Ako vybrať vybavenie na squash? Správna squashová raketa je základ!

Láka vás squash? V tom prípade by ste mali vedieť, že okrem obstojnej fyzickej kondície potrebujete aj kvalitnú výbavu.

Hranie squashu

Tomu, ako si vybrať vhodnú výbavu na squash, sa venuje náš článok. Poradíme vám, ako si vybrať raketu, loptičky a ďalšie príslušenstvo.

Obľúbené vybavenie na squash

Squash v skratke

Squash je indoorová raketová hra pre dvoch a ak chcete spáliť nejaké tie kalórie pomocou športu, tak squash je ideálnou cestou na dosiahnutie tohto cieľa. Na prvý pohľad je výber vybavenia pomerne jednoduchý – stačí vám raketa, loptička, športová obuv a hotovo.

V skutočnosti však do hry vstupujú rôzne parametre – miera vašich schopností, štýl hrania či materiálové prevedenie. Nasledujúce body vám poslúžia ako šikovný pomocník pri výbere vybavenia na squash.

Squashové rakety

Ak sa bavíme o raketovej hre, tak je pochopiteľné, že výber správnej rakety bude pre vašu hru absolútne kľúčový. O voľbe rakety rozhodujú viaceré faktory – materiál, hmotnosť, veľkosť, vyváženie, ale dôležitý je aj samotný hráč – jeho štýl a úroveň. Inú raketu potrebuje začiatočník a inú zase pokročilý či profesionál.

Rozdelenie hráčov

 • Začiatočníci: Začiatočníkom odporúčame ťažšiu raketu (do 200 g) s vyvážením do ruky. Takáto raketa im umožní dávať silné údery a zároveň príliš neunaví ruku.
 • Pokročilí a profesionáli: Pokročilejší a skúsenejší hráči si radšej vyberajú ľahšie rakety (do 150 g), ktoré sú vyvážené do hlavy.
 • Technickí hráči: Ak si zakladáte skôr na presnosti než na sile, tak by ste mali kupovať ľahšie rakety s veľkosťou do 360 mm a s vyvážením do ruky. 
 • Útoční hráči: Ak radi útočíte a vsádzate na silné údery, tak vašou voľbou bude raketa s vyvážením do hlavy.

Raketa a loptička na squash

Materiál rakety

 • Grafit: Grafit je najbežnejší materiál rakiet. Je odolný, pružný a má nízku hmotnosť. Pre zlepšenie ich vlastností sa doň niekedy pridávajú titánové vlánka a tiež ďalšie materiály, ktoré majú eliminovať jeho krehkosť.
 • Hliník: Hliník je ťažký, mäkký, no za to odolný a predáva sa za dobrú cenu. Tieto rakety sú ťažšie ako iné a vibrácie spôsobené nárazom loptičky sa prenášajú do rukoväte. Výhodou je dlhá životnosť.
 • Kevlar: Kevlar je určený už pre profesionálnych hráčov, je mimoriadne odolný, no za to aj drahý. Hra s kevlarovou raketou je však na úplne inej úrovni.
 • Kompozit: S kompozitnými raketami sa stretnete už len zriedka. Majú nižšiu tuhosť, vyššiu hmotnosť a asi najväčšou výhodou je nízka cena.

Squashové loptičky

Po rakete je ďalším dôležitým bodom výber loptičky. Typ lopty ovplyvňuje celkový priebeh hry a mali by ste ju vyberať podľa vašich skúseností so squashom. Na trhu sa stretnete s týmito druhmi loptičiek:

 • Modrá loptička: Najrýchlejšia loptička, vhodná pre úplných začiatočníkov.
 • Čierna loptička s modrou bodkou: Taktiež dostatočne rýchla lopta, opäť vhodná pre začiatočníkov.
 • Čierna loptička s červenou bodkou: Stredne rýchla loptička pre mierne pokročilých.
 • Čierna loptička s bielou bodkou: Loptička pre mierne pokročilých, svojimi vlastnosťami sa nachádza práve na rozmedzí loptičiek s červenou a žltou bodkou.
 • Čierna loptička so žltou bodkou: Pomalá lopta s malým odskokom, vhodná pre pokročilých.
 • Čierna loptička s dvoma žltými bodkami: Minimálny odskok a pomalá rýchlosť, vyhovuje najmä veľmi pokročilým hráčom alebo profesionálom.
 • Biela loptička so žltou bodkou: Pomalá lopta, ktorú používajú vrcholoví športovci.
 • Tip: Pred začatím hry naostro loptičku trochu zahrejte napríklad jednoduchým ťukaním o stenu.

Squashové tašky

Aby sa vám na kurt a z kurtu chodilo pohodlne, tak určite oceníte praktickú squashovú tašku, do ktorej si pohodlne odložíte raketu, loptičku, ale aj ďalšie veci ako napríklad vodu, uterák či niečo malé pod zub.

Ak ste začiatočník a máte len jednu raketu, tak si pokojne vystačíte s menšími taškami na chrbát, ktoré pojmú 1-2 rakety. Ak ste pokročilejší hráč a nosievate si viacero rakiet, tak pre vás zase budú ideálne väčšie tašky cez rameno. Niektoré modely dokážu uniesť až 8 rakiet.

Užitočné doplnky

Ako sme už v úvode naznačili, tak pri squashi vypotíte množstvo kalórií a práve z tohto hľadiska je výhodné, ak budete používať potítka alebo čelenky. Tie zabránia tomu, aby vám pot stekal po rukách či do očí. Športovci radi využívajú aj elastické pásky – tejpy. Tie poslúžia napríklad pri drobných svalových poraneniach ako dočasná fixácia.

Obľúbené vybavenie na squash

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 08.01.2019
Hodnotenie článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako cvičiť na bežeckom páse? Správna rýchlosť pre vaše ciele Ako cvičiť na bežeckom páse? Správna rýchlosť pre vaše ciele

Ak nechcete behať vonku, pretože vám to príde neprirodzené alebo na to nie je vhodné počasie, bežecký pás a jeho účinky vás milo prekvapia. Ako začať behať na bežeckom páse? Ako za...

Ako vybrať novú hokejku na ľadový hokej? Akú vysokú pre deti? Ako vybrať novú hokejku na ľadový hokej? Akú vysokú pre deti?

Hokejka ako taká je predĺženou rukou hokejistu. Bez hokejky hrať nejde a ak s ňou chcete hrať dobre, musíte sa s ňou doslova zžiť. Viete, ako si ju vybrať?

Ako vybrať najlepší Penny board? Chcete originál alebo lacnejšiu alternatívu Ako vybrať najlepší Penny board? Chcete originál alebo lacnejšiu alternatívu

Aj vaše dieťa túži po pennyboarde? Sú ľahké, dobre sa ovládajú, a preto sa dajú na nich jednoducho robiť rôzne triky.