Ako vyčistiť krbové sklo, vložku a vnútro krbu? Pomôže aj Kominíček!

Mať v byte či dome krb nie je len len romantické, ale najmä praktické. Drevo robí úplne iné teplo, ako je to, ktoré poznáme z centrálneho vykurovania. Jedinou nevýhodou, ktorú pri krbe vidíme je to, že sa oň treba starať.

Čistenie krbového skla

Čierne sklo nie je dekoráciou, s ktorou sa pred návštevou budete chváliť. Práve naopak. Drevo a plápolajúci oheň je to, čo čisté sklo pochváli aj bez vášho pričinenia. Čo je príčinou čierneho skla? Dá sa krb pred čiernym sklom vôbec chrániť?

Obľúbené prípravky na čistenie sadzí

Príčiny čierneho skla v krbe

  • nesprávne horenie (málo vzduchu a veľa nekvalitného dreva)
  • vlhké drevo
  • zle uložené drevo v krbe (drevo treba ukladať ďalej do krbu, nie tesne ku sklu. Na spodok dajte hrubé drevo a na vrch tenšie, spolu s pepom. Nepozdavá sa vám to? Vyskúšajte a presvedčte sa.)
  • zle navrhnutý krb alebo nekvalitná krbová vložka (menej časté)
  • zlý ťah komína

Priehľadnosť skla postupne znižujú sadze, prach a dym. Občas ho treba vyčistiť. Prezradíme vám pár tipov, ako na to. Plápolajúci oheň upokojuje. A cez čisté sklo sa naň pozerá lepšie, ale má to aj iný význam.

Čistenie sadzí na krbovom skle

Na skle sa usadzuje mnoho nečistôt, ktoré si môžete rozniesť po byte. Je jednoduchšie vyčistiť sklo, ako upratať celý byt. Sadaniu sadze a prachu na sklo nezabránite, ale správnou starostlivosťou ho môžete obmedziť.

Čo je na čistenie skla najlepšie?

Na čistenie skla môžete použiť špeciálne prípravky na to určené, ale obľúbená je aj Jar a najväčšej priazni majiteľov krbov sa teší obyčajný popol. Sklo čistite, keď poriadne vychladne. Aby nedošlo k úrazu.

Čistenie popolom

Naberte jemný popol na navlhčené staré noviny a jemnými krúživými pohybmi ho rozotrite na celú plochu skla, čistými novinami popol odstráňte a sledujte, ako pekne nečistota odchádza. Nakoniec celé sklo poriadne vyleštite. Najlepšie na čistení jemným popolom je to, že nič nestojí a máte ho stále po ruke. Najjemnejší je pod roštom a na dne krbu. Letáky sa vám v schránke tiež objavujú každý týždeň v dostatočnom množstve.

Čistenie skla popolom

S účinkami popola sú veľmi spokojní aj užívatelia na diskusných fórach. Najviac odporúčaní na čistenie krbového skla má práve táto metóda.

Použite saponát

Druhým najčastejšie sa opakujúcim pomocníkom, ktorý zanesené sklo hravo zvládne, je podľa diskusných fór obyčajná Jar a určite si s ním poradí aj ten saponát, ktorý máte práve doma. Hubkou ho naneste na sklo, nechajte chvíľu pôsobiť a špinu pozbierajte do suchej handričky. Nakoniec sklo poriadne vyleštite. Novinový papier vám s tým pomôže.

Špeciálny čistiaci prípravok

Najčastejšie sa stretnete s čistiacim prípravkom vo forme spreju a gélu. Ľahko sa nanášajú a dobre sa s nimi pracuje. Naneste čistiaci prostriedok na sklo, sprej nastriekajte zo vzdialenosti cca 30 cm a nechajte ich pôsobiť. Prípravok s nečistotami zotrite vlhkou handričkou a na vyleštenie použite staré dobré noviny.

Krbové sklo od sadzí

Sklo vyčistite vždy, keď sa začne zmatňovať. Jeho čistenie vám nezaberie viac ako 10 minút. Prečo si nedopriať čistý obraz?

Nezabudnite na komínovú vložku

Na špinavé sklá ma vplyv aj zanesená komínová vložka. Tú treba z času na čas tiež vyčistiť. Zdatný domáci majster to určite zvládne sám, ale niekedy je lepšie zveriť komín a krbovú vložku do rúk kominárovi. A to nie len preto, aby vám priniesol šťastie. Vnútro krbu nečistite len vtedy, keď sa z neho začne popol sypať sám. Jeho pravidelné čistenie pomáha udržiavať čistý krb, krbové sklo a čistú domácnsť. Tak málo stačí! 

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.Publikované dňa: 17.10.2018
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyhnať vrabce zo záhrady a zo strechy? Vyskúšajte pasce, plašič alebo tmel na odpudzovanieAko vyhnať vrabce zo záhrady a zo strechy? Vyskúšajte pasce, plašič alebo tmel na odpudzovanie

Vrabec kladie vajíčka od mája do augusta, keď možno pri našich obydliach očakávať zvýšený výskyt vrabcov. Viete, ako sa ich zbaviť tak, aby ste im neublížili?

Tieniaca sieť na plot (120, 150 či 180 cm) – montáž, cena, skúsenostiTieniaca sieť na plot (120, 150 či 180 cm) – montáž, cena, skúsenosti

Ako si záhradu užiť naplno bez zvedavých pohľadov susedov a okoloidúcich? Vaše súkromie vám pomôže zabezpečiť aj tieniaca sieť.

Ako vybrať strojček na cestoviny? Recenzie chvália Banquet, Imperia či OrionAko vybrať strojček na cestoviny? Recenzie chvália Banquet, Imperia či Orion

Strojček na cestoviny síce nepatrí k povinnej kuchynskej výbave, jeden do zásoby sa však vždy zíde. Ako ho vybrať a ktorý z typov bude ideálny práve pre vás?