Štvorkolka na prácu i voľný čas – ako vybrať, využitie. Je potrebný vodičák?

Štvorkolky už dávno nie sú vozidlá používané len na šport, ale nezastupiteľné miesto majú aj v poľnohospodárstve a čoraz obľúbenejšie sa stávajú v rámci voľnočasových aktivít. Zvládnu hrboľaté cesty s prekážkami i náročný terén. Jazdiť na nich je skrátka zábava. Ak zvažujete kúpu štvorkolky, jej výber neberte na ľahkú váhu.

Ako vybrať štvorkolku

Je niekoľko kritérií, na ktoré by ste sa mali pred kúpou pozrieť a zvážiť, čo je najlepšie pre vaše potreby. V tomto článku sa preto dočítate, ako si poradiť s výberom štvorkolky a aký vodičák na ňu potrebujete.

Štvorkolky na prácu i voľný čas

Prečo investovať do štvorkolky

Štvorkolky sa stávajú čoraz populárnejšie, majú všestranné využitie a zídu sa nielen ľuďom pracujúcim v lese. Váhate, či je štvorkolka tou správnou voľbou pre vás? Prečítajte si prehľad jej výhod.

 • Rýchlo sa naučíte jazdiť – Jazdenie na štvorkolke je veľmi jednoduché. Ak aj nemáte so štvorkolkami žiadne skúsenosti, postačí vám skutočne len pár minút na to, aby ste zistili, čo ako funguje.
 • Uľahčíte si farmárčenie – Štvorkolky sú na farmárčenie ideálne. Dostanete sa nimi takmer kamkoľvek, môžete si pomôcť pri oraní, úprave terénu, kosení, prenose nástrojov či dreva, prepravu osiva a hnojiva a mnohých ďalších pomocných prác.
 • Zrelaxujte po ťažkom týždni – Jazdenie na štvorkolke ponúka skvelý relax. Vďaka nej strávite deň na čerstvom vzduchu, môžete sa kochať okolitou prírodou a hlavne myslíte na to, čo je tu a teraz. Jazda na štvorkolke vám tak môže pomôcť zbaviť sa stresu a vyvetrať si hlavu.
 • Strávite čas vonku – Nemusíte byť fanúšikom turistiky ani behu. Aj pri jazde na štvorkolke strávite čas vonku, nadýchate sa čerstvého vzduchu a doplníte si potrebný vitamín D a endorfíny.
 • Jazdíte bezpečnejšie než pri iných offroadových možnostiach – Štvorkolka vám poskytuje komfort a bezpečie, aké pri motocykloch a bicykloch nepocítite. Vďaka štyrom kolesám poskytuje väčšiu stabilitu, ľahšie sa manévruje a kontroluje, čím dochádza menej k nehodám a pádom.
 • Nemusíte sa báť zložitej údržby – Pri elektrických štvorkolkách je údržba minimálna a podobne je to aj v prípade benzínových kosačiek, ktoré síce potrebujú raz za pár mesiacov údržbu, no v porovnaní s autom je omnoho rýchlejšia a lacnejšia.

Ako vybrať štvorkolku

Pri výbere štvorkolky je dôležité ujasniť si, na čo budete toto vozidlo využívať. Vďaka tomu budete vedieť, na ktorých kritériách vám záleží najviac a ktoré sú zase menej podstatné. Položte si otázky: Na aký účel štvorkolku potrebujete? Štvorkolky možno využiť ako na pracovné účely v lese a na farme, tak aj ako šport a zábavu v rámci voľného času. Dôležité je aj to, kde budete štvorkolku využívať? Po asfaltových cestách alebo v náročnom teréne? Štvorkolky používané v lesoch a na poliach musia toho vydržať viac, štvorkolky používané na cestných komunikáciách zase musia spĺňať všetky pravidlá platiace pre účastníkov cestnej premávky.

Typy štvorkoliek

Jednou z prvých volieb by mala byť voľba typu štvorkolky. Jestvuje ich viacero druhov – kým jedny sú zamerané na konkrétny účel, iné sú všestrannejšie a majú univerzálne využitie.

 • Športové – Sú ľahšie, určené na šport a rýchlu jazdu na cestách aj mimo nich. Zvládnu hrbolce, zákruty aj skoky a sú tak ideálne na voľnočasové aktivity. Väčšinou majú pohon len na zadné kolesá a nižšie ťažisko.
 • Pracovné alebo úžitkové (ATV) – Sú to väčšie a ťažšie štvorkolky s vyšším výkonom. Sú stavané na prácu a náročný lesný terén, no možno ich použiť aj na rekreačné účely. Vzhľadom sú robustnejšie a ponúkajú pohon na všetky kolesá.
 • Side-by-Side (SSV alebo SxS) – Sú určené pre 2 pasažierov, majú 2 sedadlá vybavené bezpečnostnými pásmi, pedále a volant ako bežné autá. Sú však vhodné skôr pre offroad a náročné trasy než klasické cesty a športové či rekreačné účely.
 • Detské/juniorské – Jestvujú aj mini štvorkolky určené deťom a mladším vekovým kategóriám. Každá štvorkolka je určená pre špecifickú vekovú kategóriu, pričom tieto vozidlá majú byť stabilnejšie a bezpečnejšie. Napriek tomu je potrebné ich používať pod dozorom dospelej osoby a s ochrannými prvkami.

Benzínová štvorkolka

Benzínové alebo elektrické

Štvorkolky vieme podľa typu a spôsobu využitia rozdeliť na rôzne kategórie a rovnako je to aj v prípade pohonu. Na trhu sú totiž dostupné klasické benzínové, ale aj elektrické štvorkolky. Líšia sa predovšetkým v týchto bodoch:

 • Výkon – Benzínové štvorkolky majú tradične vyšší výkon, no dnešné moderné elektrické motory sa im už približujú. Benzínové štvorkolky sú ľahšie, dokážu jazdiť pomerne rýchlo na cestách aj offroad. Aj elektrické dosahujú vysoké rýchlosti, no oproti benzínovým majú rýchlejšie zrýchlenie, preto sú skvelé na šport.
 • Údržba – Benzínové motory sú vždy náročnejšie na údržbu, ktorá býva aj drahšia. Drahšie je dopĺňanie paliva na rozdiel od nabíjania akumulátora elektrickej štovrkolky. Náklady na údržbu elektrických štvorkoliek spočívajú skôr len v prípadnej výmene opotrebovaných častí.
 • Hluk – Benzínové motory sú už tradičnejšie hlučnejšie, podobne ako motory áut. Keďže elektrické štvorkolky majú batériu a neprodukujú výfukové plyny, ich štart a chod sú výrazne tichšie.
 • Ekológia – Elektrické štvokolky majú v tejto kategórii navrch. Nespaľujú palivo, nevypúšťajú do ovzdušia žiadne škodlivé plyny a ich batériu možno na konci životného cyklu zrecyklovať.

Veľkosť

Veľkosť štvorkolky by nemala závisieť len od vašich preferencií, ale aj od toho, kto bude na štvorkolke jazdiť. Štvorkolky pre deti a juniorov by mali byť ľahšie, s menším objemom motora. Platí to aj pre typ postavy, teda nižší ľudia s útlejšou postavou by nemali siahať po najťažších štvorkolkách, aby mohli mať pri jazde dostatočnú kontrolu nad vozidlom.

Veľkosť a objem motora súvisí so spôsobom využitia. Menšie a ľahšie štvorkolky sú ideálne na hobby a šport, no ak chcete štvorkolku na prácu v lese a do veľmi náročných terénov, siahnite po vozidlách s väčším objemom motora, aby takúto prácu zvládli. Veľkosť štvorkolky tiež nerozhoduje o tom, pre koľko osôb je určená. Väčšina všetkých štvorkoliek je určená len pre jedného jazdca, aj napriek širšiemu sedadlu. Preto ak štvorkolka vyslovene nestanovuje inak, neprevážajte viacero osôb, inak môže byť jazda nestabilná a nebezpečná.

Veľkosť motora

Veľkosť motora sa meria v kubických centimetroch = cc. Tento parameter je dôležitý pre výber štvorkolky podľa spôsobu využitia alebo podľa veku, ak sa bavíme o detských a juniorských štvorkolkách.

Štvorkolky s veľkosťou motora do 250 cc sú určené pre deti a juniorov s tým, že najmladším deťom postačí veľkosť motora 50 cc, tínedžerom do 100 cc a od 16 rokov zase v rozmedzí 100 – 250 cc. Motory s veľkosťou od 250 do 400 cc sú určené skôr na rekreačné než pracovné účely a sú určené pre ľudí s nižšou a stredne veľkou postavou. Ak chcete štvorkolku využiť v poľnohospodárstve, mala by mať aspoň 500 cc, pričom štvorkolky do extrémnych terénov a podmienok by mali mať väčší motor od 750 cc viac. Štvorkolky určené na šport a pretekanie sa pohybujú v rozmedzí 400 až 750 cc, pričom dôležitý je druh terénu – čím náročnejší, tým väčší by mal byť motor.

Športová štvorkolka

S veľkosťou motora súvisí aj typ agregátu, a teda či ide o jednovalec alebo dvojvalec. Jednovalec je časťou menších štvorkoliek s menším objemom motora, väčšinou do 700 cc. Dvojvalec je zase spájaný s výkonnejším motorom a siahajú po ňom tí, ktorí majú na štvorkolku vyššie nároky, používajú ju v náročných terénoch a zhoršených podmienkach.

Pohon

Pri výbere sa stretnete so štvorkolkami s pohonom na dve (2x4) alebo štyri (4x4) kolesá. Štvorkolky 2x4 sú lacnejšie, vážia menej a sú určené do menej náročných terénov. Ak napríklad uviaznete v bahennom teréne alebo vás čakajú hrbolce a nerovný povrch, tekéto nástrahy zvládnu lepšie štvorkolky 4x4. Na druhej strane sa štvokolky 2x4 ovládajú omnoho jednoduchšie a jazdu máte viac pod kontrolou. Pre prácu v náročnom teréne sú určite užitočnejšie 4x4, keďže tie môžete využiť aj na ťahanie dreva alebo iné náročné práce v lese.

Cena je vyššia

Medzi obľúbených výrobcov patria Hecht, Segway, TGB, Linhai, Sunway či Hunter. Ceny sa rôznia a závisia predovšetkým od typu štvorkolky. Medzi najlacnejšie patria detské a mini štvorkolky, ktoré bývajú poháňané akumulátorom a mávajú nižší výkon okolo 1 000 W. Pohybujú sa v cenovej kategórii od 500 eur. Štvorkolky na rekreačné účely zakúpite v podobnej cenovej kategórii, no najčastejšie okolo 1 000 eur. Štvorkolky na prácu v lese alebo šport vás môžu vyjsť na niekoľko tisíc eur, preto je dôležité vedieť, čo od stroja očakávate a aké požiadavky musí spĺňať.

Keďže nejde o lacnú záležitosť, hľadať môžete aj v bazároch a zadovážiť si štvorkolku z druhej ruky. V takom prípade si vozidlo dobre prehliadnite a overte si, či má všetky potrebné dokumenty a nejde o kradnuté vozidlo, či bola štvorkolka servisovaná a viete, v akom stave ju kupujete. Všímajte si známky hrdzavenia, opotrebovanosť pneumatík a určite ju vezmite aj na skúšobnú jazdu, kde si overíte, či jazdí rovno, či nemá problém s ovládaním alebo brzdením.

Aký vodičák je potrebný na štvorkolku

Jazdenie na štvorkolke sa nezaobíde bez vodičského preukazu. To, aký vodičský preukaz potrebujete, však závisí od typu štvorkolky.

 • Štvorkolky s objemom motora do 50 cm3 a maximálnou rýchlosťou do 45 km/h si vyžadujú vodičský preukaz skupiny AM. Tento preukaz možno získať už v 15 rokoch.
 • Štvorkolky s objemom motora viac než 50 cm3 a maximálnou hmotnosťou do 550 kg si vyžadujú vodičský preukaz skupiny B1. Tento preukaz možno získať už v 16 rokoch.
 • Štvorkolky s hmotnosťou viac než 550 kg si vyžadujú vodičský preukaz skupiny B. Tento preukaz možno získať až od 17 rokov.

Dobrou správou je, že klasický vodičský preukaz na auto, teda preukaz skupiny B, zahŕňa aj skupinu AM a skupinu B1, a teda ak ste držiteľom tohto vodičského oprávnenia, môžete šoférovať všetky typy štvorkoliek.

Štvorkolky na prácu i voľný čas

Na aké cesty so štvorkolkou?

Jazda na štvorkolke je skutočný zážitok, no je potrebné vedieť, kam so štvorkolkou možno a kam nemožno zájsť. Na tomto druhu vozidla môžete jazdiť po bežných cestách, offroad a na motoristických trasách.

 • Bežné cesty – Nezabúdajte, že pre vás platia rovnaké pravidlá, ako pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Potrebujete vodičský preukaz, ktorý musíte mať počas jazdy so sebou, rovnako ako technický preukaz a poistenie. Vaša štvorkolka musí byť riadne zaregistrovaná a byť vybavená všetkým potrebným, ako osvetlením či spätnými zrkadlami.
 • Offroad – Offroad, teda jazda mimo bežnej cesty, v prírode, je možná s tým, že nesmiete zájsť do chránených území, kde by vám hrozila pokuta, príp. na súkromný pozemok. Mnohých nadšencov adrenalínu lákajú náročné trasy ako lesy, kopce alebo bagroviská. Vždy myslite v prvom rade na svoju bezpečnosť, keďže aj jazdy na štvorkolkách končia vážnymi nehodami.
 • Motoristické trasy pre štvorkolky – Za adrenalínom môžete vyraziť aj na niektorú z motoristických trás na Slovensku, u susedov v Česku alebo aj v zahraničí. Sú vystavané tak, aby ste si mohli užiť rozličný terén aj zdolávanie prekážok podľa toho, či ste začiatočník alebo pokročilý jazdec. Ak aj motorku nevlastníte, v takýchto areáloch býva možnosť si ju zapožičať, zväčša na hodinu, vďaka čomu si môžete overiť, či vás jazda na štvorkolke baví a chcete investovať do vlastného vozidla.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 05.08.2022
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Robotické kosačky – výhody, nevýhody, do akého terénu sú vhodné, akú veľkú plochu pokosiaRobotické kosačky – výhody, nevýhody, do akého terénu sú vhodné, akú veľkú plochu pokosia

Ešte stále váhate, či je robotická kosačka tou správnou voľbou pre vás? Poďme sa pozrieť, na akom princípe funguje, aké výhody prináša a čo obnáša starostlivosť o ňu.

Aký 50 či 100 l kompresor do auta, na chatu, domácnosti? Najlepšie sú Scheppach, Güde, Parkside, Einhell aj XiaomiAký 50 či 100 l kompresor do auta, na chatu, domácnosti? Najlepšie sú Scheppach, Güde, Parkside, Einhell aj Xiaomi

Kompresor je jedno z tých zariadení, ktoré by nemali doma chýbať, predovšetkým ak vlastníte auto či bicykel. V článku si predstavíme kľúčové parametre každého kompresora a to, na čo sa...

LED pásiky – ako vybrať, využitieLED pásiky – ako vybrať, využitie

LED svetielka sa jednoducho inštalujú, dajú sa rôzne naprogramovať, môžu meniť farby a vytvárať rôzne efekty. Vďaka ich cenovej dostupnosti a všestrannému využitiu sa dajú použiť...