Ako vybrať tú najlepšiu meteostanicu? Poradia recenzie a testy

Aj vás už omrzeli predpovede alebo skôr tipy na zajtrajšie – včerajšie počasie? V takom prípade je kúpa metestanice rozumným a možno aj jediným riešením. Na to, aby ste si však vybrali tú správnu sa oplatí poznať parametre, ktoré sú pri výbere kľúčové.

Meteorologická stanica do bytu

Na prvý pohľad by sa to mohlo zdať jednoduché, no vedzte, že meteostanice toho v sebe skrývajú viac ako len obyčajný teplomer. 

Chcete meteostanicu, ktorá zobrazuje vonkajšiu aj vnútornú teplotu, vlhkosť vzduchu, rýchlosť vetra, barometrický tlak, UV žiarenie, predpoveď počasia alebo dokonca množstvo zrážok? Vyžadujete, aby sa dáta dali prenášať do počítača alebo mobilu? Toto všetko metostanica ponúka.

Zároveň je na trhu nespočetné množstvo modelov, ktoré vám môžu spôsobiť zmätok. Veríme, že naše rady a výber tých najlepších meteostaníc vám výber uľahčí.

Obľúbené meteostanice


Čo od metostanice očakávam?

Pred kúpou meteostanice musíte vedieť nielen aké funkcie meteostanice majú, ale takisto, čo vyžadujete vy. Ak vám postačí vonkajšia a vnútorná teplota, nebudete veľmi náročný užívateľ. Základná výbava meteostaníc väčšinou poskytne aj merania vlhkosti, čas, budík a hodnotu atmosferického tlaku.  

Ak ste predsa len náročnejší používateľ v takom prípade vás možno budú zaujímať aj množstvo zrážok, pravdepodobnosť zrážok, barometrický tlak, hodiny, LED podsvietenie displeja a takisto aj prepojenie dát s počítačom alebo mobilnou aplikáciou.  Čo sa týka hodnôt meraných v exteriéri, zvyčajne tieto meteostanice disponujú bezdrôtovým čidlom, ktoré tieto hodnoty sníma na displej vašej meteostanice.  

Bezdrôtová meteostanica vs pripojenie senzorov cez kábel

Keďže je počasie jednou z najdôležitejších súčastí nášho života, ľudia hľadali množstvo spôsobov na to, ako ho čo najlepšie analyzovať. Preto potom vznikali aj rôzne typy meteostaníc, ktoré získavajú rôzne typy údajov. Prvým kritériom, podľa ktorého sa dajú najjednoduchšie meteostanice deliť, je spôsob pripojenia senzoru na sledovanie počasia.

 • Senzor pripojený cez kábel – tieto meteostanice sú staršieho typu a signál sa prenáša pomocou drôtu. Nevýhodou tohto typu meteostaníc je, že majú obmedzenejšie funkcie – nedokážu merať vonkajšiu vlhkosť, tlak ani oblačnosť.
 • Bezdrôtová meteostanica – toto už je modernejšie riešenie, do ktorého by ste mali ísť, ak by ste si vyberali medzi stanicou, ktorá meria cez kábel a bezdrôtovou. Senzor tejto stanice je umiestnený vonku, no musí byť v blízkosti základne, aby dokázala bezdrôtovo prenášať všetky informácie.

Keďže sú meteostanice so senzorom pripojeným cez kábel už zastaralejšie, tak budeme väčšinu tohto článku venovať práve bezdrôtovému typu meteostaníc. Do tých s káblovým senzorom sa už neoplatí investovať, takže ak plánujete kúpu meteostanice, voľba je v tomto prípade jasná. Aby ste presnejšie vedeli, akú meteostanicu si zaobstarať, tak máme pre vás delenie podľa predpovedí počasia – ako prístroj analyzuje počasie a odkiaľ čerpá informácie.

Najlepšie meteostanice

Vybrali sme pre vás top meteostanice, ktoré sú na našom trhu najlepšie, najpredávanejšie, najobľúbenejšie a najmä cenovo dostupné. Otestovali ich samotní spotrebitelia, často k nim nájdete recenzie (na Heureka alebo Alza.sk). Možno práve medzi nimi je aj tá vaša.

Počet senzorov na meranie teploty a vlhkosti a ich dosah

Vlhosť a teplotu merajú čidlá, ktoré sú umiestnené vonku a tiež vnútri (merajú vnútornú teplotu, nachádzajú sa priamo v meteostanici). Vonkajšie čidlá sú spravidla bezdrôtové a majú rôzny dosah – od 25 až do 100 m. Existuje viac možností. Niektoré meteostanice disponujú jedným čidlom na snímanie vonkajšej teploty. Iné meteostanice disponujú čidlami na meranie vonkajšej vlhkosti, tlaku či rýchlosti vetra. Poloprofesionálne meteostanice môžu disponovať až 5 čidlami. Dosah čidiel znižuje akákoľvek prekážka, nemali by sa v ich blízkosti nachádzať steny, živý plot ani stromy. 

Meteostanica s farebným displejom

Meteotime, WiFi, či meranie tlaku?

 • Meranie tlaku – základom celej meteostanice je meranie atmosferického tlaku pomocou barometra. Okrem toho sem, samozrejme, patria aj ďalšie základné namerané hodnoty – vlhkosť vzduchu a teplota. Na základe zozbierania a analýzy všetkých týchto informácií je prístroj schopný vyhodnocovať tieto informácie a predpovedať vývoj počasia. Keď si to na prístroji nastavíte, tak by mal byť schopný merať napríklad aj rýchlosť vetra.
 • Systém meteotime – meteotime je špeciálny systém na globálne sledovanie počasia. Je to podobné, ako keď sa vám automaticky na telefóne nastaví čas. Jednoducho je vaša meteostanica napojená na centrálny vysielač. Z tohto vysielača ide signál, meteostanica ho dekóduje a získané informácie potom zobrazí užívateľovi na displeji. Nevýhodou však je, že tento spôsob nie je možný vo všetkých lokalitách Európy a je vyššia možnosť odchýlky od reálneho počasia, ktoré nás čaká.
 • Pripojenie na internet – všetky informácie, ktoré sa v meteostanici zobrazia, sú čerpané z internetu. No a ak by ste sa pýtali, na čo je prístroj napojený, tak prístroj musíte pripojiť k WiFi, prípadne k počítaču. Vďaka tomuto typu meteostaníc je možné sledovať počasie niekoľko dní dopredu, no čo sa týka presnosti, tak to nie je 100%.
 • Hybridné meteostanice – tie sú kombináciou vyššie spomenutých systémov. Posledné dva typy, ktoré majú viacero funkcií a využívajú na predpoveď počasia aj iné informácie, než len meranie veličín vonku. Celkovo by sme vám tento typ odporúčali najviac, pretože týmto spôsobom máte najkomplexnejšie a najpresnejšie informácie.

Ak by sme vám mali poradiť, ako dosiahnuť čo najpresnejšiu predpoveď počasia, v prípade, že máte nejaké plány závislé od počasia, tak je dobré kombinovať viacero zdrojov údajov. Využiť na to môžete práve vašu meteostanicu, stránky s predpoveďou na internete alebo predpoveď počasia v televízii. Každý kanál má svoju predpoveď, preto sa spoliehajte najmä na takú, s ktorou máte skúsenosti, že naozaj vychádza.

LCD a LED, TFT, VA alebo inverzný displej

Už vyššie sme niečo spomínali o prehľadnosti údajov a veľkosti displeja, no v tejto časti si to preberieme detailnejšie. Základnou vlastnosťou, ktorú by mal každý displej spĺňať, je dostatočná prehľadnosť údajov. Meteostanice si radi zaobstarávajú aj starší ľudia a je jasné, že tým sa už bude neprehľadný displej čítať ťažšie. S týmto súvisí aj jas displeja. Čím väčšie je rozpätie nastavovania jasu displeja, tým je to lepšie.

Teraz prejdeme ku konkrétnym typom displeja, ich výhodám a nevýhodám.

 • LCD displej – vyskytuje sa u týchto prístrojov asi najčastejšie. Jeho výhodou je to, že má nižšiu spotrebu energie, no to nesie so sebou aj určité nevýhody. V noci tento prístroj nesvieti a ak chcete zistiť údaje o počasí po tme, tak si musíte na prístroj posvietiť. Osvetlenie v meteostanici vyžaduje napájanie, pretože diódy majú veľký odber energie.
 • LED displej – v tomto prípade je už čítanie údajov aj po tme jednoduchšie, keďže je LED displej napájaný zo siete. Môžete si vyberať aj farby na displeji a prehľadné zobrazenie nameraných údajov.
 • TFT displej – prístroje s týmto typom displeja majú nastaviteľný jas a kontrast. Ponúkajú veľmi jemný a ostrý obraz, väčšinou sú tieto displeje väčšie a prehľadnejšie. Na druhej strane musíte rátať s tým, že ich musíte umiestniť v blízkosti zásuvky, pretože vyžadujú napájanie zo siete.
 • VA displej – je to inverzný farebný displej, ktorý disponuje vysokým kontrastom. Vďaka tomu potom viete lepšie odčítať údaje, pretože nesplývajú zo zvyškom displeja. Rovnako má aj široké pozorovacie uhly.
 • Inverzný displej – na tmavom displeji sa nachádzajú svetlé číslice. Je len na vás, či vám takéto niečo bude vyhovovať, pravdepodobne si to musíte vyskúšať a podľa toho si zvoliť tento typ displeja alebo iný.

Meteostanica s LCD displejom

Osvetlenie displeja

To čo meteostanica nameria a zobrazuje, chcete samozrejme, aj jednoznačne vidieť. Preto je dôležité, aby mal displej správne farby prípadne osvetlenie. Základné metoestanice možnosť podsvietenia zvyčajne nemajú, preto je výhodou, ak je displej osvetlený LED diódami (inverzný LED displej) a ešte lepšie, ak má zariadenie farebný displej

Metostaníc s trvalým podsvietením je veľmi málo, keďže v takom prípade je zvyčajne potrebný napájací adaptér a nielen klasická batéria. Profesionálne meteostanice však sieťový adaptér obsahujú takmer vždy.

Batérie aj elektrina

Na výber máte z troch možností: napájanie cez batérie, sieťové cez kábel a ich kombinácia. V prípade napájania cez batérie je podstatné, aby meteostanica disponovala signalizáciou slabej batérie. Či už ide o výmenu batérií alebo nutnosť ich dobitia, prístroj vám to oznámi alarmom. Za najlepšie považujeme kombinované napájanie, vďaka ktorému môžete meteostanicu premiestňovať.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie meteostanice

Prenos dát do počítača či mobilu

Náročnejší zákazník si určite potrpí na multifunkčnosť tohto zariadenia. Nielen meranie všetkých parametrov od teploty, času, vlhkosti, rýchlosti vetra až po tlak či dažďové zrážky. Rovnako tak je pre niekoho praktické namerané hodnoty analyzovať. Preto je nutné vedieť namerané údaje preniesť do mobilného zariadenia či počítača. Toto umožňujú aplikácie (napríklad Weather Underground, Weather Cloud), ktorými sú zvyčajne vybavené poloprofesionálne alebo profesionálne meteostanice s komplexnými údajmi o počasí vo vašom okolí.

Meteostanica s podsvieteným displejom 

Domáce meteostanice dokážu merať teplotu, vlhkosť, čas i úhrn zrážok

Moderné meteostanice sú multifunkčné. To značí, že dokážu merať nielen teplotu a vlhkosť, ale aj čas, tlak a rýchlosť vetra. Niektoré sa dokonca dajú použiť ako budík.

 • Teplota = tento parameter je pri meteostaniciach najdôležitejší. Zistíte, aká je teplota vzduchu vonku a pri väčšine meteostaníc aj teplota vnútri. Niektoré vám prezradia dokonca i to, aká je pocitová teplota (pociťovaná pri vetre).
 • Relatívna vlhkosť vzduchu = udáva v percentách, koľko vody je vo vzduchu.
 • Tlak vzduchu = tlak (súvisí s teplotou, vlhkosťou vzduchu i nadmorskou výškou) vám prezradí, či sa bude meniť počasie.
 • Čas = z vysielača prijíma prístroj centrálny jednotný čas, takže by mal byť presný. Na niektorých nájdete aj údaj o dátume a roku alebo možnosť nastaviť si budík.
 • Rýchlosť a smer vetra = dozviete sa, ako rýchlo vietor fúka a ktorým smerom (východ, západ, sever, juh).
 • Úhrn zrážok = množstvo vody, ktoré naprší na jednotku plochy.
 • Rosný bod = teplota, pri ktorej je vzduch nasýtený vodnou parou, ktorá sa začne zrážať.
 • UV žiarenie = hodnota UV žiarenia dopadajúceho na Zem.
 • Atmosférický tlak = vývoj atmosférického tlaku môžete sledovať na špeciálnom stĺpcovom grafe (stanica ním musí byť vybavená), ktorý zobrazuje vývoj za 12 alebo 24 hodín. Namerané hodnoty predstavujú absolútny tlak (tlak na mieste, kde sa meteostanica nachádza). Snímač atmosfériského tlaku je podsttaný v prípade, že chcete, aby vaša meteostanica dokázala predpovedať vývoj počasia.
 • Východ a západ slnka i fáza mesiaca = meteostanice vám môžu povedať, kedy bude východ a západ Slnka alebo aká je fáza mesiaca.

Meteostanice za 10 i 100 eur

Či už ide o lacnejšie alebo drahšie modely, stále to nie je prístroj, ktorý by vás stál až príliš veľa. Je samozrejmé, že si vždy treba vyberať značku aj model podľa toho, čo si môžete dovoliť a aká cena je pre vás za takýto prístroj ešte prijateľná. V tomto prípade záleží od značky, kvality použitých materiálov a všetkých parametrov, ktoré vie prístroj odmerať. Meteostanica je napríklad aj vhodným darčekom na Vianoce, narodeniny alebo iné sviatky počas roka. Teraz si rozdelíme jednotlivé druhy prístrojov do cenových kategórií.

 • Najlacnejšie meteostanice – do 25 €: prístroj z tejto cenovej kategórie si vyberte vtedy, ak máte meteostanicu len na meranie teploty a zobrazovanie času. Lacné prístroje nemajú až taký veľký prínos, nezvládajú ani viacero funkcionalít a často nie sú vyrobené ani z najkvalitnejších materiálov. Na presné predpovede počasia sa prístroje z tejto cenovej kategórie nehodia.
 • Prístroje nad 25 €: ak sa snažíte nájsť čo najlacnejší variant, no zároveň vás to stále nebude stáť až tak veľa. Tu už máte prístroje vybavené bezdrôtovým napájaním a majú viacero funkcií. Stále však nie je vysoká citlivosť merania, takže výsledky a predpoveď počasia majú nejaké odchýlky.
 • Stredná trieda nad 40 €: táto trieda sa pohybuje od tých 40 do 80 €. Ak ste si stanovili na kúpu meteostanice takýto rozpočet, tak si môžete vyberať z obrovskej ponuky kvalitných meteostaníc. Väčšinou už majú barometer, merajú teplotu, vlhkosť, majú podsvietený displej a ich meranie je naozaj spoľahlivé.
 • Prístroje najvyššej kvality, ktoré sa pohybujú aj v stovkách eur: táto cenová kategória určite nie je pre všetkých a prístroje v tejto cene si kupujú ľudia, ktorí sú od počasia naozaj závislí. Čas majú riadený rádiom, dosah senzora je až 100 metrov a okrem merania veličín dokážu aj niektoré funkcie navyše. Dá sa povedať, že presnosť týchto prístrojov je už takmer 100 %, pretože na základe meraní dokážu predpovedať počasie.

Meteostanice Sencor, Emos, TFA alebo Garni?

Meteostanice vyrába a ponúka veľmi veľa značiek, napr. Sencor, Emos alebo Hyundai. Ak ste si mysleli, že v tomto prípade na značke nezáleží, tak to nie je úplne tak. Každá značka má inú technológiu, používa iné materiály a má aj svoj špecifický štýl dizajnu. Medzi spotrebiteľmi patria k najobľúbenejším práve značky Sencor a Emos, avšak obľube sa tešia i modely Solight alebo TFA. Lacnou voľbou sú meteostanice Auriol (nájdete ich v eshope Lidl). Odporučiť môžete i značky GoGen a Hyundai. Často vyhľadávanou je meteostanica Xiaomi, u nás sa však zatiaľ modely tejto značky nepredávajú.

Meteostanica – presnosť merania

Inštalácia meteostanice

Na záver máme pre vás pár všeobecných odporučení na to, ako by ste mali pri inštalácii meteostanice postupovať. Ak chcete, aby boli merania presné, tak treba dodržať vzdialenosť zariadenia od senzora, ktorá je väčšinou stanovená výrobcom. Ako by mala byť správne nainštalovaná meteostanica?

V prvom rade je dôležité nainštalovať teplomer. Aby výsledky neboli skreslené, tak musíte nájsť miesto, na ktoré nesvieti priame slnko. To by mohlo znamenať, že pri slnečnom počasí by bola teplota podstatne vyššia, než je v skutočnosti a vy by ste mohli podceniť oblečenie. Najvhodnejším umiestnením je severná strana, keďže na ňu celý deň nesvieti slnko a je veľká pravdepodobnosť, že bude teplomer väčšinu času v tieni.

Ďalšie meracie časti, čiže barometer a senzor vlhkosti nemajú žiadne špeciálne požiadavky na umiestnenie. Nevadí im priame slnko ani tieň, či polotieň. Jediná požiadavka, ktorá je na umiestnenie týchto dvoch meračov kladená, je to, aby neboli ničím prekryté. V tomto prípade by totiž mohlo dôjsť k tomu, že nebudú merať správne alebo nebudú merať vôbec. Môže sa vám stať, že vám prístroj prestane tieto dve veličiny merať a bude to vyzerať, že je prístroj pokazený. V tom prípade v prvom rade skontrolujte, či nie sú merače prikryté.

Senzor na meranie smeru a rýchlosti vetra by mali byť umiestnené tak, aby ten vietor naozaj zvládol odmerať. Nie sú vhodné záveterné miesta, napríklad za rohom alebo pod strechou, prípadne vo výklenku. Dajte si napríklad pozor aj na objekty okolo domu, ktoré by mohli vetru brániť. Stromy, garáž alebo stĺpy. Tieto veci totiž môžu ovplyvniť výsledky – smer vetra alebo rýchlosť.

Posledným meračom je zrážkometer, ktorý meria množstvo napršanej vody na jednotku plochy. Preto by, opäť, nemal byť ničím zakrytý, strechou ani stromom. Do zrážkomera by nemala zatekať nadbytočná voda, napríklad zo strešného odkvapu. To by potom znamenalo, že by boli výsledky merania aj predpovede skreslené.

Najčastejšie otázky – FAQ

Dúfame, že v našom návode ste našli všetko podstatné o výbere meteostanice. AK vás zaujíma ešte niečo ohľadom týchto prístrojov, napíšte nám do komentára. Pravidelne ich kontrolujeme, preto odpovieme čo najskôr.

Treba domácu meteostanicu nastaviť?

Áno, po prvom zapnutí je potrebné nastaviť nadmorskú výšku a zadať tlak vzduchu (hPA). Pri niektorých musíte zadať aj zemepisnú dĺžku a šírku.

Kam umiestniť senzory meteostanice?

Teplotné senzory umiestnite na severnú stranu, aby nedochádzalo k skresleniu výsledkov. Čidlá na meranie vlhkosti a tlaku môžete umiestniť kamkoľvek, podmienkou je, aby neboli zakryté. Veterné senzory odporúčame umiestniť na strechu, prípadne na dom 1 až 2 metre od zeme. Senzory zrážok by sa mali nachádzať na rovnom mieste bez stromov. Čidlá by sa mali nachádzať minimálne meter od zeme (pri niektorých je vhodné umiestnenie na strechu alebo pod strechu) a nemalo by im nič stáť v ceste.

Aká je to smart meteostanica

Ide o WiFi meteostanicu, ktorá nepotrebuje displej (môže ho, samozrejme, mať), všetky informácie vám posiela do mobilu. Spárovaný mobilný telefón umožňuje sledovať namerané dáta, archivovať ich a aj analyzovať.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

27/04/2020 19:04
Eva

máme farebný displej s teplotou, vlhkostou aj predpovedou pocasia - sencor - super je aj budik a zalozne napajanie z baterie

27/08/2021 11:07
Erik

Mám meteostanicu Solight TE 81 a zatiaľ som maximálne spokojný. Vyzdvihujem perfektný farebný displej, ktorý je prehľadný aj napriek tomu, že ponúka množstvo informácií. Displej je veľmi dobre čitateľný, aj keď svieti slniečko. Meranie teploty a vlhkosti je presné vo vnútri aj vonku a hodiny riadené rádiom fungujú výborne. Pripojenie vonkajšieho senzora bolo okamžité a meteostanica sa načítala za pár minút po pripojení do elektrickej siete. Nedostatky sú len vo viditeľnosti z niektorých uhlov, ale s týmto majú problémy aj drahšie zariadenia. Najideálnejšie preto je, keď meteostanica stojí kolmo na stole alebo visí na stene. Mám ju krátko a až čas ukáže, aká bude jej životnosť. Každopádne, odporúčam ju a som s ňou spokojný.

28/08/2021 20:20
Alex

Mám bezdrôtovú meteostanicu EMOS E6016, ktorá má veľa praktických funkcií a zatiaľ funguje bez akýchkoľvek problémov. Páči sa mi farbený displej, senzor zrážok aj vetra. Rovnako oceňujem, že môžem pripojiť ďalšie dva senzory a plus dávam za trvalé podsvietenie. Metestanicu je možné postaviť na poličku alebo zavesiť na stenu. Emos je český výrobok, preto som rád, že som si nezvolil niečo čínske. Inštalácia bola jednoduchá a metestanica pôsobí vkusne. Displej zobrazuje množstvo dát a je krásne čitateľný. Meteostanica, samozrejme, disponuje aj bežnými funkciami, akými je predpoveď počasia, budík, opakované budenie, hodiny, dátum atď. Ukazuje aktuálne počasie a dokáže merať vnútornú aj vonkajšiu teplotu. Ako som uviedol, k jej najväčšej výhode patria informácie o rýchlosti vetra a úhrne zrážok. Toto mnohé meteostanice nemajú. Čiže oproti nim mám v tomto smere navrch. Cena je síce nastavená vyššie, ale za tie funkcie sa oplatí. Som spokojný a odporučil som ju aj mojim známym.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!Publikované dňa: 27.02.2018
Posledná aktualizácia: 14.03.2023
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať IPL epilátor? Poznáme najlepšie IPL epilátory podľa recenzií a testovAko vybrať IPL epilátor? Poznáme najlepšie IPL epilátory podľa recenzií a testov

Chceli by ste sa zbaviť tmavých chĺpkov? IPL epilátory sú efektívne a spoľahlivé zariadenie, ktoré vás pri pravidelnom používaní ochlpenia zbavia. Ktoré modely sú najlepšie? Prezradíme...

Ako vybrať kávovar? Najlepšie automatické, poloautomatické či kapsulové kávovaryAko vybrať kávovar? Najlepšie automatické, poloautomatické či kapsulové kávovary

Aký kávovar si vlastne vybrať? Ktoré kávovary sú najlepšie a najobľúbenejšie? Podľa čoho vyberať kávovar? Zozbierali sme pre vás podstatné informácie, hodnotenia a recenzie kávovarov.

Čítačka kníh: Ako funguje a ktorá je tá najlepšia?Čítačka kníh: Ako funguje a ktorá je tá najlepšia?

Stretli ste sa už s názorom, že klasické knihy budú o sto rokov patriť histórií? Nestalo sa tak, avšak alternatívou k nim sú čoraz viac obľúbené elektronické čítačky kníh. Viete, akými...