Najlepšia teplovzdušná pištoľ? Bosch, Parkside alebo Patriot

Teplovzdušná pištoľ je šikovným pomocníkom v domácnosti alebo v dielňach. Slúži na odstraňovanie starej farby, lakov či polepov.

Odstraňovanie farby pomocou teplovzdučnej pištole

Ak sa rozhodnete pre jej kúpu, tak by ste vo výbere mali zohľadniť hneď niekoľko faktorov, ktorým sa budeme venovať v našom článku.

Obľúbené modely teplovzdušných pištolí

Čo je to teplovzdušná pištoľ?

Začnime pekne po poriadku – teplovzdušné pištole sa používajú na odstraňovanie starých farieb a náterov, ale sú využiteľné aj napríklad na dekoračné, dokončovacie práce a dokážu tiež sušiť zvlhnuté múry. Teplovzdušné pištole pracujú na princípe fénu, čiže vybranú plochu opracúvajú prostredníctvom vysokej teploty. V obchodoch nájdete viaceré značky za rôzne ceny, čo si rozoberieme v závere článku.

Teplovzdušná pištoľ je však skutočne univerzálna, pretože ju môžete použiť aj na opracovanie plastov, ošetrenie zeminy, dezifekciu zvieracích príbytkov a pištole s vysokou maximálnou teplotou dokážu aj zapáliť uhlie na grile.

Odstraňovanie starého laku z okna pomocou teplovzdušnej pištole

Rozsah teplôt

Každá teplovzdušná pištoľ má svoj teplotný rozsah, na ktorý sa môže ohriať, no pri výbere sa orientujte podľa maximálnej teploty. Nastavovanie rôznej teploty je z toho dôvodu, že na jednotlivé činnosti je optimálna iná teplota.

  • 250 – 300 °C: Zmršťovanie káblových bužírok.
  • 300 – 400 °C: Zvarenie plachiet z umelej hmoty a látok s umelohmotným povlakom.
  • 500 – 650 °C: Odstraňovanie starej farby/náteru.

Tip: S odstraňovaním starej farby vám dobre pomôže špachtľa.

Regulácia a indikácia teploty

Nastavovanie teploty v rozsahu môže veľmi príjemne uľahčiť manipuláciu s pištoľou. Ak chcete, aby práca s pištoľou bola komfortná, tak vám najlepšie poslúži regulácia pomocou tlačidiel plus a mínus. Na výber sú tiež otočné regulátory teploty.

Drahšie modely majú displej, kde máte aktuálnu hodnotu teploty a teploty vzduchu na výstupe pištole. Počítať treba s tým, že na drahších modeloch je nastavovanie teploty presnejšie. Aby sa pištoľ neprehriala, tak si vyberajte také, ktoré majú termostat.

Ergonómia a hmotnosť

Aby sa vám s pištoľou dobre pracovalo, tak vám musí dobre sedieť v ruke a na rúčke by ideálne mala byť mäkká protišmyková guma. Ak kupujete v kamennom obchode, tak si overte, či je dobre vyvážená, ako sú usporiadené tlačidlá a či je možné obsluhovať ju pohodlne jednou rukou. Čo sa týka hmotnosti, tak čím nižšia, tým lepšie sa vám s pištoľou bude manipulovať.

Použitie teplovzdušnej pištole na okná auta

Cena a značky

No a pre mnohých je často rozhodujúcim faktorom cena. Tu záleží čisto na tom, koľko ste ochotní investovať a na čo teplovzdušnú pištoľ potrebujete.

Ak ju potrebujete len na nejaké občasné domáce práce, tak pokojne si nájdete dobré produkty za 10 až 20 eur. Nároční užívatelia sa stretnú aj s cenami nad 100 eur. Medzi kvalitné značky patrí napríklad Einhall, DWT, česká ETA, Bosch, Makita alebo Black & Decker.

Obľúbené modely teplovzdušných pištolí

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 20.06.2019
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vymeniť zámku vo dverách? Ako vymeniť fabku bez kľúča? Ako vymeniť zámku vo dverách? Ako vymeniť fabku bez kľúča?

Pokazená zámka vo dverách je problém. O tom niet pochýb. Komplikácia s vložkou vo dverách dokáže narobiť poriadne vrásky. Myslíte, že okamžite je to práca pre zámočníka? Ako vymeniť...

Špárovačka – ako vybrať škárovaciu hmotu na dlažbu, kameň, tehlový obklad Špárovačka – ako vybrať škárovaciu hmotu na dlažbu, kameň, tehlový obklad

Plánujete obkladať kuchyňu, kúpeľňu alebo inú miestnosť? V tom prípade by ste rozhodne nemali podceniť výber škárovacej hmoty. Poradíme vám, ako si správne vybrať škárovaciu maltu tak,...

Ako vybrať WC – závesné, či klasické stojace? Rozhoduje cena, rozmery a montáž Ako vybrať WC – závesné, či klasické stojace? Rozhoduje cena, rozmery a montáž

Čaká vás rekonštrukcia kúpeľne? Určite ste už premýšľali nad tým, aký zvolíte obklad, ktorá vaňa či sprchový kút sa vám do novej kúpeľne zmestí, ale nezabúdajte ani na toaletu. Doba ide...