Ako vysušiť zatopenú pivnicu v dome?

Obdobie tepla sprevádzajú prudké prietrže mračien, ktorých následkom sú vyliate korytá riek a zatopené pivnice.

Zatopená pivnica v suteréne panelákového domu

Ako si so zatopenou pivnicou poradiť tak, aby ste sa zbavili nadmernej vlhkosti a vyhli následnej plesne?

Zaplavilo ma. Čo teraz?

Keď vám voda zaliala dom, je ťažké len tak stáť a nečinne sa na tú spúšť pozerať. Odčerpávajte, aby sa voda nedostala ešte vyššie. Keď opadne, pozametajte pivnicu a zbavte ju naplaveného kalu a bahna. Spolu s vodou sa ich zbavíte rýchlejšie. Nakoniec celý priestor umyte čistou vodu a dezinfekčným prostriedkom, aby ste sa zbavili zápachu.

Vysušovanie zveríte odborníkom

Existujú firmy, ktoré sa sušeniu zatopených pivníc venujú profesionálne. Majú potrebné vybavenie a vedia ako na to.

Odčerpanie vody zo zatopenej pivnice

Pivnicu zbavia vlhkosti v priebehu troch – štyroch týždňov, ale lacné to nebude.

Vysušujete na vlastnú päsť. Ako na to?

Svojpomocné sušenie domu a pivnice je dlhodobý proces a vyžaduje veľa času a trpezlivosti. To, čo firma urobí za štyri týždne vám môže trvať aj dva roky. Zo dňa na deň sa vlhkej podlahy a stien nezbavíte. Rozhodli ste sa, že to skúsite sami? Máme pre vás niekoľko rád:

  • odstráňte všetko, čo mohlo nasiaknuť vodou (skrine, skrinky) a zbavte sa ďalšieho zdroja vlhkosti
  • cez deň vetrajte a v noci kúrte
  • vysušovače celý proces urýchlia. Vysušovače sú plynové, naftové alebo elektrické a ich spotreba je dosť vysoká. Požičanie tiež niečo stojí, takže ich použitie vás môže vyjsť draho. (V prípade záplav, ktoré postihli celú oblasť a vytopili množstvo domov firmy vychádzajú v ústrety a môže sa stať, že za požičanie vysušovača platiť nebudete)
  • rozhodli ste sa pre vysušovač? Pozatvárajte okná a dvere, aby neťahali vlhkosť aj z vonku
  • nemôžete si vysušovač dovoliť? Použite ventilátor na zlepšenie cirkulácie vzduchu
  • kondenzačné odvlhčovače použite v miestnostiach, ktoré sa dajú uzavrieť. Vysušia vzduch a vytiahnu vlhkosť z muriva
  • odstráňte poškodené murivo, omietky a maľbu
  • vnútorná penetrácia muriva emulziou, ktorá sa mení na hydrofóbny gél je tiež možnosťou, ako sa vlhkosti zbaviť

✅ Vlhké steny v pivnici

Farba na vlhké steny v pivnici

Veľký výber kvalitných náterov na vlhké steny, prípravkov na likvidáciu plesní, lišajníkov, húb či rias ale aj vodoodpudivé koncentráty na porézne materiály nájdete v ponuke eshopu efarby.sk! Neváhajte a využite možnosť poradiť sa s profesionálmi, ktorí vám pomôžu vyriešiť akúkoľvek dilemu pri výbere toho správneho produktu.

Viac informácií

Prečo sú teplovzdušné vysušovače účinné?

Teplovzdušné vysušovače ohrievajú vzduch, ten vstrebáva viac vlhkosti a zároveň ho rozprúdia a vlhký ženú von. Môžete ho nastaviť tak, že bude fúkať priamo na vlhké miesto, ale po pol hodine ho posuňte, aby sa v stene niečo nepoškodilo. Pri použití plynových alebo naftových vysušovačov nezabudnite pivnicu prevetrať, aby ste sa zbavili výparov.

Ste si istý, že to nie je spodná voda?

Za vytopenou pivnicou je vo väčšine prípadov spodná voda, ktorá je následkom zlej základovej izolácie. Môže to tak byť aj vo vašom prípade. Na kvalitnú základovú izoláciu myslite už pri stavbe domu.

Správna izolácia novostavby domu

Ak renomujete starší dom, tak v prvom rade odstráňte príčinu, aby ste sa v budúcnosti podobnej nepríjemnosti vyhli. Odkopte zeminu okolo domu do výšky 40 cm, použite nové asfaltové pásy a drenážne kanáliky, ktoré vodu odvedú do kanalizácie. 

Nová omietka, keď je všade sucho

S novou omietkou či stierkou sa neponáhľajte. S ich obnovou začnite, až keď si budete istí, že je pivnica naozaj suchá. Použite protiplesňový penetračný náter alebo farbu s protiplesňovým účinkom, aby ste predišli plesni, ktorá je pri vyššej vlhkosti neželaným návštevníkom.

Plesni sa v pivničných priestoroch veľmi páči

Pleseň sa v pivnici napriek všetkým preventívnym opatreniam udomácnila? Zaobstarajte si špeciálny fungicidálny prostriedok a naneste ho na postihnutú plochu a asi 15 – 20 cm okolo.

Pleseň na stenách v pivnici

Je dosť možné, že pleseň sa už dostala aj tam, ale ešte sa nestihla prejaviť. Postupujte podľa návodu a nechajte ho pôsobiť 24 hodín. V prípade potreby to zopakujte. Na omietky neaplikujte dezinfekčný prípravok s obsahom chlóru, lebo zvyšuje schopnosť viazať vodu.

Protiplesňový náter aj preventívne

Pleseň z navlhčeného muriva odstraňujte špachtľou. Neodstraňujte ju na sucho, aby ste zbytočne nezvírili plesňové spóry a nezaniesli ich do celej miestnosti. Keď pleseň odstránite, vymaľujte pivnicu farbou s protiplesňovým účinkom. Plesne v zárodku ničia aj molekuly striebra, ktoré sú súčasťou akrylátových farieb a s plesňou preventívne bojujú.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...Publikované dňa: 02.07.2018
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať jazierkový vysávač?Ako vybrať jazierkový vysávač?

O záhradné jazierko sa treba starať počas celého roka, predovšetkým počas jari, leta a jesene. Najlepším a zároveň najrýchlejším spôsobom, ako mať jazierko kvalitne vyčistené, je...

Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?

Aj pri krátkej búrke môže udrieť blesk a vážne poškodiť televízor, router, počítač či kuchynské spotrebiče. Dnes vám poradíme s tým, ako chrániť vaše domáce spotrebiče pred tým, aby ich...

Stropné infra kúrenie na chatu aj do domu. Kvalitné infrapanely majú dobré recenzieStropné infra kúrenie na chatu aj do domu. Kvalitné infrapanely majú dobré recenzie

Jednou z najviac dôležitých otázok pri stavbe domu či rekonštrukcií chalupy je kúrenie. Aký typ vybrať? Čo takto porozmýšlať nad infrapanelmi? Predstavíme vám ich v našom dnešnom článku.