Záhradný vozík na kolieskach – ako vybrať, využitie

Potrebujete v záhrade pomoc? Nosenie kvetináčov či narúbaného dreva začína čoraz viac zaťažovať váš chrbát? Riešenie predstavuje záhradný vozík na kolieskach. Ťažkú a fyzicky náročnejšiu prácu ako prenášanie záhradného odpadu či stavebného materiálu v záhrade si s ním môžete uľahčiť. Ešte taký nemáte? Radi vám s výberom pomôžeme.

Ako vybrať záhradný vozík

Ako si vybrať záhradný vozík a aký typ vozíka je pre vás a vašu záhradu ten pravý, sa dočítate nižšie.

Záhradné vozíky do každej záhrady

Ako si vybrať záhradný vozík na kolieskach?

Ponuka je pestrá. Môžete si vybrať záhradný vozík na kolieskach v rôznych veľkostiach. Od menších vozíkov s hmotnosťou 1,8 kg, po väčšie a zároveň aj ťažšie vozíky s hmotnosťou 30 kg. Priemerná nosnosť záhradného vozíka je 300 kg. Menšie odnesú 50 kg a väčšie s oceľovou konštrukciou aj 600 kg (výrobcom udávané maximálne zaťaženie). Výber záhradného vozíka závisí predovšetkým od vašich potrieb. 

Povrchová úprava

Pri výbere je kľúčová, pretože je potrebné brať do úvahy vplyvy počasia ako extrémne teploty, silný vietor, častý dažď, priame slnečné žiarenie alebo nepríjemné mínusové teploty. Ak nemáte možnosť skladovať záhradný vozík v záhradnom domčeku alebo skryť ho pod prístrešok, najlepšie riešenie pre vás predstavuje plastový záhradný vozík. Pri presúvaní (transporte) lístia, pokosenej trávy alebo aj záhradného odpadu sa odporúča, pre priepustné korby použiť plachtu určenú špeciálne na záhradný vozík. Vďaka plachte náklad (aj ten sypký), ktorý prevážate, prepravíte z bodu A do bodu B bezpečne a bez straty. 

Nosnosť

Pokiaľ potrebujete univerzálny záhradný vozík, zvoľte si jednoznačne štvorkolesový záhradný vozík s oceľovou konštrukciou. S vašou pomocou odvezie od 150 do 600 kg. Vozíky s menšími rozmermi (zvyčajne dvojkolesové plastové záhradné vozíky) disponujú nižšou nosnosťou, cca od 25 kg do 50 kg. 

Materiál – kovový verzus plastový záhradný vozík

Potrebujete niečo ľahké a jednoduché na manévrovanie? Alebo niečo odolné s možnosťou väčšieho zaťaženia, niečo, čo vám bez problémov odvezie aj 300 kg?

Kovový záhradný vozík

Kovový záhradný vozík na kolieskach 

Plusy

 • Dlhšia životnosť, 
 • možnosť prevozu väčšieho aj ťažšieho nákladu.

Mínusy

 • Ťažšia možnosť manévrovania, 
 • vyššia hmotnosť, 
 • vyššia cena, 
 • hrdzavenie.

Plastový záhradný vozík na kolieskach

Plusy

 • Ľahký, 
 • jednoduchá manipulácia, 
 • rýchla údržba,
 • nízka obstarávacia cena.

Mínusy

 • Slabšia odolnosť, 
 • možnosť prepravy len ľahšieho nákladu, 
 • plytké lôžka,
 • veľkosť súvisí s nosnosťou aj s objemom.

Manipulácia

Potrebujete záhradný vozík s vysokými bočnicami alebo skôr univerzálny model, na ktorom môžete všetky strany podľa potreby odnímať? Vyklápacia korba alebo odnímateľné bočnice? Než investujete peniaze do záhradného vozíka, premyslite si, či si v záhrade vystačíte s vozíkom na manuálne riadenie. Zvyčajne sa riadi rukoväťou, no na trhu nájdete aj záhradné vozíky, ktoré môžete pripevniť na záhradný traktor. Najdrahšie, no zároveň veľmi efektívne sú záhradné vozíky s pohonom na motor, ktoré za vás ťažký náklad odvezú, vy ich len musíte na diaľku navigovať.

Plastový záhradný vozík

Terén v záhrade alebo na dvore

Výber záhradného vozíka úzko súvisí aj s typom terénu vo vašej záhrade alebo na dvore. Je nerovný, strmý? Od nerovnosti terénu závisí aj výber koliesok. Rovný terén bez problémov zvládnu dvojkolesové záhradné vozíky. Na nerovný terén sa odporúčajú veľké nafukovacie kolesá, teda štvorkolesové záhradné vozíky.

Čo všetko môže záhradný vozík odviesť?

Záhradný vozík ocení každý, kto si musí denne namáhať chrbát počas prác v záhrade. Je jedno, či ide o práce ako čistenie záhrady, prestavba záhradného domčeka, presádzanie, sadenie, premiestnenie nahrabaného lístia, či len premiestnenie záhradného náradia. 

Prepravný záhradný vozík môžete použiť pri prevoze:

 • nazbieranej úrody,
 • ťažkých kvetov v kvetináčoch,
 • posekanej trávy, nahrabaného lístia, 
 • nasekaného dreva, 
 • menších kusov záhradného nábytku, 
 • stavebného materiálu,
 • krmiva pre zvieratá.

Typy prepravných vozíkov

 • Prepravný záhradný vozík – môže byť dvojkolesový alebo štvorkolesový, plastový alebo z oceľovej konštrukcie, ručné záhradné vozíky alebo na motorový pohon, záhradný vozík vyklápací alebo s výklopnými bočnicami, vozík na záhradný odpad alebo na záhradný materiál.
 • Záhradný vozík dvojkolesový na záhradné hadice
 • Dvojkolesový vozík na záhradné náradie
 • Pojazdný záhradný vozík – pomocou tyče s rukoväťou si ho premiestnite z bodu A do bodu B. Pohodlne si na záhradný vozík sadnete a pracujete po sediačky. Sedačka je otočná o 360 stupňov, tak isto si viete prispôsobiť výšku sedadla napr. ak potrebujete ostrihať živý plot. Vozík je navrhnutý a prispôsobený vašim potrebám. Disponuje priestorom, kde si môžete odložiť základné náradie ako záhradné rukavice, nožnice alebo aj farbu so štetcom. Je pojazdný, z oceľovej konštrukcie, s odkladacím priestorom a nosnosťou do 130 kg a jeho cena sa začína na 120 €.

TOP záhradné vozíky

Na porovnanie sme si vybrali nasledovné záhradné vozíky:

Autor článku

Lucia Pampuríková

Považujem sa za tvorivý a kreatívny typ človeka. Som spoločenská, empatická a mám rada výzvy. Veď čo ma nezabije, to ma posilní. Vystihujú ma slová...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie

Krb sa do domácnosti jednoznačne hodí. Nemusí sa ho vzdať ani v prípade, že bývate v byte alebo máte malú obývačku.

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?Publikované dňa: 12.09.2022
Hodnotenie článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať tienenie do kancelárie?Ako vybrať tienenie do kancelárie?

Kyslá, kvasená, nakladaná kapusta, zaváraná kapusta na sladko, s cviklou, v sladkokyslom náleve – receptyKyslá, kvasená, nakladaná kapusta, zaváraná kapusta na sladko, s cviklou, v sladkokyslom náleve – recepty

Ako nakladať kapustu, ako uchovať kapustu prostredníctvom zavárania? Pozrite si recepty na najlepšiu zaváranú a kvasenú kapustu.

Záhradný domček ako fitness centrum, knižnica, hosťovská či ateliér. Ako využiť záhradný domček?Záhradný domček ako fitness centrum, knižnica, hosťovská či ateliér. Ako využiť záhradný domček?

Existuje viacero spôsobov, ako naplno využiť voľný priestor v záhradnom domčeku. Spravte z neho fitness centrum, vonkajšiu kuchyňu, kreatívny priestor či dokonca bar.