Ako vyčistiť sušičku bielizne Whirlpool, Bosch, AEG, LG, Samsung či Beko

Sušička je vo väčšine domácností jej neodmysliteľnou súčasťou. Dokáže poriadne uľahčiť prácu so sušením a žehlením bielizne. Používanie sušičky je takmer bez práce, no aj napriek tomu netreba zanedbávať jej údržbu. Pri každom sušení sa v nej usádzajú čiastočky prachu, nečistôt, zvyšky čistiacich prostriedkov a vlákna z oblečenia. Ak by ste ich pravidelne neodstraňovali, mohlo by to ovplyvniť okrem kvality a vône bielizne aj výkon a spotrebu sušičky. Ako sa správne starať o tohto vášho pomocníka?

Ako vyčistiť sušičku bielizne

Nezáleží na tom, či máte sušičku od značky Whirlpool, Samsung, Electrolux, Siemens, Bosch, LG či Beko. Univerzálny a detailný návod nájdete v tomto článku.

Prečo na pravidelnú údržbu sušičky?

V prvom rade by ste mali čistiť každý jeden zo svojich spotrebičov v domácnosti. Základom je správne používanie, takže si detailne prečítajte priložený návod od výrobcu. Vyhnete sa tak nahromadeniu špiny, vážnych poškodení. Tým pádom aj ušetríte peniaze a predĺžite životnosť zariadenia.

Ďalším faktorom je aj správna funkčnosť a výsledná kvalita sušenej bielizne. Čistenie sušičky nie je len o umytí zvonku a vyleštení dvierok. To je užitočné len z estetického hľadiska. Ak chcete, aby sušička slúžila spoľahlivo, mali by ste si na údržbu vyhradiť dostatok času a pustiť sa do detailného čistenia v útrobách spotrebiča. Na zachytenie nečistôt pri programe sušenia slúži filter, ktorý býva najviac zanesený. V prípade, že by ste ho nevyčistili, bielizeň by nebola voňavá a držala by v sebe vlhkosť (čo je ideálne prostredie na tvorbu plesní). Problémom by mohli byť aj zvyšky čistiacich prostriedkov.

Zabúdať netreba ani na čistenie kondenzátora a výparníka, čo sú tiež dôležité časti vašej sušičky. Pravidelne vylejte vodu z usušenej bielizne, ak nemáte kondenzačnú nádobu napojenú na odpad. A ako často by ste mali detailne sušičku čistiť? Niektorým častiam je dôležité venovať pozornosť po každom použití zariadenia, ostatné komponenty vyžadujú čistenie raz za pár týždňov. Všetko to závisí aj od frekvencie používania a množstva bielizne. Pokiaľ by ste čistenie dlhší čas zanedbali, začne sa rozširovať zápach, oblečenie nebude dobre presušené a navyše hrozí aj riziko poškodenia sušičky.

Postup na čistenie sušičky

Je viacero typov sušičiek. Menej používané sú v dnešnej dobe ventilačné a odvetrávacie. Naopak, vo väčšine domácností sa nachádzajú kondenzačné sušičky. Preto sa budeme pri údržbe zameriavať na tie, no spomenieme aj špecifické časti prvých dvoch typov. Rozmiestnenie komponentov sa líši od konkrétnej značky aj typu sušičky, takže je dobré, keď si presný popis naštudujete priamo v priloženom manuáli od výrobcu.

Čistenie filtrov

Najčastejšie sa pri sušičkách umývajú práve filtre. Slúžia na zachytávanie nečistôt pri cykle sušenia a bez nich bol prístroj veľmi rýchlo zanesený. Sú dva základné typy filtrov, s ktorými sa pri týchto zariadeniach stretávame:

  • Horný prachový filter – tento má na starosti zachytávanie vlákien, prachu a nečistôt, ktoré sa neodstránili z oblečenia pri praní. Ak by ste ho nečistili po každom sušení, začnú sa v ňom vytvárať vrstvy a zbierať mikroorganizmy. Hrubé nečistoty odstránite rukou, menšie čiastočky sa dajú vypláchnuť vlažnou vodou alebo vysať.
  • Spodný filter – býva v spodnej časti sušičky zakrytý plastovým krytom. Nečistoty sa zachytávajú do molitanovej výplne a slúži ako doplnok horného filtra. Vysávač je v tomto prípade na údržbu najlepším riešením. Na jeho znečistenie upozorňuje aj samostatná kontrolka.

Čistenie filtra susičky

Čistenie kondenzačnej nádoby a kondenzátora

Kondenzačná nádobka sa nachádza v sušičkách bielizne, ktoré nie sú napojené priamo na odpad. Z oblečenia sa pri cykle uvoľní množstvo vody a tú treba zachytiť a vyliať. Moderné sušičky vás už na tento krok upozornia kontrolkou, no vždy je lepšie vylievať vodu po každom použití zariadenia, rovnako ako čistenie horného filtra. V stojatej a znečistenej vode sa rady množia baktérie, plesne a vzniká nepríjemný zápach.

Dôležitým komponentom v sušičke je aj kondenzátor (výmenník tepla). Vo väčšine zariadení býva umiestnený v spodnej časti sušičky za výparníkom. Pri samočistiacich sušičkách sa tomuto kroku vyhnete. Túto časť by ste mali pri pravidelnom používaní čistiť raz za mesiac. Závisí to aj od toho, či je sušička s vykurovacím telesom (kondenzátor je vyberateľný a stačí ho opláchnuť) alebo tepelným čerpadlom (kondenzátor je vstavaný, takže ho treba čistiť vysávačom priamo v sušičke).

Údržba výparníka

Cez výparník je cirkulovaný horúci vzduch zo sušičky a prúdi tam po vyčistení cez všetky filtre. Je to taká posledná časť, ktorá má za úlohu zachytiť tie najmenšie nečistoty. Ak by ste ho pravidelne nečistili, spôsobilo by to zvýšenie spotreby a nerovnomerné usušenie oblečenia. Výparník, rovnako ako kondenzátor, treba čistiť raz za mesiac.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie sušičky bielizne

Snímač vlhkosti a jeho údržba 

Snímač je najčastejšie na dvierkach sušičky a slúži na sledovanie dôkladného usušenia bielizne. Ak by nefungoval správne, snímač by nevedel určiť, či už je oblečenie dostatočne presušené. Preto sa predĺži doba sušenia a znižuje sa životnosť sušičky. V prípade tvrdej vody sa na snímači vlhkosti začne zachytávať vodný kameň. Stačí ho očistiť jemnou hubkou alebo utierkou na riad. Pozor na hubky s hrubým povrchom a silné chemické čističe. So zanášaním snímača vám môže pomôcť aj zmäkčovač vody.

Čistenie bubna, dvierok, tesnenia a senzorov

Aj čistenie vrchných častí sušičky má svoj význam, a nielen z toho estetického hľadiska. Výhodou je, že sa čistia jednoducho a nemusíte nič rozoberať. Sušičku treba zvonka čistiť ako každé iné zariadenie vo vašej domácnosti. Použite vaše obľúbené čistiace prostriedky, ktoré sú účinné na mastnotu, usadeniny a vodný kameň. Kombinujte ich s mäkkou handričkou.

Bubon sušičky poutierajte navlhčenou utierkou, veľmi dobre funguje teplá voda s trochou octu. Dvierka umyte bežne, handričkou a vodou so saponátom. Pri gumovom tesnení pozor na agresívnejšie čistiace prostriedky, aby sa nezničilo.

Čistenie práčky so sušičkou

Toto zariadenie si rodina väčšinou zaobstará do bytov alebo domov s menšou kúpeľňou, kde nie je práve miesto na rozdávanie. Údržba sa v porovnnaí so samostatnými sušičkami o niečo líši. Aj tu treba pravidelne čistiť filtre. Pravidelná starostlivosť a vylievanie by nemali chýbať ani pri nádržke kondenzátora. Čo sa týka čistenia bubna, tak práčky so sušičkou mávajú priamo program na jeho samočistenie.

Ako vyčistiť filter sušičky

A čo údržba samočistiacich sušičiek?

Treba vôbec čistiť samočistiace sušičky? A ako zistíte, že je vaša sušička samočistiaca? Do tejto kategórie patria zariadenia, ktoré majú samočistiaci kondenzátor. Oplachuje sa sám pri každom cykle. Menšou nevýhodou je, že sa tento typ kondenzátora nedá vybrať, no pri správne fungujúcej sušičke by s jeho samočistením nemal byť problém.

Výhodou tohto typu sušičky je, že vám to dokáže ušetriť množstvo času pri údržbe. Kondenzátor nemusíte pravidelne čistiť. Po každom cykle bude poriadne vyčistený, čím sa zvýši aj výkon sušenia. V takomto prípade bude stačiť, keď sa poriadne povenujete ostatným filtrom a dostupným častiam v sušičke.

Tipy na zápach v sušičke

Vyberiete bielizeň zo sušičky a aj napriek tomu má nepríjemný zápach? Alebo zapácha sušička, aj keď je otvorená? Príčin nepríjemných vôní môže byť hneď niekoľko. Najčastejšou chybou bývajú zatvorené dvierka bubna, keď sa sušička nepoužíva. Takto sa v nej zvyšuje vlhkosť a aj spomínaný zápach. Toto sú ďalšie faktory, ktoré vplývajú na vôňu sušičky a suchého oblečenia:

  • Umiestnenie a dostatok čerstvého vzduchu – toto zariadenie by ste mali umiestniť na miesto, kde nie je problém s prísunom sviežeho vzduchu. Sušička vypúšťa teplý a suchý vzduch, takže by pri nesprávnom odvetrávaní by sa mohla zhoršiť kvalita vzduchu. V kúpeľni by hrozil vznik plesní a sušička by nefungovala správne.
  • Pravidelná údržba – údržba sušičky nie je zložitá. Keď si ju správne rozvrhnete a pustíte sa do nej pravidelne, tak by vám nemala zaberať ani príliš veľa času. Najdôležitejšie sú filtre, kondenzátor a výparník.
  • Odložený štart – táto funkcia je veľmi užitočná, no niekedy vie narobiť škody. Ak by ste nechali mokrú bielizeň príliš dlho v bubne sušičky, začne nepríjemne zapáchať. Nezbavíte sa ho ani použitím dodatočnej vône. Vždy si dobre zvážte načasovanie odloženého štartu.
  • Vône navyše – na odstránenie zápachu môžete použiť rôzne voňavé produkty. Do sušičky sa najčastejšie používajú vonné obrúsky. Len ich vložíte do bubna s bielizňou a ony sa rozpustia. Tuhá vôňa je ekologickejším riešením ako obrúsky. Navyše, vydrží vám aj 50 cyklov.
  • Ideálne množstvo bielizne – rovnako ako v prípade práčky, ani sušičku by ste nikdy nemali preplniť. Bielizeň by bola nedostatočne presušená, pokrčená a zatuchnutá. Keď vkladáte mokré oblečenie do sušičky, uistite sa, že od vrchu zostane aspoň 10 až 15 centimetrov priestoru.
Pozrite si viac produktov z kategórie práčky so sušičkou

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.Publikované dňa: 09.09.2022
Hodnotenie článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať tienenie do kancelárie?Ako vybrať tienenie do kancelárie?

Kyslá, kvasená, nakladaná kapusta, zaváraná kapusta na sladko, s cviklou, v sladkokyslom náleve – receptyKyslá, kvasená, nakladaná kapusta, zaváraná kapusta na sladko, s cviklou, v sladkokyslom náleve – recepty

Ako nakladať kapustu, ako uchovať kapustu prostredníctvom zavárania? Pozrite si recepty na najlepšiu zaváranú a kvasenú kapustu.

Záhradný domček ako fitness centrum, knižnica, hosťovská či ateliér. Ako využiť záhradný domček?Záhradný domček ako fitness centrum, knižnica, hosťovská či ateliér. Ako využiť záhradný domček?

Existuje viacero spôsobov, ako naplno využiť voľný priestor v záhradnom domčeku. Spravte z neho fitness centrum, vonkajšiu kuchyňu, kreatívny priestor či dokonca bar.