Ako vyčistiť granitový drez? Vyskúšajte čistiaci prostriedok na kameninové drezy

Rozhodli ste sa pre granitový drez? Vaša kuchyňa sa zmení na nepoznanie. Narozdiel od klasických nerezových kuchynských drezov je granitový materiál investíciou na (takmer) celý život.

Čistenie granitového drezu

Pri správnom výbere sa stane ozdobou vaše kuchyne, a poteší vás aj nenáročnou údržbou a starostlivosťou.

Čo je to granitový drez

Granitový dres sa vyrába z granitovej zmesi, čo je kombinácia drveného kameňa, akrylu a vybranej farby. Preto sa tieto drezy niekedy nazývajú aj kameninové. Výhodou granitového dresu je nielen elegantný dizajn, ale aj mechanická a tepelná odolnosť, čo mu zaručuje zachovanie pekného vzhľadu aj vtedy, keď kuchyňu denne využívate: pravidelne varíte a potrebujete, aby bolo vybavenie pripravené na horúce hrnce, rozliatu omáčku aj veľa riadu po dobrej večeri.

Ak je teda kuchyňa najvyužívanejšie miesto vo vašom dome, granitový drez je skvelá investícia. Jednotlivé drezy sa od seba líšia v tom, aký kameň je pri ich výrobe použitý. Často sa používa kremeň, pri silgranitových drezoch napríklad žula. 

Silgranitové drezy

Silgranitové drezy sú známe svojou výnimočnou úpravou. Ich materiál je schopný odpudzovať vodu, takže sa zhlukuje do väčších kvapiek a nezanecháva povlak ani vodný kameň. Silgranitové drezy sú na trhu jednotkou a svojím vzhľadom premenia kuchyňu na malé kráľovstvo.

Granitový drez do kuchyne

Rozdiel medzi silgranitovým a granitovým drezom

Čo sa týka kvality, medzi tými drezmi prakticky nejestvuje rozdiel. Vo svete poznáme dvoch najznámejších výrobcov, ktorí si jednoducho potrebovali odlíšiť svoje produkty obchodnými názvami. Granitové drezy vyrába spoločnosť Schock, silgranitové zas výrobca Blanco.

Vybrať si môžete napríklad na základe tohto krátkeho porovnania:

Drezy od Blanco - nepoškriabateľný povrch dokonale odpudzuje vodu, vďaka čomu sa ňom nevytvára vodný kameň. Na údržbu vám postačí klasický čistiaci prostriedok, na odolnejšie škvrny od kávy či vína je vhodný prášok priamo od výrobcu Blanco. Silgranitové drezy Blanco sú hygienicky nezávadné a majú odolnosť voči vysokej teplote (do 280 °C).

Drezy od Schock - majú jemný hladký povrch, ktorý sa veľmi jednoducho čistí. Výhodou je aj antibakteriálna úprava povrchu, ktorý je navyše veľmi odolný. Rozdiel oproti výrobcovi Blanco je aj v teplotná odolnosť - pri drezoch Schock sa pohybuje na úrovni do 180 °C.

Starostlivosť o granitový drez

Čistenie granitového drezu je veľmi jednoduché. Výhodou je práve ľahká údržba, s ktorou výrobcovia počítali už pri výrobe. Postačí vám hubka a bežný čistiaci prípravok do kuchyne. Granitové drezy sú niekedy obohatené o ionty striebra, čím drez získava antibakteriálne vlastnosti.

Praktické informácie o čistení silgranitového drezu Blanco nájdete v tomto videu:

Špeciálne čistiace prostriedky na granitové drezy

Pokiaľ zháňate čisitace prostriedky na granitový dres, informujte sa už pri kúpe o možnosti dokúpiť špeciálne pasty, ktorými môžete odstrániť väčšie alebo ťažko zmývateľné nečistoty. Pasty sú ideálny čistič granitového drezu, pretože rešpektujú jeho štruktúru. Môžete ich použiť aj pri pravidelnom väčšom upratovaní ako prevenciu zanesenia, pretože na dreze vytvoria ochranný filter.

Drez nečistite rôznymi kuchynskými drôtenkami a kefami. Napriek jeho dolnosti môžete totiž poškodiť filter, ktorý má zabraňovať vzniku bežných nečistôt. Vyhnite sa aj čisteniu riedidlami a inými agresívnymi prípravkami.

Čím čistiť granitový drez, ak sa na ňom nedopatrením objavia škvrny od agresívnej farby či oleja? Pomôcť by vám mal denaturovaný lieh, ktorý naneste na mäkkú handričku a škvrny odstráňte. Potom jednoducho opláchnite povrch teplou vodou a utrite dosucha.

Granitový drez a vodný kameň

Máte za sebou dlhý deň v kuchyni varením slávnostnej večere či pečením vianočných koláčikov? Na dreze sa možno od neustále tečúcej vody vytvoril vodný kameň. Pripravte si roztok octu a vody, naneste na znečistené miesta a nechajte hodinu až dve pôsobiť. Potom vodný kameň zotrite hubkou a drez opláchnite.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...Publikované dňa: 20.03.2018
Hodnotenie článku:
(92.6%)

Autor článku

Marcela Beňová

Milujem písanie a najradšej mám tie najobyčajne témy. Fascinujú ma detaily, ktoré menia dom na domov - knižnica plná milovaných kníh, fotorámiky so...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zariadiť terárium pre chameleóna? Zariadenie pre začiatočníkov Ako zariadiť terárium pre chameleóna? Zariadenie pre začiatočníkov

Ako budúci majiteľ chameleóna sa musíte poriadne pripraviť, aby ste mu vytvorili, čo možno najviac identické prostredie, v ktorom žije aj v prírode. 

Ako zazimovať záhradné jazierko? Príprava jazierka na zimu Ako zazimovať záhradné jazierko? Príprava jazierka na zimu

Pripravte sa na koniec sezóny už teraz a prečítajte si, čo treba urobiť pred zazimovaním záhradného jazierka, aby vás aj o rok tešilo tak, ako teraz. Odmenu si naplno vychutnáte s...

Prepäťová ochrana do rozvádzača, zásuvky aj predlžovačky - Ako to funguje? Prepäťová ochrana do rozvádzača, zásuvky aj predlžovačky - Ako to funguje?

Netušíte, čo to prepäťová ochrana je a k čomu vlastne slúži? Neslúži iba ako ochrana pred bleskom. Chcete vedieť, na čo všetko sa vďaka nej môžete spoľahnúť?


Pridať komentár