Ako vyčistiť špinavú stenu – na mastné fľaky krieda, na fixky a víno chémia

Kto ako dieťa nemiloval kresliť na stenu? Fľaky na stene môžu pochádzať od detí, ale aj od mastných rúk či rozliateho vína. Zachovajte pokoj, prezradíme vám tipy a triky, ako vyčistiť stenu od rôznych škvŕn.

Ako vyčistiť fľaky na stene

Nebudete musieť volať maliarsku službu a možno ani kupovať novú farbu.

Ako odstrániť farbičky zo steny?

Na odstránenie farbičiek, voskoviek a centrofixiek máte doma šikovné pomôcky, o ktorých ste možno ani nevedeli, ako rýchlo a účinne si dokážu poradiť s týmto typom fľakov. 

Sóda bikarbóna

Sóda vám pomôže nielen s varením a pečením, ale aj s farbičkami na stene. Namočte čistú handričku do teplej vody, vyžmýkajte ju a "namočte" do sódy bikarbóny. Škvrnu opatrne pretierajte, netlačte. Robte to opakovane dovtedy, pokým sa farbičky nestratia.

Guma na gumovanie 

S klasickými ceruzkami (pozor, nie s farbičkami, len s ceruzkami) na stene si poradí aj obyčajná školská guma. Buďte však opatrní, aby ste ceruzku pri gumovaní nerozotierali. Používajte na to bielu gumu, aby nevznikli šmuhy. Zašpinenú gumu buď otočte na čistú plochu, alebo túto časť "odgumujte" niekde na papier.

Dentálne pomôcky

V prípade bielej steny môžete na odstránenie fľakov použiť zubnú kefku spolu so zubnou pastou. Pasta, rovnako ako stena, musí mať bielu farbu. Používajte radšej kefku s čo najjemnejšími štetinkami, aby nepoškodila štruktúru steny. Pri tomto spôsobe čistenia majte pri sebe aj handričku a vodu zriedenú so saponátom na riad. Po "kefkovaní" miesto okamžite pretrite vyžmýkanou handričkou namočenou do tejto vody.

Alkohol

Mastné farbičky a voskovky potrebujú o niečo tvrdší zásah, ako obyčajné farbičky. Na ich odstránenie budete potrebovať čistý lieh, alebo min. 3-percentný peroxid vodíka, alpu či domáci alkohol. Pozor, musí to byť biely alkohol. Namočte handričku do prostriedku a kresbičky sa snažte opatrne odstrániť. Táto kombinácia vám pomôže aj pri mastných škvrnách na nábytku. Pred tým, ako sa do čistenia pustíte, sa na malom kúsku ubezpečte, že lieh nepoškodzuje nábytok alebo stenu. Pri čistení malých plôch alebo línii odporúčame používať vatovú tyčinku.

Ako sa zbaviť fľakov na stene?

Biela krieda

Biela krieda absorbuje mastnotu, preto je vhodná na čistenie steny poznačenej voskovkami či inými mastnými škvrnami. Ak nepomôže klasické pretieranie zašpineného miesta, nastrúhajte kriedu do nádobky, pomiešajte ju s trochou vodou tak, aby vznikla hustejšia kaša, a zmes naneste na voskovky. Nechajte pôsobiť 24 hodín. Následne kriedu opatrne odstráňte.

Brúsny papier

Ak nie je kresba rozsiahla a je len povrchová, potom vyskúšajte brúsny papier. Robte to však opatrne, aby ste neporušili maľovku alebo štruktúru steny. Začnite od jemnejšieho šmirgľa a ak nebude dostatočne dobrý, použite drsnejší.

Lak na vlasy

Lak na vlasy spolu so soľou odstráni farbičky a aj fixku na stene. Ako na to? Nastriekajte lak na vlasy na stenu a handričkou doň jemne vtierajte soľ.

Odlakovač na nechty

Zoberte si tyčinku na čistenie uší, namočte ju do odlakovača a pomaličky odstráňte fľak zo steny. Najprv si tento spôsob overte na malej ploche, až potom nanášajte vo väčšom. Odlakovač je perfektnou pomôckou aj pri odstraňovaní čiernych šmúh na lakovaných topánkach alebo farby z dlaždíc či dlážky.

Kyselina citrónová

Kyselina citrónová alebo šťava z citróna pôsobí podobne ako ocot alebo sóda bikarbóna. Urobte si roztok z kyseliny citrónovej a vrelej vody. Pre silnejší účinok môžete pridať aj štipku sódy alebo octu. Zmes je pripravená vtedy, keď začne peniť. Opäť si zoberte tyčinku do ucha a opatrne očistite vašu stenu, samozrejme, najprv vyskúšajte reakciu materiálu na malom kúsku.

Kyselina citrónová na fľaky na stene

Kypriaci prášok do pečiva

Niektoré mamičky používajú na odstránení farebných škvŕn na bielom oblečení kypriaci prášok do pečiva. Ak účinkuje na textil, možno sa podobne bude správať aj na stene. Kypriaci prášok vám pomôže aj na zažltnuté oblečenie alebo pri čistení bielych plôch, napr. nábytku.

Mastné steny

Ako odstrániť mastné fľaky a škvrny od oleja zo steny? Tu je pár tipov.

Obyčajný chlieb

Vedeli ste, že chlieb pomôže očistiť aj vaše steny od mastnoty vyprodukovanej varením? A ani voskovkami nepohrdne. Postup je jednoduchý, zoberte si kúsok chlebovej striedky, vytvorte z nej pevnú guľôčku a jemne prechádzajte po mastnej ploche na stene. Tento trik odstráni mastnotu aj na tapetách, a to bez ich poškodenia. 

Prací prášok a ocot

Mastné škvrny na stene môžete odstrániť aj pomocou pracieho prášku a to tak, že do vedra pridáte tekutý prach na pranie (môže byť aj práškový), pridáte pohár alebo 1/2 pohára octu (alebo sódy bikarbóny) a so špongiou nanesiete na stenu. Nezabúdajte špongiu vyžmýkať a pred opätovným namočením do zmesi ju opláchnite pod tečúcou vodou. Niekedy vám na stenu postačí len prací prášok bez pridania ďalších prostriedkov, napr. v prípade tapiet.

Mydlo alebo saponát na riad

Mydlo, JAR, PUR, to sú prostriedky, ktoré niekoľkokrát za deň používate na odstránenie nečistôt a mastnoty z riadu a z rúk. Porušujú molekulárnu štruktúru mastnoty a špiny a tým ju likvidujú, rozpúšťajú. Do šálky s teplou vodou zamiešajte lyžičku saponátu alebo nastrúhajte, rozpustite žlčové mydlo a špongiu namočte do roztoku. Vyžmýkajte ju a opatrne odstraňujte škvrnu. Následne miesto pretrite handričkou/špongiou s čistou vodou a osušte buď vetraním, alebo prikladaním papierových utierok. Týmto spôsobom očistíte aj tapety.

Biele mydlo na čistenie stien

Ďalšie spôsoby zahŕňajú:

  • Ocot – s mastnotou si poradí aj biely kuchynský ocot. Nerieďte ho s ničím, najsilnejšie vlastnosti vykazuje čistý. Naneste trochu na handričku, špongiu či vatovú tyčinku a jemnými pohybmi očistite stenu.
  • Lak na nechty – ak máte bielu matnú stenu, použite biely lak s matným efektom. Budete prekvapení, ako dokáže lak na nechty splynúť s náterom na vašej stene.

Väčšina ľudí bežne pred novou maľovkou používa na odmastenie stien prípravky, s ktorými umýva riad. Ak je nános mastnoty hrubý, možno sa budete musieť obrniť poriadnou dávkou trpezlivosti, ale výsledný efekt bude o to lepší. Je to určite dlhší a namáhavejší proces, ako keby ste použili špeciálne prostriedky určené na odmastenie stien.

Ako odstrániť červené víno zo steny?

Podarilo sa vám vyliať červené víno na vašu krásnu, čerstvo namaľovanú stenu? Nuž, asi vás sklameme, pretože okrem použitia špeciálneho chemického prostriedku vám nič nepomôže. Môžete vyskúšať vyššie odporúčané techniky, ale pravdepodobne to na červené víno stačiť nebude. S extrémne odolnými fixkami na stene, so zažratými škvrnami a aj s červeným vínom vám pomôže napr. Savo.

Savo, univerzálny čistič?

V prípade veľkej nečistoty aplikujte Savo priamo na stenu a v prípade malého fliačika len s pomocou handričky alebo vatovej tyčinky. Do domácnosti odporúčame zakúpiť si Savo vo fľaške s rozprašovačom. Pri veľkých plochách ho môžete jednoduchšie nastriekať rovno na stenu. Savo používajte len na biele steny, pretože okrem nečistôt vyťahuje aj farbu!

Rada nad zlato: Ak sa chystáte maľovať, zvoľte farbu, ktorá je umývateľná. Tá vyrieši vašu dilemu, ako vyčistiť špinavú stenu. Jednoducho si zoberiete kus vlhkej handry a špinu odstránite.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 20.09.2021
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Predaj hydiny, mäsa, medu, ovocia a zeleniny, vajec z dvora – podmienky, zákon, povoleniePredaj hydiny, mäsa, medu, ovocia a zeleniny, vajec z dvora – podmienky, zákon, povolenie

Aj keď sa tento typ podnikania môže zdať jednoduchý, nie je to úplne tak. Predaj z dvora podlieha mnohým zákonom a keď s ním začínate, musíte vybaviť viacero vecí.

Návod, ako zazimovať kvetináče – ako ochrániť záhradné i balkónové rastliny pred mrazomNávod, ako zazimovať kvetináče – ako ochrániť záhradné i balkónové rastliny pred mrazom

Ako správne zazimovať kvetináče z exteriéru, kedy je ten ideálny čas a čo všetko na tento proces môžete použiť? Všetky potrebné informácie a rady nájdete v článku.

Ako vyčistiť vertikálne látkové a horizontálne hliníkové a drevené žalúzie na oknáchAko vyčistiť vertikálne látkové a horizontálne hliníkové a drevené žalúzie na oknách

Na žalúziach sa postupom času začne usádzať prach, ktorého je potrebné sa zbaviť, ale ako? Poradíme vám, ako čo najjednoduchšie vyčistiť jednotlivé typy žalúzii.