Najlepšia webkamera má WiFi a 4K rozlíšenie – test. Lacné webkamery k PC neprekvapia

Volanie prostredníctvom internetu je ideálny spôsob, ako sa môže spojiť rodina, aj keď je od seba vzdialená tisícky kilometrov. Hovory cez internet uľahčujú život napríklad aj dôchodcom, ktorí žijú sami a chcú vidieť svoje deti a vnúčatá, aj keď nie sú v ich blízkosti. Videohovory nie sú využívané len na súkromné účely, ale často aj pri práci. Pracovné pohovory, konferencie alebo stretnutia so zahraničnými partnermi.

Ako vybrať webkameru

Na videohovory je nutné používanie webkamery. Výhodou je, že na notebooku a smartfóne sú kamery zabudované a nemusíte zháňať a kupovať osobitnú webkameru. V prípade stolových počítačov je potrebné kameru kúpiť osobitne. Ako vybrať webkameru? Ktoré parametre sú najdôležitejšie, aké sú cenové kategórie a ktorá webkamera je najlepšia? Všetky tieto informácie nájdete v článku.

Obľúbené webkamery

Ako vybrať webkameru

Ako prvé by ste si mali premyslieť to, aký má byť hlavný účel kamery, teda na čo konkrétne ju budete využívať. Od jej spôsobu využitia sa potom odvíja to, aká má byť kvalitná, aké by mala mať rozlíšenie, zorné pole alebo zaostrovanie. Chcete len volať so svojou rodinou alebo chcete mať pracovné hovory, prípadne streamovať na internete? Keď už budete mať vybraný presný účel, tak sa môžete presunúť v čítaní ohľadom informácií o ďalších parametroch webkamier.

Rozlíšenie

Potrebujete mať vysokú kvalitu obrazu, aby vás bolo vidieť čo najlepšie, prípadne potrebujete cez videohovory prezentovať dôležité dáta? Alebo potrebujete webkameru skôr len na to, aby vás vôbec bolo vidieť, no na kvalite vám až tak nezáleží? Od týchto požiadaviek sa odrazíte pri výbere rozlíšenia vašej webkamery.

Webkamera na PC

Kvalita obrazu sa určuje v megapixeloch, prípadne násobkom dvoch čísel, čo predstavuje najväčší možný rozmer obrazu získaného webkamerou. S takýmto typom údajov ste sa mohli stretnúť aj pri výbere fotoaparátov, smartfónov alebo televízora. Z tohto parametra jasne vyplýva, že čím väčšie čísla sú pri danej kamere uvedené, tým lepšie a vy dosiahnete kvalitnejší obraz. Riaďte sa tým, aké rozlíšenie je uvedené pri webkamere na kvalitu videa. U najlacnejších webkamier to býva 640 x 480 pixelov, pri strednej cenovej kategórii, ktorá bežnému používateľovi postačí, je to 1 280 x 720 pixelov. Vo vyššej triede je to kvalita Full HD alebo 4K, čo je najvyššia poskytovaná kvalita prenášaného videa.

Mikrofón

Keď ste v minulosti chceli uskutočňovať videohovory, bolo to možné len v tom prípade, ak ste mali k počítaču pripojený osobitne mikrofón a osobitne webkameru. Dnes je výhodou to, že vám stačí investovať peniaze do webkamery, ktorá má už v sebe zabudovaný mikrofón. Túto funkciu má už väčšina ponúkaných webkamier v rôznych cenových kategóriách.

Je na zváženie, či vám postačí kvalita zvuku, ktorú integrovaný mikrofón vo webkamere poskytuje. Ideálny je na internetové hovory, no zvuk závisí tiež od polohy webkamery. Ak by bola kamera ďalej od vás, je kvalita zvuku horšia. Pri drahších modeloch je možnosť dvoch integrovaných mikrofónov, ktoré poskytujú lepšiu kvalitu zvuku, a to aj na profesionálne účely.

Zorné pole

Plánujete robiť videohovory sami z domu alebo to majú byť pracovné videohovory, kde sa stretne viacero ľudí naraz? Radi telefonujete celá rodina so starými rodičmi? Mal by vás potom zaujímať práve tento parameter. Zorné pole určuje šírku obrazu, ktorú dokáže webkamera snímať. Webkamery so širokouhlým snímaním dokáže zaznamenať obraz, kde sa zmesí viacero účastníkov, prípade väčšiu časť miestnosti, ak to potrebujete.

Zorné pole webkamery

Je to parameter uvádzaný v uhloch. Čím je údaj ohľadom uhla väčší, tým je širšie zorné pole webkamery. Predstavte si to rovnako ako na uhlomere. Webkamery majú najčastejšie rozpätie od 60 do 90 stupňov zorného poľa. 60-stupňový uhol je určený len pre jednu osobu a 90-stupňový uhol je už vhodný aj pre štyri osoby, v prípade, že je potrebné niečo prezentovať alebo sa má zúčastniť hovoru viacero ľudí.

Rýchlosť snímania

Kvalita celkového preneseného obrazu, ktorá sa dostane k človekovi na druhej strane hovoru, sa neodvíja len od rozlíšenia webkamery. Dôležitá je aj celková rýchlosť snímania obrazu a videa. Video je prenášané tak, že sa zachytáva niekoľko snímok za sekundu. No a čím viac dokáže webkamera týchto snímok za určitý čas zaznamenať, tým je video plynulejšie. Preto je údaj udávaný v jednotkách FPS.

Opäť, čím je tento údaj vyšší, tým bude aj vyššia kvalita videa a väčšinou sa od tohto údaju potom odvíja aj cena produktu. Tie najlacnejšie webkamery majú rýchlosť snímania približne 25 FPS. Webkamery vo vyššej cenovej kategórií majú už rýchlosť snímania na úrovni 60 FPS.

Zaostrovanie

Pre ostrý obraz počas celého videohovoru je dôležité zaostrovanie. Webkamery môžu mať 2 tipy zaostrovania – manuálne alebo automatické. Manuálne zaostrovanie znamená, že si ho musíte nastaviť ručne, podľa toho, ako chcete, aby bol snímaný obraz. Slúži na to koliesko, ktoré býva umiestnené na šošovke kamery. Manuálne zaostrovanie sa vyskytuje hlavne u lacnejších modelov. Rovnako to je aj menej praktické riešenie, pretože keď sa počas hovoru pohybujete, tak sa môže obraz jednoducho rozostriť.

Webkamera na notebook

Automatické zaostrovanie alebo autofocus je oveľa lepším, pohodlnejším a jednoduchším riešením. V tomto prípade webkamera zaostruje obraz automaticky. Vďaka tomu bude aj kvalita hovoru a prenášaného videa vyššia, nemusíte sa počas hovoru zaoberať tým, či kamera ostrí práve na vás alebo na pozadie.

Rozmery

Keď si kupujete webkameru, je jasné, že chcete, aby bola čo najmenšia, no zároveň kvalitná. Je potrebné medzi týmito parametrami nájsť čo najlepší kompromis. Kamera by vám nemala na počítači zavadzať, aj keď sa na tento prvok dá zvyknúť. Môže byť počas hovoru pri počítači položená alebo sa dá na obrazovke uchytiť.

S týmto parametrom sa spája aj hmotnosť webkamery, a je jasné, že je najlepším riešením odľahčená kamera. Rozmery webkamier môžu byť naozaj rôzne a záleží aj od stavby a konkrétnej značky. Rozpätia bývajú najčastejšie takéto: hĺbka od 10 do 150 mm, šírka od 50 do 370 mm a výška od 10 do 300 mm. Od rozmerov sa potom odvíja aj hmotnosť, ktorá môže dosahovať až 900 gramov.

Funkcie

Aké všetky funkcie navyše môžete pri webkamere očakávať? Čo je samozrejmosťou a čo, naopak, funkciou navyše? V tomto prípade si každý z nás odpovie rozdielne, pretože máme všetci rozdielne požiadavky. Pre niekoho je potlačenie šumu zbytočné a niekto to vyslovene vyžaduje. Funkciami navyše pri webkamerách sú tieto:

  • Zosvetlenie – ak telefonujete cez internet pri zhoršených svetelných podmienkach alebo pri slabom umelom svetle, môžete využiť túto funkciu. Rozsvieti sa LED svetlo v kamere a kvalita videa bude oveľa vyššia.
  • Potlačenie šumu – túto funkciu nájdete už u množstva webkamier. Kamera dokáže odstrániť zvuk z pozadia a váš prenos zvuku bude vďaka tomu oveľa čistejší.
  • Diaľkové ovládanie – pri profesionálnych videohovoroch alebo keď niečo prezentujete sa len ťažko dostanete k prenastavovaniu kamery. V tom prípade je ideálne mať kameru s diaľkovým ovládaním a počas hovoru sa tak k nej v prípade komplikácií nemusíte ani priblížiť.
  • Sledovanie tváre – je ideálnou funkciou, ak sa budete počas hovoru pohybovať, prípadne je veľmi dôležité, aby sa vám kamera nerozostrovala. Táto funkcia dokáže v obraze identifikovať vašu tvár a počas celého hovoru bude na ňu zaostrovať.
  • Priblíženie – optický zoom umožňuje priblíženie obrazu na detaily bez toho, aby sa kvalita videa zhoršila. Oproti digitálnemu zoomu je toto veľká výhoda.

Príslušenstvo

U webkamery neočakávajte množstvo príslušenstva. Súčasťou balenia môže byť inštalačné CD, ktorým prepojíte webkameru s počítačom a dokážete ju tam nastavovať. Obsahom býva často aj iný software alebo slúchadlá.

Externá webkamera na monitor

Medzi ďalšie typy software zaraďujeme programy na sprostredkovávanie videokonferencií, prípadne programy na strihanie nahratého videa. Webkamera môže mať aj komplexné balenie s príslušenstvom na vykonávanie videohovorov (bude obsahovať aj mikrofón a vybraný program).

Lacná či drahá webkamera? Každá má svoje výhody

Podľa čoho si najčastejšie vyberáte elektroniku, nábytok alebo oblečenie? Verím, že väčšina z vás si pravdepodobne odpovedala práve podľa ceny. Samozrejme, nie vždy je správne pozerať len na cenu, presne preto tieto články píšeme, no na druhej strane je dôležité, aby ste si pred nákupmi stanovili rozpočet. Podľa toho potom viete, čo môžete od produktov v konkrétnej cenovej kategórii očakávať.

Rovnako je to aj pri webkamerách – v rôznych cenových kategóriách sa nachádzajú rôzne značky, funkcie, materiály, veľkosť, kvalita a podobne. Všetky ponúkané webkamery rozdelíme do cenových kategórií a charakterizujeme ich spoločné znaky.

  • Cena do 20 €: V tejto cenovej kategórii si vyberajte webkameru, ak do nej nechcete veľa investovať a budete ju používať len málokedy. Ideálna je hlavne pre starších ľudí, ktorí do takýchto vecí neradi investujú alebo v prípade, že si webkameru kupujete len z nutnosti, no nie ste častými používateľmi počítača a nevyužívate často ani volania cez internet. Webkamery z cenovej kategórie do 20 € majú horšiu kvalitu obrazu, nezvládajú ani slabšie svetelné podmienky a musíte rátať s tým, že vám nevydržia roky. Majú aj menšiu rýchlosť snímania videa, takže treba rátať s tým, že sa to premietne potom do kvality videohovoru a menej plynulého obrazu.
  • Cena od 20 € do 40 €: Už vo vyššej cenovej kategórii dostanete kvalitnejšie zariadenie. Webkamery z cenovej kategórie do 40 € sú určené pre užívateľov, ktorí ich používajú častejšie a vyžadujú od nich aj vyššiu kvalitu. Vďaka kúpe drahšej a kvalitnejšej webkamery dostanete hlavne lepšiu kvalitu prenášaného obrazu. Už nie je rozostrený, kvalita je rozhodne vyššia. Tieto kamery sa najčastejšie prepájajú do počítača pomocou USB kábla a dokonca môžu mať aj funkcie navyše, napríklad potláčanie okolitého šumu. Samozrejmosťou je zabudovaný mikrofón, takže si ho nemusíte kupovať navyše, zvuk bude prenášať webkamera.
  • Cena nad 40 €: Hľadáte webkameru, ktorú budete používať každý deň na pracovné hovory alebo komunikáciu s cudzími ľuďmi? Na to, aby ste zanechali dobrý dojem je potrebné mať kvalitnú kameru pri hovore. Nebojte sa v tomto prípade do webkamery investovať, pretože každé euro, ktoré do nej dáte, sa vám po čase vráti. Samozrejmosťou sú v tejto cenovej kategórii kvalitný obraz, vysoká kvalita prenášaného zvuku a napríklad aj svetelné prispôsobenie okolitým podmienkam. Súčasťou tohto typu webkamier môžu byť duálne integrované mikrofóny, funkcia rozpoznávania tváre, 3D skenovanie a používanie kvalitnej optiky. Dôležitá je vysoká rýchlosť snímaného obrazu, takže sa nemusíte báť nejakého sekania pri hovore. Niektoré webkamery dokonca poskytujú 4K kvalitu prenášaného obrazu bezdrôtovou technológiou Bluetooth a viacerými možnosťami nastavenia tak, aby ste si video vedeli prispôsobiť podľa vašich požiadaviek.

Top 6 webkamier

Keď už ste si vybrali, z akej cenovej kategórie bude vaša webkamera a aké bude mať vlastnosti a funkcie, tak sa môžete pustiť do nakupovania. Aby ste dlho nehľadali alebo by ste potrebovali tipy na kvalitné webkamery, tak máme pre vás niekoľko produktov rôznych značiek. Obľúbené sú napr. Logitech, Niceboy či Genius. Každá má iné parametre, cenu a je určená na iné účely.

Je len na vás, čo si vyberiete a aké sú vaše požiadavky. Predtým, než do nejakej webkamery investujete, prečítajte si recenzie zákazníkov, ktoré si už túto kameru kúpili. Nájdete tam možno informácie, ktoré sa v tomto článku ani popise produktu nenachádzajú.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.Publikované dňa: 10.11.2021
Hodnotenie článku:
(93.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať najlepší ochladzovač vzduchu – recenzie, test, skúsenosti, cenaAko vybrať najlepší ochladzovač vzduchu – recenzie, test, skúsenosti, cena

Ochladzovač vzduchu nie je len obyčajný ventilátor, no zároveň nedokáže chladiť ako klimatizácia. Tak či onak dokáže byť veľmi nápomocný počas horúcich letných dní.

Najlacnejšie záhradné grily na drevené uhlie sú prenosné. Obľúbené sú Weber či JamestownNajlacnejšie záhradné grily na drevené uhlie sú prenosné. Obľúbené sú Weber či Jamestown

Aj vás čaká tento rok kúpa nového grilu na drevené uhlie? Predstavíme si, načo sa pri jeho výbere zamerať.

Najlepšie a najpredávanejšie sú benzínové kosačky s pojazdom. Návod, ako vybrať, recenzie, testNajlepšie a najpredávanejšie sú benzínové kosačky s pojazdom. Návod, ako vybrať, recenzie, test

Pri výbere kosačky je niekoľko dôležitých aspektov, ktoré sa oplatí zvážiť a ktoré vám pomôžu vybrať ten správny model pre vás.