Ako vybrať vybavenie na squash? Správna squashová raketa je základ!

Láka vás squash? V tom prípade by ste mali vedieť, že okrem obstojnej fyzickej kondície potrebujete aj kvalitnú výbavu.

Hranie squashu

Tomu, ako si vybrať vhodnú výbavu na squash, sa venuje náš článok. Poradíme vám, ako si vybrať raketu, loptičky a ďalšie príslušenstvo.

Obľúbené vybavenie na squash

Squash v skratke

Squash je indoorová raketová hra pre dvoch a ak chcete spáliť nejaké tie kalórie pomocou športu, tak squash je ideálnou cestou na dosiahnutie tohto cieľa. Na prvý pohľad je výber vybavenia pomerne jednoduchý – stačí vám raketa, loptička, športová obuv a hotovo.

V skutočnosti však do hry vstupujú rôzne parametre – miera vašich schopností, štýl hrania či materiálové prevedenie. Nasledujúce body vám poslúžia ako šikovný pomocník pri výbere vybavenia na squash.

Squashové rakety

Ak sa bavíme o raketovej hre, tak je pochopiteľné, že výber správnej rakety bude pre vašu hru absolútne kľúčový. O voľbe rakety rozhodujú viaceré faktory – materiál, hmotnosť, veľkosť, vyváženie, ale dôležitý je aj samotný hráč – jeho štýl a úroveň. Inú raketu potrebuje začiatočník a inú zase pokročilý či profesionál.

Rozdelenie hráčov

 • Začiatočníci: Začiatočníkom odporúčame ťažšiu raketu (do 200 g) s vyvážením do ruky. Takáto raketa im umožní dávať silné údery a zároveň príliš neunaví ruku.
 • Pokročilí a profesionáli: Pokročilejší a skúsenejší hráči si radšej vyberajú ľahšie rakety (do 150 g), ktoré sú vyvážené do hlavy.
 • Technickí hráči: Ak si zakladáte skôr na presnosti než na sile, tak by ste mali kupovať ľahšie rakety s veľkosťou do 360 mm a s vyvážením do ruky. 
 • Útoční hráči: Ak radi útočíte a vsádzate na silné údery, tak vašou voľbou bude raketa s vyvážením do hlavy.

Raketa a loptička na squash

Materiál rakety

 • Grafit: Grafit je najbežnejší materiál rakiet. Je odolný, pružný a má nízku hmotnosť. Pre zlepšenie ich vlastností sa doň niekedy pridávajú titánové vlánka a tiež ďalšie materiály, ktoré majú eliminovať jeho krehkosť.
 • Hliník: Hliník je ťažký, mäkký, no za to odolný a predáva sa za dobrú cenu. Tieto rakety sú ťažšie ako iné a vibrácie spôsobené nárazom loptičky sa prenášajú do rukoväte. Výhodou je dlhá životnosť.
 • Kevlar: Kevlar je určený už pre profesionálnych hráčov, je mimoriadne odolný, no za to aj drahý. Hra s kevlarovou raketou je však na úplne inej úrovni.
 • Kompozit: S kompozitnými raketami sa stretnete už len zriedka. Majú nižšiu tuhosť, vyššiu hmotnosť a asi najväčšou výhodou je nízka cena.

Squashové loptičky

Po rakete je ďalším dôležitým bodom výber loptičky. Typ lopty ovplyvňuje celkový priebeh hry a mali by ste ju vyberať podľa vašich skúseností so squashom. Na trhu sa stretnete s týmito druhmi loptičiek:

 • Modrá loptička: Najrýchlejšia loptička, vhodná pre úplných začiatočníkov.
 • Čierna loptička s modrou bodkou: Taktiež dostatočne rýchla lopta, opäť vhodná pre začiatočníkov.
 • Čierna loptička s červenou bodkou: Stredne rýchla loptička pre mierne pokročilých.
 • Čierna loptička s bielou bodkou: Loptička pre mierne pokročilých, svojimi vlastnosťami sa nachádza práve na rozmedzí loptičiek s červenou a žltou bodkou.
 • Čierna loptička so žltou bodkou: Pomalá lopta s malým odskokom, vhodná pre pokročilých.
 • Čierna loptička s dvoma žltými bodkami: Minimálny odskok a pomalá rýchlosť, vyhovuje najmä veľmi pokročilým hráčom alebo profesionálom.
 • Biela loptička so žltou bodkou: Pomalá lopta, ktorú používajú vrcholoví športovci.
 • Tip: Pred začatím hry naostro loptičku trochu zahrejte napríklad jednoduchým ťukaním o stenu.

Squashové tašky

Aby sa vám na kurt a z kurtu chodilo pohodlne, tak určite oceníte praktickú squashovú tašku, do ktorej si pohodlne odložíte raketu, loptičku, ale aj ďalšie veci ako napríklad vodu, uterák či niečo malé pod zub.

Ak ste začiatočník a máte len jednu raketu, tak si pokojne vystačíte s menšími taškami na chrbát, ktoré pojmú 1-2 rakety. Ak ste pokročilejší hráč a nosievate si viacero rakiet, tak pre vás zase budú ideálne väčšie tašky cez rameno. Niektoré modely dokážu uniesť až 8 rakiet.

Užitočné doplnky

Ako sme už v úvode naznačili, tak pri squashi vypotíte množstvo kalórií a práve z tohto hľadiska je výhodné, ak budete používať potítka alebo čelenky. Tie zabránia tomu, aby vám pot stekal po rukách či do očí. Športovci radi využívajú aj elastické pásky – tejpy. Tie poslúžia napríklad pri drobných svalových poraneniach ako dočasná fixácia.

Obľúbené vybavenie na squash

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.Publikované dňa: 08.01.2019
Hodnotenie článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Akú raketu na stolný tenis? Butterfly, Stiga alebo YasakaAkú raketu na stolný tenis? Butterfly, Stiga alebo Yasaka

Chcete so stolným tenisom začať, prípadne ste už aktívny hráč? Pomôžeme vám s výberom pingpongovej rakety. Čo je pri výbere rakety dôležité? V čom sa jednotlivé druhy rakiet odlišujú?

Najlepší cyklo batoh? Recenzie a test chvália Cube, Scott, Kellys a DeuterNajlepší cyklo batoh? Recenzie a test chvália Cube, Scott, Kellys a Deuter

Cyklo batohy budú vďaka svojej konštrukcii a užitočným vlastnostiam vašimi dobrými spoločníkmi nielen pri bicyklovaní, ale tiež pri iných športových činnostiach. Aký batoh na bicykel si...

Najlepšie vibromasážne stroje na chudnutie? Gymbit vibroshaper v top 3Najlepšie vibromasážne stroje na chudnutie? Gymbit vibroshaper v top 3

Dobrým pomocníkom pri rysovaní svalstva je tzv. vibromasážny stroj, s ktorým dosiahnete vďaka reflexívnemu sťahovaniu svalov lepšie výsledky. Prečítajte si o ňom všetko podstatné.