1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Ako vyčistiť krbové sklo, vložku a vnútro krbu? Pomôže aj Kominíček!

Mať v byte či dome krb nie je len len romantické, ale najmä praktické. Drevo robí úplne iné teplo, ako je to, ktoré poznáme z centrálneho vykurovania. Jedinou nevýhodou, ktorú pri krbe vidíme je to, že sa oň treba starať.

Čistenie krbového skla

Čierne sklo nie je dekoráciou, s ktorou sa pred návštevou budete chváliť. Práve naopak. Drevo a plápolajúci oheň je to, čo čisté sklo pochváli aj bez vášho pričinenia. Čo je príčinou čierneho skla? Dá sa krb pred čiernym sklom vôbec chrániť?

Obľúbené prípravky na čistenie sadzí

Príčiny čierneho skla v krbe

  • nesprávne horenie (málo vzduchu a veľa nekvalitného dreva)
  • vlhké drevo
  • zle uložené drevo v krbe (drevo treba ukladať ďalej do krbu, nie tesne ku sklu. Na spodok dajte hrubé drevo a na vrch tenšie, spolu s pepom. Nepozdavá sa vám to? Vyskúšajte a presvedčte sa.)
  • zle navrhnutý krb alebo nekvalitná krbová vložka (menej časté)
  • zlý ťah komína

Priehľadnosť skla postupne znižujú sadze, prach a dym. Občas ho treba vyčistiť. Prezradíme vám pár tipov, ako na to. Plápolajúci oheň upokojuje. A cez čisté sklo sa naň pozerá lepšie, ale má to aj iný význam.

Čistenie sadzí na krbovom skle

Na skle sa usadzuje mnoho nečistôt, ktoré si môžete rozniesť po byte. Je jednoduchšie vyčistiť sklo, ako upratať celý byt. Sadaniu sadze a prachu na sklo nezabránite, ale správnou starostlivosťou ho môžete obmedziť.

Čo je na čistenie skla najlepšie?

Na čistenie skla môžete použiť špeciálne prípravky na to určené, ale obľúbená je aj Jar a najväčšej priazni majiteľov krbov sa teší obyčajný popol. Sklo čistite, keď poriadne vychladne. Aby nedošlo k úrazu.

Čistenie popolom

Naberte jemný popol na navlhčené staré noviny a jemnými krúživými pohybmi ho rozotrite na celú plochu skla, čistými novinami popol odstráňte a sledujte, ako pekne nečistota odchádza. Nakoniec celé sklo poriadne vyleštite. Najlepšie na čistení jemným popolom je to, že nič nestojí a máte ho stále po ruke. Najjemnejší je pod roštom a na dne krbu. Letáky sa vám v schránke tiež objavujú každý týždeň v dostatočnom množstve.

Čistenie skla popolom

S účinkami popola sú veľmi spokojní aj užívatelia na diskusných fórach. Najviac odporúčaní na čistenie krbového skla má práve táto metóda.

Použite saponát

Druhým najčastejšie sa opakujúcim pomocníkom, ktorý zanesené sklo hravo zvládne, je podľa diskusných fór obyčajná Jar a určite si s ním poradí aj ten saponát, ktorý máte práve doma. Hubkou ho naneste na sklo, nechajte chvíľu pôsobiť a špinu pozbierajte do suchej handričky. Nakoniec sklo poriadne vyleštite. Novinový papier vám s tým pomôže.

Špeciálny čistiaci prípravok

Najčastejšie sa stretnete s čistiacim prípravkom vo forme spreju a gélu. Ľahko sa nanášajú a dobre sa s nimi pracuje. Naneste čistiaci prostriedok na sklo, sprej nastriekajte zo vzdialenosti cca 30 cm a nechajte ich pôsobiť. Prípravok s nečistotami zotrite vlhkou handričkou a na vyleštenie použite staré dobré noviny.

Krbové sklo od sadzí

Sklo vyčistite vždy, keď sa začne zmatňovať. Jeho čistenie vám nezaberie viac ako 10 minút. Prečo si nedopriať čistý obraz?

Nezabudnite na komínovú vložku

Na špinavé sklá ma vplyv aj zanesená komínová vložka. Tú treba z času na čas tiež vyčistiť. Zdatný domáci majster to určite zvládne sám, ale niekedy je lepšie zveriť komín a krbovú vložku do rúk kominárovi. A to nie len preto, aby vám priniesol šťastie. Vnútro krbu nečistite len vtedy, keď sa z neho začne popol sypať sám. Jeho pravidelné čistenie pomáha udržiavať čistý krb, krbové sklo a čistú domácnsť. Tak málo stačí! 

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.Publikované dňa: 17.10.2018
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako nastaviť okná na zimný a letný režim? Ako nastaviť okná na zimný a letný režim?

Každý rok by ste okrem kontroly tesnenia okien a ich namazanie olejom, mali okná aj ponastavovať, resp. uviesť do sezónneho režimu. Sezónny režim okien zabezpečí väčšiu životnosť okien,...

Ako sušiť šípky? Sušenie v rúre, na vzduchu aj v sušičke potravín Ako sušiť šípky? Sušenie v rúre, na vzduchu aj v sušičke potravín

Ako sa starať o vonkajšie (exteriérové) rolety? Pomôže parný čistič Ako sa starať o vonkajšie (exteriérové) rolety? Pomôže parný čistič

Vonkajšie, resp. externé žalúzie a rolety sú výborné pre dosiahnutie maximálnej tmy. Sú výborným tienidlom, bránia akémukoľvek prieniku externého svetla do miestností.   Aké sú ich...