Ako vybrať stolnú umývačku riadu: Recenzie chvália Klarstein, Electrolux, Beko aj Bosch

Túžite po umývačke riadu, no neviete si predstaviť, ako by sa do vášho malého bytu zmestila? Riešenie nájdete v stolnej umývačke riadu. Tieto alternatívy ponúkajú takmer všetko, čo nájdete u bežných umývačiek, no v kompaktnejších rozmeroch.

Ako vybrať stolnú umývačku riadu?

Nezáleží teda na tom, koľko miesta v kuchynke máte – stolová umývačka riadu sa zmestí naozaj kamkoľvek. V tomto článku vám poradíme, na čo sa pri výbere umývačky zamerať a aké kritéria sú skutočne dôležité.

Obľúbené stolné umývačky riadu


Zmenšená verzia klasickej umývačky

Umývačka riadu s kompaktnými rozmermi, ktorú možno umiestniť na kuchynskú linku, stôl alebo iný stabilný povrch. Ide teda len o zmenšenú verziu bežnej umývačky riadu. Kým bežná umývačka riadu umyje 12 – 16 súprav riadu, stolové umyjú 4 – 8 (najčastejšie 6 súprav). Menšie rozmery však neznamenajú horšie výsledky pri umývaní riadu. Väčšinou majú stolné umývačky riadu na výber z niekoľkých programov a funkcií a sú teda plnohodnotnou náhradou bežnej umývačky. Nevyžadujú si však komplikovanú inštaláciu, ale dajú sa pomerne jednoducho pripojiť k vode a odtoku, aj keď niektoré majú len nádržky na vodu, ktoré sa obsluhujú manuálne.

Výhody stolných umývačiek riadu

Kompaktné modely umývačiek riadu sú ako stvorené do bytov s malými kuchynkami, podnájmu bez umývačky riadu, ale aj do kancelárií, na chatu, do kempingu či na cesty. Nezaberú vám veľa miesta a vždy sa dajú ľahko premiestniť, ak potrebujete v kuchyni viac priestoru na prípravu jedla, varenie či iné denné aktivity. Váhate, či je stolová umývačka tou správnou voľbou pre vás? Nechajte sa presvedčiť radom výhod:

 • Spotrebujú menej energií – Menšia kapacita znamená aj menšiu spotrebu energií. Kým bežné umývačky spotrebujú za cyklus aj 40 l vody, stolným postačí cca 10 l. Úspornejšie sú aj čo sa týka spotrebovanej elektriny, keďže mávajú aj o čosi nižší výkon.
 • Zaberú menej miesta – Vďaka svojim kompaktným rozmerom vám zaberú oveľa menej miesta, čím sú vhodnou alternatívou do malých kuchýň a bytov. Bez problémov sa zmestia na kuchynskú linku, ale aj do skrinky, keďže sú veľmi ľahko skladné.
 • Sú lacnejšie – Oproti bežným umývačkám riadu sú lacnejšie. Preto ak túžite po umývačke riadu, no máte nižší rozpočet, stolová umývačka môže byť dobrou alternatívou. Nejde totiž len o nákupnú cenu, ale úspornejšie sú aj z hľadiska prevádzky.
 • Netreba sa k ním zohýnať – Keďže stoja na kuchynskej linke, netreba sa k ním pri nakladaní a vykladaní zohýnať, ako k bežnej umývačke riadu. Môžu tak byť dobrou voľbou pre dôchodcov a ľudí s fyzickým obmedzením.
 • Sú ľahko prenosné – Majú malé rozmery, nízku hmotnosť a dajú sa ľahko odpojiť a pripojiť. Sú teda ideálne na cesty. Či sa už chystáte na chatu, do kempingu alebo na dovolenku, stolnú umývačku riadu si môžete vziať so sebou.

Samozrejme, aj stolové umývačky majú svoje nevýhody. Zjavnou nevýhodou je ich veľkosť, pokiaľ chcete umývať hrnce a väčšie taniere. Tie sa nemusia do umývačky vždy vojsť, preto je dobré si vždy pozrieť rozmery. Niektoré stolné umývačky navyše umožňujú len použitie tekutého čistiaceho prostriedku, nie tabliet a kapsúl, čo nemusí každému vyhovovať.

TOP stolné umývačky riadu

Ako vybrať stolnú umývačku riadu

Ak zvažujete kúpu stolnej umývačky riadu, je niekoľko kritérií, nad ktorými sa oplatí popremýšľať. V prvom rade sa však zamyslíte nad tým, kam by ste chceli umývačku uložiť, ako často ju budete používať a koľkým ľuďom má slúžiť.

Kapacita

Pod kapacitou rozumieme to, koľko jedálenských súprav sa do umývačky zmestí. Najbežnejšou kapacitou je 6 jedálenských súprav, no bežne sa stretnete s umývačkami s kapacitou od 4 do 8 súprav riadu. Mini umývačky však môžu mať ešte menšiu kapacitu, a to od 2-3 tanierových súprav. V rámci kapacity si všímajte aj to, koľko a akých košov obsahuje, napr. na taniere, poháre či príbory, a aj to, aký veľký tanier sa do nej zmestí, napr. do 25, 26 či 27 cm.

Kapacita stolnej umývačky riadu

Rozmery

S kapacitou súvisia aj rozmery umývačky. Aj keď stolné umývačky sú vo všeobecnosti pomerne kompaktné, ak máte skutočne málo priestoru, vždy si dobre zmerajte miesto, kam chcete umývačku umiestniť. Tu naozaj platí staré známe dvakrát meraj, keďže čím menšia umývačka riadu, tým bude mať aj menšiu vnútornú kapacitu. Preto si dobre premerajte priestory a zvážte svoje možnosti.

Energetická trieda a spotreba

Umývačky riadu sa, ako koniec-koncov každý spotrebič, radia do energetických tried na základe ich spotreby energie. Stupnica energetickej triedy začína písmenom A, ako energeticky najúspornejší spotrebič, a končí písmenom G, ako energeticky najnevýhodnejší spotrebič. Stolné umývačky riadu bývajú na chvoste tohto rebríčka a ak sa vám pošťastí, získate aspoň umývačku v triede E.

Dajte si však pozor, niekedy môže byť v popise výrobku uvádzaná ešte stará stupnica (od A+++ do D), v ktorej elektrospotrebič v triede D vlastne korešponduje s dnešným označením G a nejde teda o energeticky úspornejší výrobok. Umývačka môže mať samostatnú energetickú triedu pre umývací cyklus a inú zase pre cyklus sušenia. V rámci spotreby sa dozviete aj spotrebu kWh za jeden umývací cyklus. Často sa uvádza i množstvo spotrebovanej vody za cyklus, pričom bežná spotreba býva medzi 7 až 12 l na cyklus.

Ovládanie

Stolné umývačky riadu sa často ovládajú pomocou dotykových displejov, no staršie modely majú aj tlačidlá alebo kolieska. Je len na vás, ktorý spôsob uprednostníte, no dôležitejšie je, aby bolo ovládanie jednoduché, intuitívne a aby ste si ho vedeli čo najrýchlejšie osvojiť. Platí to hlavne vtedy, ak umývačku plánujete kúpiť seniorom alebo technicky menej zdatným používateľom. Programy by sa mali dať ľahko vybrať aj bez toho, aby ste museli dlho študovať návod, čím si ušetríte množstvo času.

Hlučnosť

Tento parameter nie je dôležitý pre každého, no ak žijete v malom byte s tenkými stenami alebo máte doma bábätko, stojí za to pozrieť si aj úroveň decibelov. Ak hľadáte model, ktorý bude mať skutočne tichý chod, vyberte si takú s hlučnosťou okolo 45 dB. Vo všeobecnosti však siahajte po umývačke s hlučnosťou do 55 dB, keďže umývačku budete používať omnoho častejšie než práčku a hluk počas umývania by nemal ovplyvňovať vaše denné aktivity.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie umývačky riadu

Programy

Programové vybavenie stolných umývačiek riadu býva menšie, než u klasických umývačiek, avšak zväčša ponúkajú aj 5 – 6 základných programov, ktoré skutočne využijete. Najčastejšie ide o tieto programy:

 • Štandardný: Bežné umytie riadu pri normálnom znečistení, napr. riady z večere.
 • Intenzívny: Dlhšie umývanie pri vyššej teplote pre zaschnuté alebo pripálené riady.
 • Eko: Šetrný program, ktorý umýva pri nižšej teplote, čím sa šetria energie.
 • Rýchly: Skrátený štandardný cyklus pre rýchle umytie riadu.
 • Opláchnutie: Slúži len na opláchnutie ľahko znečisteného riadu.
 • Sklo: Program na umývanie sklenených pohárov a delikátnych riadov pri menšom znečistení.

Sušenie

Aj keď funkcia sušenia je bežnou výbavou umývačiek riadu, pri malých modeloch to tak nie vždy býva. Ak aj umývačka riadu sušenie ponúka, zistite si, o aký typ sušenia ide. Najčastejšie sa používa kondenzačné sušenie, pri ktorom sa para kondenzuje po stenách umývačky. Ide síce o dlhší proces, no je energetický úsporný. Efektívnejšie je sušenie horúcim vzduchom, pri ktorom vám riady raz-dva vyschnú, pričom bývajú pekné, bez šmúh. Avšak vzniká pritom vyšší výdaj energie. Taktiež jestvujú sušenia za pomoci ventilátorov, pozvoľné sušenie pri izbovej teplote a ďalšie spôsoby. Vždy sa oplatí skontrolovať si recenzie zákazníkov, pretože nespokojnosť so sušením býva jednou z najčastejšie uvádzaných nevýhod produktu.

Stolná umývačka riadu programy

Funkcie: Odložený štart, automatické vypnutie či šetrenie energie

 • Ochrana proti úniku vody – Ide o bežnú funkciu, ktorú by mala mať každá umývačka riadu. Senzory vo vnútri majú monitorovať hladinu vody a tým zabraňovať prípadnému pretečeniu a nehodám.
 • Šetrenie energie – Táto funkcia spočíva v šetrnom používaní vody a energie. Umývačka riadu má vstavané senzory, ktorými monitoruje umývací cyklus, čím vie upraviť množstvo použitej vody a energie, napr. ak je umývačka naplnená len do polovice.
 • Odložený štart – Klasická funkcia vyskytujúca sa u mnohých kuchynských spotrebičov. Stačí si nastaviť spustenie o 2, 4 či 6 hodín a umývačka sa spustí vtedy, kedy vám to bude viac vyhovovať.
 • Automatické vypnutie alebo signalizácia – Umývačka riadu by mala byť vybavená funkciou automatického vypnutia po dokončení cyklu alebo aspoň na vypnutie upozorniť zvukovou a/alebo svetelnou signalizáciou.
 • Indikátory – Indikátory upozorňujú na potrebu nejakej akcie. Najčastejšie ide o potrebu doplnenia soli alebo leštidla. Sú však aj indikátory zostatkového času, vďaka ktorým viete, kedy presne cyklus skončí.
 • Detská poistka – Potrebná v domácnostiach s malými deťmi. Vďaka nej sa zablokuje ovládací panel a dieťa tak nebude môcť náhodne cyklus zmeniť, zastaviť alebo spustiť.

Cena je prijateľná, kvalitu ponúka Bosch, Klarstein i Beko

Čo sa týka ceny, stolné umývačky riadu možno zakúpiť v rozpätí 200 – 400 eur. Na jednej strane bývajú menšie modely so základnou výbavou, na druhej strane zase kapacitne väčšie umývačky, ktoré majú v ponuke rôzne zaujímavé funkcie. Medzi najobľúbenejšie značky patria Bosch, Beko, Candy, Klarstein, Electrolux či ETA. 

Často kladené otázky

 • Pre koho sú stolné umývačky riadu určené? – Tieto umývačky riadu sú určené primárne ľuďom, ktorí žijú v menších bytoch a v kuchyni majú nedostatok priestoru na bežnú umývačku riadu. Ďalej sú určené menším, 1 – 3-členným domácnostiam, v ktorých je umývanie riadu v stolových umývačkách úspornejšie. A napokon sú určené aj do iných priestorov ako do domácností, napr. do kancelárií alebo kempingu.
 • Umývajú stolné umývačky riadu horšie než bežné umývačky? – Vôbec to tak nemusí byť, keďže ide len o zmenšené verzie bežných umývačiek. Avšak rovnako ako pri štandardných modeloch aj tu môžete naraziť na nekvalitný produkt, hlavne ak kupujete lacnejší spotrebič.
 • Dá sa stolná umývačka riadu vbudovať do kuchynskej linky? – Niektoré modely to umožňujú, napr. umiestnenie do skrinky pod umývadlom. Väčšina je však stavaná tak, aby boli umiestnené na linke či stole. Preto aj chcete svoju umývačku vbudovať, nájdite si model, ktorý to umožňuje.
 • Ako sa stolná umývačka riadu napája? – Záleží od vášho konkrétneho modelu. Ak máte umývačku bez prípojky, postačí naplniť nádrž na vodu a po cykle vodu vypustiť do nádoby. Ak má umývačka hadicu, pripája sa k vodovodnému kohútiku. Hadica na odtok sa dá zväčša umiestniť do umývadla, no vždy je možné pripojiť ju aj priamo k odpadu.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...Publikované dňa: 03.10.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(93.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.

Infralampa použitie, účinky, skúsenosti – ako vybrať + recenzieInfralampa použitie, účinky, skúsenosti – ako vybrať + recenzie

Infračervené svetlo má potenciál liečiť rôzne zdravotné stavy, zmierňovať bolesti a zápaly a podporovať hojenie tkanív. V tomto článku sa dozviete, čo je pri výbere infralampy dôležité.