Ako vyčistiť práčku zvnútra? Pomôže ocot, sóda aj čistič práčky

Bielizeň krásne čistá a nadýchaná vôňou aviváže. Presne to má byť výsledok tohto domáceho robota, akým práčka je. Áno, vaša práčka toho zvládne ešte mnoho a bude vám slúžiť dlhé roky. Je tomu skutočne tak?

Ako vyčistiť vodný kameň zo špirály a zvnútra práčky?

Dokedy to vaša práčka vydrží? Skutočne aj práčka si vyžaduje svoju pravidelnú údržbu a vôbec ju netreba podceňovať, inak sa môže stať, že vypovie službu skôr, akoby sme pôvodne čakali. Ako sa postarať o vašu práčku efektívne, vám ukážeme práve teraz.

Účinné prostriedky na čistenie práčky


Vodný kameň v práčke

Úlohou práčky je zbaviť našu bielizeň nečistôt a nepríjemného zápachu. Na to, aby sa to práčke podarilo, používa jednoducho vodu a my k tomu pridáme nejaké tie čistiace prostriedky. Všetko toto vplýva na životnosť našej práčky.

Ako? Najväčším problémom môže byť vodný kameň. Ten sa v práčke vytvára pri každom praní a môže znížiť životnosť vašej práčky až o 30%. Ak by teda práčka mala vydržať 10 rokov, vydrží iba 7 rokov. Najväčším nepriateľom je teda tvrdá voda. Ak teda máte záujem vedieť, v akom stave je váš zdroj vody, nie je na škodu dať vykonať rozbor vody.

Okrem toho, že vodný kameň poškodzuje vašu práčku, spôsobuje, že účinnosť pracieho procesu je omnoho nižšia. Ďalším častým problémom je vznik nepríjemného zápachu, ktorý vzniká kvôli usadeninám a zvyškom vašej bielizne. Zápach má samozrejme vplyv aj na kvalitu prania. Ako na vodný kameň, zápach a usadeniny?

Čistenie práčky octom a kryštálovou sódou

Jedna z najlacnejších, no najúčinnejších alternatív. Stačí nám k tomu 1kg kryštálovej sódy a 1l obyčajného 8% octu. Do práčky nalejeme aspoň 3l vody. Sódu rozpustíme vo vriacej vode a pridáme do bubna. Práčku nastavíme na maximálnu teplotu a na čo najdlhší program. Výsledkom by mala byť pena, ktorá poukazuje na rozkladanie nečistôt.

Po tomto procese je dobré vyčistiť aj filtre. Ďalší na programe je ocot, ktorý vylejeme priamo do bubna a opäť pustíme práčku na maximálny výkon. Ocot pôsobí ako dezinfekcia a zároveň bojuje aj proti plesniam a zápachu. Netreba zabudnúť nechať potom práčku odvetrať a riadne vysušiť.

Čistenie práčky octom

Kyselina citrónová tiež funguje

Ako alternatívu za ocot je možné použiť aj kyselinu citrónovú, ktorá má podobné účinky a takisto dokonale zbaví práčku zápachu a odstráni aj vodný kameň alebo usadeniny. Takúto údržbu pomocou kyseliny citrónovej, octu či sódy by sa malo aplikovať aspoň 2 krát do roka.

SAVO alebo CALGON do pračky aj proti zápachu

Savo alebo Calgon sú dve ďalšie možnosti, ktoré sú odporúčané aj odborníkmi. Savo je najúčinnejšie proti zápachu a plesniam. Z rady Savo je najúčinnejšie práve to proti plesniam. Podobne ako pri octe alebo kyseline citrónovej nalejte Savo priamo do bubna práčky alebo do dávkovača. Cena Sava sa pohybuje od 4 až 6€.

Calgon je oficiálne overeným prostriedkom, ktorý odporúčajú aj samotní výrobcovia práčok. Calgon je komplexný čistič, ktorý sa postará o vodný kameň, usadeniny aj zápach. Zároveň ide o prostriedok, ktorý sa rovnako postará aj o prevenciu voči vzniku vodného kameňa. Jednoducho sa popri praní aplikuje do dávkovača a ostatné už robí sám. Cena prášku alebo tabliet je okolo 6 až 15€ v závislosti od veľkosti balenia.

Prípravky na čistenie práčky

Babské rady ako vyčistiť práčku

Existuje ešte niečo iné? Ľudia skúšajú a vymýšľajú, ako čo najlacnejšie a hlavne najúčinnejšie vyčistiť, či ochrániť ich práčku. Máme tu preto ešte niekoľko typov, ktoré by mohli rovnako fungovať.

Pomocou by mohlo byť, že prací prostriedok budete dávkovať priamo do bubna práčky a vynecháte aviváž. Práve kvôli nej totiž vznikajú plesne, keďže nemá tendenciu sa odparovať. Takisto je dobré preventívne čistiť dávkovač (násypku) práčky a aj filtre. Nejde o nič zložité. Stačí vybrať a vymáčať v octovej vode.

Občas nie je zlý nápad nechať práčku pustenú na prázdno a zapnúť na plný výkon.

Proti zápachu je možné takisto používať vonné guličky (perličky) do práčky čím sa môžete vyhnúť aviváži. Takáto pomôcka od Lenoru vás bude stáť okolo 5 až 7€.

Účinné prostriedky na čistenie práčky

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

03/10/2019 10:04
petra j.

na cistenie pracky bohate staci obycajny ocot - ja kazde 2 mesiace vylejem liter octu priamo do bubna a spustim pracku na najvyssiu teplotu - takto to robim uz roky a pracka funguje viac nez 7 rokov bez problemov (a to zijem v oblasti s velmi tvrdou vodou)

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu

Pre všetkých milovníkov kreatívnych dizajnových riešení sme pripravili tipy na netradičné nástenné dekorácie.

Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...Publikované dňa: 10.07.2017
Hodnotenie článku:
(86.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako naplánovať exteriérové vianočné osvetlenie – tipy pre začiatočníkov Ako naplánovať exteriérové vianočné osvetlenie – tipy pre začiatočníkov

Vianočná výzdoba sa netýka len interiéru, čoraz viac sa pozornosť zameriava na exteriérové osvetlenie. Ak si chcete skrášliť okolie domu rozprávkovým osvetlením, máme pre vás niekoľko...

Vianočné oblátky s vodou, bez mlieka, škoricové i slané – receptyVianočné oblátky s vodou, bez mlieka, škoricové i slané – recepty

Poznáte tajný zaručený recept na vianočné oblátky? Vyskúšali ste už slané vianočné oblátky alebo uprednostňujete skôr tradičné tenké sladké oblátky bez príchutí?

Ako utesniť okná a dvere svojpomocne – kde a ako nalepiť samolepiace či tesnenie do drážkyAko utesniť okná a dvere svojpomocne – kde a ako nalepiť samolepiace či tesnenie do drážky

Jedna z možností, ako ušetriť počas vykurovacieho obdobia, sú, samozrejme kvalitne utesnené okná a dvere. Prezradíme vám, ako správne utesniť okná, ale aj vchodové plastové dvere.