Ako vyčistiť práčku zvnútra

Bielizeň krásne čistá a nadýchaná vôňou aviváže. Presne to má byť výsledok tohto domáceho robota, akým práčka je. Áno, vaša práčka toho zvládne ešte mnoho a bude vám slúžiť dlhé roky. Je tomu skutočne tak?

 

Dokedy to vaša práčka vydrží? Skutočne aj práčka si vyžaduje svoju pravidelnú údržbu a vôbec ju netreba podceňovať, inak sa môže stať, že vypovie službu skôr, akoby sme pôvodne čakali. Ako sa postarať o vašu práčku efektívne, vám ukážeme práve teraz.

Vodný kameň v práčke

Úlohou práčky je zbaviť našu bielizeň nečistôt a nepríjemného zápachu. Na to, aby sa to práčke podarilo, používa jednoducho vodu a my k tomu pridáme nejaké tie čistiace prostriedky. Všetko toto vplýva na životnosť našej práčky.

Ako? Najväčším problémom môže byť vodný kameň. Ten sa v práčke vytvára pri každom praní a môže znížiť životnosť vašej práčky až o 30%. Ak by teda práčka mala vydržať 10 rokov, vydrží iba 7 rokov. Najväčším nepriateľom je teda tvrdá voda. Ak teda máte záujem vedieť, v akom stave je váš zdroj vody, nie je na škodu dať vykonať rozbor vody.

Okrem toho, že vodný kameň poškodzuje vašu práčku, spôsobuje, že účinnosť pracieho procesu je omnoho nižšia. Ďalším častým problémom je vznik nepríjemného zápachu, ktorý vzniká kvôli usadeninám a zvyškom vašej bielizne. Zápach má samozrejme vplyv aj na kvalitu prania. Ako na vodný kameň, zápach a usadeniny?

 

Čistenie práčky octom a kryštálovou soľou

Jedna z najlacnejších, no najúčinnejších alternatív. Stačí nám k tomu 1kg kryštálovej sódy a 1l obyčajného 8% octu. Do práčky nalejeme aspoň 3l vody. Sódu rozpustíme vo vriacej vode a pridáme do bubna. Práčku nastavíme na maximálnu teplotu a na čo najdlhší program. Výsledkom by mala byť pena, ktorá poukazuje na rozkladanie nečistôt.

Po tomto procese je dobré vyčistiť aj filtre. Ďalší na programe je ocot, ktorý vylejeme priamo do bubna a opäť pustíme práčku na maximálny výkon. Ocot pôsobí ako dezinfekcia a zároveň bojuje aj proti plesniam a zápachu. Netreba zabudnúť nechať potom práčku odvetrať a riadne vysušiť.

Čistenie práčky octom

Kyselina citrónová tiež funguje

Ako alternatívu za ocot je možné použiť aj kyselinu citrónovú, ktorá má podobné účinky a takisto dokonale zbaví práčku zápachu a odstráni aj vodný kameň alebo usadeniny. Takúto údržbu pomocou kyseliny citrónovej, octu či sódy by sa malo aplikovať aspoň 2 krát do roka.

SAVO alebo CALGON do pračky aj proti zápachu

Savo alebo Calgon sú dve ďalšie možnosti, ktoré sú odporúčané aj odborníkmi. Savo je najúčinnejšie proti zápachu a plesniam. Z rady Savo je najúčinnejšie práve to proti plesniam. Podobne ako pri octe alebo kyseline citrónovej nalejte Savo priamo do bubna práčky alebo do dávkovača. Cena Sava sa pohybuje od 4 až 6€.

Calgon je oficiálne overeným prostriedkom, ktorý odporúčajú aj samotní výrobcovia práčok. Calgon je komplexný čistič, ktorý sa postará o vodný kameň, usadeniny aj zápach. Zároveň ide o prostriedok, ktorý sa rovnako postará aj o prevenciu voči vzniku vodného kameňa. Jednoducho sa popri praní aplikuje do dávkovača a ostatné už robí sám. Cena prášku alebo tabliet je okolo 6 až 15€ v závislosti od veľkosti balenia.

Prípravky na čistenie práčky

Babské rady ako vyčistiť práčku

Existuje ešte niečo iné? Ľudia skúšajú a vymýšľajú, ako čo najlacnejšie a hlavne najúčinnejšie vyčistiť, či ochrániť ich práčku. Máme tu preto ešte niekoľko typov, ktoré by mohli rovnako fungovať.

Pomocou by mohlo byť, že prací prostriedok budete dávkovať priamo do bubna práčky a vynecháte aviváž. Práve kvôli nej totiž vznikajú plesne, keďže nemá tendenciu sa odparovať. Takisto je dobré preventívne čistiť dávkovač (násypku) práčky a aj filtre. Nejde o nič zložité. Stačí vybrať a vymáčať v octovej vode.

Občas nie je zlý nápad nechať práčku pustenú na prázdno a zapnúť na plný výkon.

Proti zápachu je možné takisto používať vonné guličky (perličky) do práčky čím sa môžete vyhnúť aviváži. Takáto pomôcka od Lenoru vás bude stáť okolo 5 až 7€.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 10.07.2017
Hodnotenie článku:
(90.6%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zazimovať vírivku? Svojpomocne či zavolať odborníka? Ako zazimovať vírivku? Svojpomocne či zavolať odborníka?

Zazimovanie vírivky sa môže zdať niekomu ako zvláštny úkon. V tomto článku sa dozviete, aké sú na to dôvody a na čo pri tejto činnosti nezabudnúť. Prečítajte si naše rady a nezabudnete...

Ako vybrať komínovú hlavicu. Rotačné nie sú najlacnejšie Ako vybrať komínovú hlavicu. Rotačné nie sú najlacnejšie

Ako zazimovať letný šatník? Pomôžu úložné boxy a vákuové obaly Ako zazimovať letný šatník? Pomôžu úložné boxy a vákuové obaly

Teplé letné dni sú nenávratne preč. Zazimovanie letného oblečenia preto netreba vôbec odkladať. Kam však uložiť množstvo oblečenia, s ktorým máme plány aj budúci rok? Poradíme vám!


Pridať komentár