Ako vyčistiť fasádu domu od blata od lastovičiek?

Každá fasáda pod vplyvom rôznych faktorov stráca svoju pôvodnú farebnú sýtosť a krásu. Práve preto si občas vyžaduje údržbu v podobe vyčistenia, aby opäť mohla plniť svoju estetickú funkciu.

Čistenie fasády rodinného domu vysokotlakovým čističom

Ako umyť fasádu domu, čo spôsobuje jej znečistenie alebo aké produkty využiť na elimináciu rias sa dozviete v našom článku.

Výkonné vysokotlakové čističe aj na fasádu

Čo znečisťuje fasádu?

Znečistenie fasády môže zapríčiniť viacero externých faktorov a nemusia nimi byť len počasie alebo poveternostné podmienky. Rovnako je dôležité vedieť, že fasády v mestách sú kvôli "rušnému životu" znečisťované viac ako na dedine. Podľa pôvodu znečistenia sa lepšie určuje spôsob čistenia.

Zoznam najčastejších príčin:

  • Dym, smog, exhaláty z áut
  • Víriaci sa prach a blato
  • Poveternostné podmienky - UV žiarenie (blednutie fasády), vietor, dážď, sneh alebo kyslý dážď
  • Plesne, machy a lišajníky
  • Mechanické poškodenie - grafity

Prečo čistiť fasádu?

Na prvý pohľad vskutku jednoduchá otázka - fasádu čistíme, aby dobre vyzerala, logické. S týmto, samozrejme, súhlasíme. Fasáda by mala byť reprezentatívna a rôzne fľaky, nečistoty alebo plesne jej na kráse rozhodne nepridávajú. K estetike ja však potrebné pridať aj funkčné hľadisko. Zateplené fasády by sa mali čistiť raz za 3 až 5 rokov, ostatné približne každých 5 až 8 rokov. Prečo?

Profesionálne čistenie fasád - aká je cena?

Zatepelené fasády znižujú cirkuláciu vzduchu a obzvlášť severná strana zvykne byť vlhká. Práve to je živná pôda pre plesne. Zanedbaním fasády sa plesne môžu dostať až do interiéru a znehodnotiť stavbu. K tomu majú aj negatívne účinky na zdravie. Nečistoty, machy a lišajníky by mohli zhoršiť paropriepustnosť fasády a zhoršiť prúdenie vzduchu.

Vo výsledku tak čistenie fasády prispieva k peknému vzhľadu vášho domova, v prípade predaja zvyšuje jeho atraktívnosť a hodnotu.

Čistenie fasád

Ako sme už vyššie načrtli, tak spôsob čistenia závisí od povahy nečistôt. Vo všeobecnosti sa využívajú tieto štyri techniky:

  • Vysokotlakové čistenie: Čistenie vysokým tlakom vody je asi najbežnejšou formou čistenia omietok. Využíva sa najmä pri blate, prachu alebo pavučinách. Tlak vody je však ozaj vysoký, a preto táto metóda nie je vhodná na mäkkšie typy fasád. Prúd by mal smerovať aspoň zo vzdialenosti 15 cm.
  • Čistenie rotačnou kefou a vodou: Ďalšou alternatívou je rotačná kefa s vodou, ktorá sa využíva aj pri zámkovej dlažbe. Výhodou je, že ide o šetrnejší spôsob čistenia bez rizika poškodenia fasády. Demineralizovaný chemický koncentrát na seba naväzuje organické nečistoty, mastnotu a dokáže čistiť do hĺbky. Vhodné aj na načiestoty spôsobené dymom a sadzami.
  • Pieskovanie: Ide o tlakový spôsob čistenia pieskom, ktorý je veľmi účinný najmä pri kamenných obkladoch. Vysoký tlak piesku však spôsobuje veľkú prašnosť a aj práve preto nie je táto metóda až tak rozšírená. Existujú ale varianty s vlhčeným pieskom, ktoré eliminujú prašnosť.
  • Suchý ľad: Použitie suchého ľadu je novinkou, ktorá je veľmi účinná, ekologická a hlavne šetrná k fasáde, takže jeho obľúbenosť rastie. Na čistenie sa používa špeciálne zariadenie, ktoré strieka na stenu suchý ľad o teplote -70 až -80 °C. Táto teplota vystaví nečistoty teplotnému šoku, poruší ich štruktúru a na odstránenie ich stačí už len "ofúkať".

Čistenie fasád od rias a plesní

Špecifickým znečistením fasády sú riasy alebo huby, čiže škodlivé mikroorganizmy, ktoré si budujú kolónie. Týmto škodcom sa darí najmä pri zvýšenej vlhkosti, takže voda či dážď pozitívne prispievajú k ich rastu. Náchylné budú aj fasády domov, ktoré sa nachádzajú pri jazerách alebo potokoch/riekach.

Odporúčané produkty

Ak vám na čistenie rias, húb alebo aj plesní nepomáhajú vyššie vymenované postupy, tak by vaše problémy mohli vyriešiť nasledujúce dva vybrané produkty.

Čistenie fasády domu - aká je cena?

Nie každý je zručný domáci majster a niektoré znečistenia sa, bohužiaľ, nedajú vyriešiť svojpomocne. V takýchto prípadoch je dobré neriskovať a radšej sa obrátiť na profesionálov. Ako je to už dnes zvykom, tak ponuka firiem a odborníkov je určite široká aj vo vašom okolí.

Výber by ste mali vykonať na základe recenzií - slušné firmy by mali mať webstránku s hodnoteniami od zákazníkov. Nemenej dôležitým faktorom je cena, ktorá sa odvíja hlavne od veľkosti plochy čistenia, ale tiež od veku fasády alebo výšky, v ktorej sa bude čistiť. Ceny začínajú cca na 2,5 €/m2 až po 8 €/m2 a viac.

Výkonné vysokotlakové čističe aj na fasádu

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.Publikované dňa: 28.09.2019
Hodnotenie článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Príprava domu na zimu – ako zazimovať závlahu, nábytok, kosačku Príprava domu na zimu – ako zazimovať závlahu, nábytok, kosačku

Jeseň je tu a zima sa blíži. Pripravte svoju záhradu a celý exteriér domu na toto obdobie. Aby ste na nič nezabudli, urobili sme zoznam činností, ktorý vám pomôže zvládnúť všetko...

Sanačné omietky proti vhlkosti do kúpeľne aj pivnice Sanačné omietky proti vhlkosti do kúpeľne aj pivnice

Máte vo vašej domácnosti problémy s vlhkým murivom? Existujú viaceré riešenia ako eliminovať vlhkosť, no vo všetkých prípadoch je podstatná sanačná omietka. V našom článku si o nej...

Impregnácia dreva do exteriéru je dôležitá proti vode aj plesni Impregnácia dreva do exteriéru je dôležitá proti vode aj plesni

Ak chceme predĺžiť životnosť dreva vo vonkajších priestoroch, tak by sme určite mal i investovať do jeho impregnácie. Tá  predstavuje ochranu voči širokej  škále externých vplyvov....