Tlakomer na zápästie alebo na rameno? Najpresnejší tlakomer ponúka Omron, Microlife a Tensoval

Trpíte hypertenziou? Objavil sa u vás kolísavý krvný tlak? V takom prípade vám možno už váš lekár odporučil zadovážiť si domáci tlakomer. Tieto prístroje sú u ľudí s vysokým krvným tlakom nevyhnutnosťou, no zídu sa v takmer každej domácnosti.

Ako si vybrať tlakomer?

V tomto článku sa dozviete, prečo je dôležité mať doma tlakomer a hlavne, ako si vybrať kvalitný prístroj na meranie tlaku, ktorý aj v domácich podmienkach poskytne dostatočne presné meranie.

Najlepšie tlakomery na zápästie

Obľúbené tlakomery na ruku

Oplatí sa mať vlastný tlakomer v domácnosti?

Zakúpiť si vlastný prístroj na meranie krvného tlaku by mali v prvom rade všetci tí, ktorým jeho kúpu odporučil samotný lekár. V takom prípade odporúčanie neriskujte, meranie a zaznamenávanie krvného tlaku môžu byť kľúčové v stanovení diagnózy, začatí úspešnej liečby alebo pri zmene liekov. Pravidelne by si mali doma merať tlak hlavne pacienti s vysokým či kolísavým krvným tlakom. Pacienti s nízkym krvným tlakom môžu taktiež benefitovať z domáceho tlakomera, ak im nižší tlak spôsobuje zdravotné ťažkosti, napríklad nevoľnosť, odpadávanie či únavu.

Tí, ktorí sa kúpe tlakomeru bránia, často argumentujú tým, že domáce tlakomery aj tak nie sú také presné, ako tie u lekára. Aj keď v tomto argumente je kúsok pravdy, lacné tlakomery neoverených značiek majú skutočné vysoké odchýlky v meraní, ak siahnete po kvalitných značkách, ktoré svoje modely klinicky testujú, tieto obavy nebudú na mieste. Domáce meranie tlaku môže byť dokonca ešte účinnejšie, keďže neraz sa stáva, že pacienti bývajú u lekára nervózni a vystresovaní, čo vedie k nameraniu vyššieho krvného tlaku, než by namerali v pohodlí domova.

Pravidelným domácim meraním zistíte, aký býva váš krvný tlak ráno a aký večer, či bývajú pri meraní nejaké výchylky (napríklad v stresovom období, čo neznamená, že máte problém s hypertenziou aj v bežné dni) a či netrpíte aj inými zdravotnými ťažkosťami – tlakomer zaznamená napríklad aj srdcovú arytmiu. Pravidelným meraním dokážete zistiť váš priemerný krvný tlak, napríklad za týždeň merania, a lepšie tak vyhodnotiť svoje výsledky, o ktoré sa môžete podeliť s lekárom. Ak aj hypertenziou netrpíte, tlakomer sa oplatí mať v domácnosti u ľudí vo vyššom veku alebo u tých, ktorí majú toto alebo iné kardiovaskulárne ochorenie v rodine.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie tlakomery

Ako si vybrať tlakomer

Výber tlakomeru môže byť náročnou úlohou – na trhu sa ich totiž nachádza množstvo od overených značiek až po rôzne menej známe značky ponúkajúce lacnejšie alternatívy. Ako pri všetkom, aj tu platí, že drahší nemusí znamenať lepší. Preto sme pre vás pripravili prehľad toho, na čo je potrebné sa zamerať.

Na začiatku ešte spresníme, že sa rozprávame o digitálnych tlakomeroch. Ich náprotivok – ortuťový tlakomer, sa používa na manuálne kontrolovanie krvného tlaku v ambulanciách a aj keď ide o veľmi presný typ tlakomeru, na meranie je potrebná pomoc druhej osoby, pričom laik nemusí nutne vedieť tlak zmerať správne. Preto sa v domácnostiach používajú digitálne tlakomery, ktoré urobia prácu za vás a vy si už len prečítate výsledok z prehľadného displeja.

Klinické testovanie

Alfou a omegou kvalitného tlakomera by malo byť jeho klinické overenie uznávanou spoločnosťou, ktorá po otestovaní modelu tlakomeru vydá protokol o presnosti merania tlakomeru. Takéto protokoly mávajú napríklad tlakomery spoločnosti Omron. Medzi najznámejšie protokoly sa radia tie vydávané spoločnosťami:

 • British Hypertension Society (BHS certifikát), ktorá hodnotí tlakomery snáď najpodrobnejšie zo všetkých spoločností, keďže ich hodnotí podľa stupňa presnosti,
 • European Society of Hypertension (IP protokol), ktorá je európskou spoločnosťou vydávajúcou potvrdenie, že tlakomer buď poskytuje vyhovujúce výsledky, alebo je meranie nevyhovujúce,
 • a Association for the Advancement of Medical Instrumentation (AAMI certifikát), ktorá sídli v USA a podobne vydáva buď vyhovujúce, alebo nevyhovujúce hodnotenie.

Typy tlakomerov podľa manžety

Poznáme 2 druhy tlakomerov – tie, ktoré merajú krvný tlak na ramene a tie, ktoré ho merajú na zápästí. Častejšie používané aj v lekárskych ambulanciách sú tlakomery s manžetou na rameno. Manžeta na zápästie sa používa najmä ako cestovný tlakomer či prenosný tlakomer do práce, či na meranie tlaku pre športovcov.

 • Tlakomer s manžetou na rameno – Ide o najpresnejší typ tlakomerov. Keďže manžeta sa upína na rameno, je vhodné skontrolovať si najmä údaj o jej veľkosti a nastaviteľnosti, a to hlavne pri ľuďoch so širšími pažami. Zároveň je vhodné overiť si, či je na nastavenie manžety potrebná asistencia druhej osoby, alebo sa dá celé meranie vykonať svojpomocne. Zle nasadená manžeta môže spôsobiť odchýlky v meraní, preto sú vhodné funkcie navyše, ktoré dokážu tieto nerovnosti minimalizovať alebo na zle nasadenú manžetu upozorniť.

Domáci tlakomer na rameno

 • Tlakomer s manžetou na zápästie – Mnohí ľudia si potrebujú tlak merať pravidelne počas dňa, preto je takýto tlakomer ideálnou pomôckou do práce, ale aj na cesty. Preto by mal byť skladný a kompaktný s jednoduchým ovládaním. Pri tomto druhu merania je dôležitá poloha zápästia, preto poteší funkcia kontroly polohy zápästia. Mnohých poteší čo najdiskrétnejšie meranie, preto sú vhodné bezhlukové tlakomery (0 dB) alebo tlakomery s čo najnižšou hlučnosťou a bez zvukovej signalizácie.

Typy tlakomerov podľa spôsobu tlakovania manžety

V rámci spôsobu tlakovania manžety rozlišujeme najmä automatické a poloautomatické, keďže tieto typy sa najčastejšie vyskytujú na trhu ako tlakomery do domácnosti. Jestvujú aj mechanické tlakomery, ktoré využívajú zdravotníci, a ich merania sú veľmi presné. Človek vykonávajúci meranie musí mať skúsenosti s takýmto typom merania tlaku, čo v domácich podmienkach nie je ani praktické, ani efektívne.

 • Automatické tlakomery – Automatické tlakovanie znamená, že tlakomer má zabudovaný kompresor, ktorý dokáže sám natlakovať manžetu na požadovanú hodnotu. Dôležitá je funkcia, ktorá hodnotu tlaku v manžete prispôsobí predpokladanej hodnote vášho systolického krvného tlaku, aby meranie prebehlo pohodlne a bez prílišne nafúkanej manžety.
 • Poloautomatické tlakomery – Tieto tlakomery sú vybavené pumpičkou s balónikom, ktorým treba manuálne napumpovať manžetu, čo si vyžaduje určitú dávku zručnosti (manžeta by mala mať asi o 30 mmHg viac než systolický krvný tlak) a asistenciu druhej osoby.

Veľkosť manžety

Veľkosť manžety závisí od obvodu vášho ramena, resp. zápästia. Je dôležité podotknúť, že kým tlakomery na rameno zväčša majú možnosť výmeny manžety na väčšiu (tú je možné zakúpiť si od výrobcu), u tlakomerov na zápästie táto voľba nebýva, preto je o to viac dôležité, aby ste si tento údaj skontrolovali. Tlakomery v popise udávajú obvod manžety, ktorá by mala mať aspoň o niekoľko cm viac než obvod vášho ramena, resp. zápästia. Často sa manžety označujú veľkosťami S, M, L, XL ako pri oblečení, no konkrétny obvod sa u rôznych výrobcov môže líšiť.

Okrem obvodu je dôležitá aj šírka manžety. Paže žien a detí bývajú kratšie než mužské paže, preto si budú vyžadovať menšiu šírku, a mužské paže väčšiu šírku. Šírka manžety súvisí aj s obvodom ramena a stúpa úmerne. Menšie manžety mávajú šírku 12 cm, stredne veľké pre priemernú veľkosť paží 15 cm a väčšie veľkosti zas 18 cm.

Displej a ovládanie

Tento parameter je dôležitý najmä pre seniorov, ktorí už horšie vidia, resp. ktorým by sa zložité ovládanie zapamätávalo ťažko. Ak kupujete tlakomer pre seniorov, overte si veľkosť displeja a tlačidiel na ňom. Tlačidiel by malo byť minimum – postačí tlačidlo na zapnutie/vypnutie merania, tlačidlo na zobrazenie histórie a dve tlačidlá v tvare šípok na posúvanie sa v histórii dopredu a dozadu. Displej by mal obsahovať veľké číslice, ktoré budú usporiadané prehľadne a budú čitateľné i pri zhoršených svetelných podmienkach či vysokom jase.

Tlakomer s manžetou na rameno

Nápomocné je aj signalizovanie odchýlok za pomoci farieb a zvukov. Farebná signalizácia často odlíši vysoký a nízky krvný tlak alebo arytmiu červenou farbou a štandardný tlak zelenou farbou. Pre ľudí so zhoršeným zrakom bude nápomocná zvuková signalizácia, ktorá podobne rozličnými signálmi odlíši výsledky merania tlaku. Ovládanie tlakomeru a práca s displejom by mala byť jednoduchá a intuitívna.

Záznamy merania tlaku

Moderné tlakomery dokážu záznamy merania tlaku uložiť v pamäti, čo je hodnotná funkcia hlavne vtedy, ak potrebujete tlak sledovať pravidelne. Tlakomery dokážu uložiť 30, 60, 100 i viac záznamov v pamäti, závisí to od konkrétneho modelu. Pozor, mnohé tlakomery na zápästie túto funkciu nemajú. Ak tlakomer používate s ďalšou osobou alebo osobami, je vhodné, ak tlakomer uloží záznam pre 2 alebo viacero osôb. Dôležitá je aj funkcia merania pre „hosťa“, čo znamená, že záznam sa do pamäte neuloží. Takto si bude môcť tlak zmerať aj iná osoba, alebo si tlak skontrolujete mimo času, v ktorom si bežne tlak kontrolujete.

Recenzie a značky

Pri mnohých produktoch neplatí, že musí ísť len o overenú značku, aby bol výrobok kvalitný. Pri tlakomeroch však značka skutočne zaváži. Najznámejšou značkou tlakomerov nielen u nás, ale aj vo svete, je Omron, ktorá ponúka širokú škálu tlakomerov, ktoré sú klinicky testované a pri vzhliadnutí recenzií je vidieť úprimnú spokojnosť zákazníkov. Známa je aj značka Microlife vyrábajúca tlakomery a iné zdravotnícke pomôcky, nemecká značka Beurer či český výrobca Hartman.

Pred kúpou tlakomeru dajte na rady z recenzií používateľov. Mnohí siahli po lacných tlakomeroch a zažívajú sklamanie z nepresného merania, iní zas volili cenovo dostupné modely s klinickým testovaním a boli prekvapení ich kvalitou a meraniami. Okrem recenzií navštívte aj stránku výrobcu alebo sa v predajni informujte o servisných službách, či budete mať kde výrobok reklamovať, ako dlho bude oprava trvať (ak je servis na Slovensku, potrvá kratšie, než keby sa výrobok posielal do zahraničia) a aká dlhá je záručná doba. Klinicky testované a overené tlakomery ponúkajú záruku 3 a viac rokov, čo môže byť taktiež známka kvality výrobku.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie tlakomery

Prepojenie s počítačom alebo smartfónom

Keďže pri hypertenzii či iných poruchách hladiny krvného tlaku je dôležité vytvárať si záznam meraní, je viac než vítané, ak tlakomer využíva moderné technológie a umožní tieto záznamy z pamäte presunúť do mobilného zariadenia alebo počítača pomocou Bluetoothu a aplikácie. Záznamy z pamäte tak nebudete musieť niekam prepisovať, keď bude pamäť plná, ale budete ich mať na jednom mieste. Výhodou je, že pri spojení so smartfónom alebo počítačom často aplikácia od výrobcu dokáže záznamy vyhodnotiť, počítať priemery a vytvárať štatistické údaje, ktoré vám určite pomôžu – či už pre osobné potreby, alebo pri návšteve lekára.

Malý tlakomer na zápästie

Funkcie navyše

 • Senzor pohybu – Pri meraní by sa človek nemal vôbec hýbať, inak to skreslí výsledok merania. Niektoré tlakomery zaznamenávajú, či ste sa pri meraní nepohli, a následne vás na prípadný pohyb vo výsledku upozornia.
 • Detekcia arytmie – Mnohé tlakomery dokážu odhaliť srdcovú arytmiu, počas ktorej je meranie tlaku nepresné. Takýmto upozornením zistíte, že je potrebné meranie zopakovať, príp. ak sa arytmia objavuje často, bude indikovať potrebu návštevy lekára.
 • Správnosť nasadenia a polohy manžety – Je to funkcia objavujúca sa u kvalitnejších či drahších modelov. Poloha manžety je pri meraní kľúčová, najmä pri meraní na zápästí. S touto funkciou budete vedieť, že máte meranie po napravení manžety zopakovať, inak bude výsledok skreslený.
 • Inteligentné nafúkanie manžety – Ak máte užšiu pažu a nižší tlak, skutočne nie je potrebné tlakovať manžetu na 200 mmHg. Spôsobuje to nepríjemné obopínanie, ktorému sa dá predísť, ak tlakomer dokáže odhaliť, ako veľmi je potrebné nafúkať manžetu, Táto funkcia sa hodí hlavne tam, kde je v domácnosti viac ľudí, alebo ľuďom s kolísavým tlakom.

Cena

Cena je pre mnohých, najmä seniorov, dôležitý parameter, no nesiahnite hneď po najlacnejšom tlakomeri. Lacné modely sa pohybujú okolo 20 eur, no vždy si pred kúpou pozrite aj recenzie, aby ste neminuli peniaze na nespoľahlivý výrobok. Lepšie tlakomery začínajú už od 40 – 50 eur, tlakomery Omron možno zakúpiť už od 60 eur, preto je niekedy lepšie zvážiť kúpu a investovať do kvalitnejších značiek. Ceny sa môžu vyšplhať až do výšky 100 a viac eur, pričom tieto tlakomery sú vybavené viacerými funkciami navyše. V takom prípade taktiež zvážte, či dané funkcie využijete. Ak kupujete tlakomer seniorovi, možno nie je potrebné pripojenie k smartfónu, ale dôležitejší je skôr prehľadný displej.

Ako sa tlakomer správne používa

Na pravidelné meranie krvného tlaku si vyhraďte vždy približne rovnaký čas – teda nemerajte jeden deň skoro ráno, druhý deň podvečer a v nasledujúci deň v čase poludnia. Výsledky by sa veľmi pravdepodobne líšili, keďže krvný tlak sa odvíja aj od času, kedy ho meriame. K meraniu si pohodlne sadnite k stolu, na ktorom bude tlakomer stáť, a pred začatím si zopár minút poseďte, aby sa váš organizmus upokojil, ak ste predtým napríklad veľa chodili.

Medzitým si nasaďte manžetu na rameno. Vyhrňte si rukáv, aby manžeta priamo obopínala rameno, no ak bude rukáv vaše rameno škrtiť, radšej si tento kus oblečenia vyzlečte. Manžeta sa nasadzuje približne 3 cm nad lakťovou jamkou, pričom je potrebné manžetu nastaviť tak, aby nebola príliš široká, no ani príliš tesná. Ruku držte uvoľnene v opretej polohe tak, že zápästie je na stole približne vo výške srdca a rameno voľne pri tele.

Následne stačí už len stlačiť tlačidlo na spustenie merania. Pri tlakovaní manžety sa nehýbte, nerozprávajte, nejedzte a nepite, keďže aj to môže skresliť výsledky merania, prípadne tlakomer vyhodnotí meranie ako neúspešné. Seďte uvoľnene a voľne dýchajte až do skončenia merania. Po prečítaní výsledku tlakomer vypnite a vykonajte ešte jedno kontrolné meranie. Opäť si chvíľku poseďte, doprajte si niekoľko minút v pokoji a postup zopakujte.

TOP tlakomery

Už viete, ako si tlakomer vybrať. Na záver vám ponúkame ešte niekoľko tlakomerov, ktoré sa tešia dobrým recenziám zo strany užívateľov a budú pre vás vhodnou voľbou.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...Publikované dňa: 03.02.2021
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rady, ako presvetliť tmavú obývačku, chodbu či kuchyňuRady, ako presvetliť tmavú obývačku, chodbu či kuchyňu

Ak máte pocit, že sa do vášho bytu neviete zmestiť, všetko je príliš stiesnené a tmavé, nemusíte sa ihneď sťahovať. Niekedy stačí vymeniť skutočne iba zopár drobností.

Protipožiarna ochrana v bytoch a domoch – vytvorte si únikové cesty a protipožiarny plánProtipožiarna ochrana v bytoch a domoch – vytvorte si únikové cesty a protipožiarny plán

Prevencia je najlepšia ochrana. Každý by mal ovládať zásady požiarnej bezpečnosti, ako požiaru v budovách predchádzať a mať pripravené únikové cesty, ktoré v prípade núdze bude môcť...

Rady a tipy, ako rýchlo a dôkladne upratať nielen pred VianocamiRady a tipy, ako rýchlo a dôkladne upratať nielen pred Vianocami

V dnešnom článku vám dáme pár tipov na to, ako upratovanie bytu zefektívniť. A nemusíte ich využiť len vtedy, keď sa blížia sviatky.