Ako vyčistiť zlato, striebro a chirurgickú oceľ

Napriek tomu, že sú šperky vyrobené z drahých kovov podliehajú vplyvom prostredia drobným až výraznejším zmenám, ktoré sa prejavuje miernym až výraznejším znečistením.

Znečistený zlatý šperk

Ako však docieliť, aby bol váš šperk dokonalý i po rokoch neprestajného nosenia?

Čistenie zlata

Hoci k znečisteniu zlata nedochádza často, po určitej dobe je možné, že sa zmení odtieň farby šperku, na mieste dotyku s ľudským telo. Zlato zvykne strácať lesk, čo ale napravíte leštením.

Biele zlato zvykne zosivieť, tento problém sa vyriešiť tým, že naň v klenotníctve nanesú vrstvu ródia.

Ako čistiť zlato doma

1. Základné pomôcky pri čistení v domácnosti

Budeme potrebovať saponát, vodu a čistú handričku. Šperky vyvaríme vo vode s trochou saponátu a necháme odstáť približne 10min. Všetka špina a mastnota by sa tým mala uvoľniť. Veľmi znečistené šperky môžete pred leštením vyčistiť aj jemnou kefkou.

Máčanie zlatého šperku vo vode a saponáte

Čistenie zlata handričkou

Vodu zlejeme, šperky opláchneme a utrieme handričkou na čistenie šperkov, ktorú dostaneme bežne i v drogérii. Na záver šperk ponoríme do alkoholu a oznovu osušíme.

2. Prášok do pečiva alebo zmes z cigaretového popola

So znečistením zlatom si poradí i kypriaci prášok či cigaretový popol. Budeme potrebovať handričku, ktorú si navlhčíme, nanesieme na ňu prášok a následne šperk vyčistíme. Zmes z cigaretového popola zmiešame s vodou a postupujeme ako v prvom prípade.

3. Kyselina citrónová

V prípade, že sa vám vytvorili na šperku zelené škvrny siahnite po tejto metóde. Šperk ponorte do kyseliny citrónovej asi tak na 5-10 minút, opláchnite a vyčistite handričkou.

 

Čistenie striebra

Prirodzenou vlastnosťou striebra je oxidovať na vzduchu, ale taktiež i vplyvom minerálnych vôd, chemických či kozmetických prípravkov a zaujímavosťou je, že i vplyvom ľudského potu dochádza ku sčerneniu šperku.  Striebro sa ľahko poškriabe, keďže patrí medzi mäkké kovy. Vnútri šperkov dochádza k ich ošuchovaniu, čo má vplyv na ich lesk a tiež oxidovanie.

Ako čistiť striebro doma

1. Roztok na čistenie

Medzi najjednoduchšiu a najrýchlejšiu metódu patrí kúpa roztoku, ktorý je špeciálne určený na čistenie striebra. Dostať ho v drogérii alebo v online eshopoch, ktoré predávajú šperky. Potrebujete už len handričku a môžete sa pustiť do čistenia.

Roztok na čistenie striebra

2. Handrička na čistenie

Špeciálnu čistiacu a leštiacu handričku na strieborné a zlaté šperky zoženiete v každom zlatníctve za cenu cca 2 €.

3. Zubná pasta - bez flóru, bieliaceho účinku či abrazívna

Stačí naniesť trochu pasty na kefku, zľahka ňou prejsť po šperku a očistiť.

4. Saponát + zmes čpavku a kriedy

Umyte šperk v roztoku zo saponátu, natrite zmesou čpavku a kriedy a nechajte pôsobiť. Na záver vyleštite mäkkou handričkou.

5. Čistenie striebra sódou bikarbónou

Veľmi dobré výsledky sa dostavili pri čistení striebra týmto spôsobom. Do vody, ktorá sa varí vložte striebro a kúsok hliníka (môžete použiť čokoľvek nájdete v domácnosti ako lyžička, kúsok alobalu) a pridajte jedlú soľ.  Šperky chvíľku povarte a následne opláchnite.

Čistenie chirurgickej ocele

Tieto šperky nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť, sú vyrobené z kvalitného, tvrdého materiálu, ktorý je nehrdzavý. Výhodné je i to, že nespôsobujú žiadne alergické reakcie. Nenechávajte šperky v kontakte s vodou, ktorá obsahuje síru.

Pokiaľ sa vám šperk zašpiní umyte ho v čistej vode s mydlom, opláchnite a vysušte.

Pokiaľ má šperk usadené kamienky je vhodnejšie ho nechať vyčistiť profesionálne, aby neprišlo k prípadnému poškodeniu kamienkov.

Profesionálne čistenie šperkov

Najlepšou variantou pre čistenie šperkov predstavujú profesionálne podmienky. V zlatníctve totiž majú špeciálne roztoky, ultrazvuky, ktorými vyčistia kovy bezchybne. Cena za čistenie nepredstavuje obrovskú čiastku, je to približne 2,90€ za 5 gramov, nad 5g - 5,70€ a pri ďalšom navýšení okolo 0,55 centov. Pri silnom znečistení a zoxidovaný šperku je príplatok 50%.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 22.06.2017
Hodnotenie článku:
(89.2%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Samozavlažovacie kvetináče aj na balkón na bylinky. Závesné sú IN Samozavlažovacie kvetináče aj na balkón na bylinky. Závesné sú IN

Mnoho záhradkárov dnes využíva samozavlažovacie kvetináče na balkóny, terasy alebo tie, ktoré možno zavesiť na zábradlie a podobne. Dnes vám povieme, prečo sú tieto kvetináče skvelou...

Programovateľné termostatické hlavice na radiátor ušetria až 30% účtu za teplo Programovateľné termostatické hlavice na radiátor ušetria až 30% účtu za teplo

Regulácia vykurovania interiéru zabráni plýtvaniu teplom. Prečítajte si náš článok o termostatických ventiloch a termostatických hlaviciach na radiátor, v ktorom nájdete všetko podstatné.

Parozábrana na strop, pod sadrokartón aj plech - Návod od A po Z Parozábrana na strop, pod sadrokartón aj plech - Návod od A po Z

Zobytnenie podkrovia, či už dodatočné alebo pri realizácii novostavby si vyžaduje dôkladné zateplenie strechy. Pri tomto procese je dôležité správne použitie tzv. parozábrany. Čitajte a...


Komentáre

23/06/2017 18:10
Janka Š.

Roky kupujem handričky na čistenie šperkov a nikdy ma nesklamali. Ak sa o šperky pravidelne staráte a občas ich premyjete v jarovej vode, potom nepotrebujete žiadne špeciálne procedúry ani prístroje, šperky vydržia krásne roky rokúce

Pridať komentár