Najlepšie sušičky potravín (ovocia). Recenzie poradia, ako vybrať

Sušené ovocie uchováva až 80% vitamínov, je výbornou náhradou sladkostí a pri procese sušenie sa vôňa a chuť ovocia zintenzívňuje. Zatiaľ čo v obchodoch sa ovocie musí upravovať pomocou emulgátorov, aby neprišlo k plesniam, tu ide o čisto prírodný produkt, bez pridaných chemických látok.

Nová sušička ovocia a zeleniny - ako vybrať?

V sušičke ovocia nemusíte sušiť len ovocie, ale môžete ju použiť i pri sušení hríbov, byliniek či zeleniny. Základ sušičky tvorí hlavný panel, kde sa nachádza výhrevne teleso, termostat a ventilátor.

Obľúbené produkty

Dôležité parametre pri výbere sušičky

 • Výkon - čím silnejší je výkon sušičky, tým rýchlejšie dochádza k sušeniu ovocia. Výkon motora začína pri 170 Wattow a končí pri 1000 Wattoch. Ideálny výkon je 500 W.

 • Regulátor teploty - medzi dôležitú funkciu sušičky na výslednom produkte patrí regulátor teploty. Rôzne druhy ovocia, zeleniny či hríbov si vyžadujú rôzne teploty pri sušení, čo ovplyvňuje celkovo ich chuť a vôňu. Množstvo sušičiek do dnes ešte nemá túto funkciu, preto sa týmto typom sa radšej vyhnite. V opačnom prípade budete môcť pravdepodobne sušiť iba niektoré plody.

 • Časovač - výhodnou funkciou je samotný časovač, sušička bude pracovať hodiny a nakoniec sa sama automaticky vypne. 

 • Počet misiek - množstvo misiek závisí od individuálnej potreby daného človeka, niektorí si vystačíme s troma, iným nepostačí ani päť misiek. Počet "poschodí" sušičky voľte podľa množstvom ovocia, ktoré sušíte. Informujte sa preto dopredu či je možné misky dokúpiť, nie každý typ sušičky má túto možnosť.

 • Materiál - ak si zvolíme misky vyrobené z priehľadného plastu, potom máme vyhrané. Pri kontrolovaní ovocia totiž zabránime zbytočnému úniku tepla. Pri plnofarebných miskách jednoducho nevieme, či je ovocie už dostatočne suché alebo nie a musíme ich neustále odokrývať.

Čo všetko sa dá v sušičke sušiť?

V sušičke možno sušiť nielen ovocie - bobuľové i kôstkové (pre susením ho nezabudnite vykôstkovať), zeleninu (od rajčín, cez mrkvu, kukuricu až po kelové listy, z ktorých takto vyrobíte zdravé čipsy), ale aj hríby, rôzne bylinky, koreniny (semená i vykopané korene), kvety, ale aj domáce cestoviny.

Sušička ovocia a zeleniny

Väčšina cenovo dostupných modelov si poradí aj so sušením mäsa (hovädziny, hydiny či zveriny) a rýb

Náš tip: Ak tieto dve suroviny plánujete sušiť pravidelne, potom si overte, či sa na vami vybranej sušičke dajú nastaviť aj vyššie teploty (nad 65 °C). Zároveň treba pamätať aj na to, že so zvyšujúcim sa podielom tuku v mäsa sa znižuje jeho trvanlivosť po usušení.

Sušenie je absolútne nenáročný proces, treba však pamätať na to, že teplota sušenia sa mení v závislosti od toho, čo do sušičky vložíme. Suroviny sušíme v týchto teplotných intervaloch:

 • 35 – 40 °C - sušenie bylín, korenín
 • 46 °C  °C - príprava domáceho jogurtu
 • 50 – 55 °C - sušenie húb, ovocia, zeleniny
 • 57 °C - sušenie domácich cestovín
 • 68 °C - sušenie mäsa a rýb

Ako vyrobiť domáci jogurtu v sušičke ovocia?

Možno ste ani netušili, že sušičku ovocia môžete využiť aj ako domáci jogurtovač. Príprava je jednoduchá - liter plnotučného mlieka zmiešajte pre krémovejšiu konzistenciu s 1/2 hrnčeka sušeného mlieka

 • nepasterizované mlieko krátko prevarte a nechajte ho vychladnúť na 49 °C
 • pasterizované mlieko naopak zahrejte na teplotu 49 °C

Z takto pripraveného mlieka odoberte cca 1/4 hrnčeka a zmiešajte ho so 4 lyžicami bieleho jogurtu (musí obsahovať kultúry Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium). Zmes zmiešajte so zvyškom mlieka, naplňte ňou nádobky na jogurt a vložte ich na dno sušičky. Na časovači nastavte čas 3 hodiny a teplotu 46 °C.

Ako vyrobiť domáci bio jogurt v sušičke ovocia?

Príprava kysnutého cesto v sušičke ovocia

Po spotrebiči možno siahnuť aj vtedy, ak chcete urýchliť kysnutie cesta. Je to opäť jednoduché:

 • zo sušičky vytiahnite sušiace pláty a nahrejte ju na 46 °C
 • na dno vložte plytký hrniec s vodou
 • nad tento hrniec vložte plát, na ktorý položte misu s pripraveným cestom (misu prikryte utierkou)
 • cesto vykysne za 30 až 60 min.

Aká je cena novej sušičky? Po akej značke siahnuť?

Cena sušičky ovocia začína už na 30€ a môže sa vyšplhať oveľa vyššie. Pri výkonnejších sušičkách to môže byť až do výšky 600€. Odporúčame vám najprv si preštudovať všetky parametre, ktoré pri sušičky vyžadujete a až potom sa orientovať na cenu. 

Ak si chcete kúpiť model od osvedčeného výrobcu, potom siahnite po sušičkách ovocia Concept, Sencor, EtaG21 či Klarstein.

Nešetrite pár Eur a nekupujte lacnú sušičku ovocia, ktorá vám nebude vyhovovať. Ak si neviete poradiť, potom vyskúšajte niektorý z modelov, ktorý uvádzame v našom rebríčku nižšie. 

3 najlepšie sušičky ovocia podľa testov a recenzií

Pripravili sme pre vás rebríček najlepšie hodnotených sušičiek ovocia. Pozreli sme si recenzie sušičiek, porovnania, testy sušičiek a taktiež sme sledovali dôležité parametre. Výsledkom je nasledovný zoznam, ktorý vám poradí produkty overené reálnymi užívateľmi. Ak máte  záujem o inú sušičku ovocia ale chceli by ste poznať odborná názor, napíšte do komentára a my sa vám budeme snažiť čo najskôr poradiť.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 30.06.2017
Hodnotenie článku:
(89.6%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať výrobník cukrovej vaty? Poradia vám recenzie Ako vybrať výrobník cukrovej vaty? Poradia vám recenzie

Cukrová vata - sladká pochúťka, ktorej sa len ťažko dá povedať nie. Hoci je je ručná výroba náročná, dokážete si ju urobiť aj doma. Chcete vedieť, ako? 

Umývačky riadu Bosch patria medzi najlepšie Umývačky riadu Bosch patria medzi najlepšie

Uvažujete o umývačke riadu? Tieto kuchynské spotrebiče dokážu ušetriť množstvo času a energie. K tým najlepším patria aj umývačky Bosch. Poradíme vám po ktorom modeli siahnuť.

Najlepšie bezdrôtové slúchadlá k televízoru aj k mobilu Najlepšie bezdrôtové slúchadlá k televízoru aj k mobilu

Bezdrôtové slúchadlá sú skvelým a inovatívnym príslušenstvom, ktoré využijete k televízoru, mobilu či notebooku. Viete, na čo sa pri ich kúpe zamerať?


Komentáre

02/07/2017 19:07
Majo

Mam concept 1020 a maximalna spokojnost

26/07/2017 20:17
Biziková Sabína

Dobrý deň. Poprosím Vás o vyjadrenie k sušičke ovocia. Rozmýšľam medzi sušičkou od firmy ABC 728 002, lebo ma príkon až do 700W, a sušičkou Concept SO-1061, ta má menší príkon, ale je hranatá a zaberá menej miesta. Vedeli by ste mi poradiť. Ďakujem s pozdravom Biziková

27/07/2017 09:18
Martin

Sabína Biziková - výkon sušičky nie je až tak dôležitý , nakoľko sušenie nie je intenzívne a je dlhodobé. Model Concept SO-1061 s výkonom 240W je vhodným riešením aj pre náročnejšieho zákazníka. 9 poschodí pri sušení určite oceníte. Sušička ABC 728 002 má poschodí len 5 ( je možné samostatne dokúpiť ďalšie 3)

27/07/2017 10:14
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň. Rozdiel v rozmeroch je viac menej zanedbateľný (s výnimkou výšky):
sušička Concept SO-1061 (š x h x v): 32 x 33 x 45 / sušička ABC (š x h x v): 34 x 34 x 33 cm. Tak, ako píše Martin, sušička Concept má viac poschodí, čo človek ocení najmä pri bohatej úrode a je dokonca o pár EUR lacnejšia.

Čo sa týka príkonu, model ABC ponúka možnosť vybrať si z 3 stupňov výkonu. Výber stupňa sa odvíja od toho, čo v sušičke sušíte, je teda otázne nakoľko najvyšší stupeň využijete.

Ak hľadáte reálne skúsenosti zákazníkov, potom vám odporúčame pozrieť si českú heureku, kde nájdete 97 recenzií modelu ABC 728.002 (treba hľadať názov Domo DO 600 S).

22/08/2018 09:58
ST

Autor testovania asi nepozná princíp sušenia ovocia. Ináč by dopadli sušičky, ktoré nie sú ani energeticky ani šetrné a voči potravinám ako najlepšie.
Úplne iný princíp sušenia horizontálneho vedenia horúceho vzduchu je optimálny. Porušuje mikrovrstvu vlhkého vzduchu okolo sušenej potraviny a umožňuje využitie lepšie využitie kapacity teplého vzduchu pojať vlhkosť, lebo sa nechá cirkulovať a iba sa primiešava nový studený vzduch.
Tento spôsob sušenia je patentom fy Ezidry a sušičky tohto výrobcu sú bežne dostupné na trhu.

Pridať komentár