Ako vyčistiť fasádu domu od blata od lastovičiek?

Každá fasáda pod vplyvom rôznych faktorov stráca svoju pôvodnú farebnú sýtosť a krásu. Práve preto si občas vyžaduje údržbu v podobe vyčistenia, aby opäť mohla plniť svoju estetickú funkciu.

Čistenie fasády rodinného domu vysokotlakovým čističom

Ako umyť fasádu domu, čo spôsobuje jej znečistenie alebo aké produkty využiť na elimináciu rias sa dozviete v našom článku.

Výkonné vysokotlakové čističe aj na fasádu

Čo znečisťuje fasádu?

Znečistenie fasády môže zapríčiniť viacero externých faktorov a nemusia nimi byť len počasie alebo poveternostné podmienky. Rovnako je dôležité vedieť, že fasády v mestách sú kvôli "rušnému životu" znečisťované viac ako na dedine. Podľa pôvodu znečistenia sa lepšie určuje spôsob čistenia.

Zoznam najčastejších príčin:

  • Dym, smog, exhaláty z áut
  • Víriaci sa prach a blato
  • Poveternostné podmienky - UV žiarenie (blednutie fasády), vietor, dážď, sneh alebo kyslý dážď
  • Plesne, machy a lišajníky
  • Mechanické poškodenie - grafity

Prečo čistiť fasádu?

Na prvý pohľad vskutku jednoduchá otázka - fasádu čistíme, aby dobre vyzerala, logické. S týmto, samozrejme, súhlasíme. Fasáda by mala byť reprezentatívna a rôzne fľaky, nečistoty alebo plesne jej na kráse rozhodne nepridávajú. K estetike ja však potrebné pridať aj funkčné hľadisko. Zateplené fasády by sa mali čistiť raz za 3 až 5 rokov, ostatné približne každých 5 až 8 rokov. Prečo?

Profesionálne čistenie fasád - aká je cena?

Zatepelené fasády znižujú cirkuláciu vzduchu a obzvlášť severná strana zvykne byť vlhká. Práve to je živná pôda pre plesne. Zanedbaním fasády sa plesne môžu dostať až do interiéru a znehodnotiť stavbu. K tomu majú aj negatívne účinky na zdravie. Nečistoty, machy a lišajníky by mohli zhoršiť paropriepustnosť fasády a zhoršiť prúdenie vzduchu.

Vo výsledku tak čistenie fasády prispieva k peknému vzhľadu vášho domova, v prípade predaja zvyšuje jeho atraktívnosť a hodnotu.

Čistenie fasád

Ako sme už vyššie načrtli, tak spôsob čistenia závisí od povahy nečistôt. Vo všeobecnosti sa využívajú tieto štyri techniky:

  • Vysokotlakové čistenie: Čistenie vysokým tlakom vody je asi najbežnejšou formou čistenia omietok. Využíva sa najmä pri blate, prachu alebo pavučinách. Tlak vody je však ozaj vysoký, a preto táto metóda nie je vhodná na mäkkšie typy fasád. Prúd by mal smerovať aspoň zo vzdialenosti 15 cm.
  • Čistenie rotačnou kefou a vodou: Ďalšou alternatívou je rotačná kefa s vodou, ktorá sa využíva aj pri zámkovej dlažbe. Výhodou je, že ide o šetrnejší spôsob čistenia bez rizika poškodenia fasády. Demineralizovaný chemický koncentrát na seba naväzuje organické nečistoty, mastnotu a dokáže čistiť do hĺbky. Vhodné aj na načiestoty spôsobené dymom a sadzami.
  • Pieskovanie: Ide o tlakový spôsob čistenia pieskom, ktorý je veľmi účinný najmä pri kamenných obkladoch. Vysoký tlak piesku však spôsobuje veľkú prašnosť a aj práve preto nie je táto metóda až tak rozšírená. Existujú ale varianty s vlhčeným pieskom, ktoré eliminujú prašnosť.
  • Suchý ľad: Použitie suchého ľadu je novinkou, ktorá je veľmi účinná, ekologická a hlavne šetrná k fasáde, takže jeho obľúbenosť rastie. Na čistenie sa používa špeciálne zariadenie, ktoré strieka na stenu suchý ľad o teplote -70 až -80 °C. Táto teplota vystaví nečistoty teplotnému šoku, poruší ich štruktúru a na odstránenie ich stačí už len "ofúkať".

Čistenie fasád od rias a plesní

Špecifickým znečistením fasády sú riasy alebo huby, čiže škodlivé mikroorganizmy, ktoré si budujú kolónie. Týmto škodcom sa darí najmä pri zvýšenej vlhkosti, takže voda či dážď pozitívne prispievajú k ich rastu. Náchylné budú aj fasády domov, ktoré sa nachádzajú pri jazerách alebo potokoch/riekach.

Odporúčané produkty

Ak vám na čistenie rias, húb alebo aj plesní nepomáhajú vyššie vymenované postupy, tak by vaše problémy mohli vyriešiť nasledujúce dva vybrané produkty.

Čistenie fasády domu - aká je cena?

Nie každý je zručný domáci majster a niektoré znečistenia sa, bohužiaľ, nedajú vyriešiť svojpomocne. V takýchto prípadoch je dobré neriskovať a radšej sa obrátiť na profesionálov. Ako je to už dnes zvykom, tak ponuka firiem a odborníkov je určite široká aj vo vašom okolí.

Výber by ste mali vykonať na základe recenzií - slušné firmy by mali mať webstránku s hodnoteniami od zákazníkov. Nemenej dôležitým faktorom je cena, ktorá sa odvíja hlavne od veľkosti plochy čistenia, ale tiež od veku fasády alebo výšky, v ktorej sa bude čistiť. Ceny začínajú cca na 2,5 €/m2 až po 8 €/m2 a viac.

Výkonné vysokotlakové čističe aj na fasádu

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

26/11/2019 11:11
m

dakujeme za cenne rady

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...Publikované dňa: 28.09.2019
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Decht v komíne – príčiny, ako vyčistiť sadze. Čo rozpúšťa decht? Šupky zo zemiakov komín nevyčistiaDecht v komíne – príčiny, ako vyčistiť sadze. Čo rozpúšťa decht? Šupky zo zemiakov komín nevyčistia

Pri kúrení na pevné palivo netreba zabúdať na údržbu a vyčistenie komína od množstva dechtu v podobe sadze, ktorá vás v tých najhorších prípadoch môže stáť aj život. Viac info v našom...

Ako navrhnúť a zrealizovať záhradné jazierko svojpomocne?Ako navrhnúť a zrealizovať záhradné jazierko svojpomocne?

Ak máte v záhradke veľa  "placu" , nerozmýšľajte príliš dlho, navrhnite a urobte si umelé jazierko úplne sami. S naším postupom "ako na to", vám vytvorenie záhradného jazierka nezaberie...

Aký je rozdiel medzi odvetrávanou a kontaktnou fasádou?Aký je rozdiel medzi odvetrávanou a kontaktnou fasádou?

Správne zvolená fasáda môže udržovať váš príbytok v šetriacom, úspornom režime a zároveň to môže byť aj niečo, čo budove dodá nový moderný ráz. Pred aplikáciou fasády, je potrebné,...