Ako vyčistiť vertikálne látkové a horizontálne hliníkové a drevené žalúzie na oknách

Žalúzie patria k najobľúbenejším spôsobom tienenia. Mnohí ich uprednostňujú pred závesmi, keďže dokážu vytvoriť lepší tieň, zaberajú menej miesta a môžu vyzerať veľmi štýlovo. Sú dostupné v rôznych materiáloch, spôsoboch prevedenia i farbách, no všetko majú spoločné jedno – čistiť ich nie je jednoduché.

Ako vyčistiť žalúzie

Postupom času sa na nich začne usádzať prach, ktorého sa treba zbaviť, ale ako? Nezúfajte! Poradíme vám, ako čo najjednoduchšie vyčistiť jednotlivé typy žalúzii.

Ako vyčistiť žalúzie

Čistenie žalúzii je prácna úloha, ktorá sa nedá vybaviť za pár minút. Preto ju väčšina odkladá na neskôr, keď sú už nánosy prachu na lamelách ťažko vyčistiteľné. Ideálne by sa žalúzie mali čistiť každý mesiac. Tak, ako sa prach ukladá na nábytku, ktorý pravidelne utierate, sadá prach aj na žalúzie. Čím dlhšie budete čistenie odkladať, tým viac prachu, nečistôt, alergénov, mastnoty, chlpov domácich zvierat a alergénov sa na nich bude ukladať. Pravidelné čistenie je dôležité najmä v domácnostiach s malými deťmi, astmatikmi a alergikmi. Vtedy je potrebné frekvenciu čistenia zvýšiť alebo medzi jednotlivými čisteniami žalúzie aspoň zľahka oprášiť.

Každý typ žalúzií si pritom vyžaduje osobitú starostlivosť. Niektoré materiály sú náchylnejšie na poškodenie pri nesprávnom čistení, iné si vyžadujú starostlivosť navyše alebo je nevhodné ich namáčať. Ako si poradiť pri čistení konkrétnych typov žalúzií?

Vinylové a hliníkové žalúzie

Často používané sú horizontálne vinylové a hliníkové žalúzie, no ich čistenie už nie je také populárne. Okrem dôkladného čistenia je dôležité ich z času na čas aj oprášiť, aby sa nenazbieral prach a nečistoty na mastnom povrchu. Postup je jednoduchý a samotné oprášenie vám zaberie minimum času. Žalúzie zatiahnite a handričkou z mikrovlákna alebo prachovkou oprášte sklopené lamely. Okrem toho môžete použiť aj vysávač s nástavcom s mäkkou kefkou, ktorým žalúzie pri nízkej intenzite satia prejdite. Žalúzie následne sklopte do opačnej strany a postup zopakujte. Pravidelným oprašovaním si uľahčíte prácu pri čistení.

Vysávanie žalúzií

Na samotné čistenie hliníkových žalúzií už budete potrebovať saponát rozrobený vo vode. Pred namočením žalúzií je potrebné ich oprášiť podľa spomenutého návodu. Oprášené žalúzie môžete začať postupne lamelu po lamele umývať vodou so saponátom. Na umývanie si môžete zvoliť handričku, no omnoho praktickejším tipom je navliecť si na ruku staršiu ponožku alebo rukavicu, vďaka čomu sa prstami ľahšie dostanete k jednotlivým lamelám. Na trhu sú dostupné už aj rôzne čističe žalúzií s jemnými valčekmi, ktoré sa vsunú pomedzi žalúzie sa vyčistia niekoľko lamiel naraz. Zakladanie a vyberanie valčekov do žalúzií vám však môže zabrať omnoho viac času ako rýchle prejdenie ponožkou. Ak sa vám nechce čistiť lamely osobitne ani ponožkou, ani čističom, žalúzie môžete zvesiť a umyť vo vani. Ak si nie ste istí, ako zvesiť žalúzie, pozrite si najprv videonávod na internete, keďže nesprávnym postupom by ste mohli žalúzie poškodiť.

Pri čistení môže robiť problém mastnota na žalúziách a ťažko odstrániteľná špina, s ktorou sa stretávame najmä v kuchyni. Poradiť si s ňou môžete tak, že do roztoku so saponátom pridáte ocot. Ak sa snažíte vyčistiť skutočne zažratú špinu, pomôcť môže sóda bikarbóna. V roztoku so sódou je potrebné nechať žalúzie chvíľu odmočiť, preto je nutné žalúzie zložiť a namočiť ich vo vani. Po odmočení už pôjde špina za pomoci mäkkej kefky jednoducho dole. Po mokrom čistení si vezmite suchú handričku, ktorá by mala byť mäkká, najlepšie z mikrovlákna, a stiahnite ňou vlhkosť zo žalúzií.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie klasické vysávače

Žalúzie z dreva a imitácie dreva

Aj keď na pohľad môžu vyzerať veľmi podobne, tieto 2 materiály treba čistiť a ošetrovať iným spôsobom. Drevo je prírodný materiál, ktorý si vyžaduje osobitú starostlivosť, a imitácia dreva sa vyrába z PVC. PVC je odolný materiál nenáročný na údržbu, nemusíte sa obávať ho pri umývaní namáčať a použiť môžete obyčajný saponát na riad. Tento typ žalúzií sa čistí podobne, ako vinylové a hliníkové žalúzie – stačí ich oprášiť, umyť saponátovou vodou a napokon stiahnuť vlhkosť suchou handričkou. V prípade ťažko odstrániteľnej špiny možno taktiež použiť ocot a sódu bikarbónu, no ak ide o zaschnutú mastnotu v kuchyni, pokojne použite aj kuchynský čistiaci prostriedok na odmasťovanie.

Žalúzie z dreva sú o čosi náročnejšie na údržbu. Oprašovanie drevených žalúzií je dôležité jednak osobitne, medzi čisteniami, aby sa na žalúziách nenazbieral veľký nános špiny, ale aj ako prvý krok pri samotnom čistení. Ak by ste neodstránili prach pred umývaním, len by ste ho rozotierali po lamelách, čím by ste mohli poškodiť povrch žalúzií. Na oprášenie použite mäkkú handričku z mikrovlákna, prachovku alebo vysávač a oprášte sklopené žalúzie najprv z jednej, a potom z druhej strany.

Na umývanie nepoužívajte saponát na riad, ale čistiaci prípravok na drevený nábytok alebo podlahy. Použite ho podľa návodu – niektoré prípravky je potrebné zriediť s vodou, iné sa používajú neriedené. Na umývanie prípravkom použite jemnú handričku z mikrovlákna, nikdy nie špongie s hrubou štruktúrou. Handričku udržiavajte vlhkú, nie premočenú, keďže drevo neznáša namáčanie. Zvrchu smerom dole prejdite každú lamelu z jednej aj z druhej strany. Po umytí použite suchú handričku z mikrovlákna a žalúzie vytrite dosucha. Nevýhodou týchto žalúzii je, že ich nemožno jednoducho zvesiť a umyť pod prúdom vody vo vani, ale je potrebné umyť každú lamelu osobitne.

Čistenie drevených žalúzií

Na čistenie drevených žalúzií sa používajú aj čističe v spreji, ktoré sa nielen jednoducho nanášajú, ale aj zanechávajú pekný lesk. Čistením sa však údržba nekončí. Na suché žalúzie je potrebné naniesť kondicionér na drevo, napr. z včelieho vosku, ktorý drevo ošetrí, vyživí a dodá mu lesk aj ochrannú vrstvu. Prípravok rozotierajte suchou handričkou rovnomerne po celom povrchu, aby nevznikli škvrny. Taktiež sa vyhnite iným než dreveným častiach, aby ste predišli škvrnám.

Látkové žalúzie

Vertikálne látkové žalúzie často pri čistení predstavujú háčik. Vyžadujú si opatrné zaobchádzanie, aby sa predišlo poškodeniu textílie. Ako teda látkové žalúzie čo najšetrnejšie, no dôkladne očistiť? Začnite zbavením sa prachu, čo je potrebné vykonávať nielen pri samotnom čistení, ale aj medzi jednotlivými čisteniami. Na oprášenie môžete použiť prachovku, nie však papierový obrúsok či kuchynskú rolku, keďže vlákna papiera by sa v štruktúre látky zachytili. Na oprášenie použite aj vysávač s nástavcom s mäkkou kefkou. Vysávajte na nižšom výkone, aby sa žalúzie nepoškodili.

Pre samotné umývanie je potrebné žalúzie odopnúť a zvesiť a vo vani pripraviť vodu izbovej teploty. Na umývanie sa nepoužíva horúca voda, keďže tá by mohla uvoľniť a rozlepiť lepidlo v roletách držiace spodné závažie. Použite malé množstvo tekutého čistiaceho prípravku, ktoré rozpusťte vo vode a jednotlivé časti žalúzií jemne umyte. Ak spozorujete na látke pleseň, do vody pridajte ocot alebo šťavu z citróna. Vyhnite sa drhnutiu látky kefkou, keďže vlákna sa môžu uvoľniť a poškodiť. Vyhnite sa aj krčeniu pásov látky a neopatrnému zaobchádzaniu. Ak sa na látke objavia škvrny, použite malé množstvo odstraňovača na škvrny. Po umytí opláchnite vodou izbovej teploty.

Látkové žalúzie najlepšie vysušíte zavesením, no nežmýkajte z nich vodu, len opatrne oklepte – inak sa naruší štruktúra látky. Usušiť ich môžete aj rozložením na osušku, ktorá nasiakne stekajúcu vodu. Látku nechajte dobre vyschnúť predtým, než žalúzie opäť zavesíte. Niektoré typy žalúzií je dokonca možné prať v práčke, no túto informáciu si vždy vopred overte. Ak neviete zistiť, či je pranie v práčke možné, vždy stavte na ručné pranie. Látkové žalúzie nikdy nesušte v sušičke, keďže teplota v nej je pre žalúzie privysoká a došlo by k zničeniu.

Látkové rolety nemusíte umývať vo vani každý mesiac – mohlo by dôjsť k ich poškodeniu. Namiesto toho ich pravidelne odprašujte a ak sa na nich vyskytnú škvrny, ktoré je treba vyčistiť, čistite lokálne. To znamená, že za pomoci špongie a vody s čističom odstráňte škvrnu priamo na mieste. Alternatívne môžete na žalúzie použiť parný čistič, napr. Kärcher, ktorým vyčistíte aj závesy, samotné okná, zrkadlá a rôzne ďalšie sklenené plochy. Parný čistič vždy vyskúšajte na malej ploche a zistite, ži nedôjde k zmene farby alebo štruktúry látky.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie parné čističe

Vonkajšie žalúzie

Exteriérové žalúzie sú skvelou investíciou, keďže počas leta poskytujú výborný tieň a pomáhajú tak znížiť vnútornú teplotu domu. Ich čistenie sa od interiérových žalúzií líši. Znečistené sú nielen prachom, mastnotou a bežnými nečistotami, ale aj rôznymi čiastočkami, ktoré naveje vietor, výkalmi vtákov, lístkami, konárikmi a podobne. Ak chcete predísť ťažko odstrániteľnému znečisteniu, nezanedbávajte pravidelné čistenie. Nemusíte ich čistiť na mesačnej báze – čistenie v zime by bolo náročné aj neefektívne. Stanovte si aspoň raz za polrok čas, kedy sa čisteniu budete venovať, aby vplyvom nánosov nečistoty nestratili žalúzie farbu a nevznikli na nich škvrny.

Aj čistenie vonkajších žalúzií sa začína oprášením, avšak na takýchto žalúziách bývajú často naviate nánosy piesku a hliny, preto namiesto handričky siahnite najprv po mäkkej kefke alebo metličke, ktorou zmetiete hrubé nečistoty. Na špinu zažratú v menších priestoroch môžete použiť starú zubnú kefku. Ak máte záhradnú hadicu, žalúzie môžete pred umývaním zvlhčiť prúdom vody, čím opadnú väčšie časti nečistôt a zaschnutá špina bude mať možnosť namoknúť. Po pár minútach sa k ním môžete vrátiť. Pripravte vodu so saponátom a handričku, najlepšie z mikrovlákna. Vyberajte taký saponát, ktorý je na prírodnej báze a je šetrný k životnému prostrediu, keďže žalúzie umývate priamo vonku. Nikdy nečistite žalúzie agresívnymi čističmi, alkoholom alebo bielidlom.

Vlhkou handričkou alebo špongiou postupne prejdite celé žalúzie. Na škvrny a špinu pomôže aj ocot rozrobený vo vode alebo sóda bikarbóna. Pri čistení si môžete pomôcť aj mäkkou kefkou. Umyté žalúzie opláchnite čistou vodou a nechajte vyschnúť. Pri čistení vonku sa nemusíte obávať zmočenia podlahy alebo spotrebičov v okolí, preto by oplachovanie nemalo byť problém. Umyté žalúzie nechajte voľne na slnku vyschnúť. Aby žalúzie čo najrýchlejšie vyschli, na umývanie si zvoľte teplý a slnečný deň bez vetra. Vietor by vám mohol na čerstvo umyté žalúzie naviať špinu zvonku.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.Publikované dňa: 01.10.2021
Hodnotenie článku:
(93.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Predaj hydiny, mäsa, medu, ovocia a zeleniny, vajec z dvora – podmienky, zákon, povoleniePredaj hydiny, mäsa, medu, ovocia a zeleniny, vajec z dvora – podmienky, zákon, povolenie

Aj keď sa tento typ podnikania môže zdať jednoduchý, nie je to úplne tak. Predaj z dvora podlieha mnohým zákonom a keď s ním začínate, musíte vybaviť viacero vecí.

Návod, ako zazimovať kvetináče – ako ochrániť záhradné i balkónové rastliny pred mrazomNávod, ako zazimovať kvetináče – ako ochrániť záhradné i balkónové rastliny pred mrazom

Ako správne zazimovať kvetináče z exteriéru, kedy je ten ideálny čas a čo všetko na tento proces môžete použiť? Všetky potrebné informácie a rady nájdete v článku.

Zber biologicky rozložiteľného odpadu (BRO) v bytovkách – čo patrí a nepatrí do bioodpaduZber biologicky rozložiteľného odpadu (BRO) v bytovkách – čo patrí a nepatrí do bioodpadu

Čo všetko patrí do košov s biologicky rozložiteľným odpadom, aké nádoby sa na tento typ odpadu používajú a prečo niektoré obce a mestá nemusia bioodpad triediť? Odpovede nájdete v článku.