Ako vypestovať avokádo doma v kvetináči? Pestovanie z kôstky je možné aj v zime

Bohaté na nenasýtené mastné kyseliny, bielkoviny, aminokyseliny, vitamíny D, C, K, E a B6, minerály ako železo, draslík a horčík, jeden z najsilnejších prírodných antioxidantov.

Ako doma pestovať avokádo z kôstky?

O zdravotných benefitoch avokáda by sme mohli hovoriť ešte dlho. Chceli by ste si niekoľko plodov vypestovať doma? Tak sa pozrite ako na to.

Zoznámte sa s avokádom

Oficiálny názov avokáda je Hruškovec Americký (Persea Americana). Tento vždyzelený mohutný strom, ktorý dorastá do výšky 20 metrov, má svoju domovinu v subtropických a tropických oblastiach Strednej a Južnej Ameriky, kde bol pestovaný už v praveku. Odtiaľ sa rozšíril do všetkých kútov sveta s tropickým podnebím. Napríklad „naše“ avokáda, ktoré si kúpite v obchode, pochádzajú najčastejšie z Izraela.

Aby ste sa dočkali plodov

Vypestovať vlastné plody avokáda v našich končinách nie je nereálne, no ani najjednoduchšie. Hlavným problémom je opelenie kvetov. Aj keď avokádo patrí medzi samoopelivé druhy, samo seba opeliť nedokáže. Stojí za tým jav zvaný dichogamia, ktorý spôsobuje, že samčie a samičie orgány nikdy nedozrievajú v rovnaký čas. Odrody avokáda sa delia do dvoch skupín – A a B, ktorých peľ dozrieva v rozdielnu dobu. Jedinou možnosťou, ako sa dočkať vlastných plodov, je teda pestovanie aspoň jeden rastliny zo skupiny A a jednej zo skupiny B.

  • Najčastejšie pestované odrody typu A: Lula, Gwen, Hass, Reed, Pinkerton
  • Najčastejšie pestované odrody typu B: Fuerte, Ettinger, Monroe, Bacon, Brogdren, Zutano, Sharwil

Ako pestovať avokádo v kvetináči?

V našich klimatických podmienkach je možné avokádo pestovať výhradne v kvetináči. Je síce pravda, že dospelé, zdravé a silné rastliny prežijú aj teploty okolo 0 °C, no – 10 a viac už nie. Avokádo pochádza z tropických a subtropických oblastí, preto mu vyhovujú rovnaké podmienky ako citrusom. Ak teda pestujete pomarančovník, citrónovník či bobkový list, avokádo umiestnite na rovnaké, alebo podobné miesto, kde sa darí týmto druhom.

Príprava pôdy a presádzanie

Korene avokáda rastú do hĺbky, nie do šírky, preto rastline doprajte dostatočne vysoký kvetináč. Rastlinky neobľubujú časté presádzanie, takže na jeho veľkosť myslite už v začiatkoch pestovania. Prvé presádzanie by ste mali uskutočniť najskôr v dobe, keď bude mať rastlina viac ako 6 mesiacov.

Pestovanie avokáda v kvetináči

Pôda musí byť výživná, priepustná (hlinito-piesčitá) a mať neutrálnu reakciu (pH 6,4 – 7,4). Substrát, ktorý tieto podmienky spĺňa dokonale, si pripravíte zmiešaním kokosovej drte, ktorá sa používa napr. na pestovanie orchideí, a jemného piesku v pomere 2:1.

Čím hnojiť avokádo

Avokádo potrebuje veľa živín. V lete, v čase kvitnutia a v dobe dozrievania plodov, ho preto hnojte minimálne raz za dva týždne. Použite klasické hnojivo na zelené izbové rastliny alebo dobre vyzretý záhradný kompost. Nevhodné sú všetky hnojivá, a to ako domáce, tak kupované, ktoré pôdu prekysľujú, teda napríklad kávová usadenina, nevyzretý kompost alebo hnojivo na jahody či hortenzie.

Zálievka, rosenie, stanovisko, tvarovanie

Substrát musí byť neustále vlhký, nikdy však nie premokrený. Na dno kvetináča umiestnite drenážnu vrstvu vytvorenú z väčších kamienkov, štrku alebo keramických črepín. Po zalievaní vždy skontrolujte misku pod kvetináčom, v ktorej nesmie ostať ani kvapka vody.

Rastline vyhovuje teplota okolo 19 – 22 °C a vlhký vzduch. Okrem zálievky preto myslite aj na jej pravidelné rosenie. Avokádo neznáša priame slnečné lúče. Ideálne je teda stanovisko s rozptýleným denným svetlom. Zastrihávanie avokáda je veľmi jednoduché. Rez znáša veľmi dobre, avšak až v dospelosti. S tvarovaním korunky preto počkajte do doby, kedy budú mať rastliny minimálne meter.

Spôsoby rozmnožovanie avokáda

Avokádo môžeme rozmnožovať z kôstky (semena), z odrezkov alebo štepením. Pri pestovaní z kôstky je, bohužiaľ, takmer nemožné vypestovať plody. Pri avokáde kúpenom v obchode, totiž neviete, s ktorou z odrôd máte dočinenie. Druhým problémom je, že semenáče začínajú kvitnúť v 6 – 7 roku života. Istotou sú preto štepené, už predpestované, rastliny. Priesady s výškou 100 – 140 cm kúpite za 30 až 70 eur. Nezabudnite však na to, že potrebujete minimálne dvoch jedincov (A a B).

Ak by ste na avokádo narazili u svojich známych na návšteve, môžete vyskúšať aj rozmnožovanie z odrezkov, ktoré je však možné len pri niektorých druhoch. Z rastliny odstrihnete mladý výhonok, ponoríte do vody a budete čakať. Ak sa na ňom objavia korienky, môžete ho zasadiť do pôdy.

Pestovanie avokáda z kôstky

Pestovanie avokáda z kôstky nie je úplne márne, pretože ide o veľmi peknú dekoratívnu rastlinu. Kôstku teda určite nevyhadzujte. Za experiment predsa nič nedáte. Kúpte si 100 % zrelý plod, ktorý rozpoznáte podľa tmavej farby a úplne mäkkej dužiny. Pri vyberaní kôstky sa ju snažte nepoškodiť nožom. Nič strašné sa nestane, no každý šok, ktorý jej spôsobíte, znižuje šance na vypestovanie rastlinky.

Pestovanie avokáda z kôstky vo vode

Poznáme dva spôsoby, ako nechať kôstku naklíčiť. Prvý je ponorenie jej spodnej časti do vody. Pomôžte si drevenými špáradlami, ktoré jemne zapichnite po obvode kôstky. Tie poslúžia ako držiak. Dajte si pozor, aby sa voda neodparila a kôstka neostala „na suchu“. Keď raz vyschne, stratí klíčivosť a rastlinu z nej už nevypestujete.

Druhý spôsob je o čosi jednoduchší. Potom, ako kôstku vyberiete, ju opláchnite a vložte priamo do kvetináča s hlinou. Tá musí byť mierne vlhká, no nie premokrená. V prvom aj druhom prípade sa prvých klíčkov dočkáte najskôr po 4 až 6 týždňoch.

Pestovanie avokáda – choroby, škodcovia a iné zdravotné problémy

  • Dierky na listoch: Stáva sa to málokedy, no i avokádo môžu napadnúť škodcovia. Väčšinou ide o húsenice motýľov. Ak rastlina nie je príliš veľká, pozorne ju prezrite a všetkých votrelcov aj s vajíčkami pozbierajte ručne. Pri statnejších jedincoch sa nevyhnete širokospektrálnemu postreku na izbové rastliny.
  • Čierne škvrny na listoch: Takto vám dá avokádo najavo, že sa trápi kvôli suchému vzduchu. Problém odstránite častejším rosením alebo presunutím rastliny do miestnosti, kde je vzduch vlhkejší.
  • Žltnutie (hnednutie) listov a stonky: Za týmto javom stojí už spomínané premokrenie pôdy. Ak si všimnete tieto prejavy, jednoducho znížte zálievku.
  • Odhnívanie koreňov: Aj tento problém spôsobuje dlhodobé premokrenie pôdy.

Pestovanie avokáda v zime

Rastliny môžete na leto vyložiť do exteriéru. Ideálne je miesto chránené strieškou, pretože avokádo neznáša priame slnko, vietor, prievanpriveľa vody. Pestovanie avokáda v zime je veľmi podobné ako pri akýchkoľvek iných tropických rastlinách. Umiestnite ho do miestnosti s teplotou okolo 10 - 15 °C, zálievku znížte na minimumprestaňte s hnojením.

Pozor na domáce zvieratá

Pestovanie avokáda si dobre zvážte, ak máte domáce zvieratá. Listy, stonka, korene aj plody s kôstkou sú pre zvieratá prudko jedovaté. Opatrnosť je na mieste hlavne pri našich mačkovitých šelmách, ktoré milujú hryzenie všetkého zeleného a pri ktorých nepomôže ani to, keď rastlinu vyložíte na vyvýšené miesto. Ak by k takejto nehode došlo, okamžite kontaktujte veterinára. Pre mačku, ktorá váži cca 3 kg, môže byť smrteľné aj jedno sústo.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.Publikované dňa: 09.02.2020
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vhodné oblečenie do záhrady – gumené čižmy, montérky, rukavice či klobúkVhodné oblečenie do záhrady – gumené čižmy, montérky, rukavice či klobúk

Povinnou súčasťou vašej záhradnej výbavy by mal byť aj ochranný pracovný odev. Viete, čím všetkým by ste sa mali vybaviť, ak plánujete vstúpiť do záhrady, poprípade do dielne?

Ako si doma pestovať stéviu? Pestovanie zo semien je možné aj v kvetináčiAko si doma pestovať stéviu? Pestovanie zo semien je možné aj v kvetináči

Stévia je obľúbená aj na Slovensku. Ide o sladkú rastlinku - zdravšiu alternatívu cukru, ktorú si vieme vypestovať aj doma. Ako na to? Je starostlivosť náročná alebo ju zvládne aj...

Inteligentné kvetináče na bylinky: Smart Garden, Lua, Click and GrowInteligentné kvetináče na bylinky: Smart Garden, Lua, Click and Grow

Inteligentné kvetináče sú v súčasnosti veľmi populárne, hlavne u ľudí, ktorí často cestujú. Zaujíma vás, v čom sú také inteligentné a výnimočné? Pozreli sme sa na to, ako fungujú.