Ako vyčistiť kotol na tuhé palivo – čo rozpúšťa decht? Kefa či prášok na čistenie kotla pomôžu

Spaľovanie tuhých palív, najmä dreva, uhlia a brikiet, je stále populárna forma vykurovania. Jeho čistenie je v rámci údržby kľúčové pre správne fungovanie kotla, predĺženie jeho životnosti aj zaistenie bezpečnej prevádzky.

Ako čistiť kotol na tuhé palivo

Pozreli sme sa na to, prečo je čistenie kotla také dôležité, ako a ako často čistiť kotol na tuhé palivo.

Prečo je čistenie kotla dôležité

Pri spaľovaní tuhých palív, dreva či uhlia, vzniká decht a sadze, ktoré sa usadzujú po stranách kotla a zanášajú ho. Čím viac je kotol zanesený, tým je menší ťah a vzniká väčšia spotreba palív. Kotol nefunguje dostatočne efektívne, zahrieva pomalšie a zároveň je prevádzka zaneseného kotla finančne náročnejšia pre väčšiu potrebu paliva. Sadzami zanesený kotol tiež predstavuje väčšie požiarne riziko, hlavne v zimných mesiacoch, keď je vykurovanie častejšie. Pravidelným čistením zaistíte dlhšiu životnosť svojho kotla a zaistíte bezpečnú prevádzku. Čistenie kotla a odstraňovanie popola je pritom dôležité aj z hľadiska záruky od výrobcu. Zanedbaná údržba vedie k poruchám alebo poškodeniu zariadenia, ktoré vám výrobca nemusí uznať.

Ako často čistiť kotol

Frekvencia čistenia kotla na tuhé palivo je individuálna a to, čo vyhovuje vám, zistíte časom v praxi. Závisí to od druhu kotla a používaného paliva, frekvencie používania a ročného obdobia. V zime budete musieť, prirodzene, čistiť kotol častejšie, možno aj raz za 2 – 3 týždne, pritom počas iných ročných období možno bude stačiť kotol čistiť raz za 4 – 6 týždňov. To, kedy potrebuje kotol vyčistiť, spoznáte aj tak, že ohrievanie bude trvať dlhšie, zníži sa ťah, no vždy sa môžete spoľahnúť na pokyny od výrobcu.

Ako čistiť kotol na tuhé palivo

Na čistenie kotla si vyhraďte dostatok času. Okrem samotného čistenia, ktoré by ste mali zvládnuť do hodiny, počítajte s tým, že kotol musí po poslednom použití vychladnúť, čo si vyžaduje celý deň. Vo vnútri sa nesmú nachádzať žiadne horiace alebo tlejúce zvyšky tuhého paliva. Na čistenie budete potrebovať aj niekoľko pomôcok. Spočiatku teda budete musieť do týchto pomôcok investovať, ale budete ich používať opakovane a pravidelne, po dlhú dobu.

 • Kovové kefy (menšiu a väčšiu) – Zakúpte si aspoň dve veľkosti, aby ste s nimi dočiahli to užších aj širších priestorov kotla. Oceľové kefy by mali byť s dlhou rúčkou, aby ste dosiahli aj do odľahlejších kútov, no môžete zakúpiť aj kratšiu kefu na čistenie napr. dvierok. Oceľové kefy zakúpite v akomkoľvek železiarstve, pričom časom bude potrebné zakúpiť nové – čistením sa kefa opotrebuje, štetiny sa zmenšia a vtedy je čas na kúpu novej kefy.
 • Mäkkú kefku a handričku – Zídu sa na jemnejšie čistenie šamotových tehál.
 • Kutáč – Kutáč s hákom je dobrou pomôckou pri odnímaní krytu a taktiež ho zakúpite v železiarstve.
 • Špachtle a škrabky (širšie a užšie) – Škrabky poslúžia na zbavenie sa hrubších nánosov a nečistôt. Rôzne veľkosti škrabky aj dĺžky rúčok vám pomôžu pri čistení rôznych častí kotla.
 • Metličku a lopatku – Poslúžia na ometenie stien kotla na konci a zbavenie sa popola.
 • Svietidlo – Dobré svietidlo je na nezaplatenie, pretože len tak si budete môcť skontrolovať, aké čisté sú steny kotla a či sa niektorým miestam musíte povenovať hlbšie.
 • Čistič na sadze (voliteľné) – Chemický odstraňovač sadzí pomáha pri odstraňovaní nánosov z kotla a je výbornou pomôckou v zime, počas vykurovacej sezóny, keď dochádza k intenzívnejšiemu zanášaniu.
 • Ochranné pomôcky – Používajte pri čistení minimálne ochranné rukavice.

Kotol na tuhé palivo

Postup čistenia kotla na tuhé palivá

K čisteniu pristupujte vždy až vtedy, keď je kotol úplne vychladený, čím predídete nebezpečenstvu poranenia. Nezabudnite na ochranné rukavice a vhodné oblečenie, keďže pri práci sa zašpiníte.

 • Za použitia malej kovovej kefy najprv vyčistite tie časti kotla, ktoré viete odňať, ako rošt, popolník a priehradku, nie však šamotové tehly. Odnímateľné časti bývajú zanesené menej ako samotný kotol, čistenie by malo ísť jednoduchšie a ich odobratím si vytvoríte viac priestoru na čistenie zvyšku kotla. Po vyčistení kefou omeťte zvyšky prachu metličkou.
 • Pozor na šamotové tehly, ktoré sú krehké a nesmú sa čistiť oceľovou kefou. Tie vyčistite len jemnou kefkou alebo pretrite vlhkou handričkou, príp. umyte v roztoku vody a octu. Pri čistení tiež skontrolujte ich stav. Menšie škrabance a odreniny nie sú problémom, ale rozlomené tehly treba vymeniť.
 • Tou istou kefou sa povenujte hornej liatinovej platni, ktorú treba nadvihnúť a poometať zospodu sadze. Nakoniec ešte oprášte zvyšky metličkou.
 • Na čistenie dymovodu už budete potrebovať dlhšiu oceľovú kefu. Dymovod odoberte a kefou vyčistite sadze nalepené po vnútorných stranách. Ak je váš dymovod dlhší, myslite na to pri kúpe kefy s dlhšou rúčkou.
 • Najnáročnejšie býva čistenie samotného kotla, v ktorom je usadenej najviac sadze. Ak je kotol zanesený a popol sa dobre neodvádza do popolníka, použite najprv vysávač, ktorým sa zbavíte uvoľneného popola vo vnútri. Ďalej postupujte za pomoci špachtličiek, ktorými nahrubo odstránite usadeniny a až neskôr použiť kovové kefy. Dôležité je dostať sa do všetkých kútov a medzier, aj do výmenníka. Toto čistenie je veľmi prácne, steny kotla si skontrolujte za pomoci svietidla. Keď sa zbavíte všetkých usadenín, steny omeťte metličkou a zmeťte do popolníka. Ten vysypte a vymeťte metličkou.
 • Dlhou drôtenou kefou vyčistite zberač spalín. K zberaču sa dostanete po odňatí krytu a vytiahnutí turbulátorov z rúr. Samotné rúry potom vyčistite dlhou kefkou a turbulátory aj kryt nasaďte na miesto.
 • Po vyčistení vráťte všetko na miesto. Uistite sa, že všetky odňaté časti založíte správne na svoje miesto, tak, aby presne sedeli a nevznikla by prekážka pri vykurovaní.
 • Exteriér kotla čistite vlhkou handričkou, príp. jemným saponátom. Vonkajšie časti nikdy nečistite žiadnym agresívnym prípravkom.

Čistenie vypaľovaním a čističom sadzí

Odstraňovanie dechtu mechanicky je naozaj nepríjemné a fyzicky náročné. Ak hľadáte, čo iné ešte rozpúšťa decht z kotla, tak okrem mechanického čistenia sa stretnete ešte s čistením prostredníctvom vypaľovania a za pomoci čističov. Vypaľovaním sa odstraňuje decht, s ktorým je inak ťažké si poradiť. Vypaľovanie spočíva v zahriatí kotla na najvyššiu teplotu, malo by ísť o 90 °C) po dobu niekoľkých hodín, kedy sa vypálením prirodzene zbavíte dechtu nalepeného na stenách.

Pri chemickom čistení sa používa odstraňovač sadzí alebo práškový čistič komína, ktorý možno zakúpiť vo vrecúškach. Tie sa vhodia do kotla počas vykurovania, dôjde k chemickej reakcii, pri ktorej sa sadze a decht začnú uvoľňovať. Ak sa rozhodnete pre chemické čistenie, pridŕžajte sa pokynov dávkovania aj použitia, keďže je dôležité dodržiavať presný postup, aby nedošlo k úniku dymu do miestnosti, v ktorej sa nachádzate.

Každodenná údržba kotla na tuhé palivo

Čistenie kotla nie je len o hĺbkovom čistení raz za pár týždňov, ale aj o pravidelnej údržbe. Každý deň sa pri spaľovaní hromadí popol, ktorý sa usádza v kotle aj v popolníku. Na čistenie si vyberte čas buď vždy po použití a vychladnutí kotla, alebo pred použitím, kedy si môžete byť skôr istí, že kotol vychladol. Každý deň nie je potrebné vnútro kotla drhnúť oceľovou kefou, ale metličkou jednoducho odstráňte zvyšný popol z priestoru kotla. Pozametajte plniaci priestor a spaľovaciu komoru kotla. Odstráňte tehlu a všetok popol odstráňte lopatkou.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vysávače na popol

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete, kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať – pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.Publikované dňa: 29.11.2021
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Pečenie chleba doma – čo by vám nemalo chýbať?Pečenie chleba doma – čo by vám nemalo chýbať?

Chlieb je jedna z najobyčajnejších a najzákladnejších potravín, je ho všade mnoho a napriek tomu nám je vzácny ako soľ. Na prípravu domáceho chleba budete potrebovať len niekoľko pomôcok...

Železné panvice a riad: výhody, nevýhody používania, údržba, čistenie, vypekanie panviceŽelezné panvice a riad: výhody, nevýhody používania, údržba, čistenie, vypekanie panvice

Každý materiál poskytuje odlišné vlastnosti a možnosti využitia. Tak je to aj v prípade železných panvíc a riadu. Prekvapia svojimi výhodami.

Aké drevo na údenie klobás, rýb, slaniny, mäsa, zeleniny: slivkové, agátové, čerešňové, bukové, dubovéAké drevo na údenie klobás, rýb, slaniny, mäsa, zeleniny: slivkové, agátové, čerešňové, bukové, dubové

Každý druh dreva má svoje špecifické vlastnosti, ktoré sa odrazia na chuti jedla. Aké charakteristiky majú jednotlivé druhy jedla a akým druhom driev sa pri údení vyhnúť?