Ako vyčistiť granitový drez? Vyskúšajte čistiaci prostriedok na kameninové drezy

Rozhodli ste sa pre granitový drez? Vaša kuchyňa sa zmení na nepoznanie. Narozdiel od klasických nerezových kuchynských drezov je granitový materiál investíciou na (takmer) celý život.

Čistenie granitového drezu

Pri správnom výbere sa stane ozdobou vaše kuchyne, a poteší vás aj nenáročnou údržbou a starostlivosťou.

Čo je to granitový drez

Granitový dres sa vyrába z granitovej zmesi, čo je kombinácia drveného kameňa, akrylu a vybranej farby. Preto sa tieto drezy niekedy nazývajú aj kameninové. Výhodou granitového dresu je nielen elegantný dizajn, ale aj mechanická a tepelná odolnosť, čo mu zaručuje zachovanie pekného vzhľadu aj vtedy, keď kuchyňu denne využívate: pravidelne varíte a potrebujete, aby bolo vybavenie pripravené na horúce hrnce, rozliatu omáčku aj veľa riadu po dobrej večeri.

Ak je teda kuchyňa najvyužívanejšie miesto vo vašom dome, granitový drez je skvelá investícia. Jednotlivé drezy sa od seba líšia v tom, aký kameň je pri ich výrobe použitý. Často sa používa kremeň, pri silgranitových drezoch napríklad žula. 

Silgranitové drezy

Silgranitové drezy sú známe svojou výnimočnou úpravou. Ich materiál je schopný odpudzovať vodu, takže sa zhlukuje do väčších kvapiek a nezanecháva povlak ani vodný kameň. Silgranitové drezy sú na trhu jednotkou a svojím vzhľadom premenia kuchyňu na malé kráľovstvo.

Granitový drez do kuchyne

Rozdiel medzi silgranitovým a granitovým drezom

Čo sa týka kvality, medzi tými drezmi prakticky nejestvuje rozdiel. Vo svete poznáme dvoch najznámejších výrobcov, ktorí si jednoducho potrebovali odlíšiť svoje produkty obchodnými názvami. Granitové drezy vyrába spoločnosť Schock, silgranitové zas výrobca Blanco.

Vybrať si môžete napríklad na základe tohto krátkeho porovnania:

Drezy od Blanco - nepoškriabateľný povrch dokonale odpudzuje vodu, vďaka čomu sa ňom nevytvára vodný kameň. Na údržbu vám postačí klasický čistiaci prostriedok, na odolnejšie škvrny od kávy či vína je vhodný prášok priamo od výrobcu Blanco. Silgranitové drezy Blanco sú hygienicky nezávadné a majú odolnosť voči vysokej teplote (do 280 °C).

Drezy od Schock - majú jemný hladký povrch, ktorý sa veľmi jednoducho čistí. Výhodou je aj antibakteriálna úprava povrchu, ktorý je navyše veľmi odolný. Rozdiel oproti výrobcovi Blanco je aj v teplotná odolnosť - pri drezoch Schock sa pohybuje na úrovni do 180 °C.

Starostlivosť o granitový drez

Čistenie granitového drezu je veľmi jednoduché. Výhodou je práve ľahká údržba, s ktorou výrobcovia počítali už pri výrobe. Postačí vám hubka a bežný čistiaci prípravok do kuchyne. Granitové drezy sú niekedy obohatené o ionty striebra, čím drez získava antibakteriálne vlastnosti.

Praktické informácie o čistení silgranitového drezu Blanco nájdete v tomto videu:

Špeciálne čistiace prostriedky na granitové drezy

Pokiaľ zháňate čisitace prostriedky na granitový dres, informujte sa už pri kúpe o možnosti dokúpiť špeciálne pasty, ktorými môžete odstrániť väčšie alebo ťažko zmývateľné nečistoty. Pasty sú ideálny čistič granitového drezu, pretože rešpektujú jeho štruktúru. Môžete ich použiť aj pri pravidelnom väčšom upratovaní ako prevenciu zanesenia, pretože na dreze vytvoria ochranný filter.

Drez nečistite rôznymi kuchynskými drôtenkami a kefami. Napriek jeho dolnosti môžete totiž poškodiť filter, ktorý má zabraňovať vzniku bežných nečistôt. Vyhnite sa aj čisteniu riedidlami a inými agresívnymi prípravkami.

Čím čistiť granitový drez, ak sa na ňom nedopatrením objavia škvrny od agresívnej farby či oleja? Pomôcť by vám mal denaturovaný lieh, ktorý naneste na mäkkú handričku a škvrny odstráňte. Potom jednoducho opláchnite povrch teplou vodou a utrite dosucha.

Granitový drez a vodný kameň

Máte za sebou dlhý deň v kuchyni varením slávnostnej večere či pečením vianočných koláčikov? Na dreze sa možno od neustále tečúcej vody vytvoril vodný kameň. Pripravte si roztok octu a vody, naneste na znečistené miesta a nechajte hodinu až dve pôsobiť. Potom vodný kameň zotrite hubkou a drez opláchnite.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa Zelená kuchyňa

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 20.03.2018
Hodnotenie článku:
(92.6%)

Autor článku

Marcela Beňová

Milujem písanie a najradšej mám tie najobyčajne témy. Fascinujú ma detaily, ktoré menia dom na domov - knižnica plná milovaných kníh, fotorámiky so...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať strešnú krytinu a ktorá je tá najlepšia Ako vybrať strešnú krytinu a ktorá je tá najlepšia

Rozhodnúť sa a zorientovať v ponuke môže byť ťažšie, akoby sme očakávali. Škridla, plech, bridlica, cementová či keramická (pálená) krytina alebo plast? Podľa čoho vybrať strešnú krytinu?

Praktické rady, ako zariadiť modernú a funkčnú kuchyňu Praktické rady, ako zariadiť modernú a funkčnú kuchyňu

Ak má kuchyňa vyžarovať na nás pozitívnu energiu, tak je nutné sa postarať o to, aby bola zariadená podľa našich predstáv a hlavne bez chýb. My vám s tým radi pomôžeme!

Solárne panely na dom, chatu aj bazén. Všetko čo potrebujete vedieť Solárne panely na dom, chatu aj bazén. Všetko čo potrebujete vedieť

Solárne panely dokážu ušetriť množstvo financií. Čo by ste o solárnych paneloch mali vedieť? Čím sa riadiť pri výbere? Kde sa dá vybaviť dotácia? Všetko podstatné sa dozviete v našom...


Pridať komentár