Ako vyčistiť krbové sklo, vložku a vnútro krbu? Pomôže aj Kominíček!

Mať v byte či dome krb nie je len len romantické, ale najmä praktické. Drevo robí úplne iné teplo, ako je to, ktoré poznáme z centrálneho vykurovania. Jedinou nevýhodou, ktorú pri krbe vidíme je to, že sa oň treba starať.

Čistenie krbového skla

Čierne sklo nie je dekoráciou, s ktorou sa pred návštevou budete chváliť. Práve naopak. Drevo a plápolajúci oheň je to, čo čisté sklo pochváli aj bez vášho pričinenia. Čo je príčinou čierneho skla? Dá sa krb pred čiernym sklom vôbec chrániť?

Obľúbené prípravky na čistenie sadzí

Príčiny čierneho skla v krbe

  • nesprávne horenie (málo vzduchu a veľa nekvalitného dreva)
  • vlhké drevo
  • zle uložené drevo v krbe (drevo treba ukladať ďalej do krbu, nie tesne ku sklu. Na spodok dajte hrubé drevo a na vrch tenšie, spolu s pepom. Nepozdavá sa vám to? Vyskúšajte a presvedčte sa.)
  • zle navrhnutý krb alebo nekvalitná krbová vložka (menej časté)
  • zlý ťah komína

Priehľadnosť skla postupne znižujú sadze, prach a dym. Občas ho treba vyčistiť. Prezradíme vám pár tipov, ako na to. Plápolajúci oheň upokojuje. A cez čisté sklo sa naň pozerá lepšie, ale má to aj iný význam.

Čistenie sadzí na krbovom skle

Na skle sa usadzuje mnoho nečistôt, ktoré si môžete rozniesť po byte. Je jednoduchšie vyčistiť sklo, ako upratať celý byt. Sadaniu sadze a prachu na sklo nezabránite, ale správnou starostlivosťou ho môžete obmedziť.

Čo je na čistenie skla najlepšie?

Na čistenie skla môžete použiť špeciálne prípravky na to určené, ale obľúbená je aj Jar a najväčšej priazni majiteľov krbov sa teší obyčajný popol. Sklo čistite, keď poriadne vychladne. Aby nedošlo k úrazu.

Čistenie popolom

Naberte jemný popol na navlhčené staré noviny a jemnými krúživými pohybmi ho rozotrite na celú plochu skla, čistými novinami popol odstráňte a sledujte, ako pekne nečistota odchádza. Nakoniec celé sklo poriadne vyleštite. Najlepšie na čistení jemným popolom je to, že nič nestojí a máte ho stále po ruke. Najjemnejší je pod roštom a na dne krbu. Letáky sa vám v schránke tiež objavujú každý týždeň v dostatočnom množstve.

Čistenie skla popolom

S účinkami popola sú veľmi spokojní aj užívatelia na diskusných fórach. Najviac odporúčaní na čistenie krbového skla má práve táto metóda.

Použite saponát

Druhým najčastejšie sa opakujúcim pomocníkom, ktorý zanesené sklo hravo zvládne, je podľa diskusných fór obyčajná Jar a určite si s ním poradí aj ten saponát, ktorý máte práve doma. Hubkou ho naneste na sklo, nechajte chvíľu pôsobiť a špinu pozbierajte do suchej handričky. Nakoniec sklo poriadne vyleštite. Novinový papier vám s tým pomôže.

Špeciálny čistiaci prípravok

Najčastejšie sa stretnete s čistiacim prípravkom vo forme spreju a gélu. Ľahko sa nanášajú a dobre sa s nimi pracuje. Naneste čistiaci prostriedok na sklo, sprej nastriekajte zo vzdialenosti cca 30 cm a nechajte ich pôsobiť. Prípravok s nečistotami zotrite vlhkou handričkou a na vyleštenie použite staré dobré noviny.

Krbové sklo od sadzí

Sklo vyčistite vždy, keď sa začne zmatňovať. Jeho čistenie vám nezaberie viac ako 10 minút. Prečo si nedopriať čistý obraz?

Nezabudnite na komínovú vložku

Na špinavé sklá ma vplyv aj zanesená komínová vložka. Tú treba z času na čas tiež vyčistiť. Zdatný domáci majster to určite zvládne sám, ale niekedy je lepšie zveriť komín a krbovú vložku do rúk kominárovi. A to nie len preto, aby vám priniesol šťastie. Vnútro krbu nečistite len vtedy, keď sa z neho začne popol sypať sám. Jeho pravidelné čistenie pomáha udržiavať čistý krb, krbové sklo a čistú domácnsť. Tak málo stačí! 

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...Publikované dňa: 17.10.2018
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Akrylátová, plechová či smaltovaná vaňa? Ktorá je najlepšia? Akrylátová, plechová či smaltovaná vaňa? Ktorá je najlepšia?

Chcete vaňu a akrylát a smalt vás oslovili najviac? Stále ste sa nerozhodli, pretože neviete, aký je medzi nimi vlastne rozdiel? V článku vám vysvetlíme, čo môžete od smaltovej aj...

Uhlíkové filtre na vodu do kuchyne? Na zmäkčenie vody a odchlorovanie Uhlíkové filtre na vodu do kuchyne? Na zmäkčenie vody a odchlorovanie

Vďaka vysokej účinnosti filtrácie uhlíkových filtrov na vodu sa čoraz viac dostávajú aj do bežných domácností. Preto sme si pre vás pripravili sprievodcu, v ktorom sa o uhlíkových...

Ako vybrať nafukovaciu vírivku – poradíme vám, ktoré parametre si treba všímať Ako vybrať nafukovaciu vírivku – poradíme vám, ktoré parametre si treba všímať

Možno vás poteší, že vírivé bazény už dnes nie sú iba pre tých, ktorí netrpia núdzou. Nafukovacie vírivky sú totiž stvorené pre všetkých, ktorí túžia po kúpeli a relaxe ako vo wellnesse,...