Ako vybrať vybavenie na squash? Správna squashová raketa je základ!

Láka vás squash? V tom prípade by ste mali vedieť, že okrem obstojnej fyzickej kondície potrebujete aj kvalitnú výbavu.

Hranie squashu

Tomu, ako si vybrať vhodnú výbavu na squash, sa venuje náš článok. Poradíme vám, ako si vybrať raketu, loptičky a ďalšie príslušenstvo.

Obľúbené vybavenie na squash

Squash v skratke

Squash je indoorová raketová hra pre dvoch a ak chcete spáliť nejaké tie kalórie pomocou športu, tak squash je ideálnou cestou na dosiahnutie tohto cieľa. Na prvý pohľad je výber vybavenia pomerne jednoduchý – stačí vám raketa, loptička, športová obuv a hotovo.

V skutočnosti však do hry vstupujú rôzne parametre – miera vašich schopností, štýl hrania či materiálové prevedenie. Nasledujúce body vám poslúžia ako šikovný pomocník pri výbere vybavenia na squash.

Squashové rakety

Ak sa bavíme o raketovej hre, tak je pochopiteľné, že výber správnej rakety bude pre vašu hru absolútne kľúčový. O voľbe rakety rozhodujú viaceré faktory – materiál, hmotnosť, veľkosť, vyváženie, ale dôležitý je aj samotný hráč – jeho štýl a úroveň. Inú raketu potrebuje začiatočník a inú zase pokročilý či profesionál.

Rozdelenie hráčov

 • Začiatočníci: Začiatočníkom odporúčame ťažšiu raketu (do 200 g) s vyvážením do ruky. Takáto raketa im umožní dávať silné údery a zároveň príliš neunaví ruku.
 • Pokročilí a profesionáli: Pokročilejší a skúsenejší hráči si radšej vyberajú ľahšie rakety (do 150 g), ktoré sú vyvážené do hlavy.
 • Technickí hráči: Ak si zakladáte skôr na presnosti než na sile, tak by ste mali kupovať ľahšie rakety s veľkosťou do 360 mm a s vyvážením do ruky. 
 • Útoční hráči: Ak radi útočíte a vsádzate na silné údery, tak vašou voľbou bude raketa s vyvážením do hlavy.

Raketa a loptička na squash

Materiál rakety

 • Grafit: Grafit je najbežnejší materiál rakiet. Je odolný, pružný a má nízku hmotnosť. Pre zlepšenie ich vlastností sa doň niekedy pridávajú titánové vlánka a tiež ďalšie materiály, ktoré majú eliminovať jeho krehkosť.
 • Hliník: Hliník je ťažký, mäkký, no za to odolný a predáva sa za dobrú cenu. Tieto rakety sú ťažšie ako iné a vibrácie spôsobené nárazom loptičky sa prenášajú do rukoväte. Výhodou je dlhá životnosť.
 • Kevlar: Kevlar je určený už pre profesionálnych hráčov, je mimoriadne odolný, no za to aj drahý. Hra s kevlarovou raketou je však na úplne inej úrovni.
 • Kompozit: S kompozitnými raketami sa stretnete už len zriedka. Majú nižšiu tuhosť, vyššiu hmotnosť a asi najväčšou výhodou je nízka cena.

Squashové loptičky

Po rakete je ďalším dôležitým bodom výber loptičky. Typ lopty ovplyvňuje celkový priebeh hry a mali by ste ju vyberať podľa vašich skúseností so squashom. Na trhu sa stretnete s týmito druhmi loptičiek:

 • Modrá loptička: Najrýchlejšia loptička, vhodná pre úplných začiatočníkov.
 • Čierna loptička s modrou bodkou: Taktiež dostatočne rýchla lopta, opäť vhodná pre začiatočníkov.
 • Čierna loptička s červenou bodkou: Stredne rýchla loptička pre mierne pokročilých.
 • Čierna loptička s bielou bodkou: Loptička pre mierne pokročilých, svojimi vlastnosťami sa nachádza práve na rozmedzí loptičiek s červenou a žltou bodkou.
 • Čierna loptička so žltou bodkou: Pomalá lopta s malým odskokom, vhodná pre pokročilých.
 • Čierna loptička s dvoma žltými bodkami: Minimálny odskok a pomalá rýchlosť, vyhovuje najmä veľmi pokročilým hráčom alebo profesionálom.
 • Biela loptička so žltou bodkou: Pomalá lopta, ktorú používajú vrcholoví športovci.
 • Tip: Pred začatím hry naostro loptičku trochu zahrejte napríklad jednoduchým ťukaním o stenu.

Squashové tašky

Aby sa vám na kurt a z kurtu chodilo pohodlne, tak určite oceníte praktickú squashovú tašku, do ktorej si pohodlne odložíte raketu, loptičku, ale aj ďalšie veci ako napríklad vodu, uterák či niečo malé pod zub.

Ak ste začiatočník a máte len jednu raketu, tak si pokojne vystačíte s menšími taškami na chrbát, ktoré pojmú 1-2 rakety. Ak ste pokročilejší hráč a nosievate si viacero rakiet, tak pre vás zase budú ideálne väčšie tašky cez rameno. Niektoré modely dokážu uniesť až 8 rakiet.

Užitočné doplnky

Ako sme už v úvode naznačili, tak pri squashi vypotíte množstvo kalórií a práve z tohto hľadiska je výhodné, ak budete používať potítka alebo čelenky. Tie zabránia tomu, aby vám pot stekal po rukách či do očí. Športovci radi využívajú aj elastické pásky – tejpy. Tie poslúžia napríklad pri drobných svalových poraneniach ako dočasná fixácia.

Obľúbené vybavenie na squash

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.Publikované dňa: 08.01.2019
Hodnotenie článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výhody merino termoprádla pri športovaní? Vlna je vhodná do mrazu i na motorku Výhody merino termoprádla pri športovaní? Vlna je vhodná do mrazu i na motorku

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si zvoliť práve termoprádlo z merino vlny?

Aké výhody má veslovací trenažér? Skúsenosti potvrdzujú, že pomáha aj pri chudnutí Aké výhody má veslovací trenažér? Skúsenosti potvrdzujú, že pomáha aj pri chudnutí

Špecifický druh pohybu, pri ktorom sedíte na posuvnom sedadle a odrážate sa nohami, zapája veľké svalové skupiny horného i spodného chrbta, brušných svalov i nôh. Viete, ako si trenažér...

Fitlopta na sedenie do kancelárie, pre tehotné aj na cvičenie. Vyberajte veľkosť podľa výšky Fitlopta na sedenie do kancelárie, pre tehotné aj na cvičenie. Vyberajte veľkosť podľa výšky

Fitlopta je všestranným pomocníkom - môžete ju použiť na sedenie v kancelárii, ale aj na cvičenie doma. Ocenia ju deti aj dospelí, hodí sa tiež pre tehotné ženy. Poradíme vám, ako si...