Čistenie čajového, ventilátorového, ultrazvukového difúzera

Ak máte radi vôňu liečivých éterických olejov alebo vonných sviečok, možno viete, čo difuzér je a možno ho máte aj doma. Prostredníctvom neho dokážete v miestnosti navodiť príjemnú vôňu, upokojiť sa, lepšie zaspať, a dokonca, sa v niektorých prípadoch aj uzdraviť. Mimochodom, s difuzérom ste sa mohli stretnúť aj na meditácii.

Ako vyčistiť difuzér?

Difúzer by ste mali pravidelne čistiť, aby fungoval čo najdlhšie tak, ako má. Ako na to?

Obľúbené difúzery

Čo je to difuzér?

Je to prístroj alebo zariadenie (podľa toho, na akom princípe funguje), ktoré používali už staroveké národy (napr. aj kadidlo je istý typ difuzéra). V modernej spoločnosti sa začal objavovať znovu a to v zaujímavom nadčasovom prevedení. Jeho základným a azda jediným princípom je šíriť do ovzdušia mikroskopické častice olejov rôznym spôsobom – pomocou tepla alebo ultrazvuku, ventilátora či zvlhčovadla. Používanie difuzérov je určite zdraviu oveľa prospešnejšie ako používanie osviežovačov vzduchu so senzorom či bez senzoru, a dokonca aj oveľa zdravšie ako pálenie vonných sviečok. Tie totiž uvoľňujú príjemnú vôňu na základe zložitých chemických reakcií, pri ktorých sa do ovzdušia šíri nielen príjemná aróma, ale aj toxické molekuly a častice, ktoré sa pomaly nepozorovane vkrádajú hlboko do pľúc človeka. S difuzérom sa nemusíte obávať žiadnych uvoľňovaných toxínov, samozrejme, len v prípade, ak sa o svoj difuzér staráte dobre a pravidelne ho čistíte.

Prečo je dôležitá údržba difuzérov?

Je nevyhnutné, aby sa difuzéry pravidelne čistili. Prečo? Pretože časté používanie difuzérov spôsobuje, že éterické oleje po sebe zanechávajú lepkavý nános. Ak je nánosu veľa a je pomerne starý, môže uvoľňovať do ovzdušia škodlivé látky. Koniec koncov, pravidelným čistením predĺžite aj životnosť difuzérov, ktoré v niektorých prípadoch naozaj nie sú najlacnejšie. Pravidelným čistením si okrem príjemného voňavého ovzdušia zabezpečíte aj zdravšie dýchanie, lepšiu kvalitu spánku a difuzér vám vydrží dlhšie. Vyčistiť ho správne môže byť pre niekoho veda, na trhu sa napokon predáva niekoľko typov difuzérov. Ako tieto typy správne a bez poškodenia vyčistiť? Väčšina z nich má v návode používania aj popis, ako vykonávať údržbu difuzérov, ak to tam uvedené nie je alebo ste stratili návod, my vám ponúkame orientačný spôsob, ako sa to dá urobiť.

Údržba aróma difuzérov

Čajové difuzéry a ich údržba

Tento typ difuzérov je veľmi populárny, má ho takmer každá domácnosť. Ide o nenáročný, veľmi lacný spôsob ako si spríjemniť ovzdušie. Väčšinou sú z keramiky a na rozptýlenie éterického oleja využívajú teplo, resp. horiacu čajovú sviečku, nad ktorou sa nachádza kalíšok, do ktorého sa pridá voda a pár kvapiek éterického oleja. Zohrievaním vody a oleja prostredníctvom sviečky sa do vzduchu uvoľňuje olej. Možno ste ani netušili, že aj takýto difuzér je potrebné čistiť, pretože ak zanedbáte jeho údržbu, olej a voda sa zlepia dokopy a vznikne dechtová vrstva, ktorá je pri dýchaní karcinogénna. Preto je dôležité čistiť nádržku na vodu horúcou tečúcou vodou, ktorá zmäkčí vzniknutú vrstvu.

Upozornenie: Nepoužívajte difuzér, ak sa v nádržke nachádza zrazenina vody s éterickým olejom. Pri spaľovaní sa totiž uvoľňuje škodlivý decht do ovzdušia. Pred zapálením sviečky je potrebné difuzér očistiť.

Horúci TIP: Ak je vrstva nánosu silná, dajte do nádržky na noc alkohol.

Ventilátorové difuzéry alebo difuzér FAN

Ventilátorové difuzéry pracujú na základe vzduchu, ktorý rozvíri éterický olej (nakvapkaný na podložke alebo na podnose, s pomocou vzduchu). Patria medzi cenovo prijateľné varianty difuzérov a ani ich údržba nie je náročná. Vyčistíte ich tak, že vyberiete a nasadíte absorpčnú podložku a handrou namočenou v domácom alkohole alebo liehu utriete rám. Zamerajte sa aj na ventilačné otvory a na miesta, kadiaľ prechádza uvoľnený olej. V prípade, ak sa olej vyparuje z plytkej nádobky, vyberte a vyčistíte ju octom a vodou. Poriadne prepláchnite a vysušte, vložte novú podložku. Do tejto kategórie patria aj difuzéry do auta, ktoré uvoľňujú éterický olej počas jazdy z výduchu ventilátora, na ktorý sa inštalujú.

Ventilátorový difuzér

Ultrazvukové difuzéry

Tento typ difuzérov funguje na elektrickú energiu a ultrazvukový rozptyľovač (vysokofrekvenčné elektrické vibrácie), ktorý éterický olej premení v ovzduší na neviditeľnú a príjemne voňavú hmlu. Čistí sa v momente, keď si všimnete, že v povodí vzniká film. Pri pravidelnom používaní je to približne každý týždeň, pri sporadickom používaní je to aspoň raz za mesiac. Vyčistíte ho tak, že odpojíte ultrazvukový rozptyľovač, odstránite ozdobný kryt, vylejete zvyšky a nádobku naplníte do polovice vodou a octom. Necháte pôsobiť asi 10 min., vylejete a vnútro vyčistite ešte s klasickou zubnou kefkou. Opláchnete, difuzér zložíte a pred použitím ho necháte poriadne vyschnúť, aby sa voda vysušila aj na miestach, kam by sa nemala dostať.

V rýchlosti ako na to:

 • V prvom rade difuzér vypnite.
 • Do nádržky na vodu, cca do polovice, nalejte čistú vodu.
 • Do vody pridajte pár kvapiek čistého octu, cca 1 čajová lyžička.
 • S takto naplnenou nádržkou zapnite difuzér približne na 5 až 10 minút.
 • Vylejte obsah z difuzéra.
 • Klasický bavlnený tampón na odličovanie namočte do octu a poutierajte ním okraje nádržky a aj čip ultrazvuku.
 • Nádržku opäť vypláchnite čistou vodou.
 • Zásobník utrite do sucha a pred použitím nechajte nádržku vyschnúť do sucha.

Upozornenie: Pred opätovným zapojením difuzéra sa uistite, že je poriadne suchý.

Horúci TIP: Ak je difuzér veľmi zanesený, koncentrát octu s vodou urobte s väčším pomerom octu.

Ultra Plus nebulizéry

Tento zvláštny názov nesú difuzéry, ktoré okrem príjemnej vône pôsobia priaznivo aj na dýchacie cesty a pôsobia aj ako zvlhčovače vzduchu. Sú určené prevažne na éterické oleje z bylín, ktoré sa využívajú na aromaterapiu (alternatívnu liečbu éterickými olejmi). Ide aj o typ, ktorý je kvalitou a výkonom najlepší a zároveň i cenovo najdrahší. Takýto difuzér je tvorený sklenenou trubičkou, do ktorej sa pridáva pár kvapiek éterického oleja. Olej sa postupne dostáva do sklenenej trubičky v strede banky. Keďže je trubička mimoriadne tenučká, dochádza tam k najväčšiemu zaneseniu a špina od éterických olejov sa usádza rýchlejšie. Napriek tomu je vyčistenie tejto trubičky veľmi jednoduché. Namiesto oleja do bunky nalejte čistiacu zmes, špeciálne navrhnutú na tento účel, a zapnite ho cca na 5 min. Krásne vyčistí difuzér.

Difúzer - arómaterapia

Rýchle kroky ako vyčistiť nebulizér

 • Vylejte zvyšky oleja.
 • Do banky nalejte 15 kvapiek prostriedku na čistenie.
 • Zapnite difuzér približne na 5 min.
 • Vypnite difuzér a odstráňte zvyšok čistiaceho prostriedku.
 • Pred použitím nechajte poriadne vyschnúť.

Poznámka: Tú istú čistiacu zmes na tento typ difuzérov môžete použiť viackrát.

Upozornenie: Nevdychujte rozptýlenú čistiacu zmes počas prevádzky difuzéra. Banku nečistíte vodou, používajte len na to určené oleje.

Horúci TIP: Levanduľový éterický olej je nielen voňavý, ale zároveň má aj čistiace schopnosti.

Rýchle čistenie

Rýchle čistenie by ste mali realizovať po každej prevádzke difuzéra a aj pred ňou. Pred prevádzkou opláchnite nádržku čistou vodou (okrem nebulizéra) a počkajte, pokým vyschne. Po ukončení jeho činnosti znovu prepláchnite nádržku, celý difúzer jemne utrite so špongiou alebo handričkou a necháte do úplne vyschnúť. Takto udržiavaný difuzér vám určite vydrží dlhšie a hĺbkové čistenie, ktoré sme popísali vyššie, nebude príliš náročné a zdĺhavé.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.Publikované dňa: 28.04.2020
Hodnotenie článku:
(88.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyčistiť kávovar Dolce Gusto? Údržba, odvápnenie, problémyAko vyčistiť kávovar Dolce Gusto? Údržba, odvápnenie, problémy

Kávovary Dolce Gusto sú výborným riešením, ako si aj v domácich podmienkach pripraviť dokonalé espresso, cappuccino ci „latéčko“. Pokiaľ chcete dosiahnuť čo najlepšiu chuť vašich nápojov...

Únik plynu v dome a byte: Čo robiť, keď zacítite plyn? Komu volať?Únik plynu v dome a byte: Čo robiť, keď zacítite plyn? Komu volať?

Únik plynu môže spôsobiť výbuch a jeho zlé spaľovanie zas otravu, ktorá sa vo väčšine prípadov končí smrťou. Pozrite sa, ako úniku plynu zabrániť, čo robiť, ak k nemu dôjde, a ako čo...

Ako nahlásiť čiernu stavbu? Ohlásenie stavebnému úradu, riešenie, pokutaAko nahlásiť čiernu stavbu? Ohlásenie stavebnému úradu, riešenie, pokuta