Prevzdušňovací ručný valec na trávnik si môžete aj vyrobiť. Aká je jeho cena?

Udržiavanie krásneho zeleného trávnika s rovnomerným povrchom si vyžaduje veľa práce a odhodlania. Námahu vám však uľahčí používanie vhodných nástrojov. Jedným z nich je aj valec na trávnik, ktorý sa používa predovšetkým pri kladení trávnikového koberca a vysievaní trávy. Pri pravidelnej údržbe sa naň už neraz zabúda.

Ako vybrať valec na trávu

Poďme sa preto pozrieť na to, na čo všetko sa valec na trávu používa, kedy je vhodné ho použiť aj to, ako si poradiť s jeho výberom a kúpou.


Prečo investovať do záhradného valca

Jestvuje viacero druhov valcov na trávu, od ručných valcov na domáce použitie až po lúčne a poľné valce vhodné pre profesionálnych poľnohospodárov a na veľké trávnaté plochy. Najčastejšie sa však stretnete s ručnými valcami, ktoré sú zložené z valca s pridanou záťažou a rukoväte, pomocou ktorej budete valec pred sebou tlačiť. Valce určené pre veľké plochy sú vyrábané s prípojku, ktorú možno upevniť k traktoru, pomocou ktorého sa väčšia plocha jednoduchšie zroluje. Valec na trávu by mal byť súčasťou výbavy každého, kto chce mať dokonale vyzerajúci trávnik. Tým nemyslíme len golfové kurty, ihriská či parky, ale aj menšie plochy v rámci záhrady a pozemku okolo domu.

Valec sa používa raz až dvakrát ročne, no kúpa valca predstavuje dlhoročnú investíciu. Ak si zakúpite kvalitný model z odolných materiálov, vydrží vám rozhodne dlhšie než niekoľko sezón. Úloha valca na trávu začína už pri výseve trávy alebo kladení trávového koberca a pokračuje každoročnou údržbou, pričom valec prispieva k zachovaniu rovnomerného povrchu trávnika. Valec na trávu sa oplatí vytiahnuť vždy s príchodom jari, keď si trávnik po zime vyžaduje údržbu, prípadne výsev novej trávy na miestach, kde tráva vyschla, vymrzla alebo ju poškodili škodcovia.

Na čo sa valec na trávu používa

  • Pred založením trávnika – Pred výsevom trávy alebo položením koberca je dôležitá príprava pôdy. Pôda sa pohrabe, vyberú sa z nej kamienky, väčšie korienky, konáre a akékoľvek väčšie predmety, ktoré do pôdy nepatria a spôsobovali by hrbole. Do pôdy sa môže ešte primiešať hnojivo alebo kompost na podporu rastu trávy. Po týchto úpravách sa vrstva zeminy vyrovná práve pomocou valca na trávu. Ten zaistí, že v pôde nebudú prekyprené miesta, ktoré sa po zaliatí trávnika prepadnú, čím by vznikol nerovnomerný povrch. Priehlbiny medzi pôdou a novým kobercom by spôsobili, že sa tráva v týchto častiach korienkami neuchytí o pôdu a vyschne. V prípade výsevu trávy by to skrátka znamenalo nepekný hrboľatý trávnik.
  • Po položení alebo vysiatí nového trávnika – Prípravou povrchu rola valca na trávu nekončí. Po rozložení trávového koberca sa nový trávnik prechádza valcom, vďaka čomu sa jednotlivé spoje medzi pásmi koberca k sebe lepšie pritisnú a nevzniknú tak medzery. Korene trávy sa zároveň pritisnú k pôde, vďaka čomu vznikne vyššia pravdepodobnosť, že sa tráva uchytí a zapustí korene, čo znamená, že sa tak eliminuje možnosť výskytu vyschnutých miest. To isté je potrebné vykonať po vysiatí semien, ktoré sa lepšie zatlačia do zeme, čo znamená, že ich vietor nerozveje a zároveň sa urýchli proces klíčenia.
  • Oprava poškodených miest a dosiahnutie uniformity povrchu – Trávnik nemusí vždy ostať rovnomerný a bezchybný. Stane sa, že sa v trávniku vyskytne krtko, škodcovia, hlodavce, alebo časť trávy po zime vymrzne. Použitím valca na trávu opäť dosiahnete hladký a rovnomerný povrch, zbavíte sa hrboľov, vyrytých krtincov a vydutých miest v pôde. Odstránenie hrbolcov je dôležité napríklad aj kvôli koseniu, aby kosačka pokosila trávu rovnomerne a nedošlo k jej poškodeniu. Ak je potrebné vysiať novú trávu na poškodené miesta (napr. pri vyschnutej tráve), valcom na trávu jej prichystáte opäť raz rovný povrch.
  • Prevzdušnenie trávnika – Okrem klasických valcov s hladkým povrchom sú na trhu aj prevzdušňovacie valce na trávu s hrotmi, ktoré sa pri rolovaní do pôdy zabárajú. Takéto valce sa používajú na prevzdušnenie pôdy, čo pomáha tráve prijať z pôdy viac živín, zapustiť hlbšie korene a zlepšiť zdravie trávy. V pôde sa tak uvoľní stlačená zemina, zlepší sa jej priepustnosť, čo vedie k redukcii hubových a plesňových ochorení. Lepšia cirkulácia vzduchu prispieva aj k rastu novej trávy.
  • Príprava pred začatím záhradných aktivít – Záhradný valec možno použiť aj na vyrovnanie povrchu a odstránenie nerovností v záhrade alebo na trávniku vtedy, ak sa chystá príprava záhradných aktivít. Terén možno vyrovnať pred hraním futbalu, bedmintonu, mini golfu či rôznych outdoorových hier. Povrch je vhodné pripraviť aj pred rozložením nadzemného bazéna, postavením záhradného stanu, altánku či pódia, prípravou posedenia, grilovačky a záhradných osláv či svadieb.

Kedy je vhodné ho používať

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča používať valec na trávnik raz až dvakrát ročne, najprv na jar a následne podľa potreby, najlepšie na jeseň. Použitie valca na trávu na jar je veľmi dôležité, keďže po dlhej a mrazivej zime s veľkou nádielkou snehu je veľká pravdepodobnosť výskytu hrbolcov, kopčekov, dutín v pôde a rôznych nerovností povrchu. Rolovaním dosiahnete opäť hladký povrch a ak zistíte, že potrebuje vysiať novú trávu, valcom si pripravíte vhodnú plochu. Valec sa, samozrejme, používa aj vtedy, keď sa trávnik zakladá, teda na jar a na jeseň.

Valec na trávu – možnosti použitia

Treba však pripomenúť, že valec nie je vhodné používať častejšie, než dvakrát ročne. Nadmerné používanie valca by viedlo k poškodeniu trávy, a to najmä v lete, keď sú teploty vyššie. Vtedy by ste rolovaním trávy mohli veľmi ľahko prispieť k vysychaniu časti trávnika. Valec sa neodporúča používať ani vtedy, keď je pôda premočená, keďže by došlo k prílišnému stlačeniu pôdy a odstráneniu vzduchu. Pri suchej pôde by došlo k opačnému prípadu – pôda by bola stlačená nedostatočne. Najideálnejšie je preto trávnik ľahko zvlhčiť a valec použiť v takýchto podmienkach.

Ako si vybrať valec na trávnik

Pri výbere valca na trávnik zvážte vždy svoje individuálne potreby, v akých podmienkach ho budete používať, kto ho bude používať, kde ho uskladníte a hlavne, čo chcete používaním valca na trávu dosiahnuť. Ak máte menší trávnik, ktorý má mnoho užších či nepravidelných častí, prispôsobte tomu aj výber valca. Ak ide o väčšiu trávnatú plochu, zamyslite sa, či ju zvládnete zrolovať ručným valcom, alebo potrebujete na túto úlohu traktor.

Rozmery

Prvým dôležitým kritériom valca sú jeho rozmery, pričom si všímame skôr dĺžku valca. Ručné valce, ktoré sú na domáce použitie ideálne, sa dajú zakúpiť s rozmermi od 50 až po 150 cm. Pre väčšinu trávnikov je najväčší z týchto rozmerov priveľký, ťažko by sa používal v užších priestoroch a mnohí by mali problém aj so skladovaním. Ideálne je preto siahnuť po valci s dĺžkou medzi 60 až 90 cm, v závislosti od členitosti vášho trávnika. Ak je trávnik väčší, nebojte sa siahnuť po väčšom modeli. Umožní vám to dokončiť rolovanie skôr a vyviniete tak dostatočný tlak.

Hmotnosť a plnenie

Hmotnosť valca by ste mali prispôsobiť druhu trávnika a účelu rolovania. S príliš ľahkým valcom nedosiahnete požadované výsledky a príliš ťažký valec môže trávnik poškodiť tým, že zeminu príliš stlačí, a tak sa tráve nedostane dostatok vody a vzduchu. Hmotnosť valca sa môže pohybovať od 90 až po 270 kg, pričom na bežné používanie v domácom prostredí vám postačia valce s hmotnosťou 110 – 140 kg. Pozor, pri výbere sa nezameriavajte len na hmotnosť samotného valca, ale aj na hmotnosť, ktorú môže dosiahnuť po naplnení. Valce na trávu možno plniť vodou alebo pieskom, ktoré výrazne zväčšia jeho hmotnosť.

Voda vytvorí ľahší valec, ktorý sa používa napríklad na čerstvý výsev. Plnenie vodou býva jednoduchšie, voda je dostupnejšia a lacnejšia a po dokončení rolovania ju možno z valca jednoducho vypustiť, čo výrazne uľahčuje uskladnenie. Piesok umožní vyššiu hmotnosť valca, čo však znamená aj to, že sa vám s ním bude manipulovať ťažšie. Naplniť valec pieskom je však náročnejšie, a to aj finančne. Po dokončení rolovania sa preto valec nezvykne vyprázdniť, ale uskladní sa aj s pieskom, čo znamená aj fyzicky náročnejšie uskladňovanie.

Materiál

Pri kúpe valca na trávu sa najčastejšie stretnete s 2 materiálmi: oceľou a polyuretánom. Oceľové valce na trávu bývajú ťažšie a odolnejšie. Napĺňajú sa vodou, preto potrebujú dobrú ochranu proti korózii. Je menej pravdepodobné, že kovový valec praskne alebo sa prepichne, preto čo sa týka životnosti rozhodne vyhrávajú. Pri uskladňovaní a manipulácii môže byť ich vyššia hmotnosť nevýhodou, napr. otáčanie valca do opačného smeru alebo vyprázdňovanie obsahu môže byť fyzicky náročnejšie.

Valec na trávu – materiál

Polyuretánové valce bývajú o čosi menšie a lacnejšie, sú ľahšie a dajú sa naplniť vodou aj pieskom. Na rozdiel od kovových valcov tento materiál rozhodne nezhrdzavie a ľahšie sa s ním manipuluje pri uskladňovaní, pri otáčaní, naplňovaní a vyprázdňovaní a podobne. Ak však takýto valec budete používať na trávniku s kamienkami alebo ostrým štrkom, takéto častice môžu povrch valca poškodiť a prepichnúť.

Cena

Valce na trávu zakúpite v kamenných aj internetových predajniach so špecializovanými záhradnými potrebami. Ceny valcov sa rôznia podľa rozmerov aj použitého materiálu, pričom ručné valce bývajú spravidla lacnejšie než valce pre traktory. Najlacnejšie ručné valce zakúpite už od 40 eur, no dajte si pozor na rozmery, keďže tieto valce mávajú zväčša dĺžku len 50 cm. Stredne veľké a väčšie ručné valce zakúpite v rozmedzí od 70 do 100 eur, pričom lacnejšie valce bývajú z polyuretánu. Valce používané ako prípojky k traktoru možno zakúpiť od 200 a viac eur. Ak sa vám záhradné valce zdajú pridrahé, vystriehnite akcie v obchodoch alebo si pozrite ponuky bazárov. Prípadne ak máte problém s uskladnením, neváhajte využiť služby požičovní. Valec si stačí v požičovni zarezervovať raz ročne na jar nemusíte sa viac zaoberať uskladňovaním ťažkého zariadenia.

Čo ešte možno pri výbere zvážiť

  • Skladnosť – Pri kúpe valca sa neraz zabúda na jeho skladnosť. Väčšina valcov sa dá rozobrať a jednoducho uskladniť osobitne. Problém môže byť pri väčších a ťažších valcoch, pri ktorých je potrebné vopred zvážiť, kde a ako tento nástroj uskladníte.
  • Push and pull – Týmto názvom sa niekedy označuje dizajn valca, ktorý umožňuje zmeniť polohu rúčky tak, aby sa valec dal buď tlačiť, alebo ťahať. V jednom modeli teda budete mať na výber obe možnosti s tým, že rúčka býva ergonomicky prispôsobená tak, aby bolo ťahanie aj tlačenie pohodlné.
  • Prevzdušňovacia násada – Niektoré valce sa dajú zakúpiť s prevzdušňovacou násadou s hrotmi, ktoré vám umožnia pôdu prekypriť. Ide o veľmi univerzálny doplnok, ktorý možno použiť nielen na prevzdušnenie trávnika, ale aj na prekyprenie pôdy pri sadení. Násady sa dajú dokúpiť aj osobitne, no treba si dať pozor, aby rozmermi sedela na váš valec.

Ako vyrobiť valec na trávnik

Mnohí zruční domáci majstri sa namiesto kúpy valca neraz rozhodnú zhotoviť si ho vlastnoručne. Nejde pritom o zložitý proces – na podomácky vyrobené valce sa najčastejšie používa betón. Na odliatie valca z betónu budete potrebovať formu, ktorú si môžete zhotoviť napr. zo suda. Do stredu dna je potrebné vyvŕtať dieru, pretože cez stred betónu musíte zaviesť plastovú rúrku. Tá bude slúžiť na vytvorenie priestoru na to, aby sa cez valec dala vložiť železná tyč, na ktorej bude valec rotovať. Po upevnení PVC tyče zalejte formu betónom a doprajte mu dostatok času na zatvrdnutie.

Ručný valec na trávu

Po niekoľkých dňoch je betón dostatočne tvrdý a valec môžete z formy vybrať. Podľa dĺžky valca zvoľte dostatočne dlhú železnú tyč, ktorú cez stred valca prevlečiete. Tyč musí byť z odolného kovu, v žiadnom prípade nepoužívajte drevo, ktoré by sa pod váhou valca zlomilo. Tyč by mala byť taká dlhá, aby z každej strany vytŕčalo aspoň 15 cm. Železnú tyč pripevnite o železnú rúčku alebo prípojku k traktoru. Záhradný valec z betónu si môžete vyrobiť napr. vtedy, ak vám predchádzajúci polyuretánový valec praskol a poškodil sa, no rúčka zostala zachovaná.

Ako používať ručný valec na trávu

Správna technika rolovania trávnika je dôležitá pre dosiahnutie najlepších výsledkov a kvôli predchádzaniu poškodenia trávy. Na rolovanie trávnika si vyberte vhodný deň – teda vtedy, keď neprší a tráva nie je premočená, keď už vymizli zimné mrazy a vtedy, keď sa ešte nevyskytli horúčavy, ktoré by mohli trávu nadmerne vysušiť. Ak používate nový valec, najprv vás bude čakať jeho zloženie, ktoré vám však nezaberie viac než niekoľko minút. Stačí do seba založiť diely a pritiahnuť niekoľko skrutiek a záhradný valec je pripravený. Podľa inštrukcií z manuálu aj vašich preferencií naplňte valec vodou alebo pieskom.

Nezabudnite, že ťažší valec (naplnený pieskom) budete potrebovať napr. vtedy, ak vyrovnávate povrch pred položením trávnika, a ľahší valec (naplnený vodou) zase vtedy, ak budete vyrovnávať nezrovnalosti povrchu. Pri rolovaní postupujte systematicky, pás po páse, aby sa nestalo, že niektoré časti vynecháte alebo po niektorých miestach prejdete viackrát. Prehnaným valcovaním môžete totiž dospieť k zničenej a presušenej tráve. Vieme, že vlhká pôda sa pri valcovaní stlačí viac, preto nie je vhodné valcovať trávnik priamo po daždi. No túto kvalitu viete využiť aj vo svoj prospech. Ak máte na trávniku krtince, pred valcovaním ich zvlhčite vodou, napr. za pomoci rozprašovača. Hlinu z krtinca následne zatlačte a trávnik povalcujte bežným spôsobom. Na tieto miesta rozosejte semienka novej trávy.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Obývačka s kuchyňou nielen v malom byte – inšpirácie Obývačka s kuchyňou nielen v malom byte – inšpirácie

Rozmýšľate nad obývačkou s kuchyňou? Ide o výbornú voľbu do domu, bungalovu, bytu aj do podkrovia. Ak nemáte žiadne nápady, nechajte sa inšpirovať tými našimi.

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...Publikované dňa: 02.07.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?

Gaura očarí svojou krásou snáď každého. Preto patrí k populárnym trvalkám, ktoré sú navyše veľmi nenáročné na starostlivosť. Dnes si o jej pestovaní a strihaní povieme viac.

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.