Najlepšie sušičky potravín (ovocia). Recenzie poradia, ako vybrať

Sušené ovocie uchováva až 80 % vitamínov, je výbornou náhradou sladkostí a pri procese sušenie sa vôňa a chuť ovocia zintenzívňuje. Zatiaľ čo v obchodoch sa ovocie musí upravovať pomocou emulgátorov, aby neprišlo k plesniam, tu ide o čisto prírodný produkt bez pridaných chemických látok.

Nová sušička ovocia a zeleniny - ako vybrať?

V sušičke ovocia nemusíte sušiť len ovocie, ale môžete ju použiť i pri sušení hríbov, byliniek či zeleniny. Základ sušičky tvorí hlavný panel, kde sa nachádza výhrevne teleso, termostat a ventilátor.

Obľúbené produkty

Ako vybrať sušičku ovocia

Sušička je pre všetkých záhradkárov a hubárov neoceniteľným pomocníkom. Uplatnenie nájde však aj v bežnej domácnosti, pretože sa dá použiť na sušenie takmer čohokoľvek. Keďže je výber sušičiek ovocia na trhu pomerne široký, zorientovať sa medzi jednotlivými parametrami a vlastnosťami môže byť problém. S výberom sušičky vám pomôžeme.

Tvar sušičky

Vybrať si môžete z dvoch základných tvarov – okrúhleho a hranatého. Základným rozdielom je, že okrúhle sušičky majú motor (vykurovaciu jednotku) v spodnej časti, teplo teda stúpa smerom nahor. Hranaté sušičky majú motor na boku tela, teplý vzduch tým pádom prúdi horizontálne.

V prípade, že plánujete sušiť iba príležitostne, vystačíte si s okrúhlou sušičkou. Keďže teplo stúpa nahor a od stredu, môže sa stať, že potraviny na spodných plátoch budú usušené rýchlejšie a tie na okrajoch nebudú vysušené tak rýchlo ako tie v strede. Pláty, aspoň v prípade sušičiek s ich väčším počtom, treba preto počas sušenia prehadzovať. Sušičku treba pri kontrole potravín rozobrať, čo síce nezaberie veľa času, ak by ste to však mali robiť pravidelne, mohlo by vás to otravovať.

Sušička ovocia s plátmi

Pokiaľ plánujete používať sušičku pravidelne počas celého roka, vhodnejšou voľbou bude sušička hranatého tvaru. Sušenie potravín je rovnomerné, preto nebudete musieť pláty prehadzovať. Navyše sú pláty väčšinou vysúvacie, kontrola sušených potravín nie je teda vôbec náročná.

Veľkosť sušičky a počet plátov

Budete sušiť veľa byliniek, húb či ovocia? Potom sa obzerajte po sušičkách s väčším počtom plátov. Ak chcete sušiť len sezónne, postačí vám aj sušička s 5 či 6 plátmi. Päť či 6 plátov je u sušičiek štandard, na trhu však nájdete aj sušičky so 7, 9 či 14 plátmi. Niektoré sušičky nemajú stanovený presný počet plátov, pretože sa do nich dajú pláty dokúpiť. Sušičky s minimálne 9 plátmi sú vhodné pre ľudí, ktorí hľadajú prístroj na celoročné sušenie.

Sušičky majú bežne na šírku 50 cm a viac a na výšku okolo 20 – 40 cm.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie sušičky potravín

Príslušenstvo

Sušička ako jednoduchý domáci spotrebič neobsahuje veľa príslušenstva a doplnkov, ktoré sa k nej dajú dokúpiť. Zvyčajne sa dajú k sušičke zaobstarať náhradné pláty, nie je to však samozrejmosť. Pred kúpou sa informujte, či budete v prípade, že budete chcieť sušiť o niečo viac potravín, mať aj túto možnosť.

V niektorých prípadoch sa k sušičkám dajú dokúpiť aj špeciálne pláty (napríklad na bylinky) a podnos na zachytenie stekajúcej šťavy, vhodný na sušenie šťavnatých potravín. Okrúhle sušičky majú zvyčajne v základnej výbave, prípadne sa k nim dá dokúpiť otočný kruh. Zabezpečuje lepšiu cirkuláciu vzduchu a rovnomernejšie sušenie. K niektorým typom sušičiek si môžete zaobstarať teflónovú vložku, vďaka ktorej budete môcť sušiť aj veľmi mokré potraviny.

Dôležité parametre pri výbere sušičky

 • Výkon a príkon – čím silnejší je výkon sušičky, tým rýchlejšie dochádza k sušeniu ovocia. Výkon motora začína pri 170 W a končí pri 1 000 W. Ideálny výkon v prípade, že budete sušiť len občasne, je 500 W. Pre ľudí, ktorí sušia radi a robia tak po celý rok, je optimum sušička s výkonom 700 až 1 000 W.  Príkon, teda energetická náročnosť spotrebiča, sa vyjadruje taktiež vo wattoch. Obvyklá hodnota je 230 až 630 W.
 • Regulátor teploty – medzi dôležité funkcie sušičky patrí regulátor teploty. Rôzne druhy ovocia, zeleniny či hríbov si vyžadujú rôzne teploty pri sušení (vyššie napríklad na mäso, nižšie na sušenie byliniek), čo ovplyvňuje celkovo ich chuť a vôňu. Väčšina sušičiek má možnosť regulovať teplotu v rozmedzí 35 až 70 °C. Ak hľadáte stroj na sušenie byliniek, obzerajte sa po sušičke, kde regulácia začína od 30 °C. Niektoré sušičky majú prednastavené programy, potravinu stačí len vložiť do sušičky, stisnúť jedno tlačidlo stroj už všetko urobí sám. Množstvo sušičiek dodnes ešte nemá regulátor teploty, preto sa týmto typom radšej vyhnite. V opačnom prípade budete môcť pravdepodobne sušiť iba niektoré plody.
 • Časovač – dôležitou funkciou je časovač, ktorý vám uľahčí prácu a v mnohých prípadoch aj nervy. Sušička bude pracovať hodiny a nakoniec sa sama automaticky vypne.
 • Hlučnosť – bežne majú sušičky hlučnosť okolo 40 – 45 dB, čo umožňuje ich použitie bez rušenia aj v noci.
 • Vzdialenosť plátov – nielen počet plátov, ale aj možnosť nastaviť vzdialenosť medzi nimi, je dôležitým faktorom výberu. Funkciu oceníte, keď budete chcieť sušiť potraviny v celku, prípadne nakrájané na väčšie kusy.
 • Materiál – ak si zvolíte misky vyrobené z priehľadného plastu, potom máte vyhrané. Pri kontrolovaní ovocia totiž zabránite zbytočnému úniku tepla. Pri plnofarebných miskách jednoducho neviete, či je ovocie už dostatočne suché alebo nie a musíte ich neustále odokrývať.
 • Bezpečnosť – vzhľadom na to, že sušičky budete používať aj niekoľko hodín vkuse (niektoré druhy ovocia a zeleniny sa sušia viac ako 30 hodín), je dôležitá poistka proti prehriatiu. Väčšina spotrebičov túto bezpečnostnú poistku má, nie však všetky.
 • Čistenie – pri výbere sa rozhodujte aj podľa jednoduchosti čistenia prístroja. Zvyčajne sa používa na čistenie navlhčená utierka, niekedy sa však pláty dajú čistiť v umývačke. V návode na použitie spotrebiča sa o tejto možnosti dozviete.

Čo všetko sa dá v sušičke sušiť?

V sušičke možno sušiť nielen ovocie - bobuľové i kôstkové (pred sušením ho nezabudnite vykôstkovať), zeleninu (od paradajok cez mrkvu, kukuricu až po kelové listy, z ktorých takto vyrobíte zdravé čipsy), ale aj hríby, rôzne bylinkykoreniny (semená i vykopané korene), kvety, ale aj domáce cestoviny.

Sušička ovocia a zeleniny

Väčšina cenovo dostupných modelov si poradí aj so sušením mäsa (hovädziny, hydiny či zveriny) a rýb

Náš tip: Ak tieto dve suroviny plánujete sušiť pravidelne, potom si overte, či sa na vami vybranej sušičke dajú nastaviť aj vyššie teploty (nad 65 °C). Zároveň treba pamätať aj na to, že so zvyšujúcim sa podielom tuku v mäsa sa znižuje jeho trvanlivosť po usušení.

Sušenie je absolútne nenáročný proces, treba však pamätať na to, že teplota sušenia sa mení v závislosti od toho, čo do sušičky vložíte. Suroviny sušte v týchto teplotných intervaloch:

 • 35 – 40 °C – sušenie bylín, korenín,
 • 46 °C  °C – príprava domáceho jogurtu,
 • 50 – 55 °C – sušenie húb, ovocia, zeleniny,
 • 57 °C – sušenie domácich cestovín,
 • 68 °C – sušenie mäsa a rýb.

Ako vyrobiť domáci jogurt v sušičke ovocia?

Možno ste ani netušili, že sušičku ovocia môžete využiť aj ako domáci jogurtovač. Príprava je jednoduchá – liter plnotučného mlieka zmiešajte pre krémovejšiu konzistenciu s 1/2 hrnčeka sušeného mlieka

 • Nepasterizované mlieko krátko prevarte a nechajte ho vychladnúť na 49 °C,
 • pasterizované mlieko, naopak, zahrejte na teplotu 49 °C.

Z takto pripraveného mlieka odoberte cca. 1/4 hrnčeka a zmiešajte ho so 4 lyžicami bieleho jogurtu (musí obsahovať kultúry Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium). Zmes zmiešajte so zvyškom mlieka, naplňte ňou nádobky na jogurt a vložte ich na dno sušičky. Na časovači nastavte čas 3 hodiny a teplotu 46 °C.

Ako vyrobiť domáci bio jogurt v sušičke ovocia?

Príprava kysnutého cesta v sušičke ovocia

Po spotrebiči možno siahnuť aj vtedy, ak chcete urýchliť kysnutie cesta. Je to opäť jednoduché:

 • zo sušičky vytiahnite sušiace pláty a nahrejte ju na 46 °C,
 • na dno vložte plytký hrniec s vodou,
 • nad tento hrniec vložte plát, na ktorý položte misu s pripraveným cestom (misu prikryte utierkou),
 • cesto vykysne za 30 až 60 min.

Aká je cena novej sušičky? Po akej značke siahnuť?

Cena sušičky ovocia začína už na 30 € a môže sa vyšplhať oveľa vyššie. Pri výkonnejších sušičkách to môže byť až do výšky 600 €. Odporúčame vám najprv si preštudovať všetky parametre, ktoré pri sušičky vyžadujete a až potom sa orientovať na cenu. 

Ak si chcete kúpiť model od osvedčeného výrobcu, potom siahnite po sušičkách ovocia ConceptSencorEtaG21 či Klarstein.

Nešetrite pár eur a nekupujte lacnú sušičku ovocia, ktorá vám nebude vyhovovať. Ak si neviete poradiť, potom vyskúšajte niektorý z modelov, ktorý uvádzame v našom rebríčku nižšie. 

3 najlepšie sušičky ovocia podľa testov a recenzií

Pripravili sme pre vás rebríček najlepšie hodnotených sušičiek ovocia. Pozreli sme si recenzie sušičiek, porovnania, testy sušičiek a taktiež sme sledovali dôležité parametre. Výsledkom je nasledovný zoznam, ktorý vám poradí produkty overené reálnymi užívateľmi. Ak máte záujem o inú sušičku ovocia, ale chceli by ste poznať odborný názor, napíšte do komentára a my sa vám budeme snažiť čo najskôr poradiť.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

02/07/2017 19:07
Majo

Mam concept 1020 a maximalna spokojnost

26/07/2017 20:17
Biziková Sabína

Dobrý deň. Poprosím Vás o vyjadrenie k sušičke ovocia. Rozmýšľam medzi sušičkou od firmy ABC 728 002, lebo ma príkon až do 700W, a sušičkou Concept SO-1061, ta má menší príkon, ale je hranatá a zaberá menej miesta. Vedeli by ste mi poradiť. Ďakujem s pozdravom Biziková

27/07/2017 09:18
Martin

Sabína Biziková - výkon sušičky nie je až tak dôležitý , nakoľko sušenie nie je intenzívne a je dlhodobé. Model Concept SO-1061 s výkonom 240W je vhodným riešením aj pre náročnejšieho zákazníka. 9 poschodí pri sušení určite oceníte. Sušička ABC 728 002 má poschodí len 5 ( je možné samostatne dokúpiť ďalšie 3)

27/07/2017 10:14
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň. Rozdiel v rozmeroch je viac menej zanedbateľný (s výnimkou výšky):
sušička Concept SO-1061 (š x h x v): 32 x 33 x 45 / sušička ABC (š x h x v): 34 x 34 x 33 cm. Tak, ako píše Martin, sušička Concept má viac poschodí, čo človek ocení najmä pri bohatej úrode a je dokonca o pár EUR lacnejšia.

Čo sa týka príkonu, model ABC ponúka možnosť vybrať si z 3 stupňov výkonu. Výber stupňa sa odvíja od toho, čo v sušičke sušíte, je teda otázne nakoľko najvyšší stupeň využijete.

Ak hľadáte reálne skúsenosti zákazníkov, potom vám odporúčame pozrieť si českú heureku, kde nájdete 97 recenzií modelu ABC 728.002 (treba hľadať názov Domo DO 600 S).

22/08/2018 09:58
ST

Autor testovania asi nepozná princíp sušenia ovocia. Ináč by dopadli sušičky, ktoré nie sú ani energeticky ani šetrné a voči potravinám ako najlepšie.
Úplne iný princíp sušenia horizontálneho vedenia horúceho vzduchu je optimálny. Porušuje mikrovrstvu vlhkého vzduchu okolo sušenej potraviny a umožňuje využitie lepšie využitie kapacity teplého vzduchu pojať vlhkosť, lebo sa nechá cirkulovať a iba sa primiešava nový studený vzduch.
Tento spôsob sušenia je patentom fy Ezidry a sušičky tohto výrobcu sú bežne dostupné na trhu.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie v každej obývačke.

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...Publikované dňa: 30.06.2017
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepší tepovač kobercov, sedačiek či matracov pre domácnosť? Karcher alebo Zelmer Najlepší tepovač kobercov, sedačiek či matracov pre domácnosť? Karcher alebo Zelmer

Ak máte doma viac kobercov, určite raz za čas hľadáte spôsob, ako ich vyčistiť.   Pomôže vám s tým tepovač, resp. vysávač na tepovanie kobercov a my vám poradíme, ako si ten vhodný model...

Najlepší kombinovaný sporák? Recenzie a test chvália Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje Najlepší kombinovaný sporák? Recenzie a test chvália Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchnou doskou a elektrickou rúrou predstavuje vhodný kompromis medzi kvalitou varenia a energetickou úspornosťou. Viete, podľa čoho si vybrať?

Najlepší ručný vysávač? Recenzie a test chvália Bosch, Sencor aj Rowentu Najlepší ručný vysávač? Recenzie a test chvália Bosch, Sencor aj Rowentu

Ručný vysávač je nenahraditeľným pomocníkom pri náhlej nehode v domácnosti, napr. keď sa vám rozsype múka či strúhanka v kuchyni, ak deti prinesú blato či piesok na topánkach do...