Ako vyčistiť zámkovú dlažbu od oleja a mastnoty

Každý, kto má na dvore zámkovú dlažbu pozná jej výhody, no i neúprosné negatíva, ktoré sa prejavia hlavne časom. Zo začiatku krásna, svieža farba a škáry vyplnené jemným pieskom bez vyrastajúcej buriny. Vplyv času je ale neúprosný a aj zámková dlažba čelí opotrebeniu a vplyvu počasia, čo ju pripravuje o pôvodný vzhľad. Vrásky na našej tvári nám narobí malá burina v škárach, mach, strata farby či olejové a iné škvrny.

Čistenie zámkovej dlažby

Čistenie zámkovej dlažby od machu či zbavenie sa buriny, sa môže javiť ako nekonečný boj. Rovnako čistenie zámkovej dlažby od oleja a mastnoty sa javí ako zbytočné. Ak však viete ako na to, môžete v tomto boji uspieť. Ako vyčistiť dlažbu? Existuje stroj na čistenie zámkovej dlažby? Aká je cena čistenia zámkovej dlažby profesionálmi? Aké prostriedky použiť na čistenie dlažby? Ako docieliť, aby naša zámková dlažba vyzerala ako nová? Poďme sa na to spoločne pozrieť. 

Príjazdové cesty k domu, chodníky či vydláždené chodníčky v záhrade čelia skutočne ťažkým podmienkam. Väčšinou sa problémom začneme zaoberať v čase, keď je už naša dlažba v horšom štádiu. Možno ste však ani netušili, že o dlažbu sa treba starať už od začiatku. Začneme teda od podlahy.

 

Impregnácia zámkovej dlažby – Buďte o krok vpred

Tento proces by mal nastať ihneď po osadení zámkovej dlažby ešte predtým, ako sa bude dlažba špárovať pieskom. Existuje väčšie množstvo prostriedkov, ktoré slúžia ako ochranná vrstva. Ich hlavnou úlohou je dlažbu chrániť voči poveternostným podmienkam a vplyvom počasia. Znižuje možnosť rastu mikroorganizmov, zvyšuje odolnosť a udržiava farebnosť povrchu.

Isokor SW impregnácia dlažby

Na takéto prvotriedne ošetrenie vám odporúčame výrobok Isokor SW – Nano Ochrana, ktorého ošetrenie má trvácnosť až 8 rokov v závislosti od typu a stavu, a v ktorom sa zámková dlažba nachádza. Cena za 1l tohto prostriedku je približne 39€. Niektoré druhy impregnácie sa používajú aj na farbenie zámkovej dlažby. Vytvoria ochrannú vrstvu a zároveň takisto prinavrátia pôvodnú farbu.

Vysokotlakový čistič – Pravidelná údržba za pomoci tlaku

Čistenie vysokotlakovým čističom patrí medzi jednoduché a ekologické spôsoby, ktoré zbavia vašu zámkovú dlažbu väčšiny nečistôt. Čistenie škár či stopy od blata nie sú pre vysokotlakový čistič žiadnym problémom. Zároveň takýto prístroj môžete mať doma aj vy a priebežne sa tak starať o stav vašej dlažby. Vysokotlakový čistič Kärcher K2 Compact je skvelým a postačujúcim prístrojom na udržiavanie kondície vašej zámkovej dlažby. Za takýto WAP čistič zaplatíte približne 70€.

Chemické čistenie zámkovej dlažby – Zbavte sa oleja

Chemické prípravky na odstraňovanie škvŕn a znečistenia patria medzi účinné spôsoby. Chemické prostriedky sa často aplikujú aj v súčinnosti s vysokotlakovým čističom. Aplikuje sa daný čistič, ktorý sa neskôr opláchne silným prúdom horúcej vody. Väčšinou nám mastné škvrny spôsobuje motorový olej, ale takisto to môže byť akákoľvek iná mastná tekutina.

Mastná zámková dlažba

Účinným čistiacom prostriedkom je čistič dlažby C300. Ide o extra silný čistič, ktorý zbaví povrch zájdenej špiny, škvŕn či mastnôt od oleja a podobne. Stáť vás to bude približne 7€. V prípade chemického čistenia však niekedy môže ísť o dlhodobejší proces, keďže aj povrch môže byť v rôznom stave. Osvedčil sa aj chemický prostriedok s názvom Bofix, ktorý ničí burinu ako bežné postreky. Stačí rastlinu bezprostredne pokropiť týmto koncentrátom a burina po pár dňoch zaručene vyhynie. Cena tohto postreku je približne 6€.

Chemické čistenie zámkovej dlažby 

Rady z davu

Zbaviť mastnoty sa môžete aj bežnými čistiacimi prostriedkami, ktoré používate doma. Jedným z nich je napríklad Arva, ktorá sa používa na odstránenie mastnoty z motorového priestoru. Stačí aplikovať na škvrnu a opláchnuť vodou. Arva stojí približne 3-4€. Použiť však môžete aj akýkoľvek iný prostriedok, napríklad odmasťovač na sporáky či rúry.

Silnejším, no zaručene účinným prostriedkom na odstránenie mastnoty je HG absorbátor oleja, ktorý síce stojí približne 14€, no výsledok je zaručený.

HG absorbátor oleja

Ako chemický postrek môžete vyskúšať roztok octu a vody. V pomere 1:2 zmiešajte ocot s vodou a dajte do rozprašovača. Postriekajte dlažbu z bezprostrednej blízkosti tak, aby ste nezasiahli okolité rastliny. Tento spôsob sa používa hlavne v prípade, že sa chcete zbaviť buriny a rastlín v špárach. Nevýhodou môže byť, že roztok môže pri silnej koncentrácii spôsobiť stratu farby, čomu sa však dá zabrániť impregnáciou.

Lacným a účinným riešením, o ktorom ste už možno počuli je solenie pôdy. Táto metóda sa používa dokonca aj pri bežnej výsadbe. Chlorid sodný je minerál, ktorý potrebujú aj samotné rastliny a v menšom množstve sa primiešava do substrátu. Ak však soľ nasypete priamo ku koreňom buriny a zalejete vodou, tak sa jej veľmi jednoducho zbavíte. V prípade zámkovej dlažby sa škáry s pieskom premenia na nehostinné prostredie a burina už nebude mať možnosť rásť. Použiť môžete klasickú kuchynskú soľ alebo si môžete v obchode pre záhradkárov zakúpiť granulát prípadne soľ určenú práve pre rastliny. Pozor, aby neprišla soľ vo veľkom množstve do kontaktu s okolitými rastlinami!

Profesionálne čistenie zámkovej dlažby

Ak zlyhali všetky možné spôsoby, ako vašu zámkovú dlažbu dostať do pôvodného stavu, je čas obrátiť sa na profesionálov. Síce si priplatíte nejaké to euro na viac, no výsledok bude zaručený. Profesionálne čistenie prebieha zvyčajne v niekoľkých krokoch. Najskôr hrubé čistenie vysokotlakovým čističom, následné chemické ošetrenie a impregnácia.

Profesionáli si však poradia s machom, rastlinami, olejom či zájdenou farbou. Cena profesionálneho čistenia je v skutku individuálna v závislosti od stavu a veľkosti samotnej plochy. Každý úkon je cenený zvlášť.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...Publikované dňa: 11.08.2017
Hodnotenie článku:
(88.8%)

Autor článku

Denis Ruščák

Spoľahlivosť, kreativita, rešpekt a chuť na sebe neustále pracovať je správny recept, ako si získať čitateľa a zároveň napredovať. Už od čias...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť starý náter z kovu aj dreva Ako odstrániť starý náter z kovu aj dreva

Aj starú, na pohľad nepríťažlivú vec môžete obliecť do nového šatu, len treba vedieť ako na to. Zbavte sa starého náteru a dajte priestor novému. Poradíme vám ako na to!

Záhradné hojdačky. Kovové alebo drevené Záhradné hojdačky. Kovové alebo drevené

Záhradná hojdačka je perfektným kusom nábytku pre akýkoľvek exteriér. Poslednú dobu si tento typ sedenie našiel cestu do mnohých domovov a práve my sa vám poksúime priblížiť, aká je...

Drevodom na kľúč aj svojpomocne - výhody, nevýhody, ceny a projekty Drevodom na kľúč aj svojpomocne - výhody, nevýhody, ceny a projekty

Drevodomy či montované drevostavby sú v súčasnosti veľkým ťahákom v oblasti nehnuteľností. Aké výhody drevodomy ponúkajú a je na nich vôbec niečo, čo by sme mohli označiť ako negatívne?


Pridať komentár