Ako vyčistiť zlato, striebro a chirurgickú oceľ

Napriek tomu, že sú šperky vyrobené z drahých kovov podliehajú vplyvom prostredia drobným až výraznejším zmenám, ktoré sa prejavuje miernym až výraznejším znečistením.

Znečistený zlatý šperk

Ako však docieliť, aby bol váš šperk dokonalý i po rokoch neprestajného nosenia?

Čistenie zlata

Hoci k znečisteniu zlata nedochádza často, po určitej dobe je možné, že sa zmení odtieň farby šperku, na mieste dotyku s ľudským telo. Zlato zvykne strácať lesk, čo ale napravíte leštením.

Biele zlato zvykne zosivieť, tento problém sa vyriešiť tým, že naň v klenotníctve nanesú vrstvu ródia.

Ako čistiť zlato doma

1. Základné pomôcky pri čistení v domácnosti

Budeme potrebovať saponát, vodu a čistú handričku. Šperky vyvaríme vo vode s trochou saponátu a necháme odstáť približne 10min. Všetka špina a mastnota by sa tým mala uvoľniť. Veľmi znečistené šperky môžete pred leštením vyčistiť aj jemnou kefkou.

Máčanie zlatého šperku vo vode a saponáte

Čistenie zlata handričkou

Vodu zlejeme, šperky opláchneme a utrieme handričkou na čistenie šperkov, ktorú dostaneme bežne i v drogérii. Na záver šperk ponoríme do alkoholu a oznovu osušíme.

2. Prášok do pečiva alebo zmes z cigaretového popola

So znečistením zlatom si poradí i kypriaci prášok či cigaretový popol. Budeme potrebovať handričku, ktorú si navlhčíme, nanesieme na ňu prášok a následne šperk vyčistíme. Zmes z cigaretového popola zmiešame s vodou a postupujeme ako v prvom prípade.

3. Kyselina citrónová

V prípade, že sa vám vytvorili na šperku zelené škvrny siahnite po tejto metóde. Šperk ponorte do kyseliny citrónovej asi tak na 5-10 minút, opláchnite a vyčistite handričkou.

 

Čistenie striebra

Prirodzenou vlastnosťou striebra je oxidovať na vzduchu, ale taktiež i vplyvom minerálnych vôd, chemických či kozmetických prípravkov a zaujímavosťou je, že i vplyvom ľudského potu dochádza ku sčerneniu šperku.  Striebro sa ľahko poškriabe, keďže patrí medzi mäkké kovy. Vnútri šperkov dochádza k ich ošuchovaniu, čo má vplyv na ich lesk a tiež oxidovanie.

Ako čistiť striebro doma

1. Roztok na čistenie

Medzi najjednoduchšiu a najrýchlejšiu metódu patrí kúpa roztoku, ktorý je špeciálne určený na čistenie striebra. Dostať ho v drogérii alebo v online eshopoch, ktoré predávajú šperky. Potrebujete už len handričku a môžete sa pustiť do čistenia.

Roztok na čistenie striebra

2. Handrička na čistenie

Špeciálnu čistiacu a leštiacu handričku na strieborné a zlaté šperky zoženiete v každom zlatníctve za cenu cca 2 €.

3. Zubná pasta - bez flóru, bieliaceho účinku či abrazívna

Stačí naniesť trochu pasty na kefku, zľahka ňou prejsť po šperku a očistiť.

4. Saponát + zmes čpavku a kriedy

Umyte šperk v roztoku zo saponátu, natrite zmesou čpavku a kriedy a nechajte pôsobiť. Na záver vyleštite mäkkou handričkou.

5. Čistenie striebra sódou bikarbónou

Veľmi dobré výsledky sa dostavili pri čistení striebra týmto spôsobom. Do vody, ktorá sa varí vložte striebro a kúsok hliníka (môžete použiť čokoľvek nájdete v domácnosti ako lyžička, kúsok alobalu) a pridajte jedlú soľ.  Šperky chvíľku povarte a následne opláchnite.

Čistenie chirurgickej ocele

Tieto šperky nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť, sú vyrobené z kvalitného, tvrdého materiálu, ktorý je nehrdzavý. Výhodné je i to, že nespôsobujú žiadne alergické reakcie. Nenechávajte šperky v kontakte s vodou, ktorá obsahuje síru.

Pokiaľ sa vám šperk zašpiní umyte ho v čistej vode s mydlom, opláchnite a vysušte.

Pokiaľ má šperk usadené kamienky je vhodnejšie ho nechať vyčistiť profesionálne, aby neprišlo k prípadnému poškodeniu kamienkov.

Profesionálne čistenie šperkov

Najlepšou variantou pre čistenie šperkov predstavujú profesionálne podmienky. V zlatníctve totiž majú špeciálne roztoky, ultrazvuky, ktorými vyčistia kovy bezchybne. Cena za čistenie nepredstavuje obrovskú čiastku, je to približne 2,90€ za 5 gramov, nad 5g - 5,70€ a pri ďalšom navýšení okolo 0,55 centov. Pri silnom znečistení a zoxidovaný šperku je príplatok 50%.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.Publikované dňa: 22.06.2017
Hodnotenie článku:
(89.4%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Pes do bytu. Aké sú najlepšie malé plemená psov? Pes do bytu. Aké sú najlepšie malé plemená psov?

Ak milujete psíky, avšak bývate v malom byte, nemusíte sa obávať. Niektoré plemená sú do bytu vyslovene vhodné. Ktoré to sú, sa dozviete v článku.

Aký rebríkový radiátor do kúpeľne? Najobľúbenejšie sú elektrické Aký rebríkový radiátor do kúpeľne? Najobľúbenejšie sú elektrické

Pri kúpe rebríkového radiátora do kúpeľne máte vacero možností. Na čo sa pri výbere zamerať a ktorý variant bude najlepší práve pre vás, sa dozviete v článku.

Ako si poradiť so zamrznutým autom? Pomôže škrabka a elektrický rozmrazovač čelného skla Ako si poradiť so zamrznutým autom? Pomôže škrabka a elektrický rozmrazovač čelného skla

Zamrznuté sklo na aute, zamrznuté dvere či odídená baterka sú počas mrazivých zím každodenn chou starosťou ľudí s autom bez garáže. Poradíme vám, ako prežiť rozmrazovanie okien bez stresu.


Komentáre

23/06/2017 18:10
Janka Š.

Roky kupujem handričky na čistenie šperkov a nikdy ma nesklamali. Ak sa o šperky pravidelne staráte a občas ich premyjete v jarovej vode, potom nepotrebujete žiadne špeciálne procedúry ani prístroje, šperky vydržia krásne roky rokúce

Pridať komentár