Ako vysušiť zatopenú pivnicu v dome?

Obdobie tepla sprevádzajú prudké prietrže mračien, ktorých následkom sú vyliate korytá riek a zatopené pivnice.

Zatopená pivnica v suteréne panelákového domu

Ako si so zatopenou pivnicou poradiť tak, aby ste sa zbavili nadmernej vlhkosti a vyhli následnej plesne?

Zaplavilo ma. Čo teraz?

Keď vám voda zaliala dom, je ťažké len tak stáť a nečinne sa na tú spúšť pozerať. Odčerpávajte, aby sa voda nedostala ešte vyššie. Keď opadne, pozametajte pivnicu a zbavte ju naplaveného kalu a bahna. Spolu s vodou sa ich zbavíte rýchlejšie. Nakoniec celý priestor umyte čistou vodu a dezinfekčným prostriedkom, aby ste sa zbavili zápachu.

Vysušovanie zveríte odborníkom

Existujú firmy, ktoré sa sušeniu zatopených pivníc venujú profesionálne. Majú potrebné vybavenie a vedia ako na to.

Odčerpanie vody zo zatopenej pivnice

Pivnicu zbavia vlhkosti v priebehu troch – štyroch týždňov, ale lacné to nebude.

Vysušujete na vlastnú päsť. Ako na to?

Svojpomocné sušenie domu a pivnice je dlhodobý proces a vyžaduje veľa času a trpezlivosti. To, čo firma urobí za štyri týždne vám môže trvať aj dva roky. Zo dňa na deň sa vlhkej podlahy a stien nezbavíte. Rozhodli ste sa, že to skúsite sami? Máme pre vás niekoľko rád:

  • odstráňte všetko, čo mohlo nasiaknuť vodou (skrine, skrinky) a zbavte sa ďalšieho zdroja vlhkosti
  • cez deň vetrajte a v noci kúrte
  • vysušovače celý proces urýchlia. Vysušovače sú plynové, naftové alebo elektrické a ich spotreba je dosť vysoká. Požičanie tiež niečo stojí, takže ich použitie vás môže vyjsť draho. (V prípade záplav, ktoré postihli celú oblasť a vytopili množstvo domov firmy vychádzajú v ústrety a môže sa stať, že za požičanie vysušovača platiť nebudete)
  • rozhodli ste sa pre vysušovač? Pozatvárajte okná a dvere, aby neťahali vlhkosť aj z vonku
  • nemôžete si vysušovač dovoliť? Použite ventilátor na zlepšenie cirkulácie vzduchu
  • kondenzačné odvlhčovače použite v miestnostiach, ktoré sa dajú uzavrieť. Vysušia vzduch a vytiahnu vlhkosť z muriva
  • odstráňte poškodené murivo, omietky a maľbu
  • vnútorná penetrácia muriva emulziou, ktorá sa mení na hydrofóbny gél je tiež možnosťou, ako sa vlhkosti zbaviť

✅ Vlhké steny v pivnici

Farba na vlhké steny v pivnici

Veľký výber kvalitných náterov na vlhké steny, prípravkov na likvidáciu plesní, lišajníkov, húb či rias ale aj vodoodpudivé koncentráty na porézne materiály nájdete v ponuke eshopu efarby.sk! Neváhajte a využite možnosť poradiť sa s profesionálmi, ktorí vám pomôžu vyriešiť akúkoľvek dilemu pri výbere toho správneho produktu.

Viac informácií

Prečo sú teplovzdušné vysušovače účinné?

Teplovzdušné vysušovače ohrievajú vzduch, ten vstrebáva viac vlhkosti a zároveň ho rozprúdia a vlhký ženú von. Môžete ho nastaviť tak, že bude fúkať priamo na vlhké miesto, ale po pol hodine ho posuňte, aby sa v stene niečo nepoškodilo. Pri použití plynových alebo naftových vysušovačov nezabudnite pivnicu prevetrať, aby ste sa zbavili výparov.

Ste si istý, že to nie je spodná voda?

Za vytopenou pivnicou je vo väčšine prípadov spodná voda, ktorá je následkom zlej základovej izolácie. Môže to tak byť aj vo vašom prípade. Na kvalitnú základovú izoláciu myslite už pri stavbe domu.

Správna izolácia novostavby domu

Ak renomujete starší dom, tak v prvom rade odstráňte príčinu, aby ste sa v budúcnosti podobnej nepríjemnosti vyhli. Odkopte zeminu okolo domu do výšky 40 cm, použite nové asfaltové pásy a drenážne kanáliky, ktoré vodu odvedú do kanalizácie. 

Nová omietka, keď je všade sucho

S novou omietkou či stierkou sa neponáhľajte. S ich obnovou začnite, až keď si budete istí, že je pivnica naozaj suchá. Použite protiplesňový penetračný náter alebo farbu s protiplesňovým účinkom, aby ste predišli plesni, ktorá je pri vyššej vlhkosti neželaným návštevníkom.

Plesni sa v pivničných priestoroch veľmi páči

Pleseň sa v pivnici napriek všetkým preventívnym opatreniam udomácnila? Zaobstarajte si špeciálny fungicidálny prostriedok a naneste ho na postihnutú plochu a asi 15 – 20 cm okolo.

Pleseň na stenách v pivnici

Je dosť možné, že pleseň sa už dostala aj tam, ale ešte sa nestihla prejaviť. Postupujte podľa návodu a nechajte ho pôsobiť 24 hodín. V prípade potreby to zopakujte. Na omietky neaplikujte dezinfekčný prípravok s obsahom chlóru, lebo zvyšuje schopnosť viazať vodu.

Protiplesňový náter aj preventívne

Pleseň z navlhčeného muriva odstraňujte špachtľou. Neodstraňujte ju na sucho, aby ste zbytočne nezvírili plesňové spóry a nezaniesli ich do celej miestnosti. Keď pleseň odstránite, vymaľujte pivnicu farbou s protiplesňovým účinkom. Plesne v zárodku ničia aj molekuly striebra, ktoré sú súčasťou akrylátových farieb a s plesňou preventívne bojujú.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.Publikované dňa: 02.07.2018
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Koncesionárske poplatky v domácnosti Koncesionárske poplatky v domácnosti

Čo sú to koncesionárske poplatky, kto je povinný ich platiť a akým spôsobom sa uhrádzajú? Na to vám odpovie náš článok.

Ako znížiť teplotu pod strechou v podkroví Ako znížiť teplotu pod strechou v podkroví

Ako vybaviť povolenie na stavbu plota. Výška plotu, žiadosť, technický popis Ako vybaviť povolenie na stavbu plota. Výška plotu, žiadosť, technický popis

Chystáte sa stavať nový plot a napadlo vám, či z toho nemôžete mať nepríjemnosti? Záleží od toho, aký plot a takisto, kde ho chcete stavať. Aké náležitosti si teda stavba plota vyžaduje?