Ako vybrať sušičku ovocia

Sušené ovocie uchováva až 80% vitamínov, je výbornou náhradou sladkostí a pri procese sušenie sa vôňa a chuť ovocia zintenzívňuje. Zatiaľ čo v obchodoch sa ovocie musí upravovať pomocou emulgátorov, aby neprišlo k plesniam, tu ide o čisto prírodný produkt, bez pridaných chemických látok.

Sušička ovocia pre domácnosť

V sušičke ovocia nemusíte sušiť len ovocie, ale môžete ju použiť i pri sušení hríbov, byliniek či zeleniny. Základ sušičky tvorí hlavný panel, kde sa nachádza výhrevne teleso, termostat a ventilátor.

Dôležité parametre pri výbere sušičky

Výkon

Čím silnejší je výkon sušičky, tým rýchlejšie dochádza k sušeniu ovocia. Výkon motora začína pri 170 Wattow a končí pri 1000 Wattoch. Ideálny výkon je 500 W.

Regulátor teploty

Medzi dôležitú funkciu sušičky na výslednom produkte patrí regulátor teploty. Rôzne druhy ovocia, zeleniny či hríbov si vyžadujú rôzne teploty pri sušení, čo ovplyvňuje celkovo ich chuť a vôňu. Množstvo sušičiek do dnes ešte nemá túto funkciu, preto sa týmto typom sa radšej vyhnite. V opačnom prípade budete môcť pravdepodobne sušiť iba niektoré plody.

Časovač

Výhodnou funkciou je samotný časovač, sušička bude pracovať hodiny a nakoniec sa sama automaticky vypne. 

Počet misiek

Množstvo misiek závisí od individuálnej potreby daného človeka, niektorí si vystačíme s troma, iným nepostačí ani päť misiek. Počet "poschodí" sušičky voľte podľa množstvom ovocia, ktoré sušíte. Informujte sa preto dopredu či je možné misky dokúpiť, nie každý typ sušičky má túto možnosť.

Materiál

Ak si zvolíme misky vyrobené z priehľadného plastu, potom máme vyhrané. Pri kontrolovaní ovocia totiž zabránime zbytočnému úniku tepla. Pri plnofarebných miskách jednoducho nevieme, či je ovocie už dostatočne suché alebo nie a musíme ich neustále odokrývať.

Sušička ovocia s priehľadnými miskami

Čo všetko sa dá v sušičke sušiť?

V sušičke možno sušiť takmer všetko ovocie i zeleninu (okrem príliš vodnatých typov ako je melón). Taktiež hríby či rôzne bylinky. Pri niektorých veľmi kvalitných typoch sušičiek i mäso a ryby.

Cena - koľko stoja?

Cena sušičku začína už pri výške 30€ a môže sa vyšplhať oveľa vyššie. Pri výkonnejších sušičkách to môže byť až do výšky 300€. Odporúčame vám najprv si preštudujte všetky parametre, ktoré pri sušičky vyžadujete a až potom sa orientujte na cenu. Nešetrite pár Eur a nekúpte si nepraktickú sušičku, ktorá vám nebude vyhovovať. Ak si neviete poradiť, potom vyskúšajte niektorý z modelov, ktorý uvádzame v našom rebríčku nižšie. 

Najlepšie sušičky ovocia podľa testov a recenzií

Pripravili sme pre vás rebríček najlepšie hodnotených sušičiek ovocia. Pozreli sme si recenzie sušičiek, porovnania, testy sušičiek a taktiež sme sledovali dôležité parametre. Výsledkom je nasledovný zoznam, ktorý vám poradí produkty overené reálnymi užívateľmi. Ak máte  záujem o inú sušičku ovocia ale chceli by ste poznať odborná názor, napíšte do komentára a my sa vám budeme snažiť čo najskôr poradiť.

Concept SO-1020

 • Veľkokapacitná sušička, až 9 plátov na sušenie
 • Príkon 245 W
 • Regulácia teploty (8 stupňov)

Sušička ovocia Concept SO-1020

 

Guzzanti GZ 680

 • 5 plátov na sušenie
 • Príkon 350 W
 • LCD display
 • Nastaviteľná teplota od 40 do 70°C
 • Digitálny časovač

pozrieť najlepšiu ponuku >>

Sušička ovocia Guzzanti GZ 680

 

Gorenje FDK 24 DW

 • 5 plátov na sušenie
 • Príkon 240 W
 • Teploty od 35 do 70 °C
 • Nastaviteľná výška plátov do 5 cm
 • Časovač

pozrieť najlepšiu ponuku >>

Sušička ovocia Gorenje FDK 24 DW

 

Sencor SFD 1305

 • 5 plátov na sušenie
 • Výška poschodia 1,3 cm
 • Príkon 250 W
 • Tichá (max 20 dB)

pozrieť najlepšiu ponuku >>

Sušička ovocia Sencor SFD 1305

 

 

ABC 728.002

 • 4 pláty na sušenie
 • Odvetrávanie každého poschodia zvlášť
 • 3 stupne sušenia (40°C, 55°C, 77°C)
 • Časovač
 • Príkon až 700 W 

pozrieť najlepšiu ponuku >>

Sušička ovocia ABC 728.002

Pozrite si aj naše inšpirácie

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 30.06.2017
Hodnotenie článku:
(90%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie štiepačky dreva - ako vybrať poradia recenzie Najlepšie štiepačky dreva - ako vybrať poradia recenzie

Čo je pri výbere štiepačky na drevo dôležité? Aké sú podstatné parametre? Aký druh štiepačky si vybrať? V článku sme pre vás vybrali aj konkrétne modely pre inšpiráciu.

Ako vybrať čističku vzduchu? Skúste s ionizátorom a so zvlhčovačom Ako vybrať čističku vzduchu? Skúste s ionizátorom a so zvlhčovačom

Dopriať si čerstvý a kvalitný vzduch však môžete aj medzi štyrmi stenami. Ako? Zaobstarajte si čističku vzduchu, ktorá eliminuje neželané mikróby, alergény či baktérie, ktoré sa víria...

French press - najlacnejší kávovar pre dokonalú kávu French press - najlacnejší kávovar pre dokonalú kávu

Ak patríte k tým, ktorí si radi kávu pripravujú sami, tak by vás mohol zaujať kávovar french press. French press spája priaznivú cenu a lahodnú chuť kávy, ktorú oceníte každý deň.


Komentáre

02/07/2017 19:07
Majo

Mam concept 1020 a maximalna spokojnost

26/07/2017 20:17
Biziková Sabína

Dobrý deň. Poprosím Vás o vyjadrenie k sušičke ovocia. Rozmýšľam medzi sušičkou od firmy ABC 728 002, lebo ma príkon až do 700W, a sušičkou Concept SO-1061, ta má menší príkon, ale je hranatá a zaberá menej miesta. Vedeli by ste mi poradiť. Ďakujem s pozdravom Biziková

27/07/2017 09:18
Martin

Sabína Biziková - výkon sušičky nie je až tak dôležitý , nakoľko sušenie nie je intenzívne a je dlhodobé. Model Concept SO-1061 s výkonom 240W je vhodným riešením aj pre náročnejšieho zákazníka. 9 poschodí pri sušení určite oceníte. Sušička ABC 728 002 má poschodí len 5 ( je možné samostatne dokúpiť ďalšie 3)

27/07/2017 10:14
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň. Rozdiel v rozmeroch je viac menej zanedbateľný (s výnimkou výšky):
sušička Concept SO-1061 (š x h x v): 32 x 33 x 45 / sušička ABC (š x h x v): 34 x 34 x 33 cm. Tak, ako píše Martin, sušička Concept má viac poschodí, čo človek ocení najmä pri bohatej úrode a je dokonca o pár EUR lacnejšia.

Čo sa týka príkonu, model ABC ponúka možnosť vybrať si z 3 stupňov výkonu. Výber stupňa sa odvíja od toho, čo v sušičke sušíte, je teda otázne nakoľko najvyšší stupeň využijete.

Ak hľadáte reálne skúsenosti zákazníkov, potom vám odporúčame pozrieť si českú heureku, kde nájdete 97 recenzií modelu ABC 728.002 (treba hľadať názov Domo DO 600 S).

Pridať komentár