Najlepšia teplovzdušná pištoľ? Bosch, Parkside alebo Patriot

Teplovzdušná pištoľ je šikovným pomocníkom v domácnosti alebo v dielňach. Slúži na odstraňovanie starej farby, lakov či polepov.

Odstraňovanie farby pomocou teplovzdučnej pištole

Ak sa rozhodnete pre jej kúpu, tak by ste vo výbere mali zohľadniť hneď niekoľko faktorov, ktorým sa budeme venovať v našom článku.

Obľúbené modely teplovzdušných pištolí

Čo je to teplovzdušná pištoľ?

Začnime pekne po poriadku – teplovzdušné pištole sa používajú na odstraňovanie starých farieb a náterov, ale sú využiteľné aj napríklad na dekoračné, dokončovacie práce a dokážu tiež sušiť zvlhnuté múry. Teplovzdušné pištole pracujú na princípe fénu, čiže vybranú plochu opracúvajú prostredníctvom vysokej teploty. V obchodoch nájdete viaceré značky za rôzne ceny, čo si rozoberieme v závere článku.

Teplovzdušná pištoľ je však skutočne univerzálna, pretože ju môžete použiť aj na opracovanie plastov, ošetrenie zeminy, dezifekciu zvieracích príbytkov a pištole s vysokou maximálnou teplotou dokážu aj zapáliť uhlie na grile.

Odstraňovanie starého laku z okna pomocou teplovzdušnej pištole

Rozsah teplôt

Každá teplovzdušná pištoľ má svoj teplotný rozsah, na ktorý sa môže ohriať, no pri výbere sa orientujte podľa maximálnej teploty. Nastavovanie rôznej teploty je z toho dôvodu, že na jednotlivé činnosti je optimálna iná teplota.

  • 250 – 300 °C: Zmršťovanie káblových bužírok.
  • 300 – 400 °C: Zvarenie plachiet z umelej hmoty a látok s umelohmotným povlakom.
  • 500 – 650 °C: Odstraňovanie starej farby/náteru.

Tip: S odstraňovaním starej farby vám dobre pomôže špachtľa.

Regulácia a indikácia teploty

Nastavovanie teploty v rozsahu môže veľmi príjemne uľahčiť manipuláciu s pištoľou. Ak chcete, aby práca s pištoľou bola komfortná, tak vám najlepšie poslúži regulácia pomocou tlačidiel plus a mínus. Na výber sú tiež otočné regulátory teploty.

Drahšie modely majú displej, kde máte aktuálnu hodnotu teploty a teploty vzduchu na výstupe pištole. Počítať treba s tým, že na drahších modeloch je nastavovanie teploty presnejšie. Aby sa pištoľ neprehriala, tak si vyberajte také, ktoré majú termostat.

Ergonómia a hmotnosť

Aby sa vám s pištoľou dobre pracovalo, tak vám musí dobre sedieť v ruke a na rúčke by ideálne mala byť mäkká protišmyková guma. Ak kupujete v kamennom obchode, tak si overte, či je dobre vyvážená, ako sú usporiadené tlačidlá a či je možné obsluhovať ju pohodlne jednou rukou. Čo sa týka hmotnosti, tak čím nižšia, tým lepšie sa vám s pištoľou bude manipulovať.

Použitie teplovzdušnej pištole na okná auta

Cena a značky

No a pre mnohých je často rozhodujúcim faktorom cena. Tu záleží čisto na tom, koľko ste ochotní investovať a na čo teplovzdušnú pištoľ potrebujete.

Ak ju potrebujete len na nejaké občasné domáce práce, tak pokojne si nájdete dobré produkty za 10 až 20 eur. Nároční užívatelia sa stretnú aj s cenami nad 100 eur. Medzi kvalitné značky patrí napríklad Einhall, DWT, česká ETA, Bosch, Makita alebo Black & Decker.

Obľúbené modely teplovzdušných pištolí

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.Publikované dňa: 20.06.2019
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Decht v komíne – príčiny, ako vyčistiť sadze. Čo rozpúšťa decht? Šupky zo zemiakov komín nevyčistiaDecht v komíne – príčiny, ako vyčistiť sadze. Čo rozpúšťa decht? Šupky zo zemiakov komín nevyčistia

Pri kúrení na pevné palivo netreba zabúdať na údržbu a vyčistenie komína od množstva dechtu v podobe sadze, ktorá vás v tých najhorších prípadoch môže stáť aj život. Viac info v našom...

Ako navrhnúť a zrealizovať záhradné jazierko svojpomocne?Ako navrhnúť a zrealizovať záhradné jazierko svojpomocne?

Ak máte v záhradke veľa  "placu" , nerozmýšľajte príliš dlho, navrhnite a urobte si umelé jazierko úplne sami. S naším postupom "ako na to", vám vytvorenie záhradného jazierka nezaberie...

Aký je rozdiel medzi odvetrávanou a kontaktnou fasádou?Aký je rozdiel medzi odvetrávanou a kontaktnou fasádou?

Správne zvolená fasáda môže udržovať váš príbytok v šetriacom, úspornom režime a zároveň to môže byť aj niečo, čo budove dodá nový moderný ráz. Pred aplikáciou fasády, je potrebné,...