Ako vyčistiť krbové sklo, vložku a vnútro krbu? Pomôže aj Kominíček!

Mať v byte či dome krb nie je len len romantické, ale najmä praktické. Drevo robí úplne iné teplo, ako je to, ktoré poznáme z centrálneho vykurovania. Jedinou nevýhodou, ktorú pri krbe vidíme je to, že sa oň treba starať.

Čistenie krbového skla

Čierne sklo nie je dekoráciou, s ktorou sa pred návštevou budete chváliť. Práve naopak. Drevo a plápolajúci oheň je to, čo čisté sklo pochváli aj bez vášho pričinenia. Čo je príčinou čierneho skla? Dá sa krb pred čiernym sklom vôbec chrániť?

Obľúbené prípravky na čistenie sadzí

Príčiny čierneho skla v krbe

  • nesprávne horenie (málo vzduchu a veľa nekvalitného dreva)
  • vlhké drevo
  • zle uložené drevo v krbe (drevo treba ukladať ďalej do krbu, nie tesne ku sklu. Na spodok dajte hrubé drevo a na vrch tenšie, spolu s pepom. Nepozdavá sa vám to? Vyskúšajte a presvedčte sa.)
  • zle navrhnutý krb alebo nekvalitná krbová vložka (menej časté)
  • zlý ťah komína

Priehľadnosť skla postupne znižujú sadze, prach a dym. Občas ho treba vyčistiť. Prezradíme vám pár tipov, ako na to. Plápolajúci oheň upokojuje. A cez čisté sklo sa naň pozerá lepšie, ale má to aj iný význam.

Čistenie sadzí na krbovom skle

Na skle sa usadzuje mnoho nečistôt, ktoré si môžete rozniesť po byte. Je jednoduchšie vyčistiť sklo, ako upratať celý byt. Sadaniu sadze a prachu na sklo nezabránite, ale správnou starostlivosťou ho môžete obmedziť.

Čo je na čistenie skla najlepšie?

Na čistenie skla môžete použiť špeciálne prípravky na to určené, ale obľúbená je aj Jar a najväčšej priazni majiteľov krbov sa teší obyčajný popol. Sklo čistite, keď poriadne vychladne. Aby nedošlo k úrazu.

Čistenie popolom

Naberte jemný popol na navlhčené staré noviny a jemnými krúživými pohybmi ho rozotrite na celú plochu skla, čistými novinami popol odstráňte a sledujte, ako pekne nečistota odchádza. Nakoniec celé sklo poriadne vyleštite. Najlepšie na čistení jemným popolom je to, že nič nestojí a máte ho stále po ruke. Najjemnejší je pod roštom a na dne krbu. Letáky sa vám v schránke tiež objavujú každý týždeň v dostatočnom množstve.

Čistenie skla popolom

S účinkami popola sú veľmi spokojní aj užívatelia na diskusných fórach. Najviac odporúčaní na čistenie krbového skla má práve táto metóda.

Použite saponát

Druhým najčastejšie sa opakujúcim pomocníkom, ktorý zanesené sklo hravo zvládne, je podľa diskusných fór obyčajná Jar a určite si s ním poradí aj ten saponát, ktorý máte práve doma. Hubkou ho naneste na sklo, nechajte chvíľu pôsobiť a špinu pozbierajte do suchej handričky. Nakoniec sklo poriadne vyleštite. Novinový papier vám s tým pomôže.

Špeciálny čistiaci prípravok

Najčastejšie sa stretnete s čistiacim prípravkom vo forme spreju a gélu. Ľahko sa nanášajú a dobre sa s nimi pracuje. Naneste čistiaci prostriedok na sklo, sprej nastriekajte zo vzdialenosti cca 30 cm a nechajte ich pôsobiť. Prípravok s nečistotami zotrite vlhkou handričkou a na vyleštenie použite staré dobré noviny.

Krbové sklo od sadzí

Sklo vyčistite vždy, keď sa začne zmatňovať. Jeho čistenie vám nezaberie viac ako 10 minút. Prečo si nedopriať čistý obraz?

Nezabudnite na komínovú vložku

Na špinavé sklá ma vplyv aj zanesená komínová vložka. Tú treba z času na čas tiež vyčistiť. Zdatný domáci majster to určite zvládne sám, ale niekedy je lepšie zveriť komín a krbovú vložku do rúk kominárovi. A to nie len preto, aby vám priniesol šťastie. Vnútro krbu nečistite len vtedy, keď sa z neho začne popol sypať sám. Jeho pravidelné čistenie pomáha udržiavať čistý krb, krbové sklo a čistú domácnsť. Tak málo stačí! 

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 17.10.2018
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Prenájom bytu/domu cez Airbnb – ako to funguje? Prenájom bytu/domu cez Airbnb – ako to funguje?

Mnohí turisti a dovolenkári vedia, že Airbnb je jedinečnou možnosťou, ako nájsť výhodné a komfortné ubytovanie v dovolenkovej destinácii. Prípadne poskytovať ubytovanie a zarábať môžete...

Ako presvedčiť partnerku, že potrebujete nový TV? Ako presvedčiť partnerku, že potrebujete nový TV?

Hodil by sa vám do obývačky nový televízor, avšak vaša polovička je proti? Aké sú protiargumenty? My vám ich ponúkneme.

Aké umývadlo do kúpeľne? Zapustené, So skrinkou, Na dosku Aké umývadlo do kúpeľne? Zapustené, So skrinkou, Na dosku

Pri zariaďovaní kúpeľne treba myslieť na množstvo vecí – sprcha, toaleta alebo kvalitné umývadlo. Umývadlo so skrinkou, zapustené umývadlo, umývadlo na dosku? My vám poradíme, ako si...