Ako vybrať tenisovú raketu pre začiatočníka, juniora či pokročilého hráča?

Konečne si vaše dieťa vybralo šport, ktorému sa chce venovať? Ak vám doma rastie malý tenista či tenistka, nezabudnite na to, že okrem záujmu a podpory potrebuje vaše dieťa aj kvalitnú výstroj. A tou je bez pochýb aj tenisová raketa.

Tenisová raketa

Ak si chcete z času na čas zahrať spolu s ním, rakety budete potrebovať hneď dve. Viete, ktoré sú vhodné pre deti, ženy či pokročilých tenistov? Poradíme vám, aké parametre si pri kúpe všímať.

Obľúbené tenisové rakety


Tenisová výkonnosť a základné parametre rakety

Predtým, ako si pre raketu zájdete do obchodu, zvážte a posúďte to, na akej tenisovej úrovni sa nachádzate. Raketa musí zodpovedať vášmu hernému štýlu, požiadavkám a potrebám. Dôležitá je správna veľkosť úderovej plochy, veľkosť hlavy, vyváženie či samotná hmotnosť. Na trhu nájdete tenisové rakety pre deti, juniorov, začiatočníkov, pokročilých, ženy a závodných hráčov. V čom sa líšia ich parametre?

Hmotnosť tenisovej rakety – od toho, či vyberáte raketu pre začiatočníka, pokročilého hráča, prípadne profesionála, závisí to, akú hmotnosť by mala raketa mať.

 • Ultra ľahká – menej ako 240 g, pre začiatočníkov a rekreačných hráčov,
 • ľahká – od 241 do 280 g, pre začiatočníkov a pokročilých hráčov,
 • stredne ťažká – od 281 do 300 g, pre stredne až pokročilých hráčov,
 • ťažká – viac než 301 g, pre profesionálnych hráčov.

Veľkosť hlavy tenisovej rakety – ide o vypletenú časť rakety a platí, čím väčšia hlava, tým menšia možnosť pootočenia rakety v ruke.

 • Midsize – veľkosť pre profesionálnych hráčov (menej než 600 cm2);
 • Midplus – veľkosť pre stredne i viac pokročilých hráčov so zvládnutou technikou úderu (od 690 do 600 cm2);
 • Oversize – pre začiatočníkov a rekreačných hráčov (od 691 do 740 cm2);
 • Super oversize – pre začiatočníkov a rekreačných hráčov (viac než 741 cm2).

Tuhosť rámu tenisovej rakety – podľa toho, aký tuhý rám je, tak reaguje výplet. Ak je napr. rám tuhý, reaguje rovnako vo všetkých miestach výpletu hlavy, na druhej strane prenáša na paži podstatne viac vibrácií a otrasov.

 • Tuhý rám – vhodný pre príležitostných hráčov;
 • Stredne tuhý rám – vhodný pre začiatočníkov a pokročilých hráčov;
 • Pružný rám – vhodný pre pokročilých a profesionálnych hráčov.

Dĺžka tenisovej rakety – zväčša natrafíte na rakety s dĺžkou 680 až 690 mm, maximálna dĺžka v prípade predĺžených rakiet je 736,6 mm.

Tenisové rakety s loptičkami

Vyváženie tenisovej rakety – určuje polohu ťažiska, ktorá sa meria od konca rukoväte a ovplyvňuje schopnosť manévrovať a aj silu úderu vzhľadom na vydanú energiu. Meria sa v milimetroch od konca rukoväte smerom k hlave rakety.

 • Vyváženie do hlavy – viac ako 345 mm (vhodné pre začiatočníkov a rekreačných hráčov),
 • vyváženie na stred – od 345 do 340 mm (vhodné pre stredne pokročilých hráčov),
 • vyváženie do ruky – menej ako 340 mm (vhodné pre profesionálnych hráčov).

Grip (rukoväť) rakety – pri výbere rakety voľte šírku rukoväte podľa rozmeru vašej ruky. Grip je osemboký a meria 12 až 14 cm, v prípade potreby sa dá zvýšiť. Jeho hrúbka sa označuje ako L0 až L5.

 • L0 a L1 – detské rakety,
 • L2 – juniorské rakety alebo rakety pre ženy s malou rukou,
 • L3 – pre ženy alebo mužov s menšou rukou,
 • L4 – pre mužov alebo ženy s väčšou rukou,
 • L5 – pre väčšiu mužskú ruku.

Výplet tenisovej rakety – v prípade výpletu si môžete vybrať z 2 druhov:

 • Polyesterové výplety – ich výhodou je dlhá životnosť, nie sú však vhodné pre začiatočníkov a rekreačných hráčov.
 • Kevlarové výplety – ide o veľmi tuhý a odolný materiál. Zväčša sa kombinuje s nylonom a vznikajú kevlarové hybridy, ktoré však nie sú vhodné pre začiatočníkov.

Vyberáme z nášho katalógu

Pre deti – juniorov

Rakety sa vyrábajú už pre deti od 3 rokov, preto základným parametrom, na ktorý sa treba zamerať, je ochrana pred vibráciami a určite hmotnosť. Pohybovať by sa mala medzi 150 až 235 g pre deti od 3 do 9 rokov, u starších detí do 13 rokov sa hmotnosť pohybuje od 240 – 265 g.

Detské tenisové rakety

Hlava tenisovej rakety by mala byť v pomere k celkovej dĺžke rakety väčšia a to preto, aby sa dieťaťu ľahšie triafalo. Dĺžka detskej tenisovej rakety, ktoré často dizajnom pripomínajú rakety obľúbených závodných hráčov meria 48 až 64 cm. Raketa má špecifický tvar a skrátený rám. Obľúbenou značkou detských rakiet je Babolat, ceny sa pohybujú od 120 do 280 eur.

Pre začiatočníkov

Medzi začiatočníkov môžeme zaradiť aj hráčov, ktorí hrajú tenis príležitostne a s tenisom nemajú príliš veľa skúseností. Raketa pre tento typ hráčov by mala byť ľahká až stredne ťažká kvôli lepšej ovládateľnosti rakety, prípadnej únave, ale i prípadným zraneniam, ktoré môžu spôsobovať vibrácie a otrasy pri dopade tenisovej loptičky. Ideálna hmotnosť je od 230 do 285 g, hlava oversize alebo superoversize a vyvážená musí byť do rukoväte, čo zvyšuje razanciu úderov.

Pre pokročilých hráčov

Pri pokročilých hráčoch sa predpokladá, že sa tenisu venujú pravidelne, majú dobrú fyzickú kondíciu, zvládajú reakcie a s razanciou odohrajú údery. Aj preto je pre pokročilého hráča s pomalším švihom určená raketa s hmotnosťou od 270 do 290 g, pre hráča s rýchlejším švihom od 280 do 295 g. Hlava tenisovej rakety by mala byť o čosi menšia ako pri začiatočníkovi, od 645 do 660 cm2.

Obľúbené tenisové rakety

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

05/08/2021 08:52
Noro F.

Používam tenisovú raketu Babolat Pure Aero, model z roku 2019 a nemám mu čo vytknúť. Rám je veľmi kvalitný a výplet tiež, no je možnosť objednať si raketu aj bez výpletu, čiže každý si môže zvoliť to, čo mu najviac vyhovuje. V tom roku, keď som raketu kupoval, to bol úžasná a inovatívna novinka. Raketa dovoľuje hráčovi perfektnú kontrolu úderov. Predtým, než som túto raketu kúpil, chcel som si ju porovnať s tenisovou raketou Babolat Pur Aero predošlej generácie a pokrok bol značný. Raketa spĺňa všetky výrobcom deklarované parametre. Čo je skvelé, nezaťažuje predlaktie ani rameno. Je krásne razantná a hru mám vďaka nej celý čas pod kontrolou. Túto raketu som odporučil aj mojim známym. Žiadne negatíva som nepostrehol. Takže pre mňa je super.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.Publikované dňa: 08.02.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo MammutAkú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, ako si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacnéNajlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...