Ako si vybrať záhradný slnečník – rozmery (4 x 4, 5 m), konštrukcia, cena

Slnečníky si často spájame s pobytom pri mori, vyvaľovaním sa na pláži a posedením na letnej terase. Túto skvelú pomôcku však využijete aj doma, či už na terase, v záhrade alebo pri bazéne. Slnečníky sú skvelou voľbou pre každého, kto miluje leto a rád si ho naplno užíva vonku.

Ako vybrať záhradný slnečník

V tomto článku vám poradíme, ako si vybrať vhodný záhradný slnečník, po akom druhu stojana siahnuť aj to, prečo je výber poťahovej látky dôležitý.

Letné slnečníky do záhrady

Aký slnečník do záhrady a na terasu?

Pri výbere slnečníka sa v prvom rade zamyslíte nad tým, kde a ako ho budete najčastejšie využívať. Spôsob využitia vám pomôže pri mnohých rozhodnutiach. Ak si chcete slnečník so sebou brávať na pláž, budete potrebovať menšiu konštrukciu s nižšou hmotnosťou. Ak chcete slnečníkom zatieniť čo najviac miest na sedenie na terase, siahnete zase po väčšom a luxusnejšom slnečníku s ťažkou a stabilnou základňou.

Typ slnečníka

Slnečníky najčastejšie rozlišujeme podľa typu stojana. Najčastejšie sa stretávame so slnečníkmi s tyčou v strede, no konkurujú im bočné slnečníky so zakriveným ramenom či nástenné slnečníky.

 • Stredový slnečník – Najobľúbenejší a najčastejšie používaný typ slnečníka je stavaný so stojanom a tyčou v strede. Klobúk slnečníka býva okrúhly, štvorcový, no stretnete sa aj s trojuholníkovým tvarom. Takýto slnečník býva centrom posedenia – umiestni sa do stredu stola, medzi ležadlá alebo plážové deky. Väčšina typov má pevnú konštrukciu, no jestvujú aj naklápacie typy, ktoré možno naklopiť do požadovanej strany a premiestniť tak tieň podľa toho, ako sa bude slnko počas dňa pohybovať.
 • Bočný slnečník – Slnečník nemusí byť postavený len v strede. Niektoré slnečníky majú základňu postavenú naboku, pričom rameno sa z boku nakláňa ponad posedenie. Takéto slnečníky často pôsobia luxusnejšie a elegantnejšie, no sú robustnejšie, rameno a základňa sú väčšie a pevnejšie, aby dobre držali, a klobúk slnečníka máva väčšie rozmery. Poloha klobúka sa často dá nastaviť, aby ste si mohli tieň prispôsobiť. Bočné slnečníky sa najčastejšie používajú na terasách a plážach.
 • Nástenný slnečník – Menej známe a zriedka používané sú nástenné slnečníky, ktoré sa montujú priamo na stenu. Zo steny vytŕča rameno, na ktorom je prichytený klobúk. Takýto slnečník nezaberá na podlahe žiadne miesto, čo je často na letných terasách vítané, avšak poskytuje už menší priestor na manipuláciu v prípade posunutia tieňa.

Rozmery

Rozmery slnečníka by sa mali odvíjať od toho, pre koľkých ľudí má poskytnúť tieň, ale aj od toho, kde sa bude slnečník využívať. Na záhradu či terasu sa zmestí väčší slnečník než na balkón, no stále je potrebné zamyslieť sa aj nad praktickosťou používania – v prípade náhleho výskytu búrky viete jednoduchšie a rýchlejšie zložiť menší slnečník než tie s nadmernými rozmermi. Veľkosť by nemala závisieť len od počtu osôb, ale aj od toho, akým spôsobom budete slnečník používať.

Záhradný slnečník – rozmery

Ak zvažujete slnečník do stredu stola, najčastejšie sa využívajú 2 – 4 m slnečníky. Najmenšie 2 m slnečníky sa používajú pre menšie stoly s 2 – 4 miestami na sedenie, často ide o menšie sedenie na balkónoch a terasách. 3 m slnečníky sú ideálne pre posedenie so 6 stoličkami a 4 m pokryjú posedenie pre 8 ľudí. Ak máte 10 a viacmiestne posedenie, využite viac než 4 – 5 m slnečník alebo dokonca zvážte využitie 2 hranatých 4 x 4 m slnečníkov.

Konštrukcia

Čo sa týka konštrukcie slnečníka, bavíme sa o materiále stojana a kĺbov, ktoré umožňujú nastavenie polohy slnečníka. Slnečník by mal byť pevný a stabilný, no dostatočne nastaviteľný, aby sa dal prispôsobiť, keď tieň zmení polohu. Preto je potrebné hľadať dobrú rovnováhu medzi stabilitou a nastaviteľnosťou. Čím viac kĺbov bude slnečník mať, tým viac si ho budete môcť prispôsobiť. To však znamená aj menšiu stabilitu a odolnosť proti vetru. Stabilitu zaručuje aj materiál, z ktorého je stojan vyrobený.

 • Hliník – Hliník je často používaným materiálom lacnejších slnečníkov. Je to ľahký materiál, preto je vhodný na prenášanie, napr. ak si beriete slnečník na pláž. Oproti iným materiálom je ale ohybnejší a pri náporoch vetra obstojí horšie ako pevnejšia oceľ. Hliník ale nehrdzavie a nevyžaduje si žiadnu náročnú údržbu.
 • Drevo – Pevný materiál, ktorý nie je veľmi vhodný na prenášanie. Keďže ide o prírodný materiál, je potrebná dôkladnejšia údržba, pričom drevo horšie znesie vlhkosť, dažde alebo suchý a horúci vzduch.
 • Oceľ – Oceľ je materiálom luxusnejších slnečníkov s väčším klobúkom a bočných slnečníkov, ktoré si vyžadujú skutočne pevnú a stabilnú konštrukciu. Nie je vhodná ako materiál pre prenosné slnečníky. Ide o hrdzavejúci materiál, preto býva ošetrená rôznymi antikorovými nátermi.

Poťahový materiál

Pri výbere slnečníka si treba všímať aj poťahový materiál, teda použitú látku, jej gramáž a spôsob ošetrenia. Z látok sa najčastejšie používa polyester, ktorý predstavuje pevné a odolné vlákno. Ak je dostatočne husto tkaný, dokáže poskytnúť príjemný tieň, dobrú ochranu pred slnečným žiarením aj vodoodolnosť. Sfarbenie polyestru však časom môže vyblednúť alebo vzniknú škvrny, preto je vhodné takýto slnečník zakrývať v čase, keď sa nepožíva. Drahšie sú slnečníky z akrylovej tkaniny, ktorá je odolná, drží si svoje sfarbenie, poskytuje tepelnú izoláciu, je vodoodolná a pomerne dlho vydrží.

Polypropylén je odolná syntetická látka, ktorá sa používa kvôli svojim rýchloschnúcim vlastnostiam, vodoodolnosti, ale aj dobrej ochrane proti slnečnému žiareniu a odolnosti proti strate farebnosti. Obľúbené sú aj látkové slnečníky, slnečníky z prírodnej látky, bavlny a zmesi látok, ktoré sa používajú hlavne pri bazénoch, pretože majú prirodzenejší vzhľad, prinášajú atmosféru letnej dovolenky. Ich výhodou je dizajn, nevýhodou zas horšia ochrana proti slnku a dažďu, rýchlo sa zmočia a sú náchylnejšie na plesne.

Záhradný slnečník – poťahový materiál

Dôležitá je aj gramáž, udáva sa ako hmotnosť na m2, teda g/m2. Čím vyššia gramáž, tým je látka hrubšia, preniká cez ňu menej slnečných lúčov, vďaka čomu lepšie chráni pred UV žiarením. Bežné slnečníky majú gramáž 180 g/m2, no ak chcete ochranu navyše, siahnite po látkach s 200 – 280 g/m2. Vyššia gramáž znamená aj lepšia ochrana pred dažďom. Dôležité pritom nie je len to, aby látka vodu neprepustila, ale aj to, aby sa čo najmenej namáčala a čo najrýchlejšie schla. Premočené a dlhoschnúce slnečníky vás nielenže neochránia, ale môžu sa na nich objaviť aj plesne. Preto sú luxusnejšie slnečníky ošetrené ochranou proti vode a teflónovou vrstvou, ktorá zamedzí nasiaknutiu a tým aj množeniu plesní a zašpineniu.

Základňa

Základňa slnečníka, teda jeho spodná časť, drží tyč slnečníka, udržiava ho stabilný a predchádza jeho prevráteniu aj v prípade silného vetra, nárazov a nepriaznivého počasia. Aby základňa slúžila správne, musí byť dostatočne ťažká a pevná. Slnečníky stojace uprostred stola spravidla nepotrebujú až takú veľkú záťaž ako tie, ktoré stoja samostatne bokom. Lacné slnečníky majú spravidla príliš ľahkú základňu, resp. mnohým základňa úplne chýba a sú určené na zapichnutie do zeme. Tieto slnečníky majú často aj plniacu základňu, teda s otvorom, ktorý sa dá naplniť pieskom alebo vodou, čím sa vytvorí záťaž. Ak slnečník využijete za priaznivého počasia na pláži, ťažká základňa nemusí byť dôležitá a podstatnejšia je nosnosť slnečníka.

Ak však budete slnečník využívať doma, na terase a potrebujete, aby vydržal za každého počasia, na hmotnosti základne si dajte záležať. Hmotnosť základne sa vyberá podľa rozmeru klobúka slnečníka, ale aj použitých materiálov – čím ťažšia konštrukcia, tým by mala mať základňa viac kilogramov. 2 m slnečníky potrebujú 10 kg základňu, 2,5 m už 15 – 20 kg. Slnečníky s rozmerom 3 m by mali mať 20 – 30 kg základňu a 4 m slnečníky 40 – 50 kg základňu. Čím väčší rozmer, tým viac záleží na celkovej hmotnosti slnečníka a na tom, či je rameno v strede alebo na boku.

S hmotnosťou súvisia aj rozmery a materiál základne. Ľahšie stredové slnečníky mávajú základne menšie a neraz sú vyrobené z ľahších materiálov, ako plast a drevo, vďaka čomu sú ľahšie prenosné a skladné. Veľké bočné slnečníky potrebujú širokú základňu, s čím treba počítať aj pri výbere umiestnenia slnečníka, ktorá býva vyrobená z ťažkých materiálov, ako napr. betón, kameň a zliatina železa. Kým menšie stredové slnečníky majú okrúhlu základňu, tieto slnečníky majú základňu v tvare kríža.

Dizajn

Farba slnečníka nie je dôležitá len z estetických dôvodov. Samozrejme, slnečník by mal so záhradou či terasou ladiť – niekto siahne po nenápadnej zelenej a zemitých farbách, iní preferujú výraznú červenú alebo slnečníky s potlačou, ďalší chcú elegantnú bielu a krémovú farbu. Výber farby však ovplyvní aj tepelné vlastnosti, keďže tmavé farby svetlo viac pohlcujú, býva pod nimi teplejšie, a svetlé farby žiarenie odrážajú, preto poskytujú väčší chládok.

Bočný slnečník

Vybrať si môžete nielen z jednofarebných slnečníkov, ale aj slnečníkov s potlačou. Dvojfarebné slnečníky a slnečníky s textovou potlačou bývajú doménou letných terás a krčiem, preto siahnite skôr po jednofarebných slnečníkoch a slnečníkoch s jednoduchými vzormi, pruhmi či kvetmi. Pri oboch prípadoch vystáva otázka, akým spôsobom boli farbené a aká látka je použitá. Lacnejšie polyesterové slnečníky totiž majú problém s postupným blednutím farby a zmenou farebnosti, no drahšie slnečníky, najmä z akrylu, sú proti zmene farby chránené a dlho si zachovávajú svoju pôvodnú farebnosť.

S dizajnom rozhodne súvisí aj tvar slnečníka. Malé slnečníky s okrúhlym tvarom pripomínajú lacné plážové slnečníky, ktoré veľa nevydržia. Nemusí to byť v každom prípade – okrúhle slnečníky z kvalitnou poťahovou látkou pôsobia aj elegantne a luxusne, biele a svetlé slnečníky so strapcami po obvode môžu vyčarovať atmosféru exotiky. Najpraktickejšie, no moderne a minimalisticky pôsobia hranaté bočné slnečníky tmavej farby, ktoré sa výborne hodia na terasu k záhradnej sedačke, keďže dokážu pokryť väčšiu plochu.

Cena

Ceny slnečníkov sa pohybujú v širokom rozmedzí od najlacnejších do 10 eur až po najdrahšie za niekoľko tisíc eur. Lacné slnečníky v rozmedzí 5 – 15 eur sú vyrábané z menej kvalitných materiálov, často majú menšie rozmery a určené sú na krátkodobé používanie, napr. na pláži. Kým takýto slnečník vám dobre poslúži pri dvojtýždňovom pobyte pri mori, je na mieste sa zamyslieť aj nad dopadom na životné prostredie, keďže tieto lacné slnečníky sa často považujú za jednorazové a po pár dňoch skončia v odpade. Ak hľadáte lacnejší, no stále cenovo dostupný slnečník, vyberte si z cenovej kategórie 20 – 50 eur, kde už nájdete pomerne kvalitné slnečníky, ktoré vydržia viac ako jednu sezónu.

Bočné slnečníky začínajú na cene od 60 eur, pričom v tejto cenovej kategórii sa pohybujú skôr menšie a ľahšie slnečníky. Stále však predstavujú kvalitné produkty, ktoré vám môžu vydržať dlhšie. Ak hľadáte slnečník vhodný na terasu, ktorý by poslúžil ako kvalitné zatienenie pre viacero miest, pričom by mal byť z odolného materiálu, priblížite sa k sume 100 eur. Veľké a luxusné slnečníky zakúpite od 200 do niekoľko tisíc eur. Ide o robustné konštrukcie, vysoko kvalitné materiály s vysokou gramážou a vyššou záručnou dobou.

Doplnky

 • Ochranný obal – Ochranný obal je praktická pomôcka, ktorú nevyžijete len pri samotnom uskladnení a prenose slnečníka, ale slúži aj ako ochrana slnečníka vtedy, keď ho nepoužívate. To platí hlavne pri lacnejších a polyesterových slnečníkoch, ktoré môžu používaním strácať farbu. Ak slnečník ochránite obalom, proces blednutia sa spomalí.
 • LED osvetlenie – V posledných rokoch sú populárne slnečníky s LED osvetlením, ktoré sa dá využiť hlavne pri večernom posedení i na párty. Nielenže poskytujú zdroj svetla, ale dá sa pohrať aj s ich farbou a spôsobom svietenia, vďaka čomu vytvoria neobyčajnú atmosféru. LED osvetlenie môže fungovať aj na základe solárnej energie, vďaka čomu nebudete potrebovať batérie.
 • Hmlová závlaha – Úžasnou pomôckou počas horúcich letných dní je hmlová závlaha, ktorá sa dá nainštalovať priamo po obvode slnečníka. Z rovnomerne rozmiestnených trysiek po zapnutí vypustí paru, ktorá vás príjemne osvieži a okolie dokáže schladiť aj o 10 °C. Hmlová závlaha sa čoraz viac využíva v mestách na miestach s menším výskytom zelene, mnohí ju určite ocenia aj doma na záhrade.
 • Pohyblivá základňa – Praktickou vychytávkou pre väčšie a robustnejšie slnečníky je pohyblivá základňa. Základne môžu vážiť aj niekoľko desiatok kíl, preto ich presun nie je jednoduchý. Preto niektoré slnečníky ponúkajú pohyblivú základňu s kolieskami s brzdami, ktoré možno po presune slnečníka bezpečne zaistiť.
 • Ukotvenie – Slnečník možno pomocou kotvy upevniť priamo do zeme. Takéto riešenie je ideálne, ak budete slnečník používať doma vždy na rovnakom mieste. Vďaka skrutke ostane všetko pevne na mieste a vy sa nebudete musieť obávať silného vetra. Ak nechcete použiť základňu, môžete použiť aj upevňovací tŕň, ktorý pomocou 3 – 4 bodov zapichnutých v trávniku upevní slnečník na mieste.

Záhradný slnečník so svetlým klobúkom

Starostlivosť a údržba

Starostlivosť a údržba je pre slnečník nevyhnutná, hlavne ak si ho chcete užívať či najdlhšie. Slnečník stojí dlhú dobu vonku, za každého počasia, pri poklese teplôt v noci a horúčavách cez deň. Slnečník znáša priame slnečné žiarenie aj dážď a vietor. Po sezóne ho preto nemožno rovno uskladniť – na látke klobúka sa počas leta usadili nečistoty, prach a možno aj pleseň. Ak ste si priplatili za luxusnejší slnečník a naozaj ho chcete čo najdlhšie udržať v dobrom stave, mali by ste ho čistiť počas sezóny každý mesiac. Ak sa uspokojíte s minimálnou údržbou, vyčistite ho aspoň raz, na konci sezóny pred uskladnením.

Na umývanie si vyberte deň, keď neprší, no slnko nepraží. Ak si vyberiete slnečník so snímateľným poťahom, údržba bude o to jednoduchšia. Ak nie, plátno slnečníka budete musieť umyť priamo na stojane. Umývanie začnite oprášením plátna, čo môžete urobiť napríklad metličkou alebo vysávačom s nadstavcom s kefkou. Po oprášení si pripravte vodu s tekutým pracím prostriedkom alebo saponátom. Ak môžete, slnečník umývajte v tieni, inak by vám mydlová voda na plátne rýchlo vyschla a mohli by sa objaviť škvrny.

Ak chcete predísť plesniam, do vody pridajte ocot alebo šťavu z citróna. Pri čistení látku príliš nedrhnite, radšej ju nechajte 20 – 30 minút namočenú. Slnečník opláchnite čistou vodou, napr. za pomoci záhradnej hadice. Ak je plátno slnečníka odnímateľné a dá sa prať v práčke, prácu si výrazne uľahčíte. Po opláchnutí preneste slnečník na slnečné miesto, rozprestrite ho a nechajte vyschnúť. Nezabudnite umyť stojan a základňu, na čo môžete použiť vodu so saponátom a handričku z mikrovlákna. Ak je stojan drevený, použite prípravok na drevený nábytok a kondicionér na drevo. Slnečník uskladnite len vtedy, ak je úplne suchý, inak by sa vám na plátne vytvorila pleseň.

Vyberáme z nášho katalógu

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

14/06/2021 14:35
Adela

Slnečník musí cez leto byť. Ešte nemáme altánok, tak ochranu pred slnkom riešime skladacím slnečníkom Aga. Má LED svetlo, takže je využiteľný aj večer, keď zapadne slnko. Chválim cenu, podľa mňa je primeraná, slnečník je kvalitný.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?Publikované dňa: 09.06.2021
Hodnotenie článku:
(87.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Akú fontánu do záhrady (solárna, kamenná, s osvetlením), cena, umiestnenie, starostlivosťAkú fontánu do záhrady (solárna, kamenná, s osvetlením), cena, umiestnenie, starostlivosť

Nie ste si istí, aká fontána je tá správna pre vás? Prečítajte si článok a dozviete sa, čo všetko treba pri výbere zvážiť.

Rady a tipy, ako prípraviť domácnosť na letoRady a tipy, ako prípraviť domácnosť na leto

Stačí niekoľko trikov a váš domov sa razom premení na čarovnú dovolenkovú vilu, v ktorej sa budete cítiť príjemne aj počas horúčav.

Protišmyková podlaha, lemovacia dlažba alebo drevo okolo bazéna? Výhody jednotlivých materiálovProtišmyková podlaha, lemovacia dlažba alebo drevo okolo bazéna? Výhody jednotlivých materiálov

Lem okolo bazéna možno vytvoriť z viacerých materiálov, preto je potrebné poznať ich výhody a nevýhody. Aké kvality by mala plocha okolo bazéna spĺňať a ako si vybrať sú správnu podlahu...