Ako vyčistiť práčku zvnútra

Bielizeň krásne čistá a nadýchaná vôňou aviváže. Presne to má byť výsledok tohto domáceho robota, akým práčka je. Áno, vaša práčka toho zvládne ešte mnoho a bude vám slúžiť dlhé roky. Je tomu skutočne tak?

 

Dokedy to vaša práčka vydrží? Skutočne aj práčka si vyžaduje svoju pravidelnú údržbu a vôbec ju netreba podceňovať, inak sa môže stať, že vypovie službu skôr, akoby sme pôvodne čakali. Ako sa postarať o vašu práčku efektívne, vám ukážeme práve teraz.

Účinné prostriedky na čistenie práčky

Vodný kameň v práčke

Úlohou práčky je zbaviť našu bielizeň nečistôt a nepríjemného zápachu. Na to, aby sa to práčke podarilo, používa jednoducho vodu a my k tomu pridáme nejaké tie čistiace prostriedky. Všetko toto vplýva na životnosť našej práčky.

Ako? Najväčším problémom môže byť vodný kameň. Ten sa v práčke vytvára pri každom praní a môže znížiť životnosť vašej práčky až o 30%. Ak by teda práčka mala vydržať 10 rokov, vydrží iba 7 rokov. Najväčším nepriateľom je teda tvrdá voda. Ak teda máte záujem vedieť, v akom stave je váš zdroj vody, nie je na škodu dať vykonať rozbor vody.

Okrem toho, že vodný kameň poškodzuje vašu práčku, spôsobuje, že účinnosť pracieho procesu je omnoho nižšia. Ďalším častým problémom je vznik nepríjemného zápachu, ktorý vzniká kvôli usadeninám a zvyškom vašej bielizne. Zápach má samozrejme vplyv aj na kvalitu prania. Ako na vodný kameň, zápach a usadeniny?

Čistenie práčky octom a kryštálovou soľou

Jedna z najlacnejších, no najúčinnejších alternatív. Stačí nám k tomu 1kg kryštálovej sódy a 1l obyčajného 8% octu. Do práčky nalejeme aspoň 3l vody. Sódu rozpustíme vo vriacej vode a pridáme do bubna. Práčku nastavíme na maximálnu teplotu a na čo najdlhší program. Výsledkom by mala byť pena, ktorá poukazuje na rozkladanie nečistôt.

Po tomto procese je dobré vyčistiť aj filtre. Ďalší na programe je ocot, ktorý vylejeme priamo do bubna a opäť pustíme práčku na maximálny výkon. Ocot pôsobí ako dezinfekcia a zároveň bojuje aj proti plesniam a zápachu. Netreba zabudnúť nechať potom práčku odvetrať a riadne vysušiť.

Čistenie práčky octom

Kyselina citrónová tiež funguje

Ako alternatívu za ocot je možné použiť aj kyselinu citrónovú, ktorá má podobné účinky a takisto dokonale zbaví práčku zápachu a odstráni aj vodný kameň alebo usadeniny. Takúto údržbu pomocou kyseliny citrónovej, octu či sódy by sa malo aplikovať aspoň 2 krát do roka.

SAVO alebo CALGON do pračky aj proti zápachu

Savo alebo Calgon sú dve ďalšie možnosti, ktoré sú odporúčané aj odborníkmi. Savo je najúčinnejšie proti zápachu a plesniam. Z rady Savo je najúčinnejšie práve to proti plesniam. Podobne ako pri octe alebo kyseline citrónovej nalejte Savo priamo do bubna práčky alebo do dávkovača. Cena Sava sa pohybuje od 4 až 6€.

Calgon je oficiálne overeným prostriedkom, ktorý odporúčajú aj samotní výrobcovia práčok. Calgon je komplexný čistič, ktorý sa postará o vodný kameň, usadeniny aj zápach. Zároveň ide o prostriedok, ktorý sa rovnako postará aj o prevenciu voči vzniku vodného kameňa. Jednoducho sa popri praní aplikuje do dávkovača a ostatné už robí sám. Cena prášku alebo tabliet je okolo 6 až 15€ v závislosti od veľkosti balenia.

Prípravky na čistenie práčky

Babské rady ako vyčistiť práčku

Existuje ešte niečo iné? Ľudia skúšajú a vymýšľajú, ako čo najlacnejšie a hlavne najúčinnejšie vyčistiť, či ochrániť ich práčku. Máme tu preto ešte niekoľko typov, ktoré by mohli rovnako fungovať.

Pomocou by mohlo byť, že prací prostriedok budete dávkovať priamo do bubna práčky a vynecháte aviváž. Práve kvôli nej totiž vznikajú plesne, keďže nemá tendenciu sa odparovať. Takisto je dobré preventívne čistiť dávkovač (násypku) práčky a aj filtre. Nejde o nič zložité. Stačí vybrať a vymáčať v octovej vode.

Občas nie je zlý nápad nechať práčku pustenú na prázdno a zapnúť na plný výkon.

Proti zápachu je možné takisto používať vonné guličky (perličky) do práčky čím sa môžete vyhnúť aviváži. Takáto pomôcka od Lenoru vás bude stáť okolo 5 až 7€.

Účinné prostriedky na čistenie práčky

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...Publikované dňa: 10.07.2017
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hučanie práčky nielen pri žmýkaní. Výmena ložiska odstráni čudné zvuky Hučanie práčky nielen pri žmýkaní. Výmena ložiska odstráni čudné zvuky

Určite to poznáte – týždeň pred výplatou, veci špinavé a práčka vŕzga, vydáva čudné zvuky a vy začínate tušiť, že dlho už fungovať nebude. Nie každá porucha práčky je však taká vážna,...

Ako vybrať najlepší prací prostriedok pre deti, novorodencov, alergikov a atopikov Ako vybrať najlepší prací prostriedok pre deti, novorodencov, alergikov a atopikov

Detičkám s veľmi citlivou pokožkou môžu nevhodné pracie prostriedky či kozmetika spôsobovať nepríjemné kožné problémy. Čo je dôležité vedieť o pracích prostriedkoch pre deti? Ktoré látky...

Koľko aviváže, pracieho prášku a gélu? Hitom je aj ocot namiesto aviváže Koľko aviváže, pracieho prášku a gélu? Hitom je aj ocot namiesto aviváže

Správne dávkovanie pracieho prášku a aviváže vám pomôže ušetriť. Podľa čoho sa pri praní riadiť? Poradíme vám.