Ako vyčistiť zlato, striebro a chirurgickú oceľ

Napriek tomu, že sú šperky vyrobené z drahých kovov podliehajú vplyvom prostredia drobným až výraznejším zmenám, ktoré sa prejavuje miernym až výraznejším znečistením.

Znečistený zlatý šperk

Ako však docieliť, aby bol váš šperk dokonalý i po rokoch neprestajného nosenia?

Čistenie zlata

Hoci k znečisteniu zlata nedochádza často, po určitej dobe je možné, že sa zmení odtieň farby šperku, na mieste dotyku s ľudským telo. Zlato zvykne strácať lesk, čo ale napravíte leštením.

Biele zlato zvykne zosivieť, tento problém sa vyriešiť tým, že naň v klenotníctve nanesú vrstvu ródia.

Ako čistiť zlato doma

1. Základné pomôcky pri čistení v domácnosti

Budeme potrebovať saponát, vodu a čistú handričku. Šperky vyvaríme vo vode s trochou saponátu a necháme odstáť približne 10min. Všetka špina a mastnota by sa tým mala uvoľniť. Veľmi znečistené šperky môžete pred leštením vyčistiť aj jemnou kefkou.

Máčanie zlatého šperku vo vode a saponáte

Čistenie zlata handričkou

Vodu zlejeme, šperky opláchneme a utrieme handričkou na čistenie šperkov, ktorú dostaneme bežne i v drogérii. Na záver šperk ponoríme do alkoholu a oznovu osušíme.

2. Prášok do pečiva alebo zmes z cigaretového popola

So znečistením zlatom si poradí i kypriaci prášok či cigaretový popol. Budeme potrebovať handričku, ktorú si navlhčíme, nanesieme na ňu prášok a následne šperk vyčistíme. Zmes z cigaretového popola zmiešame s vodou a postupujeme ako v prvom prípade.

3. Kyselina citrónová

V prípade, že sa vám vytvorili na šperku zelené škvrny siahnite po tejto metóde. Šperk ponorte do kyseliny citrónovej asi tak na 5-10 minút, opláchnite a vyčistite handričkou.

 

Čistenie striebra

Prirodzenou vlastnosťou striebra je oxidovať na vzduchu, ale taktiež i vplyvom minerálnych vôd, chemických či kozmetických prípravkov a zaujímavosťou je, že i vplyvom ľudského potu dochádza ku sčerneniu šperku.  Striebro sa ľahko poškriabe, keďže patrí medzi mäkké kovy. Vnútri šperkov dochádza k ich ošuchovaniu, čo má vplyv na ich lesk a tiež oxidovanie.

Ako čistiť striebro doma

1. Roztok na čistenie

Medzi najjednoduchšiu a najrýchlejšiu metódu patrí kúpa roztoku, ktorý je špeciálne určený na čistenie striebra. Dostať ho v drogérii alebo v online eshopoch, ktoré predávajú šperky. Potrebujete už len handričku a môžete sa pustiť do čistenia.

Roztok na čistenie striebra

2. Handrička na čistenie

Špeciálnu čistiacu a leštiacu handričku na strieborné a zlaté šperky zoženiete v každom zlatníctve za cenu cca 2 €.

3. Zubná pasta - bez flóru, bieliaceho účinku či abrazívna

Stačí naniesť trochu pasty na kefku, zľahka ňou prejsť po šperku a očistiť.

4. Saponát + zmes čpavku a kriedy

Umyte šperk v roztoku zo saponátu, natrite zmesou čpavku a kriedy a nechajte pôsobiť. Na záver vyleštite mäkkou handričkou.

5. Čistenie striebra sódou bikarbónou

Veľmi dobré výsledky sa dostavili pri čistení striebra týmto spôsobom. Do vody, ktorá sa varí vložte striebro a kúsok hliníka (môžete použiť čokoľvek nájdete v domácnosti ako lyžička, kúsok alobalu) a pridajte jedlú soľ.  Šperky chvíľku povarte a následne opláchnite.

Čistenie chirurgickej ocele

Tieto šperky nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť, sú vyrobené z kvalitného, tvrdého materiálu, ktorý je nehrdzavý. Výhodné je i to, že nespôsobujú žiadne alergické reakcie. Nenechávajte šperky v kontakte s vodou, ktorá obsahuje síru.

Pokiaľ sa vám šperk zašpiní umyte ho v čistej vode s mydlom, opláchnite a vysušte.

Pokiaľ má šperk usadené kamienky je vhodnejšie ho nechať vyčistiť profesionálne, aby neprišlo k prípadnému poškodeniu kamienkov.

Profesionálne čistenie šperkov

Najlepšou variantou pre čistenie šperkov predstavujú profesionálne podmienky. V zlatníctve totiž majú špeciálne roztoky, ultrazvuky, ktorými vyčistia kovy bezchybne. Cena za čistenie nepredstavuje obrovskú čiastku, je to približne 2,90€ za 5 gramov, nad 5g - 5,70€ a pri ďalšom navýšení okolo 0,55 centov. Pri silnom znečistení a zoxidovaný šperku je príplatok 50%.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

23/06/2017 18:10
Janka Š.

Roky kupujem handričky na čistenie šperkov a nikdy ma nesklamali. Ak sa o šperky pravidelne staráte a občas ich premyjete v jarovej vode, potom nepotrebujete žiadne špeciálne procedúry ani prístroje, šperky vydržia krásne roky rokúce

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...Publikované dňa: 22.06.2017
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hučanie práčky nielen pri žmýkaní. Výmena ložiska odstráni čudné zvuky Hučanie práčky nielen pri žmýkaní. Výmena ložiska odstráni čudné zvuky

Určite to poznáte – týždeň pred výplatou, veci špinavé a práčka vŕzga, vydáva čudné zvuky a vy začínate tušiť, že dlho už fungovať nebude. Nie každá porucha práčky je však taká vážna,...

Ako vybrať najlepší prací prostriedok pre deti, novorodencov, alergikov a atopikov Ako vybrať najlepší prací prostriedok pre deti, novorodencov, alergikov a atopikov

Detičkám s veľmi citlivou pokožkou môžu nevhodné pracie prostriedky či kozmetika spôsobovať nepríjemné kožné problémy. Čo je dôležité vedieť o pracích prostriedkoch pre deti? Ktoré látky...

Koľko aviváže, pracieho prášku a gélu? Hitom je aj ocot namiesto aviváže Koľko aviváže, pracieho prášku a gélu? Hitom je aj ocot namiesto aviváže

Správne dávkovanie pracieho prášku a aviváže vám pomôže ušetriť. Podľa čoho sa pri praní riadiť? Poradíme vám.