu starostlivosť o vianočný stromček, samozrejme len v prípade, že máte alebo budete mať živý stromček. Ak roky mávate umelý stromček, potom vám je stojan s nádržkou úplne zbytočný.

Originálny stojan na stromček

Ak ste v predajni nenatrafili na žiadny stojan, ktorý by vás zaujal, zájdite do železiarstva alebo k rezbárovi a dajte si stojan vyrobiť na mieru. Môžete pri tom využiť aj svoju fantáziu, nakresliť si návrh s jedinečným dizajnom a mať nielen vianočný stromček s originálnou výzdobou, ale aj originálny stojan.

Tradičný kovový stojan na stromček

TIP: Ak chcete zistiť stabilitu stromčeka v kamenej predajni, popozerajte sa, či náhodou niekde v predajni nie je stromček osadený v tomto stojane a skontrolujte jeho stabilitu.

Pozor na klzkú podlahu

Vybrali ste si? Potom myslite na to, že o stojan, aby vám vydržal čo najdlhšie, sa musíte starať. Medzi základnú starostlivosť patrí jeho kontrolovanie počas plnenia jeho funkcie, teda kontrola, či sa váhou alebo nesprávnym nasadením stromčeka stojan nezdeformoval, či pevne drží a či je v ňom dostatok vody pre stromček, ak disponuje aj nádržkou na vodu. Ak sa vám na stojane niečo nezdá, skontrolujte, či nepovolili niektoré skrutky a v prípade potreby ich dotiahnite. Častým prípadom je, že stojanu nevyhovuje vaša klzká podlaha a vplyvom šmykľavého materiálu a tlaku, ktorý vyvíja váha stromčeka, sa stojan rozchádza, a teda deformuje. Preto radšej podložte stojan protišmykovou podložkou, aby sa nič také nestalo.

Nezabúdajte stojan dopĺňať vodou

Hoci sa stromček nachádza vo vašej obývačke a nie vo voľnej prírode, stále potrebuje vlahu, aby si udržal čerstvosť čo najdlhšie. Vianočný stromček nie je na starostlivosť náročný, nezaobíde sa však bez pravidelného prísunu vody. Stromček dokáže za deň „vypiť“ aj niekoľko litrov vody. Preto je nevyhnutné, aby ste aspoň raz za deň skontrolovali hladinu vody.

Vedeli ste, že kedysi sa realizovalo aj uchytenie stromčeka do stojana, ktorý sa dával na strop? Znie to bláznivo, čo poviete? No malo to aj svoje výhody. Deti sa mohli okolo stromčeka jašiť bez toho, že by ich stromček ohrozoval.

Kde kúpiť stojan pod stromček?

Stojany na stromček dostanete pred Vianocami kúpiť v každej lepšej predajni so spotrebným tovarom a v supermarketoch. A ak sa bojíte, že  sa vám neujde, alebo to nestihnete, potom si kliknite na internet a tam si určite vyberiete. Z vlastnej skúsenosti odporúčame sledovať letáky známych predajní, v ktorých dostanete kúpiť kvalitný stojan na vianočný stromček a ešte aj za dobrú cenu. Skúste napr. Tesco, Lidl alebo Alzu.

Ak vás nebaví vzhľad vášho starého stojana na stromček, nemusíte ho hneď vyhadzovať. Môžete si ho nafarbiť na inú farbu a dodať mu tak nový vzhľad alebo sa s ním pohrajte a napr. na stojan, ktorý má hrubšie časti, namaľujte nejaké ornamenty, napr. niečo s vianočnou tematikou. Ďalšou možnosťou je využiť stojan na niečo úplne iné, urobte si z neho stojan na dáždniky alebo stojan na sviečku.

Záverečné odporúčanie

Nech ste sa už rozhodli pre živý alebo umelý stromček, vybavte ho kvalitným stojanom, aby sa pokojné vianočné dni nepremenili na stromčekovú katastrofu. Ak stále neviete, aký stojan na stromček kúpiť, odporúčame vám prečítať si recenzie k stojanom, ktoré vás oslovili, rôzne testy a spomedzi nich vyberať. Vhodným merítkom sú aj odporúčania známych. Veľa šťastia a želáme vám šťastné a veselé...

Obľúbené stojany na vianočný stromček

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.Publikované dňa: 20.11.2020
Hodnotenie článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako sa zbaviť nápisov alebo graffiti na stene či plote?Ako sa zbaviť nápisov alebo graffiti na stene či plote?

Graffiti alebo grafity možno vidieť na rôznych múroch a budovách. Máte ho aj na svojom plote či dome a chcete sa ho zbaviť? Prezradíme vám, ako graffiti odstrániť tak, aby po nich...

Hraboše a hryzce v záhrade – ako sa ich zbaviť?Hraboše a hryzce v záhrade – ako sa ich zbaviť?

V tomto článku vám priblížime všetkých škodcov, ktorí sú v záhrade bežní, ako sa ich čo najjednoduchšie zbaviť a ochrániť tak svoju úrodu.

Príprava záhradného nábytku na novú sezónu: kontrola stavu, čistenie, natieraniePríprava záhradného nábytku na novú sezónu: kontrola stavu, čistenie, natieranie

Príprava záhradného nábytku na novú sezónu nespočíva len v oprášení stoličiek. Prečítajte si niekoľko tipov na to, ako dať nábytku po zime nový nádych.