Živý alebo umelý? Ako si vybrať vianočný stromček, kde kúpiť, ako ho skladovať

Vianočný stromček patrí ku klasickým symbolom Vianoc, bez ktorého si tieto sviatky už ani nevieme predstaviť. Jeho výber je veľmi individuálny – kým jedni siahajú po živom strome a nevadí im kúsok miazgy či ihličia v obývačke, iní siahajú po praktickom riešení v podobe umelého vianočného stromčeka.

Ako si vybrať živý vianočný stromček

Tak či onak, každý chce mať v príbytku ukážkový stromček, ktorý podčiarkne atmosféru Vianoc bez toho, aby ste museli zložito zakrývať nedostatky. Poďme sa preto pozrieť na to, ako si poradiť s výberom živého a umelého vianočného stromčeka.

Kedy kúpiť vianočný stromček

Odpoveď na túto otázku sa líši podľa toho, či uvažujete nad kúpou umelého alebo živého vianočného stromčeka. V prípade umelého stromčeka na časovom horizonte až tak nezáleží, keďže stromček bude pri dobrej starostlivosti vyzerať rovnako po kúpe aj o niekoľko rokov. Najväčšiu ponuku na výber stromčeka budete mať, prirodzene, v decembri a v predvianočnom období, avšak ceny sa môžu pohybovať vysoko. Ak s kúpou stromčeka vydržíte, počkajte si na januárové výpredaje, v ktorých môžete získať stromček v niektorých prípadoch aj za zlomok ceny. Po zvyšku roka bude už nákup náročnejší, ale stále je možné spoľahnúť sa na online predajne.

Čo sa týka živého vianočného stromčeka, je potrebné vziať do úvahy, že ten začne časom vysychať a jeho trvácnosť nie je nekončená. Čerstvo zoťatý ihličnan vám vydrží 4 – 5 týždňov. Mnoho ľudí si nákup stromčeka necháva radšej na poslednú chvíľu, aby vydržal dlhšie. Problémom je však to, že stromčeky bývajú zoťaté už skôr a či si už zakúpite stromček na začiatku decembra alebo tesne pred Vianocami, pravdepodobne budú zoťaté v podobnom čase. S nákupom preto radšej nečakajte a vyberte si svoj stromček pokojne už koncom novembra či začiatkom decembra. V takom prípade budete mať väčší výber a pri správnej starostlivosti vám môže vydržať ešte lepšie než predajcovi. Skorá kúpa znamená aj to, že sa nemusíte obávať, kde kúpiť vianočný stromček. Budú ich predávať v záhradníctvach a hobby obchodoch, na trhoviskách aj pri obchodných domoch.

Ako si vybrať živý vianočný stromček

Živé vianočné stromčeky sa vždy tešili obľube, pretože na rozdiel od umelých majú svojskú arómu, ktorá vám prevonia príbytok, a jeho výber sa môže stať skvelou každoročnou rodinnou tradíciou. Kúpa živého stromčeka je zároveň ekologickejšia, keďže tie umelé sa recyklujú len veľmi ťažko, ak vôbec. Vianočný stromček by mal byť zdravý, trvácny, hustý aj symetrický – no sú aj ďalšie kritéria, ktorým je potrebné venovať pozornosť.

Živý vianočný stromček

Typ stromčeka

Začnime typom stromčeka. Medzi top 3 stromčeky patria jednoznačne jedľa, smrek a borovica, hlavne jedľa normandská (dánska), jedľa fraser, smrek obyčajný, smrek biely, borovica čierna a borovica lesná. Jednotlivé typy sa od seba líšia zovňajškom aj vlastnosťami.

  • Jedľa – Jedle bývajú najobľúbenejšie vianočné stromčeky, pretože ich tvar zvykne byť pravidelný, ihličie je husté, pri niektorých druhoch aj mäkké. Vydrží pomerne dlho a ihličie neopadá hneď pri vyschnutí.
  • Smrek – Smreky majú krásnu farbu aj vôňu. Ich výhodou je nižšia cena oproti ostatným ihličnanom. Nevýhodou zas to, že ihličie je náchylné na opadanie, hlavne ak bude stáť v prekúrenej miestnosti.
  • Borovica – Borovice sú charakteristické redšími konármi s dlhým ihličím, takže nejde o úplne hustý strom, čo nie každému vyhovuje. Majú však silnú vôňu a potešia svojou trvácnosťou, keďže ihličie neopadá tak ľahko.

Rezaný alebo v kvetináči?

Okrem rezaných vianočných stromčekov, ktoré po Vianociach už len vyschnú, sú stále populárnejšie vianočné stromčeky v kvetináči. Tie je možné nielen kúpiť, ale aj prenajať. V takom prípade si živý stromček môžete cez Vianoce užiť a po sviatkoch vrátiť späť bez toho, aby ste museli rozmýšľať, čo so starým stromčekom. Ak si stromček v kvetináči kúpite, po Vianociach ho môžete vysadiť na záhradu alebo niekomu so záhradou darovať. Pri kúpe ale pozor, lacné stromčeky zo supermarketov majú väčšinou narušenú koreňovú sústavu a časom začnú vysychať, rovnako ako rezané stromčeky.

Rozmery

Ak kupujete vianočný stromček vonku, na trhovisku, ľahko sa môže stať, že neodhadnete jeho rozmery a siahnete po stromčeku, ktorý sa vám domov nezmestí. Už pred kúpou si rozmyslite, kam ho postavíte, a premerajte výšku podlahy. Nechajte si pár cm v zálohe, pretože počítať musíte aj so stojanom. Okrem výšky vezmite do úvahy aj šírku – bude stáť stromček v strede miestnosti alebo pri stene? Koľko miesta bude potrebovať do šírky? Rozmyslite si aj to, ako stromček prinesiete domov, či sa vám zmestí do auta, aj to, kde ho budete pred Vianocami skladovať (mnohí ho nechávajú na balkóne).

Rozmery živého vianočného stromčeka

Stav ihličia

Stav ihličia si môžete overiť už na prvý pohľad, malo by mať sýtu zelenú farbu, skôr tmavú než svetlejšie odtiene, ktoré by mohli byť znakom vysychania. Ihličie si tiež chyťte, aj na dotyk by malo byť pružné a voskovité, pri ohnutí by malo byť flexibilné. Ak je ihličie na dotyk suché, pri ohnutí praská alebo vám zostane v ruke, stromčeku sa radšej vyhnite. Stromčekom môžete skúsiť aj zľahka zatriasť – ak sa z neho ľahko uvoľní ihličie, dlho vám už nevydrží.

Hustota a tvar

Každý by chcel hustý, pravidelný a pekne tvarovaný stromček. Pri živých stromčekoch však pravidelnosť nie je vždy samozrejmosťou a nájdu sa stromčeky s rôznymi tvarmi. Základným pravidlom je nekupovať vopred zabalené stromčeky, ktoré si zo siete odmotáte až doma a až vtedy zistíte, aké má vetvičky a tvar. Zabalené stromčeky sú taktiež dlho v málo priedušnom obale, čo vedie k rýchlejšiemu vysychaniu a degradácii.

Cena

Pri výbere stromčeka určite zaváži aj cena. Rôzni sa v závislosti od druhu ihličnana, jeho veľkosti a tvaru či pôvodu. Tie najmenšie stromčeky (120 – 150 cm) nájdete v rozmedzí približne 20 – 35 eur. Stromčeky 150 – 190 cm stoja približne 35 – 50 eur. A najvyššie, 200 a viac cm stromčeky vás vyjdú 50 a viac eur. Cenu ovplyvňuje aj stav alebo kvalita stromčeka, ktorá môže byť od základnej cez štandardnú až po prémiovú či luxusnú kvalitu. Tá sa prejavuje najmä na tvare a hustote stromčeka. Cenu môže navýšiť balenie, preprava stromčeka a príp. aj stojan.

Stojan

Nevyhnutným doplnkom každého stromčeka je jeho stojan. Základným predpokladom je jeho bezpečnosť a stabilita, materiál musí byť dostatočne pevný a ťažký na to, aby stromček vydržal a nevyvrátilo ho napr. dieťa alebo pes. Môže ísť o overenú klasiku – jednoduchý stojan z dreva alebo kovu so skrutkami, do ktorého sa stromček nasunie. Stojany nájdete aj z rôznych iných materiálov, ktoré však už bývajú krehkejšie. Asi najhorším materiálom je plast, ktorý je mäkký, krehký a nedostatočne pevný. Ak stojan nemáte a zvažujete kúpu, voľte stojan s nádobkou na vodu. Takto bude stromček stále zavlažovaný a jeho vysychanie výrazne spomalíte.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vianočné dekorácie

Ako si vybrať umelý vianočný stromček

Po umelom stromčeku siahajú ľudia hlavne z praktických dôvodov – jednoducho sa s nim manipuluje, nie je pichľavý, je skladný a hlavne netreba každý rok kupovať nový. Umelé vianočné stromčeky nezanechávajú miazgu, dopichané prsty ani opadané ihličie a hodia sa ako do domácností, tak aj do prevádzok, obchodov a podnikov. Výber umelého stromčeka sa oproti živému zdá ako nenáročná úloha, no poďme sa pozrieť na to, čo netreba prehliadnuť.

Typ stromčeka a materiál

Aj v prípade umelých stromčekov rozlišujeme rôzne typy, a to na základe tvaru, vzhľadu a jeho podobnosti so živými stromčekmi. Na základe tvaru rozlišujeme stromčeky s plným tvarom, ako klasický stromček, úzke stromčeky, ktoré sú do šírky kompaktnejšie a zaberú menej miesta, a stromčeky bez zadnej strany, ktoré je rovná, vďaka čomu sa dá stromček oprieť o stenu a zaberie menej miesta.

Čo sa týka materiálu, najčastejšie sa vyrábajú z PVC a polyetylénu, príp. z ich kombinácie. Čisto PVC stromčeky sú klasické umelé stromčeky, bývajú lacnejšie, zachovávajú si svoju farebnosť, sú trvácne. Na druhej strane aj lacnejšie vyzerajú, jednoduché ihličie je upevnené na drôtoch, preto môžu pôsobiť ako kefy. PE stromčeky sa nazývajú 3D vianočné stromčeky a tie majú zase vymodelované ihličie do realistickejšieho tvaru, čím vyzerajú prirodzenejšie. Časom môžu začať blednúť. Cenovo výhodné sú kombinácie týchto materiálov, PVC pokryje väčšinu stromčeka a z PE zostanú vymodelované hlavné konce vetvičiek. Napokon aj umelé stromčeky môžeme rozlíšiť na jedle, smreky a borovice podľa toho, na ktorý ihličnan sa najviac ponášajú.

Rozmery

Aj v tomto prípade sú rozmery dôležité – pred kúpou je potrebné vedieť, kam a za akým účelom chcete stromček umiestniť. Ak má ísť o hlavný stromček, siahnite po väčšom strome, no vždy berte do úvahy rozmery miestnosti. Väčší stromček znamená aj vyššiu hmotnosť a bude zaberať viac miesta pri skladovaní. Ak hľadáte doplnkový stromček do vedľajšej miestnosti či prevádzky, pokojne siahnite aj po tých menších, napr. po malom stromčeku na pult alebo na stôl.

Ako si vybrať umelý vianočný stromček

Tvar a dizajn

Snahou výrobcov umelých stromčekov je napodobniť vzhľad živého vianočného stromčeka, preto venujte pozornosť hustote konárov, pravidelnosti, vzhľadu a tvaru vetvičiek. Tie najlacnejšie stromčeky môžu niekedy pôsobiť ako kefy, ihličie je neupravené a vyrobené z lacného materiálu. Lepšie stromčeky budú mať aspoň na koncoch konárov vytvarované ihličie, ktoré bude imitovať živý strom. K dizajnu patrí aj farebnosť – opäť raz môže ísť o lacný stromček jednoliatej zelenej farby, ktorá nebude pôsobiť prirodzene, alebo môže mať viac odtieňov a obsahovať aj iné prvky, napríklad šišky a pod. Stromček nemusí byť len zelený, obľúbené sú taktiež biele stromčeky a čoraz viac možno dostať aj farebné stromčeky, hlavne v pastelových farbách, ako ružová, modrá či fialová.

Zdobenie

Zdobenie vianočného stromčeka je len na vás – ale nemusí byť. Keďže umelý vianočný stromček je hlavne o praktickosti, viaceré modely si môžete kúpiť už ozdobené, buď úplne, alebo čiastočne. Väčšina je vyzdobená aspoň LED svetelnou reťazou, takže sa nemusíte zaoberať pravidelným rozložením svetielok. Nezriedka sa stretnete s umelým snehom, šiškami, bobuľami, zvoniacimi ozdôbkami a inými elementami, ktoré stromčeku dodajú čaro. Avšak opäť je potrebné poznamenať, že umelý sneh môže pri lacných a nekvalitne spracovaných stromčekoch pôsobiť veľmi gýčovo a neprirodzene a časom môže opadávať.

Stojan

Drvivá väčšina plastových stromčekov prichádza už aj so stojanom. Pri menších stromčekoch na stojane nemusí vôbec záležať. Ak ale máte 150 – 200 cm stromček, ktorý už má svoje rozmery aj váhu, určite si prezrite typ stojana. Mal by byť hlavne stabilný a pevný, aby váhu stromčeka udržal. Stromček by sa nemal nechať ľahko prevrátiť, hlavne ak sú v domácnosti deti a zvieratá, a tak sa radšej vyhnite lacným plastovým stojanom. Peknou alternatívou sú drevené stojany, stromček na pníku alebo v kvetináči.

Cena

Umelé vianočné stromčeky znamenajú väčšinou vyššiu počiatočnú investíciu, no keďže takýto stromček vydrží roky, cenovo sú stále výhodné. Cena je veľmi individuálna, závisí od materiálu, spracovania aj rozmerov a tvaru stromčeka. Najmenšie stromčeky okolo 1 m môžete kúpiť za 10 aj 70 eur, cenové rozmedzie je skutočne široké. To isté platí aj pre väčšie rozmery, stromčeky 150 – 200 cm nájdete za 50, ale aj 200 eur. Čím je stromček prepracovanejší, tým viac vás vyjde. Cenu zvyšujú ozdôbky, svetielka, kvalitné stojany a iné dekorácie.

Krásne husté umelé vianočné stromčeky

Ako sa postarať o živý vianočný stromček

Po príchode domov ho namočte do vedra s vodou a nechajte vonku, napr. na terase alebo na balkóne. Vonku by mal ostať aspoň cez noc, no najlepšie tak dlho, ako je to možné. Takýmto spôsobom vydrží čerstvý dlhšie, keďže po príchode dovnútra začne vo vykurovanej miestnosti pomaly vysychať. Aj príchod dovnútra by mal byť postupný. Najprv ho prineste do nevykurovanej miestnosti, ako pivnica, garáž alebo chladná chodba. Niekoľko hodín sa musí aklimatizovať, aby prechod zvonku do vyhriatého domu nebol pre stromček šokom.

Starostlivosť o vianočný stromček

Kým sa dostane dovnútra, mal by byť namočený v nádobke s vodou, aby zbytočne nevysychal, no najlepšie je zakúpiť mu stojan s nádobkou na vodu, aby bol aj vo vnútri hydratovaný. Pred vložením do stojana je vhodné mierne zrezať kmeň, čím bude môcť lepšie absorbovať vodu. Tú dopĺňajte pravidelne, aby nezostala nádobka prázdna. Stromček umiestnite ďaleko od zdroja tepla, ako radiátoraohrievača či krbu, ktoré by podporili vysušovanie. V miestnosti, do ktorej ho umiestnite, znížte teplotu a neprekurujte ju. Ak je u vás doma sucho, použite zvlhčovač vzduchu. Ak chcete pred rozobratím stromčeka predísť popadanému ihličiu po celej miestnosti, stromček upracte predtým, než začne vysychať.

Ako skladovať umelý vianočný stromček

Umelý vianočný stromček si nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu, no aby vám vydržal v pôvodnom stave čo najdlhšie, je dobré ho vedieť správne uskladniť. Pred uskladnením je potrebné zložiť z neho dekorácie, odpojiť svetielka a stromček zložiť podľa návodu. Malé stromček sa nezvyknú skladať, ale väčšie sa skladajú z 2 – 3 častí, ktoré sa rozoberú a jednotlivé vetvičky a sklopia a uhladia, aby zaberali čo najmenej miesta. Nezabudnite na obal, teda krabicu, v ktorej bol stromček zabalený, keďže tá ho uchráni pred prachom až do novej sezóny. Pre ešte lepšiu ochranu je vhodné použiť plastové vrece s uzatvárateľným otvorom, vďaka ktorému sa do stromčeka nedostane nielen prach, ale ani hmyz. Stromček následne uskladnite na suchom, tmavom a dobre vetranom mieste.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.Publikované dňa: 24.11.2021
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Americkú na stojane, kovanú, drevenú alebo kamennú  poštovú schránku? Každá má svoje výhodyAmerickú na stojane, kovanú, drevenú alebo kamennú poštovú schránku? Každá má svoje výhody

Okrem materiálu je tiež dôležitý typ, veľkosť a umiestnenie. Tiež treba rozlišovať poštové schránky v prípade domu a bytovky. Podľa čoho si vyberať schránku?

Dekoratívne vinylové, svietiace, 3D samolepky na stenu do kuchyne, obývačky, detskej izbyDekoratívne vinylové, svietiace, 3D samolepky na stenu do kuchyne, obývačky, detskej izby

Hľadáte rýchly a jednoduchý spôsob, ako ozvláštniť obývačku, spálňu či detskú izbu? Odpoveďou sú samolepky na stenu.

Veľkonočné dekorácie z roliek toaletného papiera – zvieratká (zajac, motýľ, kuriatka), kvety i košíčkyVeľkonočné dekorácie z roliek toaletného papiera – zvieratká (zajac, motýľ, kuriatka), kvety i košíčky

Postačí vám niekoľko roliek z toaletného papiera, farby a kreativita. Na tvorenie sa vždy najviac tešia deti, a preto ide o ideálnu aktivitu v predsviatočnom období.